Metan, hydraty metanu

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Metan, hydraty metanu  (Przeczytany 1212 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hubert

  • Moderator
  • Newbie
  • *****
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 13
Metan, hydraty metanu
« dnia: Wrzesień 10, 2014, 22:58:31 pm »
W ostatnich latach notuje się wzrost ilości metanu w ziemskiej atmosferze, szczególnie jest to widoczne w Arktyce. Bardzo wyraźny wzrost sezonowy występuje w trakcie nocy polarnej. Rok temu wyglądało to tak: 9 listopada 2013 lokalne stężenie metanu w Arktyce osiągnęło poziom 2662 ppb (części na miliard), co wbrew pozorom jest to wartość bardzo wysoka. Metan jest 25 razy silniejszym niż dwutlenek węgla gazem cieplarnianym, który może w znaczący sposób przyczynić się do niekontrolowanego wzrostu temperatury. Naukowcy ostrzegają, że ryzyko destabilizacji klatratów metanowych pod dnem Oceanu Arktycznego spowoduje, że globalne ocieplenie będzie nie do powstrzymania.

Zaznaczony obszar, gdzie znajdują się ogromne ilości metanu i węgla w hydratach i w wiecznej zmarzlinie, Arctic News blog.

Szczególną uwagę zwraca się na obszar Morza Wschodniosyberyjskiego i leżącej na lądzie tundry we wschodniej części Syberii. Ilość organicznego węgla znajdującego się w jak na razie wiecznej zmarzlinie to około 500 Gt - odpowiednik co najmniej 25 lat dużych antropogenicznych emisji CO2.

Czytaj więcej na: http://arcticicesea.blogspot.com/2013/11/realne-zagrozenie-zmiana-klimatu-przez.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 10, 2014, 23:19:06 pm wysłana przez Hubert »