27 grudnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 27 grudnia  (Przeczytany 7731 razy)

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
Odp: 27 grudnia
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 27, 2014, 19:32:49 pm »
W końcu normalny dzień zimowy. Mogłoby być nieco więcej śniegu, ale sądziłem że go będzie znacznie mniej, tak więc jest dobrze:)

Pochmurno z przejaśnieniami(w ciągu dnia nieco większymi) - tak prezentowała się druga połowa nocy i dzisiejszy dzień(pierwsza połowa pory nocnej dawała całkowite zachmurzenie). W ciągu dnia pojawił się słaby wiatr ze wschodu, który zanikł późnym popołudniem. Teraz niebo jest przykryte chmurami piętra wysokiego(prawdopodobnie), bo widać w miarę dobrze księżyc(gwiazd już nie).

Mam problem z minimalną temperaturą. O 02-ej było -3.4 C., o 9-ej było -5.5 C., zatem t.min mogła być między -6 C. a -7 C.(przydałby się tu Sebastian z pomiarami ze Skawiny :) ). Maksymalna sięgnęła -5 C., obecnie jest -8.2 C.

Mietek nie do końca zrozumiałem z tą temperaturą minimalną i maksymalną bo ja zapisuję temperaturę maksymalną tą najwyższą w ciągu danego dnia nie gra roli ,że to na przykład było w nocy bo wcale nie rzadko zdarza ,że najcieplej jest w nocy lub nad ranem , także minimalną zapisuję najniższą danego dnia i nie ważne czy to było rano w dzień czy wieczorem.  Teraz zastanawiam czy dobrze robię bo nie za bardzo na tym znam.  Już dwa dni temu zastanawiałem przy mapce Marka bo tam Łebunia maksymalną temperaturę miała +0.2 u mnie było podobnie ale od północy do 4-tej rano temperatura sięgała 1/2 stopni na plusie i myślę ,że podobnie było w Łebuni chyba ,że się mylę. Więc teraz sam nie wiem czy dobrze zapisuję. Może nich ktoś dokładnie wytłumaczy jak się zapisuje temp. min. max. oraz średnią.
Pozdrawiam.

PS. Może to powinno być w innym wątku przepraszam.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2014, 19:34:47 pm wysłana przez Twardy »
Janek

Offline Matt

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Murowana Goślina
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 27, 2014, 19:56:15 pm »
Może nich ktoś dokładnie wytłumaczy jak się zapisuje temp. min. max. oraz średnią.

Aż tak dokładnie to się nie znam, ale jako graniczną godzinę podaje się 18:00 i np. teraz jest po 18, więc wszystkie wartości idą na konto 28 grudnia, mimo że jest 27 grudnia. Także dzień trwa od 18 dnia poprzedniego do 18 dnia obecnego. Szczerze mówiąc lepiej by było jakby to była godzina 00:00, ale już tak wcześniej przyjęto i należy się do tego stosować.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2014, 20:08:19 pm »
Może nich ktoś dokładnie wytłumaczy jak się zapisuje temp. min. max. oraz średnią.

Aż tak dokładnie to się nie znam, ale jako graniczną godzinę podaje się 18:00 i np. teraz jest po 18, więc wszystkie wartości idą na konto 28 grudnia, mimo że jest 27 grudnia. Także dzień trwa od 18 dnia poprzedniego do 18 dnia obecnego. Szczerze mówiąc lepiej by było jakby to była godzina 00:00, ale już tak wcześniej przyjęto i należy się do tego stosować.

Ale matt jeżeli tak by było to na mapce Marka nie mogło by być dla Łebuni wartość +0.2 jako maksymalna bo Wigilię od 18 jeszcze w całej Polsce była dosyć wysoka temperatura. Gdzieś kiedyś czytałem ,że na przykład średnią temp. liczy się temp. o godz. 6,12 i 18-tej sumuje i mnoży przez 3 ale chyba też dobry pomiar nie wychodzi bo nie pokazuje dobrze średniej.
Janek

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2014, 20:45:24 pm »
Jak sobie przyjmiecie tak będziecie zapisywać, świat się nie zawali :D Byle być konsekwentnym
Wg standardów IMGW doba meteo trwa od 18UTC (obecna 19) dnia poprzedniego do 18UTC dnia teraźniejszego .. Dobowe Tmin i Tmax to absolutne wartości zanotowane w tym okresie. Średnią dobową liczymy jako średnią arytmetyczną z 8 terminów: 21,00,03,06,09,12,15,18 (wszystko oczywiście w UTC). IMGW wart. ekstremalne sprawdza 2 razy na dobę : o 6 i 18 UTC.
W innych krajach wygląda to doprawdy przeróżnie, co kraj to obyczaj - spokojnie książkę można by o tym napisać.
Serwisy stacji amatorskich, jak np Wunderground liczą zazwyczaj dobę meteo zgodnie z czasem lokalnym na danej stacji.
@Janek
Mark stosuje czasami uproszczenia i jako temp. minimalną podaje często tę notowaną między 18 a 6 UTC, czyli tylko dla 12h(noc).  Z Tmax też bywa różnie, najczęściej jest to Tmax dzienna dla 12h z terminów 6-18UTC, a ostatnio np 6-21UTC. Legendę masz przeważnie na dole po prawej stronie mapki.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2014, 20:55:48 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2014, 22:21:19 pm »
Jak sobie przyjmiecie tak będziecie zapisywać, świat się nie zawali :D Byle być konsekwentnym
Wg standardów IMGW doba meteo trwa od 18UTC (obecna 19) dnia poprzedniego do 18UTC dnia teraźniejszego .. Dobowe Tmin i Tmax to absolutne wartości zanotowane w tym okresie. Średnią dobową liczymy jako średnią arytmetyczną z 8 terminów: 21,00,03,06,09,12,15,18 (wszystko oczywiście w UTC). IMGW wart. ekstremalne sprawdza 2 razy na dobę : o 6 i 18 UTC.
W innych krajach wygląda to doprawdy przeróżnie, co kraj to obyczaj - spokojnie książkę można by o tym napisać.
Serwisy stacji amatorskich, jak np Wunderground liczą zazwyczaj dobę meteo zgodnie z czasem lokalnym na danej stacji.
@Janek
Mark stosuje czasami uproszczenia i jako temp. minimalną podaje często tę notowaną między 18 a 6 UTC, czyli tylko dla 12h(noc).  Z Tmax też bywa różnie, najczęściej jest to Tmax dzienna dla 12h z terminów 6-18UTC, a ostatnio np 6-21UTC. Legendę masz przeważnie na dole po prawej stronie mapki.

Pisałem podobnie kiedyś na innym wątku.
Niestety tak jest, dawniej obowiązywano w terminach 7.00 14.00 i 21.00 z czego doba meteorologiczna to 21-21.00 oczywiście lokalnego czasu. W późniejszych latach zmieniono na 6,12,18 UTC tak jak charly napisał. To prawda, że doba powinna mieścić w czasie lokalnym i to od 0:00 do 23:59 a nie jak dotychczas 18-18 UTC. Nie leży to w winie IMGW, bo nie wszyscy obserwatorzy mogą sprawdzać ekstremalne temperatury o północy oraz wyliczyć średnie dobowe (podobnie jak z opadami także 18-18 UTC a to oddala się od rzeczywistości). Teraz mamy XXI wiek i powinny być dokonać nowe zmiany aby pomiary i ekstremalne stały się rzeczywiste co do daty ale no jak widzicie do tej pory nie chcą dokonać zmiany i robią po staremu bo czujnik temperatury jeszcze nie jest na tyle doskonała automatyczne (widzieliśmy dziwaczne błędy pomiarowe i braki a z opadami to bywały gorzej). Doba meteorologiczna można dać w osłupieniu średniej doby/ miesięcznej bo na przykład Poronin znany jest z mocnych wychłodzenia temperatury wieczorem zanim przychodziły chmury na przykład o godz. 20-23.00. To powoduje, że minimalna temperatura będzie zarejestrowana zarówno przed 18 UTC jak i wystarczy nawet kilka minut po 18 UTC dla następnego dnia temperatury minimalnej. W tym samym czasie na innych stacjach słabo obniżyły temperaturę zanim przychodziły chmury a temperatury minimalne mogą wcale nie przypomnieć do minimalnych temperatur w Poroninie. Zdarzyło się, że 2 razy z rzędu przez 2 dni wieczorem w Poroninie było sporo zimnej niż w okolicy a średnia temperatura minimalna za 3 dni (wieczór, pierwsza część nocy dla następnego dnia i rankiem jeszcze następnego dnia) była o 5 C niższa niż np. w Jabłonce. Doba meteorologiczna w zakresie 18-18 UTC przeważnie zaniża średnią temperaturę roczną niż w okresie 0:00-23:59. Ja mierzę pomiary zgodnie z IMGW i niestety musiałem dostosować do zasad ekstremalnych temperatur w terminach IMGW.
Właśnie przykładem jest dzisiaj: do rana miałem minimalnie -8,4 C ale wieczorem do godz. 18 UTC miałem minimalnie -11,6 C i to była najniższa temperatura za dzisiejszy dzień ale kilka minut po 18 UTC miałem -11,2 C i będzie to wartość minimalna dla jutrzejszego dnia bo właśnie chmury przychodziły. Może jeszcze obniży temperaturę ale jak widać, wieczorem temperatura była sporo niższa niż ta z rana a 2 podobne temperatury minimalne z 2 dni wydarzyły się... w tym samym dniu.
Dzisiejsza średnia dobowa klimatologiczna na podstawie wzoru (min+max+6 UTC+18 UTC) to -8,9 C a gdybym stosować terminy 21,0,3,6 UTC itd. to średnia dobowa byłaby wyższa niż -8,9 C.
Doba meteorologiczna 0:00-23:59 jest lepsza ale też ma swoje wady jak zwykle w minimalnej temperaturze gdyby minimum padły w okolicy północy a wyglądało jakby wydarzyło się 1 momencie a 2 dni. Przykładowy jest Glattap, szwajcarskie mrozowisko które miało minimalnie za wczorajszy dzień -22,5°C o godz. 23:45 a dzisiejszy dzień -24,6°C o godz. 1:55 C. Tylko 2°C różnicy temperatury a 2 godziny różnicy.

Gdyby temperatura bez przerwy rosła od wieczora aż do rana, to temperatura minimalna padłaby o godz. 0 w okresie 0:00-23:59 lub o 18:01 UTC w 18-18 UTC. Różnica temperatury może sięgnąć czasem kilka stopni.

Szkoda pisać jak jest na Słowacji oraz Czechach czy we Francji lub Hiszpanii. Średnie dobowe, miesięczne i roczne różniły się ale mimo przeważnie nie aż tak bardzo z wyjątkiem zastoisk mrozowych.

Przejdźmy do przykładowych obliczeń średniej dobowej temperatury:

Miejscem stacji niech będzie Czarny Dunajec-Baligówka na przykład z 17-18 grudnia w lokalnym, zimowym czasie:

Czas 0:00-23:59 skróciłem się do "DOBA"

Temperatura minimalna 17 grudnia wg:

IMGW: -5,1°C
SHMU, CHMU: -5,8°C
DOBA: -5,8°C

Temperatura minimalna 18 grudnia wg:

IMGW: -5,8°C
SHMU,CHMU: -3,7°C
DOBA: -1,0°C

Jak widać, różnice temperatury minimalne są duże. A teraz sprawdźmy na średnie dobowe 17 grudnia według:

IMGW: (-5,1°C + 3,3°C + 1,3°C + -4,6°C)/4 = -1,3°C
SHMU, CHMU: ( 1,3°C + 0,7°C + 2 x -2,6°C)/4 = -0,8°C
DOBA: 1) min+ max: (-5,8°C + 3,3°C)/2 = -0,7°C
albo 2) (0+6+12+18)/4: (2,6°C + 1,8°C + 0,5°C+ -5,1°C)/4 = -0,1°C

18 grudnia:

IMGW: (-5,8°C + 4,2°C + 1,1°C + 3,6°C)/4 = 0,8°C
SHMU, CHMI: (1,1°C + 3,5°C + 2 x 4,7°C)/4 = 3,5°C
DOBA: 1) (-1,0°C+ 5,3°C)/2 = 2,2°C
2) (-1,0°C +1,1°C + 2,6°C + 3,1°C)/4 = 1,5°C

Średnia 17-18 grudnia:

IMGW: -0,3°C
SHMU, CHMU: 1,4°C
DOBA: 1) 0,8°C
2) 0,7°C

Sami już widzieliście jakie są duże różnice temperatury w średnich dobowych za 17 i 18 grudnia. Tylko w metodzie IMGW średnia za 2 dni wychodziła się na minusie niż inne metody. ;)

Póki dalej obowiązują różne metody w rożnych krajach, niestety na to nie poradzę i dalej będzie tak.  :)

Ciekawostka: rzeczywista temperatura za 17 grudnia na torfowisku z minutówek to 0,1°C a za 18 grudnia 2,4°C zatem średnia za okres 17-18 jest 1,3°C. Najbliżej prawdy były SHMU i CHMU a najbardziej dalej od rzeczywistości oczywiście IMGW w metodzie klimatycznej.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2014, 22:33:30 pm wysłana przez Ardo »

Offline pdjakow

• Administrator
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 197
    • http://meteomodel.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 28, 2014, 09:30:18 am »
@Ardo

"Teraz mamy XXI wiek i powinny być dokonać nowe zmiany"

I popsuć homogeniczność serii, w wielu przypadkach 100 letnich?

Średnią dobową klimatologiczną liczy się tylko tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie średniej z 8 terminów. Średnia dobowa na stacjach synoptycznych IMGW jest liczona z 8 terminów na dobę, od 00UTC do 21UTC. Dobę meteorologiczną od 18 do 18UTC stosuje się tylko do temperatur ekstremalnych.

Sposób mierzenia ekstremów zmienili swego czasu Amerykanie. Dla nich miało to jeszcze większe znaczenie, bo oni średnią dobową upraszczają do (tmax+tmin)/2. Okazało się, że ta zmiana w sposób widoczny zmieniła wyliczane wartości, błąd ten nazwano TOB (Time of Observation Bias). Musiano zastosować korekty średnich miesięcznych, w większości wypadków do góry. A to z kolei spowodowało kłótnię, która trwa już chyba z 10 lat i słynne wykresy temperatury w USA, gdzie tzw. sceptycy pokazują "manipulacje".

Również liczenie średnich dobowych z wzoru (tmax+tmin+t06+t18)/4 to fatalny pomysł. Zmiana sposobu liczenia średniej dobowej, wprowadzona w 1995 spowodowała obniżenie liczonych wartości na stacjach klimatologicznych o około 0.3 stopnia, co samo w sobie stanowi niehomogeniczność, którą trzeba korygować. I teraz, jeśli chcę przeprowadzić taką korektę, to muszę dla przykładu dla danej stacji klimat. podwyższyć wszystkie roczne temperatury średnie po 1995 o 0.3 stopnia. Chyba nie muszę mówić, jakie to wywoła komentarze?

Tak więc bez takich pomysłów. Więcej z tego problemów, niż korzyści. A jeśli ktoś dysponując danymi z całej doby liczy średnie dobowe z 4 terminów, dodatkowo mieszając do tego tmax i tmin, to już wyłącznie jego problem. Nawiasem mówiąc średni błąd takiej metody w stosunku do średniej dobowej rzeczywistej potrafi osiągać w skali wielolecia 0.7 do 0.8 stopnia. Tak więc powodzenia.

Modele Numeryczne GFS/WRF
http://meteomodel.pl

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 28, 2014, 09:38:43 am »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 28, 2014, 10:08:17 am »
@Ardo

"Teraz mamy XXI wiek i powinny być dokonać nowe zmiany"

I popsuć homogeniczność serii, w wielu przypadkach 100 letnich?

Średnią dobową klimatologiczną liczy się tylko tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie średniej z 8 terminów. Średnia dobowa na stacjach synoptycznych IMGW jest liczona z 8 terminów na dobę, od 00UTC do 21UTC. Dobę meteorologiczną od 18 do 18UTC stosuje się tylko do temperatur ekstremalnych.

Oczywiście, że nie bo to znowu byłby większy problem. Najpierw stara metoda w czasie PRL, potem metoda klimatyczna IMGW i jeszcze będzie zmiana? Też mi coś, średnie miesięczne byłby do dupy.
Nowe zmiany miałem na myśli automatyzację posterunków tak aby samo zmierzyli w terminach 0,3,6 UTC itd. i obliczyć z nich średnią dobową. Przecież nadeszło lepszy czas dla posterunków aby przestali policzyć średnią dobową metodą klimatyczną. Tyle, że czujnik temperatury nie zawsze może zastępować obserwatora bo nieraz wariował a szkoda. Gdyby wszystkie posterunki miały rejestratory Termo-25 to byłoby w porządku ale problem z transmisją. Pozostaje dalej używać metodą IMGW a powinny było pomyśleć dawno czemu nad metodą obliczenia ale dziwię też temu czemu IMGW nie naśladowali metody SHMU oraz CHMU bo przecież to nie są takie złe metody. Gdyby Słowacja, Czechy i Polska (oraz Węgry) mieli takie same metody to byłaby dobrą "koalicją" do średniej temperatury miesięcznej, rocznej w Europie Środkowej.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2014, 10:09:51 am wysłana przez Ardo »

Offline pdjakow

• Administrator
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 197
    • http://meteomodel.pl
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 28, 2014, 10:33:47 am »
Dlatego ja nie liczę średnich, tylko anomalie.
Modele Numeryczne GFS/WRF
http://meteomodel.pl

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 28, 2014, 11:28:39 am »
No tak, tak jest najlepiej.

Teraz już wiem, Oravska Leśna miała minimalnie -16 C tyle, że nie wiadomo czy to było rano (Sól miał wtedy -16 C Wisła -15 C) czy o godz. 21 wieczorem bo Poronin miał wtedy -16 C. Rano albo wieczorem bo tutejsza doba meteorologiczna jest 21-21.00 czasu lokalnego.

Ciekawe, że tegoroczna temperatura minimalna to na razie -16,6 C z 27 stycznia 2014. Takie zimne miejsce a wciąż tam nie było -20 C ani nawet -17 C
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2014, 11:31:01 am wysłana przez Ardo »

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 28, 2014, 13:25:28 pm »
Nie zauważyłem wcześniej tej dyskusji. Temperatury ekstremalne z doby meteorologicznej 18-18 UTC zimą się nie sprawdzają na mapie ze względu na właśnie nocne ocieplenia. Powinien być pokazany rozkład przestrzenny dla czasu kiedy były spójne warunki. 

Sami synoptycy IMGW w komentarzach podają temperatury maksymalne za 12 godzin od 6 do 18., a minimalne od 18 do 6 rano. Stwierdziłem też że taki podział jest bardziej logiczny na mapie. Czasem muszę modyfikować ten zakres godzin, bo Ogimet wywala błędy i łapie np. temp. maks. z dnia wcześniej (zła depesza o 6 UTC). Zakres godzin jest podany w dolnym prawym rogu.

Konkretne co do tej Łebuni jak bym wziął czas 18 - 18UTC to by miał +5,7*C, chociaż 25 grudnia mieszkańcy Kaszub mieli temperaturę w dzień około 0*C. Bardzo słabo to oddaje w takim przypadku rzeczywistą sytuacją z czwartku.

Przy mapie średniej temperatury miesięcznej brane są pod uwagę całe dni, tzn. 0-23 UTC, choć algorytm jest z Ogimetu.

Inna sprawa, że od tego dnia Ogimet nie odbiera znów stacji wojskowych, więc biorę pod uwagę stacje z Monitora.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 28, 2014, 18:11:27 pm »
Pierwsza połowa nocy przynosiła początkowo pogodę pochmurną z przejaśnieniami, jednak koło północy niebo już szczelnie przykryły chmury. Odbiło się to oczywiście na temperaturze - o 22-ej było -9 C., o północy stacja pokazała -7.5 C.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 29, 2014, 21:32:51 pm »
Dziękuję za wytłumaczenie jak to wygląda tylko ,że dalej nie wiem co robić może tak jak Arek doradził aby robić tak jak wcześniej tylko być konsekwentnym.  Więc doba od północy do północy temp.max + temp.min./2.  Tak wcześniej robiłem i chyba tak dalej będę robił.
Chociaż obecnie mógł bym co 3 godz i dzielić na osiem ale nie wiem czy na to bym miał czas.
Dziękuję i pozdrawiam.
Janek