13 lutego 2015

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 13 lutego 2015  (Przeczytany 1957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
13 lutego 2015
« dnia: Luty 13, 2015, 08:00:06 am »

Pod Koninem minimalnie -3.1°C, ale to było po 5:00.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
Odp: 13 lutego 2015
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 13, 2015, 08:54:32 am »
Często bywa, że temperatura u mnie w Pabianicach wykazuje większą zgodność z odległą o przeszło 40 km stacją w Sulejowie niż z odległą o 10 km stacją na Lublinku, co szczerze mówiąc nie do końca rozumiem. Tak było np dzisiaj, u mnie Tmin -2,5C w Sulejowie -2,6 a na Lublinku .. -4,8 ;] Być może na południe od Łodzi pojawiła się jakaś mgła w nocy, ale trudno mi to zweryfikować.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 13, 2015, 11:11:42 am »
Minimalnie miałem -7,3 C a w Jabłonce było nawet -11,8 C, za to w Poroninie zaledwie -6,0 C.
Wykonując pomiary o 6 UTC miałem niezwykły widok bo kilkaset metrów na zachodzie trzymała średnia mgła która obejmowała torfowiska oraz na niższym miejscu do Orawy, do Jabłonki. Za to 150 metrów na południu od klatki wisiał niski stratus, było tam tak gęsto że był niezwykły widok na prawo i na lewo od klatki. Troszkę dalej na ulicy wydostający dym ze szkoły unosił i przewędrował na północ bo wiał południowy wiatr. Dym próbował wznosić do góry po trasie ale potem odpadł i znów wznosił i dalej odpadł, wyższe powietrze mu blokowało na tej samej wysokości co wysokość mgły.
10 minut później po zakończeniu pomiarów, wiatr ucichł, a dym zaczął przesunąć na stronę NE nisko nad klatką, a mgła która wisiała po prawej stronie zaczęła powiększyć do mnie gdy po lewej stronie wciąż trzymał gęsty stratus.

Mgła utrzymała do godz. 10 a stratus dużo wcześniej znikł, aktualnie panuje bezchmurne niebo oraz cisza i -3,3 C.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2015, 15:41:38 pm »

Dość ciepło na południu.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2015, 16:13:28 pm »
Kujawy są dziś skąpane w niskim, lutowym słońcu. Dzisiejszy poranek był przepiękny. Gdzieś do godziny 9.00 utrzymywał się dość obfity szron, a więc było lekko biało. Później jednak krajobraz zimowy zamienił się w przedwiosenny, ale przy tak bezchmurnym, błękitnym niebie można było poczuć pierwsze powiewy wiosny. Termometr  w autobusie wskazywał 5 st. C po godzinie 14.00, a więc była ona zbliżona do tej z mapy Marka (chodzi mi o autobus linii Inowrocław-Toruń). Pozdrawiam :)
Dawniej jako Mikelis :)

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 13, 2015, 17:02:35 pm »
No cóż trzeba to napisać a mianowicie błąd Tmax.modelu UM dla Skawiny osiągnął 12st.C,prognozowany Tmax.-3st.C ,faktycznie było 9.1st.C na osiedlu i 8.9st.C na działce ,jeszcze tak sporej rozbieżności nie widziałem w wykonaniu tego modelu 

Troszkę lepiej poradził sobie GFS(WRFy) który prognozuje z najnowszych danych(12:00 UTC) 3,4st.C,problemem GFSa jest obecność pokrywy śnieżnej której faktycznie już prawie nie ma(Balice 0cm,Skawina podobnie,tylko w zacienionych miejscach),dla zainteresowanych do wglądu http://meteomodel.pl/gfs-para/SNOWR/00
Obecność pokrywy śnieżnej w modelu automatycznie obniża temperaturę 2M,dopóki model "nie stopi pokrywy" błędy w prognozowaniu temperatury TMax. i Tmin. będą się pojawiać 
Co ciekawe najbliżej faktycznych wskazań był yr.no który prognozował 7st.C
Tmax.z okolicy(godzinowe) :Wola Justowska  8.9st.C,Libertów 8st.C,Siercza 9.2st.C,trochę dalej Maków Podhalański 9.3st.C,Łazy 8.1st.C
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2015, 17:09:16 pm wysłana przez Sebastian »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2015, 20:11:28 pm »
Maksymalnie miałem 5,1 C ale w Jabłonce było aż 6,8 C więc tam będzie większa amplituda nocna. W chwili obecnej nie wygląda to dobrze, bo wciąż wieje wiatr i na Podhalu panują słabe mrozy od -2 C do -7 C. Jutro rano temperatura w Poroninie czy u mnie oraz w Jabłonce powinna spaść do blisko -15 C.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2015, 07:05:03 am »
Nie wiem, czy dobrze czytam meteogramy icmu, ale ja na tym meteogramie widzę tmax ok. +2c w piątek dla najcieplejszych rejonów w tej siatce. Oczywiście błąd jest spory, ale drugą sprawą jest to, że już któraś osoba ignoruje jasną, czerwoną obwódkę wokół wiązki głównej (średnia temperatura dla siatki) , która przecież pokazuje maksymalną i minimalną temperaturę na danym obszarze. Szczególnie istotne jest to na terenach o urozmaiconej rzeźbie. Jeżeli w Drawsku jasno-czerwone pole sięga -10c w pogodną inwersyjną noc to wiem, że będzie -15c :) mimo, że główna czerwona linia pokazuje np tylko -6c. Czym szerszy zakres jasno-czerwonego pola tym większe różnice topoklimatyczne na danym obszarze. Zauważcie, że czerwone pole znika (oprócz terenów górskich, podgórskich i wybrzeża) w przypadku pogody niżowej i wietrznej, która łagodzi różnice topoklimatyczne.

Jak piszę głupoty to mnie poprawcie, ale do tej pory tak interpretowałem meteogramy icmu i raczej byłem zadowolony z prognoz.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2015, 09:36:24 am »

Niecodzienna sytuacja, kiedy to Świnoujście jest najzimniejsze.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2015, 19:35:03 pm »
Noc przyniosła mgłę, natomiast dzień pokazał totalnie bezchmurne oblicze. Wiatru też nie wyczułem.

T.min wyniosła -5 C., maksymalna powędrowała znacznie wyżej niż sugerowały modele - było ponad 8 C.