21 grudnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 21 grudnia  (Przeczytany 4551 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
21 grudnia
« dnia: Grudzień 21, 2014, 09:23:25 am »
Pochmurno z przejaśnieniami, przelotne opady o natężeniu słabym, chwilami umiarkowanym oraz słaby i umiarkowany, chwilami dość silny(i być może silny) wiatr z zachodu. Tak prezentowała się druga połowa nocy. Oprócz deszczu padał też śnieg. Nie wiadomo, czy były jakieś wyładowania.

Poranek przynosi poprawę pogody - przejaśnień jest więcej(zachmurzenie duże), wiatr jest słaby i umiarkowany(chwilami dość silny) oraz zdarzają się przelotne opady mżawki. T.min wyniosła około 2 stopni, teraz jest 2.8 C.

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
Odp: 21 grudnia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2014, 10:39:15 am »
Noc minęła pod znakiem opadów śniegu jednak przy dodatniej temperaturze do tego wiał umiarkowany wiatr ostatni silny poryw 51 km/h został zanotowany o 06:54. Temperatura minimalna za noc wyniosła +0,7 st. Celsjusza.

Obecnie zachmurzenie całkowite raz na jakiś czas zdarzy się przerwa w chmurach i wyświeci słońce. Temperatura aktualnie wynosi 3,7 st. Celsjusza i wieje umiarkowany wiatr z kierunku NW.

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2014, 12:06:22 pm »
Warto podsumować ostatnie 36 godzin w pogodzie.

W Krakowie 20 XII po północy temperatura zaczęła dość szybko spadać z około 8,5 - 9°C do ok. 5°C. Minimalna wartość temperatury, jaką odnotowałem w nocy z 19/20 XII to 3,5°C (Balice 4,2°C). W nocy występowały słabe, przelotne opady deszczu, a wiatr zaczął nieco przybierać na sile.

20 - ty dzień grudnia przyniósł pogodę z umiarkowanym zachmurzeniem. Na moim osiedlu porywy wiatru osiągały około 60 km/h, łamiąc małe gałązki. Temperatura maksymalna wyniosła u mnie 6,9°C (Balice 6,5°C).

Po zachodzie Słońca wiatr na moim osiedlu zaczął się jeszcze bardziej nasilać, pojawiały się krótki okresy z wiatrem, którego prędkość wg mnie wynosiła około 70 -75 km/h (nadejście takich porywów było słychać z nieco dalsza jako szum, nawet w warunkach osiedlowych). Jednak najmocniej zawiało tuż przed nadejściem opadów, około godziny 20-tej. Usłyszałem wtedy nieco głośniejszy szum, po chwili większe drzewa iglaste o dużej powierzchni zaczęły się dosyć mocno kołysać. Słyszalne było również jak na balkonach w bloku pospadało nieco rzeczy (suszarki itp). Myślę, że mogło wtedy zawiać przynajmniej 80 - 85 km/h. Za chwilę po tym zdarzeniu nadeszły opady o charakterze lekko mieszanym (deszcz + drobny, prawie stopniały śnieg, którego udział procentowy w opadzie był niewielki) przy niemal 5°C. Do około 22 - 23 zdarzały się jeszcze podmuchy o prędkości do 70 km/h, po północy porywy osiągały już około 60 - 65 km/h. W ciągu tejże też nocy występowały adwekcyjne, przelotne i częste opady deszczu oraz opady o wspomnianym - jak ja to nazwałem - lekko mieszanym charakterze. Temperatura minimalna wyniosła u mnie 2,2°C (Balice 2,1°C).

Ponadto wczoraj nad naszym krajem pojawiły się burze. Początkowo na północnym zachodzie kraju, następnie na zachodzie, przynosiły one zarówno opady deszczu, deszczu ze śniegiem jak i śniegu. Pojedyncze wyładowania notowano również w Sudetach, w okolicy Bramy Morawskiej, we wschodniej Wielkopolsce czy na Podkarpaciu, gdzie wystąpiła ostatnia burza tej nocy (godz. 5-tą nad ranem, okolice Przemyśla).

Adwekcyjne opady, zwłaszcza te które wystąpiły w nocy, przyniosły na Pogórzu i w górach opady śniegu. Największa pokrywa śnieżna w Polsce teraz to 25 cm na Śnieżce.  Najwięcej świeżego śniegu spadło na Polanie Chochołowskiej w Tatrach, 14 cm. Poza Śnieżką największa pokrywa występuje na Hali Gąsienicowej oraz właśnie na Polanie Chochołowskiej, równo po 14 cm. Zaś największy przyrost pokrywy śnieżnej na stacjach niewysokogórskich nastąpił w Zawoi, tam spadło 11 cm świeżej pokrywy.

Jako ciekawostki dodam, że w Małopolsce najniżej położoną stacją, która zanotowała dziś rano pokrywę śnieżną jest Trzemeśnia koło Myślenic (320 m n.p.m.) - 2 cm świeżej pokrywy. Na Łomnicy dziś temperatura spadła do -14,3°C.

U mnie obecnie temperatura wynosi 4,0°C, występują przelotne opady deszczu, zachmurzenie duże, wiatr w porywach osiąga 40 km/h.

Poniżej podgląd jeszcze na ośnieżone Podhale i Tatry:

http://www.zol.pl/webcam/
http://kamery.topr.pl/kamery.html

Ps. Za niecałe 12 godzin astronomiczna zima. ;)

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2014, 12:34:06 pm »

Ps. Za niecałe 12 godzin astronomiczna zima. ;)

Tak, ale to dziś jest najkrótszy dzień - w Zakopanem trwa 8 godzin, 11 minut, 2 sekundy; we Władysławowie trwa 7 godzin, 12 minut, 53 sekundy. Jutro już o parę sekund dłużej.

Pod Koninem 5.1°C, ale od jutra na parę dni znów się zrobi cieplej. Na razie od soboty widze opady śniegu przy okołozerowej temperaturze - może nie w święta, ale w przerwie świątecznej śnieg się pojawi i na zachodzie kraju...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2014, 12:37:13 pm wysłana przez Mark »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2014, 14:16:27 pm »
Minimalnie -1,1 C i spadło 6 cm świeżego śniegu ale po godz. 6 UTC padał jeszcze więcej śniegu i tak o 12 UTC leżało już nawet 12 cm wysokości pokrywy śnieżnej.  ;) To więcej niż w styczniu ale jeszcze mniej o 4 cm niż bieżący rok w lutym (16 cm).
Być może teraz w Zakopanem jest 15 cm śniegu ale na dane trzeba poczekać aż do jutra a śniegu będzie już mniej niż teraz.
Maksymalna temperatura na razie 0,5 C na plusie.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2014, 14:39:40 pm »
Najwięcej świeżego śniegu spadło na Polanie Chochołowskiej w Tatrach, 14 cm. Poza Śnieżką największa pokrywa występuje na Hali Gąsienicowej oraz właśnie na Polanie Chochołowskiej, równo po 14 cm.

Tak naprawdę to Morskie Oko uzyskało największy przyrost świeżego śniegu do 6 UTC - 22 cm  i samej grubości pokrywy śnieżnej 24 cm.
Tam spadło 18 mm opadów, najwięcej w Tatrach i dlatego więcej tam spadło śniegu.

Offline tytus

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bieruń pomiędzy Tychy a Oświęcim
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2014, 14:59:20 pm »
Za pare godzin zima a ja nie widzialem jeszcze tego sezonu nawet platka sniegu w powietrzu
mieszkam na 240 mnpm - to jest moj rekord zyciowy ;)
drugi rekord to opal za ten sezon grzewczy -do teraz 1250 kg wegla groszku
Mialem zamiar wybrac sie rodzinnie na pasterke na Rusinową Polanę lub Chochołowską
ale chyba zdobienie świerków sniegiem na tym poziomie tez sie troche opozni :(

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2014, 15:16:12 pm »
drugi rekord to opal za ten sezon grzewczy -do teraz 1250 kg wegla groszku
Jak to? Zima 2013/2014 była ciepła, a okres wiosenny jesienny nie był aż taki zimny... tegoroczny sezon grzewczy powinien być najmniej spalany niż w poprzednich sezonach...

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2014, 15:30:02 pm »
Wczoraj późnym wieczorem padał śnieg i to dość mocno,przed północą było około 5 cm śniegu przy temperaturze około +1 stopnia.  Później  temperatura poszła lekko w górę i do rana bez opadów. Później deszcz a obecnie deszcz ze śniegiem. Minimalna temperatura dzisiaj to +0.6 stopnia a maksymalna  4.4 stopnie. Wiatr silny. Obecnie jeszcze zostały pozostałości wczorajszego śniegu ale tylko w płatach.
Obecnie temperatura +2.2 stopnie.  Według prognoz u mnie w Wigilię w nocy oraz w święta ma już padać śnieg no to zobaczymy czy tak będzie ale dobrze by było aby zabieliło.
Pozdrawiam.
Janek

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2014, 18:33:36 pm »
@Mark
Jesteś pewien z tym najkrótszym dniem? Cumulus dla mojej lokalizacji pokazuje na jutro o jeszcze 8 sekund krótszy dzień niż dzisiaj.
@Ardo
Podejrzewam, że jemu chodzi o najmniejszą ilość spalonego paliwa. Pytanie tylko od kiedy. Bo to byłoby aż niewiarygodne, by od stycznia spalił tak mało. No chyba, że ma do ogrzania jakiś naprawdę mały domek ;]
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2014, 18:40:58 pm »
Okazuje się, że w nocy wiatr mógł być silniejszy niż myślałem. Sporo gałązek na drodze i relacja rodziny wskazuje że wiatr spokojnie mógł dobijać 70 km/h.

Dzisiejszy dzień dość dynamiczny - ogólnie było pochmurnie z (chwilami większymi) przejaśnieniami. W pierwszej połowie dnia(i kawałek drugiej) przetaczały się przelotne, słabe(chwilami ciutkę mocniejsze) opady rożnego rodzaju(deszcz, mżawka, śnieg). Dmuchało sobie też słabo i umiarkowanie(chwilami dość silnie) z zachodu. Temperatura w południe wyniosła 4.6 C.

Obecnie nadal pochmurno z przejaśnieniami, wieje sobie słabo i umiarkowane a stacja pokazuje 5.1 C.

Od jutra powrót wichur.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2014, 19:22:07 pm »
@Mark
Jesteś pewien z tym najkrótszym dniem? Cumulus dla mojej lokalizacji pokazuje na jutro o jeszcze 8 sekund krótszy dzień niż dzisiaj.

SUgerowałem się tą stroną http://halloween.friko.net/slonce/21-12-2014 Różnice są minimalne, parę sekund. U mnie Cumulus pokazuje, że jutro będzie dzień krótszy o 7 sekund.

Dziwi mnie natomiast dwuznaczność w godzinie rozpoczynającej astronomiczną zimę, bo w tym roku jest na granicy 21 i 22 grudnia. U mnie w kalendarzu jest 0:04 22 grudnia, tutaj też: http://www.astronomia24.com/news.php Tymczasem wiele mediów podaje 23:04 dzisiaj, tak jakby brali pod uwagę czas UTC (godziny dla Warszawy).

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2014, 21:08:37 pm »
Spodziewana jest około 60 cm pokrywy śnieżnej jutro rano na Łomnicy w Tatrach skoro napadało aż 42 mm w dobę 18-18 UTC z temperaturą maksymalną... aż -13,5 C.  :P

Offline tytus

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bieruń pomiędzy Tychy a Oświęcim
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 21, 2014, 22:33:06 pm »
wywolany do tablicy odnosnie opalu :
1250 kg wegla spalone za ten sezon grzewczy (jak pisalem powyzej)
u mnie rozpoczal sie 24 wrzesnia tego roku , w domu nastawione na +22,5C -automat
za caly zeszly sezon grzewczy wyszlo 4130 kg moze ten go przebije? :)
(grzeje dom - powierzchnia 180 m2 -  i cieplą wode uzytkowa dla 6 mieszkancow)
Wlasciwie to nie potrzebuje stacji mete na zewnatrz bo sam sobie oblicze srednia ze spalania :P

sory za off-topic ale w tym watku padly takie pytania

Aktualnie +3,8C wilg. 81 ; zachod slonca juz od 16 grudnia jest pózniejszy, wchod wczesniejszy bedzie dopiero od 27 grudnia

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 22, 2014, 07:59:22 am »
Spodziewana jest około 60 cm pokrywy śnieżnej jutro rano na Łomnicy w Tatrach skoro napadało aż 42 mm w dobę 18-18 UTC z temperaturą maksymalną... aż -13,5 C.  :P
Ciekawe, Ogimet podaje tylko 33 cm. Podczas ostatniej doby opadowej spadło tam 49 mm opadu, co mogło dać ponad pół metra śniegu, a tymczasem przyrost pokrywy śnieżnej tylko o 1 cm. Jeśli to nie błąd, to wynik można tłumaczyć działaniem wiatru.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 22, 2014, 10:31:33 am »

Mam nadzieję, że wszystkie stacje mają dane z prawidłowego okresu. Ostatnio Ogimet nawala. Koło ma np. dane co 3 godziny, choć akurat tu jest podawana temp. ekstremalna. Poza tym część stacji nie nadsyła od razu danych, tak że sprawdzając dane rano zaciągają się czasem wyższe temperatury z nocy - innymi słowy trzeba sprawdzać dane ręcznie, co trochę uprzykrza życie...  :-\
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2014, 10:33:08 am wysłana przez Mark »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 22, 2014, 11:28:01 am »
Ciekawe, Ogimet podaje tylko 33 cm. Podczas ostatniej doby opadowej spadło tam 49 mm opadu, co mogło dać ponad pół metra śniegu, a tymczasem przyrost pokrywy śnieżnej tylko o 1 cm. Jeśli to nie błąd, to wynik można tłumaczyć działaniem wiatru.
No właśnie, dziwiłem tego. Pokrywa śnieżna powinna być sporo grubsza a nie o 1 cm bo to jest niemożliwe. W przypadku silnych wiatrów to prawda, że ciężko jest zmierzyć grubość pokrywy śnieżnej ale obserwator powinien zmierzyć 3 punktowe miejsce do średniej pokrywy śnieżnej a nie tylko w jednym miejscu jak obowiązuje na Słowacji. To wtedy jest bez sensu, bo czasem można natrafić akurat na zaspę w jednym miejscu z 2 m wysokości np. w Liesku.