30 stycznia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 30 stycznia  (Przeczytany 5301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
30 stycznia
« dnia: Styczeń 30, 2015, 11:17:47 am »
Noc była nietypowa ponieważ ciśnienie cały czas spadło a wiatr prawie... ucichł.  :) W ten sposób temperatura mogła obniżyć u mnie do minimalnie -7,6 C a jeszcze zimnej było w Ratułowie -7,8 C i zimnej nie było w Monitorze. Stacja drogowa zanotowała nawet -9,8 C więc na torfowisku zapewne było około -11 C. Teraz mam 0,0 C wcześniej był lekki odwilż a tymczasem w Ratułowie jest aż 5,1 C.
Teraz ciśnienie zaczyna się ostro spadać w dół, na teraz mam 979 hPa i jak spadnie jeszcze o 1,5 hPa, to będzie najniższe ciśnienie w moim życiu.  ::)

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
Odp: 30 stycznia
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2015, 11:42:46 am »
Dziś nad ranem temperatura minimalna  - 3.8 stopni a obecnie  - 1.3 stopnia i lekko zaczyna prószyć śnieg.
Janek

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2015, 12:45:02 pm »
Co to ma być na tej stronie pogodynki?

http://www.pogodynka.pl/polska/zakopane_zakopane

Ciśnienie nawet z IMGW pogodynki jest błędne dla Zakopanego ma być tam tylko 837 hPa! W rzeczywistości będzie około 870-875 hPa.  >:(
W świat poszły błędne informacje oraz artykułów o "rekordzie świata" z Zakopanego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 12:47:04 pm wysłana przez Ardo »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 30, 2015, 14:12:52 pm »
Aktualnie mam ciśnienie 976 hPa i ten niż mi kojarzył się z silnym wiatrem ale nie bo teraz wieje słaby wiatr. Ciekawe.  ;)

EDIT

Aktualnie u mnie już mocno sypie śnieg, niestety od razu stopił.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 14:45:13 pm wysłana przez Ardo »

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2015, 14:27:34 pm »
Aktualnie mam ciśnienie 976 hPa i ten niż mi kojarzył się z silnym wiatrem ale nie bo teraz wieje słaby wiatr. Ciekawe.  ;)

Obecne ciśnienie imponuje, ale poziomy gradient baryczny nie jest jakiś duży. Niskie ciśnienie opanowało znaczą część Europy, wyże są daleko od nas.

Z tego co widzę, np. na Kasprowym Wierchu ładnie wieje. W porywach do ok. 151 km/h, a średnia prędkość też wysoka jak na Kasprowy Wierch -> dane. Tymczasem na Śnieżce znanej z hardcorowych wiatrów nadzwyczaj spokojnie -> dane.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 14:54:02 pm wysłana przez kamiltatry »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2015, 15:29:03 pm »
Tymczasem w Bratysławie spadło 31 cm (22,5 mm opadów) świeżego śniegu w ciągu 3 godzin (rekord?) z czego 34 cm za ostatnie 6 godzin. Teraz całkowita pokrywa śnieżna w Bratysławie to 52 cm. Tak, to nie żart. Był nawet filmik intensywnego opadu z facebooku:

https://www.facebook.com/video.php?v=10206041460021374

Zrzutka od SHMU na fb:

EDIT

Ciekawi mi jednak miejscowość Motešice bowiem spadło tam ponad 50,7 mm opadów za ostatnią dobę w tym 25,3 mm za ostatnie 3 godzin... ciekawe jaka pokrywa śnieżna tam mają.  :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 15:49:00 pm wysłana przez Ardo »

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 30, 2015, 16:01:17 pm »
Ostro to wygląda. Ciekawe co się będzie działo na Łomnicy, jak ta główna strefa opadów dotrze nad Tatry. Ponad 100 mm w obecnej dobie opadowej jest tam do osiągnięcia.

Offline Staszek2070

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Chomiąża ,Środa Śląska(woj. Dolnośląskie)
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 30, 2015, 16:05:29 pm »
Na Dolnym Śląsku  mamy  NAJNIŻSZE CIŚNIENIE  OD POCZĄTKU NOWEGO TYSIĄC-LECIA !!!   W Środzie Śląskiej  spadło do 977 hPa.
 :o :o To niesamowite.  Tyle na barometrach jeszcze nie widziałem.

Wczoraj również było bardzo niskie ale byłem bardzo zdziwiony, bo pogoda była bardzo dobra jak na tak wielki spadek ciśnienia. Mieliśmy od rana do wieczora słońce i czyściutkie niebo. Dziś większe zachmurzenie i zaczyna kropić deszczyk.

gudman

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2015, 16:20:38 pm »
U mnie teraz 975,4 hPa. Najniżej było do chwili obecnej 975,2 hPa.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 30, 2015, 19:05:23 pm »
Pierwsza połowa nocy: zachmurzenie umiarkowane i dość duże. Spadek temperatury do okolic -3.5 C.
Druga połowa nocy: całkowite zachmurzenie, słaby wiatr z południowego zachodu. Wzrost temperatury - o 04-ej było 0.8 C.
Pierwsza połowa dnia: pochmurno z przejaśnieniami, słaby wiatr z zachodu skręcający na wschodni.
Druga połowa dnia: wzrost zachmurzenia do stopnia całkowitego. Po 14-ej rozpoczęły się ciągłe, słabe opady deszczu plus pojawiła się mgła. Wiało też słabo ze wschodu. Po 18-ej zdarzają się tylko przelotne kropienia, mgła zamieniła się w zamglenie, wiatr zanikł. T.max mogła wynieść około 5 C., teraz jest 2.4 C.

Gdybym miał barometr to teraz zobaczyłbym bardzo niskie ciśnienie, które odbija się na ludziach(w mojej miejscowości sporo osób narzeka na złe samopoczucie).

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2015, 19:22:50 pm »
Maksymalnie 1,7 C a aktualnie -0,7 C (Zakopane +1,2 C Poronin +1,7 C) i jest przeważnie zachmurzenie całkowite ale widać Księżyca. Na razie nic nie pada, a mimo, że ciśnienie mam poniżej 975 hPa, to jest teraz praktycznie cisza...

Na Łomnicy spadło nawet 36 mm opadów za ostatnie 12 godzin i już ma 149 cm wysokości pokrywy śnieżnej a ciśnienie wyniosło 699,8 hPa.

Pokrywa śnieżna dalej utrzymała na 52 cm grubości w Bratysławie:

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=11813&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2015&mes=01&day=30&hora=19

A Poprad w Tatrach sporo napadało śniegu, teraz ma nawet 21 cm wysokości pokrywy śnieżnej.

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=11934&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2015&mes=01&day=30&hora=19
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 19:34:47 pm wysłana przez Ardo »

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2015, 19:57:00 pm »
Obecnie mam bardzo niskie ciśnienie, tylko około 967  hPa (niezredukowane*). Wskazówka na barometrze jeszcze nigdy nie była tak nisko położona, jak teraz. Ale generalnie mój organizm tak niskiego ciśnienia nie odczuwa. Co prawda, jestem trochę zmęczony i senny, ale to wszystko jest w granicach normy. Dodam jeszcze, że padał dziś słaby śnieg, ale pokrywy nie ma, gdyż temperatura była wtedy dodatnia.

* - jak znajdę wzór na przeliczanie ciśnień, to podam wartość ciśnienia atmosferycznego zredukowanego do poziomu morza. Ale "na oko" wyjdzie prawdopodobnie gdzieś w granicach 975 - 980 hPa.

EDIT: Dzięki Ardo. Po przeliczeniu wyszło 979,0 hPa :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2015, 20:31:16 pm wysłana przez Inolis »
Dawniej jako Mikelis :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2015, 20:04:33 pm »
Wiedziałem, że to był Mikelis ze względu na nick który jest identyfikowany nawet na szybkie oko.  :)
Kalkulator ciśnienia masz tutaj: www.meteo.tomkii.net/pl/pressure_calc/

Aktualnie u mnie jeszcze spada ciśnienie, teraz coraz mocniej - podam później ostateczną wartość najniższego ciśnienia.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2015, 21:44:16 pm »
Ostateczne najniższe ciśnienie na Podhalu wyniosło 974,2 hPa a na lotnisku w Nowym Targu było 974,0 hPa. Zapewne to były jedne z najniższych ciśnień a dane będą ważne na przyszłość. Od Słowacji idą całkiem duże opady, a na południu od Tatr rozpoczęły już wymuszenia, tyle że Zakopane ma problem z pokrywą bo wieje tam fen z temperaturą nawet ponad +3 C a w Bielsku-Białej panuje aktualnie mrozik i spadło tam nawet 10 mm opadów za ostatnie 12 godzin. Jeśli chodzi o mnie, to zaczynało się mocno padać śnieg przy temperaturze -0,7 C więc pokrywa śnieżna utworzy się prędzej niż w Zakopanem.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2015, 21:54:38 pm »
U mnie dzisiaj temperatura minimalna  -3.8 stopnie a maksymalna 0.0 i obecnie jest praktycznie taka sama  -0.1 stopnia.
Już chwilę sypie śnieżek już trochę dosypało oto zdjęcie zrobione przed chwilą za domem tam gdzie mam halogen ale trochę słabo widać.

Jeśli chodzi o ciśnienie to rano o 9 20 miałem 971.3 hPa  a obecnie mam  948.6 hPa ale nad cyferkami jest napis abs nie do końca wiem co znaczy ostatnio często moja stacja gubi zasięg i możliwe coś się przestawiło.
Pozdrawiam.
Janek