30 grudnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 30 grudnia  (Przeczytany 9873 razy)

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
30 grudnia
« dnia: Grudzień 30, 2014, 02:11:25 am »
Przez ostatnie dni mało tu pisałem, bo dużo się u mnie działo. 26 i 27 grudnia zrobiłem sporo pomiarów temperatury i pokrywy śnieżnej, w niedługim czasie zamieszczę je tu i na swoim blogu. O godzinie 20 - tej 26 grudnia w najwyższym punkcie w Chorągwicy (nieopodal masztu RTCN, a dokładniej przy kościele św. Floriana, 431 m n.p.m.) pokrywa śnieżna wynosiła 17 cm - taka ciekawostka ;).

Dziś u mnie o godzinie 18 - tej było 9,5 cm śniegu. Obecna temperatura u mnie to -6,5 st. C, bardzo słabo pada śnieg. Na Łomnicy jest -25,9 st. C, a o 1 - szej było -26,4 o.O.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
Odp: 30 grudnia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2014, 05:54:55 am »
Niestety, ale o 1 UTC telemetria przestała działać nie tylko na tej stacji. Ciekawe ile jest teraz?

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2014, 08:26:50 am »
Noc i poranek z całkowitym zachmurzeniem oraz przelotnymi opadami śniegu. W drugiej połowie nocy były one słabe, może chwilami umiarkowane. O poranku(8.00) trafiła się konkretna śnieżyca. O 8-ej opad był intensywny(może nawet bardzo), teraz jest on umiarkowany.

Sądząc po kącie opadania śniegu, wnioskuję że występuje jakiś slaby wiatr. Kierunek prawdopodobnie zachodni :)

W nocy temperatura trzymała się prawdopodobnie okolic -6 C., teraz jest -5.6 C.

IMGW mogłoby zwiększyć czułość radarów, tak jak zrobiła to ostatnim razem...

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2014, 09:27:51 am »
Na Łomnicy było dzisiaj minimalnie -26,7°C więc to prawie -27°C. Ciekawym zdarzeniem jest wczoraj o 23 UTC bo przy temperaturze -26,4 C oraz 75,5% wilgotności i średniej prędkości wiatru 64,8 km/h to temperatura odczuwalna musiała mieć około -61°C lub -46°C według modelu NWS. ::)

Ciekawe dlatego pomiędzy 1-5 UTC nie ma danych z Łomnicy w prędkości i kierunku wiatru. Obserwator musiał zrobić to ręcznie gdyż przy silnej prędkości wiatru i niskiej temperatury na pewno zamarzły nawet automatyczne wiatromierze i kierunkowskazy. Nie wykluczam, że obserwator który pełnił obowiązek pomiędzy 0:01 UTC a 6:00 UTC (to samo co brakujące dane w Ogimecie) był zbyt wrażliwy aby wychodzić na zewnątrz w taką temperaturę i zmierzyć prędkość wiatru.  :P

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=11930&lang=en&decoded=yes&ndays=2&ano=2014&mes=12&day=30&hora=08

Niestety, ale o 1 UTC telemetria przestała działać nie tylko na tej stacji. Ciekawe ile jest teraz?
[obrazek]

No naprawdę szkoda, być może i było -20 C ale na sat coś widać było chmur już przed świtem Słońca. Czujniki osłabiały przez temperaturę i nie wysyłały dane coś co tam się dzieje.

Szkoda, że Zakopane nie koduje dane ekstremalne już od 3 dni... więc nie będą zapisane na przyszłość np. grubość pokrywy śnieżnej tylko śledzić raz na dobę w pogodynce-śnieg. :(

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12625&lang=en&decoded=yes&ndays=3&ano=2014&mes=12&day=30&hora=07

U mnie leży 9 cm śniegu i miałem minimalnie -12,8 C oraz -14,7 C przy gruncie choć dokładnie o 6 UTC miałem minimalnie przy gruncie -12,8 C (wtedy zachmurzenie całkowite, teraz 6/8)

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2014, 10:29:00 am »
Aktualnie zachmurzenie duże temperatura -5,3 st. Celsjusza wiatr 1,1 km/h.
Noc zimna temperatura spadła do -13,6 st. Celsjusza.

Porównanie temperatur z Kościerzyny (stacja IMGW) oraz z LSM Korne oraz mojej

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2014, 10:39:27 am »
Korne -18c? Niesamowite.  :o
A tak rano wyglądały Żuławy :).

« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2014, 10:46:43 am wysłana przez Marcin D »

Offline pogpol

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Białystok
  • Reputacja: 13
    • http://pogpol.chilan.com
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 30, 2014, 12:10:57 pm »
Na Łomnicy było dzisiaj minimalnie -26,7°C więc to prawie -27°C. Ciekawym zdarzeniem jest wczoraj o 23 UTC bo przy temperaturze -26,4 C oraz 75,5% wilgotności i średniej prędkości wiatru 64,8 km/h to temperatura odczuwalna musiała mieć około -61°C lub -46°C według modelu NWS. ::)

Ciekawe dlatego pomiędzy 1-5 UTC nie ma danych z Łomnicy w prędkości i kierunku wiatru. Obserwator musiał zrobić to ręcznie gdyż przy silnej prędkości wiatru i niskiej temperatury na pewno zamarzły nawet automatyczne wiatromierze i kierunkowskazy. Nie wykluczam, że obserwator który pełnił obowiązek pomiędzy 0:01 UTC a 6:00 UTC (to samo co brakujące dane w Ogimecie) był zbyt wrażliwy aby wychodzić na zewnątrz w taką temperaturę i zmierzyć prędkość wiatru.  :P

Ardo, to rozumiem żart z tą wrażliwością obserwatora? :-) Stacja na Łomnicy jak widać jest półautomatyczna i między 21:00 a 5:00 UTC obserwator nie pracuje. A że akurat w tym czasie była awaria wiatromierze - cóż, taki urok stacji automatycznych.

Szkoda, że Zakopane nie koduje dane ekstremalne już od 3 dni... więc nie będą zapisane na przyszłość np. grubość pokrywy śnieżnej tylko śledzić raz na dobę w pogodynce-śnieg. :(

http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=12625&lang=en&decoded=yes&ndays=3&ano=2014&mes=12&day=30&hora=07

Koduje koduje, tylko danych na ogimecie nie ma, gdyż w biuletynie KWBC nie ma już danych z Polski od 16 grudnia bodajże.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 30, 2014, 12:18:15 pm »

Ardo, to rozumiem żart z tą wrażliwością obserwatora? :-) Stacja na Łomnicy jak widać jest półautomatyczna i między 21:00 a 5:00 UTC obserwator nie pracuje. A że akurat w tym czasie była awaria wiatromierze - cóż, taki urok stacji automatycznych.
Skoro była awaria wiatromierze w tym czasie to dlaczego nagle o 6 UTC powróciły dane prędkości i kierunku wiatru pomimo podobnej temperatury w nocy? Naprawiali w takim mróz i prędkości wiatru? Wątpię. A obserwator zmienia się 3-4 razy dziennie, od 6 UTC zasiadł inny obserwator, to były już dane.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 30, 2014, 14:38:53 pm »
No niestety Ogimet nadal wyrywkowo pobiera dane ze stacji wojskowych, np. 21 UTC i potem dopiero 3UTC, a na Monitorze większość stacji ma dane do 2UTC. Tak czy inaczej mapa wygląda następująco:

Dla paru stacji było pewnie nieznacznie mniej, ale nie ma jeszcze info o temp. ekstremalnej po 6UTC.

Pod Koninem miałem przed 5:00 "aż" -7.2°C, ale wieczorem padał lekki ziarnisty śnieg i widać taki pas wyższej temperatury między Poznaniem a Kołem, co wskazuje na zachmurzenie.

Offline Matt

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Murowana Goślina
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 30, 2014, 16:10:47 pm »
Minimalnie -13,2°C i nad ranem pojawiła się gęsta mgła osadzająca szadź, piękne widoki w Poznaniu :) Obecnie -4,8°C i czekam na nocne dość silne opady śniegu :)

Zdjęcia słabe, ale widać, że trawa i krzewy całe białe.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 30, 2014, 16:26:07 pm »
Poronin miał -15,8 C o godz. 15:10 UTC a Chochołów -15,5 C. U mnie niestety wzrosła do -11,5 C bo przychodziły chmury i pada śnieg. Teraz nadal pada śnieg a w Poroninie nie i dlatego robi się tam coraz zimniej. Jeszcze z 1-2 h, to powinno być mało chmur. O godz. 15:30 miałem nawet -17,0 C przy gruncie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2014, 16:30:56 pm wysłana przez Ardo »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 30, 2014, 18:33:01 pm »
O godz. 18 w Chochołowie oraz także identyczne w Poroninie było po -19,2 C. Nie spodziewałem tak niskiej temperatury o tej godzinie, bo może uda się mieć -20 C już o 18 UTC. Duża byłaby szansa na nawet poniżej -25 C

EDIT

Minęło 30 minut a Chochołów już ma -19,7 C oraz Poronin -20,3 C. Normalnie szok, że tak szybko temperatura poleciała w dół a realne jest poniżej -25 C jutro rano.  :o

U mnie o 18 było jeszcze 6/8 zachmurzenia a teraz mam niemal bezchmurnie niebo i już -15 C a więc temperatura obniżyła się o 4 C w 30 minut...

Offline tytus

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bieruń pomiędzy Tychy a Oświęcim
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2014, 18:42:25 pm »
Nie tylko na Podhalu tak zimno
u mnie aktualnie -14,1C (zach skraj kotliny Oswiecimskiej)  a w/g traxa wezel Wielicki ma juz -17,3C
podejrzewam ze tej nocy moga pasc rek. pd Polski tego sezonu  w tmin
ja to nazywam zjawiskiem "kotlinowego presingu" zwiazane z poczatkiem pojawienia sie inwersji

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2014, 18:44:40 pm »
Aktualnie najchłodniej w miejscowości Sopotnia Mała: -21st.C  :P

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 30, 2014, 18:47:35 pm »
Pierwsza połowa dnia: całkowite zachmurzenie i ciągłe opady śniegu o natężeniu słabym oraz umiarkowanym.
Druga połowa dnia: zachmurzenie duże.

Wiatr: słaby, początkowo z zachodu, później z północy. Zanikł późnym popołudniem.
Temperatura: t.max wyniosła -4 C.

Obecnie: pogodnie, co odbija się na temperaturze. Stacja pokazuje -12 C.