13 stycznia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 13 stycznia  (Przeczytany 8956 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
Odp: 13 stycznia
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 13, 2015, 22:26:08 pm »
U mnie jak i okolicach wokół tak samo obecnie 8,5 st. Celsjusza, poniżej zestawienie danych na 21 UTC 22 CET z posterunków IMiGW w Kościerzynie jak i Ostrzycach oraz stacji prywatnych Łubiana i Niesiołowice.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 13, 2015, 22:26:30 pm »
To było testowe pobranie danych dla danej godziny, ale chciałem uchwycić najcieplejszą godzinę doby.

Do interpolacji wzięte były wszystkie dane z Monitora - starałem się porozstawiać te wartości by wszystkie były widoczne... prawie się udało. Problemem jest oczywiście niekompletność danych - niektóre stacje nie przesyłają danych i nie da się zrobić prostego "kopiuj wklej".

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 13, 2015, 22:51:20 pm »
Świetna mapa Mark .. jest szansa, że pomysł będzie kontynuowany?
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Matt

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Murowana Goślina
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 13, 2015, 23:25:01 pm »
Mapa naprawdę ciekawa Mark, fajnie widać gdzie są stacje i gdzie są duże puste obszary jak w Mazowieckim.
A u mnie ciągle utrzymuje się około +10°C, bardzo ciepła noc jak na styczeń i przypomina mi się od razu 10 stycznia 2007 gdy minimalna temperatura wyniosła +11°C.

Offline Morze

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Trójmiasto
  • Reputacja: 52
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2015, 23:53:48 pm »
Ciepły wieczór jak na styczeń za nami, ok 23 temperatura maksymalna osiągnęła 8,9*C i był to lepszy wynik niż w sobotę. Teraz szybko się ochłodziło, temp 6,9*C i spada a na Pomorzu pojawiły się niewielkie komórki opadowe. Cały dzień był pochmurny i z  słabymi opadami deszczu także syfiastej pogody ciąg dalszy.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 14, 2015, 00:05:22 am »
Oczywiście nie mam czasu by codziennie robić parę takich map, ale w ciekawszych sytuacjach może będzie generowana - zrobiłem teraz kolejną i oczywiście za każdą aktualizacją lista stacji lekko się różni - parę znika, parę się pojawia...

Swoją drogą wyjątkowo ciepła noc jak na styczeń. Pod Koninem przed północą 9,9*C.

W Kórniku pod Poznaniem było 9,5*C - jeszcze parę rzeczy trzeba dopracować...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2015, 00:07:26 am wysłana przez Mark »

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 14, 2015, 10:56:44 am »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 14, 2015, 14:36:10 pm »
Oczywiście nie mam czasu by codziennie robić parę takich map, ale w ciekawszych sytuacjach może będzie generowana - zrobiłem teraz kolejną i oczywiście za każdą aktualizacją lista stacji lekko się różni - parę znika, parę się pojawia...

Swoją drogą wyjątkowo ciepła noc jak na styczeń. Pod Koninem przed północą 9,9*C.

W Kórniku pod Poznaniem było 9,5*C - jeszcze parę rzeczy trzeba dopracować...

Prawda jest taka, że w XXI wieku taka mapka powinna wisieć na stronie krajowej służby pogodowej. Oczywiście z odświeżaniem co 10min. Żeby każdy mógł wiedzieć jaka jest temperatura powietrza w jego miejscu zamieszkania.
Mark świetna robota.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 14, 2015, 20:07:50 pm »
@Marcin D
Rzecz w tym, że czegoś takiego to nawet MetOffice nie udostępnia.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 14, 2015, 20:15:36 pm »
Szkoda, że posterunki za czasów Gierka nie przetrwały do dziś a mapa Marka byłaby bardziej dokładniejsza niż dotychczas.

Było wtedy 2698 posterunków a obecnie jest około 1000...

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 14, 2015, 20:31:37 pm »
Sieć punktów robi wrażenie i daje przykry wniosek o straconym potencjale, który w dobie automatyzacji i Internetu mógłby nas wyrózniać na tle innych krajów. Meteorologia nie jest jednak strategicznym celem dla państwa, więc i z funduszami krucho.

Tak czy inaczej na stronę Monitora wydano trochę pieniędzy pewnie, ale tutaj wydaje mi się, że to była kwestia dobrego projektu i organizacji - na przykład można było obok posterunków wstawić wartości temperatury bieżącej i od razu łatwiej by było zorientować się w sytuacji.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 14, 2015, 20:37:38 pm »
O żesz! Nawet jakby w połowie tych lokalizacji stały klatki to i tak by w zupełności wystarczyło - dziś większość posterunków to te mierzące tylko opad. Powyżej widać, że jakiś posterunek był nawet u mnie w Pabianicach - domyślam się nawet gdzie - na trawniku opodal miejskiej Ciepłowni - do dziś stoi tam nawet klatka, ale po jej stanie (od dawna niemalowana) oceniam, że chyba nikt jej już nie używa ;]

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 14, 2015, 21:17:02 pm »
Większość z tych punktów to prawdopodobnie były Stacje hodowli roślin, lub jakieś inne stacje doświadczalne. W rocznikach statystycznych można je odnaleźć. W wielu miejscach nadal dokonuje się tam pomiarów, choć  z większości tylko na własne potrzeby. W mojej gminie w co najmniej dwóch takich miejscach nadal prowadzi się pomiary.
W latach 60 nawet w 3-klasowej wiejskiej szkole z którą sąsiaduje, nauczyciel przez 10 lat prowadził obserwacje meteorologiczne. Niestety wszystkie dzienniki przesłał do ośrodka regionalnego, chyba do Słupska  :(
A na pogodynce aktualną temperaturę z telemetrii w postaci mapy przedstawia produkt INCA http://www.pogodynka.pl/eksperymentalne/incatemperatura2m/

Gdyby tak podłączyć sieć IMGW z siecią Traxelektronic(drogi, lasy, miasta itp), do tego wszelkie stacje różnych uczelni, WIOSiów, stacje miejskie, lotniskowe, gospodarstw rolnych, zakładów oraz prywatnych użytkowników to byśmy uzyskali ciekawą mapę aktualnej temperatury :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 14, 2015, 22:14:39 pm »
Charly, posterunki meteorologiczne za starych czasów zostały zamienione na obecnie opadowe tak jak Witów, Raba Wyżna itd.
Na mapie widać posterunek także w mojej miejscowości a obecnie jest prywatna czyli moja ale w innej lokalizacji. W sumie w Czarnym Dunajcu były przynajmniej 3 różne lokalizacje klatki w okresie 1880-dziś. Tak, przed 1890 roku istniała wciąż stacja meteorologiczna w Czarnym Dunajcu w państwie Austrio-Węgier. W Jabłonce wtedy nie było stacji aż do około 1950, wcześniej jako posterunek opadowy.
Na szczęście podczas wielkich mrozów istniała klatka meteorologiczna w 1929 roku przed szkołą i kościołem w Rynku. Zmierzono wtedy profesjonalną temperaturę -42 C ale nie należała wtedy do IMGW. Gdyby była klatka znajdowała się w mojej lokalizacji koło domu to by było około -44 C z dala od Rynku.

Policzyłem ile by wychodziły dzisiejsze koszty utrzymania wszystkich posterunków z 1975 roku:

Ilość: 2698

Cena termometru szklanego minimalnego, maksymalnego oraz 2 normalne z świadectwami wzorcowaniami - około 1944 zł,
Zapasowy komplet tych termometrów w razie stłuczki, rozbicia lub pęknięcia cieczy - około 1944 zł,
Pensja obserwatora - około 900 zł miesięczne (1 wizyta przez około 10 minut - około 10 zł moim zdaniem a w sumie jest około 90 wizyt w klatce/1 miesiąc),
2 puszki białej farby - około 80 zł,
2 litry wody destylowanej rocznie - około 10 zł,

Termometry są wymienianie raz na 5 lat więc podzielam się o 5 aby były średnie koszty za 1 rok, a malowanie farbą raz na 2 lata, pensje obserwatorów bez zmiany.

Po obliczeniu wyszło mi średnio 31 371 264 zł koszty utrzymania oraz pensje dla obserwatorów rocznie. A przecież to nie wszystko, są jeszcze koszty za termometry gruntowe, przygruntowe, wiatromierze, itd. Więc myślę, że za wszystko by kosztowało około 100 mln złotych rocznie ale za to dostają przynajmniej 9 847 700 pomiarów temperatury na 2 m wysokości rocznie.  ;)

Gdyby każdy obserwator wykonał wartości pomiarowe codziennie na 2 m, przy gruncie, opady, śnieg, wiatr itp. to jest przynajmniej 14,8 mln pomiarów rocznie. Aby stworzyć klimat dla każdego posterunku potrzeba jest 30 lat czyli przynajmniej 443 mln pomiarów. ;)

« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2015, 22:23:41 pm wysłana przez Ardo »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 15, 2015, 05:37:26 am »
@Marcin D
Rzecz w tym, że czegoś takiego to nawet MetOffice nie udostępnia.

Ale Holenderska służba udostępnia. Kraj jest mniejszy od Polski i nie jest tak zróżnicowany klimatycznie więc i liczba posterunków nie jest duża. Ale dane co 10 min mają. Kiedyś była nawet temperatura przygruntowa. Może odpalają w sezonie wegetacyjnym. Tylko, że w Holandii jest dużo większy szacunek do pogody jak w Polsce.
http://www.knmi.nl/actueel/

Ardo a skąd masz tą mapę punktów? Niesamowita gęstość, ale czy tam nie są uwzględnione np posterunki wodowskazowe?

Gdyby tak podłączyć sieć IMGW z siecią Traxelektronic(drogi, lasy, miasta itp), do tego wszelkie stacje różnych uczelni, WIOSiów, stacje miejskie, lotniskowe, gospodarstw rolnych, zakładów oraz prywatnych użytkowników to byśmy uzyskali ciekawą mapę aktualnej temperatury :)

Albo jeden wielki bałagan :). To czym dysponuje IMGW wystarczyłoby do wygenerowania ciekawej mapki. Potrzeba tylko chęci i trochę pracy mądrych ludzi, których na pewno tam nie brakuje.

O żesz! Nawet jakby w połowie tych lokalizacji stały klatki to i tak by w zupełności wystarczyło

Każdy z nas mógłby dorabiać jako obserwator :). Na Podhalu i w Małopolsce brakowałoby rąk do pracy. Ardo musiałby kilka stacji mieć pod opieką! ;D
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2015, 05:44:31 am wysłana przez Marcin D »