28 grudnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 28 grudnia  (Przeczytany 3203 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotrek87

• Gość
28 grudnia
« dnia: Grudzień 28, 2014, 10:34:35 am »
We Wrocławiu aktualnie (-8.2°C) :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: 28 grudnia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2014, 12:33:15 pm »
We Wrocławiu aktualnie (-8.2°C) :)
Napisz coś więcej oprócz temperatury. Ile jest cm pokrywy śnieżnej u ciebie? Panuje bezchmurnie niebo? Wisi szadź, której lubisz coś z zimy?

U mnie było minimalnie -12,0 C a aktualnie -7,6 C i cały czas pada śnieg od drugiej części w nocy. Pokrywa śnieżna urosła o 1 cm i już mam 3 cm grubości. Mimo to bardzo mało jak na tutejszy region i nawet na niższych miejscach leżą więcej śniegu niż u mnie. Temperatura maksymalna na razie to -7,1 C

Offline joa

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 11
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2014, 12:47:52 pm »
U mnie aktualnie - 8
Jest szaro, buro i ponuro a ulice są totalnie wyludnione ;) Śniegu w znakomitej większości Wielkopolski nie ma - tak jest też i u mnie.
W sumie o tyle dobrze, ze jest sucho i przy całej nieprzyjemności tej aury można bezpiecznie poruszać się samochodem.

Offline Matt

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Murowana Goślina
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2014, 13:44:13 pm »
U mnie ładnie przymroziło -12,3°C, choć do około północy było ciągle -7°C i lekko prószył śnieg, potem się rozpogodziło. W Poznaniu tym razem podobna sytuacja jak u mnie, ale tam -10,6°C. Obecnie zachmurzenie całkowite, ale zaczyna przebijać się słońce i jest -5,3°C. Pokrywa śnieżna skurczyła się do 2-3 cm, ponieważ wczoraj było pięknie i słonecznie.

Zauważyłem dziś, że prognozy bardzo się zmieniły, bo sugerują łagodną zimę od nowego roku, a jeszcze wczoraj mówiły o silnych mrozach.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2014, 14:40:37 pm »

Na mapie temperatury dla niektórych stacji dla pełnej godziny, bo po 7:00 rano w wielu miejscach było najzimniej.

Pod Koninem temperatura spadła do -9.4°C, ale dopiero o 9:09.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2014, 18:28:07 pm »
Trwa utrwalanie warunków zimowych.

Noc i dzień minęły pod znakiem całkowitego zachmurzenia. Dość zaskakujące były opady śniegu, które wystąpiły w pierwszej połowie dnia. GFS i UM, zdaję się, nie widziały tych opadów. Opad o poranku był ciągły oraz słaby, w godzinach przedpołudniowych stał się umiarkowany(chwilami intensywny). W drugiej części dnia śnieg stał się przelotny i słaby, po czym zanikł.

Przez noc temperatura rosła w górę. O 08-ej było -3.5 C., t.max wyniosła -3 C., obecnie jest -4.9 C.

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2014, 20:20:48 pm »
Dzisiaj w Tatrach na Łomnicy (2634 m n.p.m.) pojawił się ponad 20-stopniowy mróz po długiej, ponad rocznej przerwie. Ostatni ponad 20-stopniowy mróz był tam w pierwszej dekadzie grudnia 2013.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2014, 20:56:50 pm »
Co się stało, że żadna polska stacja nie koduje dokładną wartość t. minimalną przy gruncie w synopie z 20 UTC?? Jeszcze parę miesięcy temu było normalne. ???
Co do Oravskiej Leśnej, to mała poprawka temp. minimalnej: -16,2 C

EDIT

W kilku słowackich portalach, w tym SHMU czytałem iż... 31 grudnia powinien być najzimniejszym dniem całej Słowacji nawet zimniej niż z 27 stycznia 2013 roku. Piszą, że 30 grudnia w dzień ma być podobnie jak 25 stycznia i wtedy było maksymalnie -10 C ale jak piszą, w górskich dolinach mogą utrzymać maksymalną temperaturę poniżej -10 C przez cały dzień. Prognozowali, że w ostatni dzień roku powinno być poniżej -20 C w zimnych dolinach a apogeum zimna powinien przypadać w Nowy Rok także poniżej -20 C. Co ciekawe, podawali także wieści ze Szumawy z pełnymi danami t miny m. in. z Kvildy i Rokytska Slat. Ponadto pisali, że na Słowacji w mieście Trnava po raz pierwszy od 1 roku i 9 miesięcy utworzyła się 1 centymetrowa pokrywa śnieżna! Ależ tak długo nie mieli śniegu pomimo, że jest bardziej na wschód od Bratysławy która miała pokrywa śnieżna.

Toto sú výborné podmienky pre nočný pokles teploty, a preto očakávame, že silvestrovské ráno by malo byť najchladnejšie v tomto roku.

Jak fajnie piszą, że są to doskonałe warunki do silnych spadków temperatury.  ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2014, 21:32:22 pm wysłana przez Ardo »

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2014, 23:55:52 pm »
Korekta z 18UTC:

Offline Robert93

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kielce
  • Reputacja: 59
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2014, 23:57:46 pm »
W Kielcach poprzednia noc pochmurna, choć początkowo cieplejsza - jeszcze wczoraj wieczorem notowałem na czujniku -7,7, by potem w nocy wzrosło do -5,4. Rano i przed południem lekko prószyło, tylko pomiędzy 10.00 a 11.00 opad był trochę mocniejszy. W dzień na czujniku notowałem maksymalnie -5,3; koło 19.00 się rozpogodziło i taki stan trwał do 21.40. W tym czasie temperatura spadła na czujniku do -9,8 (na cieczowych nawet lekko poniżej -11). Na stacji Kielce-Suków najniższa jaką widziałem wartość to -10,2. Są to wartości minimalne u mnie dla tego sezonu zimowego. Śniegu leży u mnie około 2 cm spadłego 2 dni temu (wysokość raczej się nie zmienia bo częściowo osiadał, a czasami prószyło od tego czasu). W wyższych częściach miasta miejscami jest go nieznacznie więcej. Stacja Kielce notowała go wczoraj 3 cm, a dziś 2 cm. Obecnie u mnie -7,7 i pochmurno, stacja Kielce -8,7.

Na posterunku w Rakowie chwilowo notowano aż -12,9.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2014, 00:01:44 am wysłana przez Robert93 »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 29, 2014, 00:23:37 am »
U mnie dziś znów na przekór logice temp. zeszłej nocy rosła, od 8 rano do 18 spadała, a od 18 zaczęła gwałtownie rosnąć. Wieczorem wiatr zmienił się na zach. i niemal od razu było czuć, że powietrze stało się mniej dokuczliwe w porównaniu z tym napływającym ze wschodu.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2014, 10:53:53 am »

Temperatura pod Koniniem wczoraj w dzień sukcesywnie rosła. Przed północą było już -4.8°C. Teraz jest tyle samo.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2014, 08:05:40 am »
Sytuacja w pierwszej połowie nocy przypominała tą z poprzedniego dnia. Było pochmurno z przejaśnieniami, dopiero jakoś po 23-ej pojawiło się całkowite zachmurzenie. Tradycyjnie wpłynęło to na temperaturę - o 22-ej było -7 C., później powoli zaczęła rosnąć.