12 lutego

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 12 lutego  (Przeczytany 2585 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
12 lutego
« dnia: Luty 12, 2015, 11:00:28 am »
Miałem dzisiaj minimalnie -3,1 C oraz wisi stratus choć na niewielkiej wysokości ode mnie w Ratułowie było aż -7,1 C. Na jeszcze wyższych miejscach było już bezchmurne niebo, Zakopane miał -7,6 C a Poronin nawet poniżej -10 C. W Tatrach panowało bezchmurne niebo już od wczorajszego dnia.

Ząb aktualnie:

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
Odp: 12 lutego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2015, 14:21:59 pm »
W Tatrach panowało bezchmurne niebo już od wczorajszego dnia.
Nie do końca. Pogodnie było na średnich i dużych wysokościach, zaś niżej w dolinach zalegały mgły/niskie chmury. Zresztą wyniki T min w Tatrach bez rewelacji. Z godzinowych pomiarów nad Morskim Okiem (1408 m n.p.m.) -9,4°C, Hala Ornak (1109 m n.p.m.) -9,5°C. Te stacje są niefortunnie zlokalizowane do notowania niskich T min i tuż obok mogły być kilkunastostopniowe mrozy, ale to i tak słabo. Ciekawe co następne noce i ranki pokażą.

Na kamerkach internetowych widzę, że już wróciły mgły/niskie chmury nad Podhale. Podobnie pokazuje kamerka w Dolinie Chochołowskiej.
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2015, 14:35:45 pm wysłana przez kamiltatry »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2015, 15:01:50 pm »
W Tatrach, to miałem na myśli najwyższe szczyty.  ;)
Zrobiło się u mnie ciepło, maksymalnie na razie 3,1 C choć w Jabłonce było 4,9 C. Ze stratusa panowało pogodnie następnie nawet bezchmurne niebo lecz niestety od godz. około 14 pojawiały się coraz więcej chmur i jest aktualnie 6/8 zachmurzenia. W nocy powinno jeszcze raz rozpogodzić się niebo.

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2015, 16:23:27 pm »
Dzisiejszy dzień w Krakowie mija pod znakiem bardzo słonecznej pogody. Jedynie z samego ranka występowało jeszcze całkowite zachmurzenie w postaci Stratusa po czym zaraz szybko się wypogodziło i w ciągu dnia zachmurzenie wynosiło 0-1/8. Obecnie od południa widać bardziej zwarte zachmurzenie warstwowe, ogólne zachmurzenie to 2/8. Temperatura minimalna dziś w moim miejscu zamieszkania wyniosła 0,8°C. W poszczególnych godzinach było :

7:00  1,2°C
9:00  3,8°C
10:00 5,4°C
11:00 6,7°C
12:00 7,2°C
13:00 7,5°C
14:00 7,8°C
15:00 7,4°C
16:00 6,3°C

Temperatura maksymalna wyniosła u mnie 7,98°C (posterunek Kraków - Wola Justowska z godzinowych pomiarów 8,1°C). O 7:00 rano w Balicach pokrywa śnieżna wynosiła 1 cm. Obecnie stała pokrywa śnieżna utrzymuje się jedynie w zacienionych miejscach. Ciekawe czy dziś w nocy pojawi się Stratus, jeśli nie to będą panować dobre warunki do szybkie wypromieniowania ciepła z powierzchni.

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2015, 19:22:47 pm »
W nocy powinno jeszcze raz rozpogodzić się niebo.
Póki co słabo to wygląda. Mgły/niskie chmury blokują wychładzanie i w wielu miejscach na Podhalu wciąż utrzymuje się lekko dodatnia temperatura. Także ciężko o niskie T min.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2015, 22:28:49 pm »
Póki co słabo to wygląda. Mgły/niskie chmury blokują wychładzanie i w wielu miejscach na Podhalu wciąż utrzymuje się lekko dodatnia temperatura. Także ciężko o niskie T min.
Na jutro nie będzie niskie t min, bo to będzie dopiero od soboty. Teraz mam 0,1 C a w Poroninie także 0,1 C, w Zakopanem -0,3 C...
Za to Jabłonka już ma -5,7 C  :o więc to spora różnica temperatury ale nie wiem z czego to wynika bo wiszą jeszcze chmury i stratus a może jednak panuje tam przejaśnienie?

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2015, 23:21:48 pm »
Pewnie tam przejaśnienie jest. W Krakowie o zachodzie Słońca nasunął się Stratocumulus z południowego wschodu. Zachmurzenie duże w mojej części Krakowa występowało do godziny około 22 - giej. Teraz niebo znów jest wolne od chmur, a temperatura spada. U mnie aktualnie wynosi 0,0 st. C.

W zagłębieniach terenowych jest już parostopniowy mróz.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2015, 23:45:51 pm »
Dawno nie widziałem takich temperatur na Podhalu i Orawie bo zwykle Poronin miał dużo zimnej niż na innych stacjach a teraz to Jabłonka jest dużo zimnej niż pozostałe stacje, teraz ma -7,3 C a w Poroninie... zaledwie -0,1 C a u mnie -3,2 C (stacja drogowa na wschodzie -1,3 C).
Jestem ciekaw czy przejaśnienie dopadło na torfowisku czy nie, teraz jest tam albo -10 C albo -4 C.  ::)
« Ostatnia zmiana: Luty 12, 2015, 23:49:17 pm wysłana przez Ardo »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 13, 2015, 00:12:52 am »
U mnie czyste niebo od godzin południowych, temperatura 2h temu spadła do -0,9C i od tego czasu .. praktycznie stoi w miejscu. I szczerze wątpię, by Tmin spadło do rana choćby do -3.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 13, 2015, 00:40:06 am »
Noc: całkowite zachmurzenie oraz zamglenie przechodzące w mgłę. T.min wyniosła 0.5 C.
Dzień: w pierwszej połowie bezchmurnie, w drugiej małe zachmurzenie, od pierwszej połowy nocy mgła i bezchmurnie. W ciągu dnia występował słaby i umiarkowany wiatr z różnych kierunków. T.max wyniosła 8 C., teraz jest -1.2 C.

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 13, 2015, 03:40:27 am »
Jabłonka, Polana i Stuposiany zanotowały już spadki temperatury poniżej -10°C. Poza tym bliskie tego są stacje Leszczowate i Tarnawa Niżna. Czyli musiało wystąpić trochę przejaśnień. Jednak to są słabe wyniki w porównaniu do najsilniejszych mrozów tej zimy. Dodam, że teraz na Kasprowym Wierchu jest lekko dodatnia temperatura, także mamy całkiem ciepłą masę powietrza.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 13, 2015, 11:02:20 am »
Jabłonka, Polana i Stuposiany zanotowały już spadki temperatury poniżej -10°C. Poza tym bliskie tego są stacje Leszczowate i Tarnawa Niżna. Czyli musiało wystąpić trochę przejaśnień. Jednak to są słabe wyniki w porównaniu do najsilniejszych mrozów tej zimy.
O godz. 1 miałem bezchmurne niebo bo wszędzie pokazały się gwiazdy ale wiał wiatr i dlatego miałem jeszcze dużo cieplej niż Jabłonka. Co było rano, to napisałem w kolejnym wątku.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 14, 2015, 18:30:10 pm »
Dawno nie widziałem takich temperatur na Podhalu i Orawie bo zwykle Poronin miał dużo zimnej niż na innych stacjach a teraz to Jabłonka jest dużo zimnej niż pozostałe stacje, teraz ma -7,3 C a w Poroninie... zaledwie -0,1 C a u mnie -3,2 C (stacja drogowa na wschodzie -1,3 C).
Jestem ciekaw czy przejaśnienie dopadło na torfowisku czy nie, teraz jest tam albo -10 C albo -4 C.  ::)
A okazało się, że na torfowisku było -4,8 C w chwili pisania posta wyżej. Zapewne miało wtedy jeszcze trochę chmur a gdy się w końcu przejaśniło, to rankiem było tam minimalnie -14,5 C a Jabłonka miała -11,8 C.