19 grudnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 19 grudnia  (Przeczytany 5318 razy)

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
19 grudnia
« dnia: Grudzień 19, 2014, 08:12:40 am »
Minęła najcieplejsza noc w grudniu w moim regionie max temperatura wyniosła +9,8 st. Celsjusza.
Aktualnie temperatura wynosi 9,7 st. Celsjusza i do tego występują słabe opady deszczu.

Offline svalbard

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 22
Odp: 19 grudnia
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2014, 08:20:18 am »
We Wrocławiu +13 st  ::)

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2014, 08:37:13 am »
Cieplutko jak na noc 18/19 grudnia ,Tmax.10.1st.C ,Tmin.5.6st.C ,dodatkowo występowały przelotne opady deszczu

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2014, 10:45:05 am »
Jest cieplej niż miało być - pod Koninem jest 11.1°C, wiatr w porywach do 45.4 km/h.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2014, 10:56:38 am »
W Suwałkach czy Białymstoku teoretycznie możliwe są dziś nawet rekordy Tmax dla grudnia. Dla Suwałk od 1950 roku znalazłem wartość Tmax 11,4 (o 7UTC było tam wg obserwatora 10,9, ale prawdopodobnie jest to błąd), natomiast dla Białegostoku 11,2 od 1980. Byłoby to o tyle ekstremalnie dziwne wydarzenie, gdybyż niebo dziś mamy sowicie zasłonięte chmurami ;]
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 10:59:47 am wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline pogpol

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Białystok
  • Reputacja: 13
    • http://pogpol.chilan.com
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2014, 11:43:52 am »
Rekord grudnia dla Białegostoku to 13,8 st. - nie ma szans, by został pobity.
10,9 w Suwałkach o 7 UTC to oczywiście błąd, poprawna jest wartość z automatu (choć w depeszy niestety poszła ta błędna).

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2014, 11:50:05 am »
@pogpol
możesz się pochwalić źródłem tej informacji o rekordzie Białegostoku? bo jak pisałem na szybko udało mi się znaleźć tylko rekord od 1980

Offline pogpol

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Białystok
  • Reputacja: 13
    • http://pogpol.chilan.com
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 19, 2014, 12:06:22 pm »
"Klimat województwa podlaskiego" + moje własne notatki z kompa :-)
W bazie GSOD figuruje nawet wartość 13,9 st:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&mode=1&state=Pola&ind=&ord=REV&ano=1961&mes=12&day=05

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 19, 2014, 13:04:43 pm »
Ten grudzień w historii meteorologii okaże się jako bardzo ciepły. Gdyby nie parę dni ze Stratusem w Krakowie, w czasie których zamiast prognozowanych 5°C było -1 - 0°C średnia temperatura dla tego miesiąca byłaby jeszcze wyższa. Śnieg na Podhalu i nie tylko znika w oczach. Co do miejscowości podgórskich w Małopolsce, gdzie znajdują się posterunki meteorologiczne śnieg notowany jest tylko w Zakopanem oraz w Bukowinie Tatrzańskiej i jest to tylko pokrywa w płatach.
Na tych kamerkach dobrze widać jak mało pokrywy śnieżnej jest na Podhalu (nie licząc oczywiście stoków narciarskich):

http://www.zol.pl/webcam/

Tu z kolei kamerki ze stacji górskich w Tatrach: http://kamery.topr.pl/kamery.html

Najwięcej śniegu jest na Kasprowym, 8 cm... Poza Małopolską i Tatry jedynie Śnieżka przewyższa ten wynik, tam bo wiem jest 20 cm, ale to i tak mało jak na tę porę roku.

No cóż, na razie atlantyckie niże rządzą pogodą w Naszym kraju i na razie nie widać żeby to się zmieniło. Osoby lubiące śnieżne zimy może pocieszyć fakt, że pod koniec roku planowane jest ochłodzenie i śnieg, ale jak wiadomo, do tego czasu może się dużooo zmienić.

Tymczasem u mnie obecnie zachmurzenie wynosi 7/8, widzialność bardzo dobra, wiatr SSW, którego prędkość w porywach dochodzi do 50 km/h. Temperatura wynosi 12,7°C (temperatura maksymalna z dziś to póki co 13,6°C).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 13:12:22 pm wysłana przez Sebastian_K »

Offline Morze

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Trójmiasto
  • Reputacja: 52
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 19, 2014, 14:41:16 pm »
"Klimat województwa podlaskiego" + moje własne notatki z kompa :-)
W bazie GSOD figuruje nawet wartość 13,9 st:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&mode=1&state=Pola&ind=&ord=REV&ano=1961&mes=12&day=05

16,1*C w Gdańsk-Rębiechowo, nie wierzę to prawie tyle co rekord listopada dla tego samego miasta.

ja mam zanotowane 13,7*C max tego dnia, chyba z roczników meteo.

Dzisiaj Port Płn 12,2*C i zabrakło 1,5*C do rekordu. Mój termometr zanotował max 10,7*C czyli ciepło jak na grudzień. Min 6,5*C.

Od rana pada deszcz więc jest dość paskudnie, obecnie 8,9*C

wg rocznika Suwałki 5.12.61 tmax 11,4*C
Gdańsk-Wrzeszcz 13,7*C
Olsztyn 15,1*C

w sumie link: http://docs.lib.noaa.gov/rescue/cd375_pdf/LSN3438.PDF
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 14:51:45 pm wysłana przez Morze »

Offline Staszek2070

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Chomiąża ,Środa Śląska(woj. Dolnośląskie)
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 19, 2014, 15:28:38 pm »
Na Południowym zachodzie  Polski, ciepły, wietrzny i pochmurny dzień.  Temperatura wysoka jak na grudzień
; wynosi 12*C, zachmurzenie duże i wieczorem   może padać deszcz.

Od początku zimy meteorologicznej  mieliśmy tylko 2 dni z mrozem; na początku miesiąca a poza tym cały czas temperatury
dodatnie. Dzisiejszy dzień jest najcieplejszy w woj. Dolnośląskim od listopada.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 19, 2014, 16:08:49 pm »
Maksymalnie 8,9 C a w Ratułowie było 10,5 C oraz Poroninie 11,3 C. Ciepło lecz nie były to rekordowe temperatury grudnia, w przeszłości panowały o wiele wyższą temperaturę nawet ponad 15 C na Podhalu. Co do średniej temperatury, to do tej pory jest co fakt cieplej niż ubiegłoroczny grudzień ale nie wiem czy rekordowo ciepły miesiąc na razie.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2014, 16:28:12 pm »
@Ardo
Nie ma szans co do całego miesiąca, grudzień 2006 był o wiele cieplejszy

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2014, 17:27:32 pm »
@Ardo
Nie ma szans co do całego miesiąca, grudzień 2006 był o wiele cieplejszy
Niekoniecznie, wciąż jest szansa na cieplejszy grudzień niż w 2006 roku. Do tej pory mam 0,0 C na plusie a Oravska Leśna miała najcieplejszy grudzień w ... 1979 roku ze średnią 0,6 C a w 2006 było 0,3 C zatem tegoroczny grudzień może być cieplejszy od grudnia 2006 ale chłodniejszy niż grudzień 1979 roku.  ::)

Co ciekawe, do tej pory zarejestrowano tylko dwa grudniowe miesiące (z okresu 1951-2013) ze średnią miesięczną na plusie właśnie w 1979 oraz 2006. Możliwe, że tegoroczny grudzień będzie trzecim miesiącem ze średnią na plusie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 17:29:31 pm wysłana przez Ardo »

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 19, 2014, 17:42:31 pm »
Gdyby nie parę dni ze Stratusem w Krakowie, w czasie których zamiast prognozowanych 5°C było -1 - 0°C średnia temperatura dla tego miesiąca byłaby jeszcze wyższa.
Nie byłbym tego taki pewien. Odnoszę wrażenie, że ten stratus nawet trochę zawyżył średnią temperaturę, bo przy pogodnym niebie mogłyby być niższe T min na początku grudnia. W grudniu dni są bardzo krótkie, więc pogodne niebo zapewniłoby co najwyżej parę godzin/dobę z wyższą temperaturą, a poza tym utrzymywałby się mróz.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2014, 17:44:16 pm wysłana przez kamiltatry »

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 19, 2014, 18:56:00 pm »
Ogólnie dość dynamiczny dzionek.

Cały dzień mija pod znakiem pochmurnego nieba z przejaśnieniami(głównie w ciągu dnia) oraz słabego, umiarkowanego, chwilami dość silnego wiatru z południowego zachodu. W drugiej połowie nocy, o poranku oraz późnym popołudniem przetaczały się przelotne opady gęstej mżawki/słabego deszczu(sporadycznie umiarkowanego). Temperatura w ciągu nocy rosła(o 04.30 było już 10 stopni), maksymalna wylądowała w okolicach 13 C.

Obecnie zmierza do mnie strefa dość intensywnych opadów deszczu - na razie pada słaby deszcz(niebo całkowicie zachmurzone), wiatr generalnie bez zmian(dmucha słabo i umiarkowanie, kierunek SW), stacja pokazuje 11.8 C.

Ciekawe, czy jutro załapię się na jakieś wyładowania.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2014, 21:58:11 pm »
Minął bardzo ciepły dzień jak na II połowę grudnia. Na termometrze było prawie 10 stopni na plusie. Padał też deszcz i wiał dość silny wiatr. Pogoda zupełnie niezimowa.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 19, 2014, 23:44:11 pm »
Ardo, miałem na myśli generalnie Polskę, a nie tylko Twój region. Ale zaskoczyły mnie te Twoje średnie - tylko dwa grudnie w historii ze średnią nieujemną?! Szczególnie przy waszych skłonnościach do dużego ciepła podczas halnego. Zdarzył się tam kiedyś u was nieujemny styczeń?
A w skali kraju grudzień 79' w ogóle nie umywał się do grudnia 2006, był przeszło 2 stopnie chłodniejszy.
Tymczasem u mnie wieczorem przeszedł front chłodny - temp. spadła z 9 do nieco ponad 7 stopni ;-) Średnia dobowa za dziś to 9,3C (w Łodzi 9,7) - najcieplejszy grudniowy dzień od 2006 roku. Wówczas w pamiętne Mikołajki śr. na Lublinku wyniosła aż 10,4C!
Najcieplej w kraju w Legnicy - dobowa 11,9 .. ale to dalej nic przyrównując z grudniem 2006 i śr 13,7 z Nowego Sącza lub z astronomiczną wręcz wartością +14,7C z Przemyśla (5 grudnia 1961)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2014, 00:01:55 am wysłana przez charly »

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2014, 11:15:24 am »

Pod Koninem stacja pokazała wczoraj 11.9°C.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 20, 2014, 12:12:56 pm »
Ardo, miałem na myśli generalnie Polskę, a nie tylko Twój region. Ale zaskoczyły mnie te Twoje średnie - tylko dwa grudnie w historii ze średnią nieujemną?!

Czemu nie, Kotlina Orawsko-Nowotarskiej jest trudna mieć o plusową średnią grudnia niż nawet na Gubałówce czy w Zakopanem. Zdarzyło, że tam wieje fen a na niższym miejscu stratus lub po prostu cisza z większymi mrozami. Ogólne na wyższych miejsca zwykle średnie t maxy i miny są wyższe niż na niższych miejscach a za grudzień 2013 w Oravskiej Leśnej było -1,3 C (znajduje się o 100 m wyżej) ale u mnie -1,5 C.

Szczególnie przy waszych skłonnościach do dużego ciepła podczas halnego. Zdarzył się tam kiedyś u was nieujemny styczeń?

Tylko raz, w 2007 roku ze średnią +0,1 C, dane z Oravskiej Leśnej. Styczeń 2014 był trzecim najcieplejszym styczniem w historii pomiarów a 1988 był drugim najcieplejszym styczniem (-0,4 C). Jak wyżej napisałem, na niższym miejscu prawdopodobnie był jednak ujemny styczeń (nawet -0,1 C) bo niestety nie mam danych choćby do średniej miesięcznej z Jabłonki z 2007 roku.

A w skali kraju grudzień 79' w ogóle nie umywał się do grudnia 2006, był przeszło 2 stopnie chłodniejszy.
Tymczasem u mnie wieczorem przeszedł front chłodny - temp. spadła z 9 do nieco ponad 7 stopni ;-) Średnia dobowa za dziś to 9,3C (w Łodzi 9,7) - najcieplejszy grudniowy dzień od 2006 roku. Wówczas w pamiętne Mikołajki śr. na Lublinku wyniosła aż 10,4C!
Najcieplej w kraju w Legnicy - dobowa 11,9 .. ale to dalej nic przyrównując z grudniem 2006 i śr 13,7 z Nowego Sącza lub z astronomiczną wręcz wartością +14,7C z Przemyśla (5 grudnia 1961)

Możliwe, że w 1979 w tym regionie było inaczej niż na pozostałych regionach w Polsce. Średnia temperatura maksymalna w O. Leśnej wówczas wyniosła 3,2 C (2006 trochę więcej 3,5 C) a średnia temperatura minimalna tylko -1,9 C i to była najgorsza średnia minimalna grudnia w całej historii pomiarów. W 2006 średnia t min była niższa i osiągnęła -2,7 C.
Niby to był ciepły grudzień, to jednak udało się zmierzyć -15,0 C a w 2006 zmierzono -12,9 C ale w sumie przez wszystkie grudnie w latach 1961-2013 nigdy nie zmierzono wyższą temperaturę niż -10,5 C

Jest szansa na nowy słabszy rekord t min w Oravskiej Leśnej, bo do tej pory miała w tym miesiącu minimalnie tylko -8,5 C! Jeśli utrzyma się do końca grudnia, to będzie o aż 2 C cieplejsza t min grudnia niż ostatnie 52 grudnie a więc od ponad pół wieku.  ::)

EDIT

Średnie miesięczne grudnia w O. Leśnej:

Średnia grudnia to -3,6 C

Średnie miesięczne stycznia:

Średnia stycznia to -5,0 C
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2014, 12:27:08 pm wysłana przez Ardo »

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 20, 2014, 17:18:10 pm »
Pogoda pod wieczór totalnie się załamała - rozpoczęły się ciągłe opady deszczu(o natężeniu słabym, chwilami umiarkowanym), które przed północą przybrały bardziej charakter przelotny. Opadom towarzyszył oczywiście słaby i umiarkowany wiatr z południowego zachodu oraz zachodu.