19 grudnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 19 grudnia  (Przeczytany 5317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
Odp: 19 grudnia
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 19, 2014, 18:56:00 pm »
Ogólnie dość dynamiczny dzionek.

Cały dzień mija pod znakiem pochmurnego nieba z przejaśnieniami(głównie w ciągu dnia) oraz słabego, umiarkowanego, chwilami dość silnego wiatru z południowego zachodu. W drugiej połowie nocy, o poranku oraz późnym popołudniem przetaczały się przelotne opady gęstej mżawki/słabego deszczu(sporadycznie umiarkowanego). Temperatura w ciągu nocy rosła(o 04.30 było już 10 stopni), maksymalna wylądowała w okolicach 13 C.

Obecnie zmierza do mnie strefa dość intensywnych opadów deszczu - na razie pada słaby deszcz(niebo całkowicie zachmurzone), wiatr generalnie bez zmian(dmucha słabo i umiarkowanie, kierunek SW), stacja pokazuje 11.8 C.

Ciekawe, czy jutro załapię się na jakieś wyładowania.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2014, 21:58:11 pm »
Minął bardzo ciepły dzień jak na II połowę grudnia. Na termometrze było prawie 10 stopni na plusie. Padał też deszcz i wiał dość silny wiatr. Pogoda zupełnie niezimowa.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 19, 2014, 23:44:11 pm »
Ardo, miałem na myśli generalnie Polskę, a nie tylko Twój region. Ale zaskoczyły mnie te Twoje średnie - tylko dwa grudnie w historii ze średnią nieujemną?! Szczególnie przy waszych skłonnościach do dużego ciepła podczas halnego. Zdarzył się tam kiedyś u was nieujemny styczeń?
A w skali kraju grudzień 79' w ogóle nie umywał się do grudnia 2006, był przeszło 2 stopnie chłodniejszy.
Tymczasem u mnie wieczorem przeszedł front chłodny - temp. spadła z 9 do nieco ponad 7 stopni ;-) Średnia dobowa za dziś to 9,3C (w Łodzi 9,7) - najcieplejszy grudniowy dzień od 2006 roku. Wówczas w pamiętne Mikołajki śr. na Lublinku wyniosła aż 10,4C!
Najcieplej w kraju w Legnicy - dobowa 11,9 .. ale to dalej nic przyrównując z grudniem 2006 i śr 13,7 z Nowego Sącza lub z astronomiczną wręcz wartością +14,7C z Przemyśla (5 grudnia 1961)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2014, 00:01:55 am wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2014, 11:15:24 am »

Pod Koninem stacja pokazała wczoraj 11.9°C.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 20, 2014, 12:12:56 pm »
Ardo, miałem na myśli generalnie Polskę, a nie tylko Twój region. Ale zaskoczyły mnie te Twoje średnie - tylko dwa grudnie w historii ze średnią nieujemną?!

Czemu nie, Kotlina Orawsko-Nowotarskiej jest trudna mieć o plusową średnią grudnia niż nawet na Gubałówce czy w Zakopanem. Zdarzyło, że tam wieje fen a na niższym miejscu stratus lub po prostu cisza z większymi mrozami. Ogólne na wyższych miejsca zwykle średnie t maxy i miny są wyższe niż na niższych miejscach a za grudzień 2013 w Oravskiej Leśnej było -1,3 C (znajduje się o 100 m wyżej) ale u mnie -1,5 C.

Szczególnie przy waszych skłonnościach do dużego ciepła podczas halnego. Zdarzył się tam kiedyś u was nieujemny styczeń?

Tylko raz, w 2007 roku ze średnią +0,1 C, dane z Oravskiej Leśnej. Styczeń 2014 był trzecim najcieplejszym styczniem w historii pomiarów a 1988 był drugim najcieplejszym styczniem (-0,4 C). Jak wyżej napisałem, na niższym miejscu prawdopodobnie był jednak ujemny styczeń (nawet -0,1 C) bo niestety nie mam danych choćby do średniej miesięcznej z Jabłonki z 2007 roku.

A w skali kraju grudzień 79' w ogóle nie umywał się do grudnia 2006, był przeszło 2 stopnie chłodniejszy.
Tymczasem u mnie wieczorem przeszedł front chłodny - temp. spadła z 9 do nieco ponad 7 stopni ;-) Średnia dobowa za dziś to 9,3C (w Łodzi 9,7) - najcieplejszy grudniowy dzień od 2006 roku. Wówczas w pamiętne Mikołajki śr. na Lublinku wyniosła aż 10,4C!
Najcieplej w kraju w Legnicy - dobowa 11,9 .. ale to dalej nic przyrównując z grudniem 2006 i śr 13,7 z Nowego Sącza lub z astronomiczną wręcz wartością +14,7C z Przemyśla (5 grudnia 1961)

Możliwe, że w 1979 w tym regionie było inaczej niż na pozostałych regionach w Polsce. Średnia temperatura maksymalna w O. Leśnej wówczas wyniosła 3,2 C (2006 trochę więcej 3,5 C) a średnia temperatura minimalna tylko -1,9 C i to była najgorsza średnia minimalna grudnia w całej historii pomiarów. W 2006 średnia t min była niższa i osiągnęła -2,7 C.
Niby to był ciepły grudzień, to jednak udało się zmierzyć -15,0 C a w 2006 zmierzono -12,9 C ale w sumie przez wszystkie grudnie w latach 1961-2013 nigdy nie zmierzono wyższą temperaturę niż -10,5 C

Jest szansa na nowy słabszy rekord t min w Oravskiej Leśnej, bo do tej pory miała w tym miesiącu minimalnie tylko -8,5 C! Jeśli utrzyma się do końca grudnia, to będzie o aż 2 C cieplejsza t min grudnia niż ostatnie 52 grudnie a więc od ponad pół wieku.  ::)

EDIT

Średnie miesięczne grudnia w O. Leśnej:

Średnia grudnia to -3,6 C

Średnie miesięczne stycznia:

Średnia stycznia to -5,0 C
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2014, 12:27:08 pm wysłana przez Ardo »

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2014, 17:18:10 pm »
Pogoda pod wieczór totalnie się załamała - rozpoczęły się ciągłe opady deszczu(o natężeniu słabym, chwilami umiarkowanym), które przed północą przybrały bardziej charakter przelotny. Opadom towarzyszył oczywiście słaby i umiarkowany wiatr z południowego zachodu oraz zachodu.