14 sierpnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 14 sierpnia  (Przeczytany 2626 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
14 sierpnia
« dnia: Sierpień 14, 2014, 08:45:13 am »
W Częstochowie za ostatnią dobę spadło aż 70,7 mm opadów. W podobnych miejscach też dużo dowaliło.
U mnie w nocy w okolicy północy tańczyły pioruny i niektóre błyski były niezłe, po chwili zerwał silny wiatr i nadeszła ulewa.

5 sierpnia w Węglówce spadło 95,9 mm wg Monitoru ale w biuletynie widnieje inna wartość... aż 118,8 mm za ostatnią dobę. To jest duża różnica i wygląda na to, że automatyczny deszczomierz wciąż nie jest w stanie zastępować tradycyjnego deszczomierza.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 09:17:00 am wysłana przez Ardo »

Offline mirek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Düsseldorf
  • Reputacja: 9
Odp: 14 sierpnia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2014, 09:32:28 am »
hej. wczorajsza nocna formacja burzowa znów narobiło szkód na sądecczyżnie :( , w gorlicahc i oklicach Rzeszowa.

http://www.tvn24.pl/wichura-zerwala-dziesiatki-dachow-na-podkarpaciu-i-w-malopolsce,459053,s.html

tutaj artykuł o zerwanych dachach w Starym Sączu:

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/traba-powietrzna-nad-starym-saczem-zniszczenia-w-innych-gminach,62586#.U-xgL6Nvh8c

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 14, 2014, 10:10:43 am »
Opady z monitora

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 14, 2014, 11:00:23 am »
Widzę, że zrobiłeś już listę w kolorze i to całkiem nieźle.  :)

Offline Cottonwood

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 34
  • leśnik
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2014, 11:12:04 am »
Mateusz, skąd ta tabelka? Widzę, że dane z monitora, ale wątpię, że chciałoby Ci się siedzieć pół nocy na przepisywaniu ;) Nie rozumiem tylko tej logiki, czemu niektóre posterunki mają w nazwie zlewni rzekę wg schematu IMGW [uproszczenie z pominięciem dopływów np. Markowe Szczawiny -> Skawa zamiast Skawica?] a inne nie? [bo już Zawoja ma przypisaną Skawę, a w praktyce leży nad Skawicą; Krynica -> Poprad, Witów -> Czarny Dunajec, Ptaszkowa -> Łubinka]

Tak, czy inaczej publikuję listę ze strony IMGW, uwzględniającą średni opad w zlewni:
Zlewnia   Opad średni w zlewni [mm]   Opad maksymalny [mm]   Stacja
Soła   15   31   Koszarawa
Skawa   15   27   Lachowice Krale
Raba   12   23   Półrzeczki
Dunajec   15   28   Dolina Pięciu Stawów
Wisłoka   12   21   Uście Gorlickie
San   3   21   Jarosław
Wisła górna   16   29   Sielec
Kamienna   11   21   Święty Krzyż
Pilica   20   40   Plucice
Wisła środkowa   11   22   Warszawa
Narew   15   43   Tykocin
Bug   11   25   Brańsk
Brda   12   20   Zapędowo
Wisła dolna   15   29   Starogard Gdański
Zatoka Gdańska   15   27   Wejherowo
Mała Panew   46   46   Krupski Młyn
Odra górna   10   23   Racibórz
Warta górna   9   70   Częstochowa
Noteć   11   25   Sypniewo
Parsęta   14   29   Kołobrzeg
Słupia   19   25   Niezabyszewo
Łeba   21   24   Lębork

« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 11:16:21 am wysłana przez Cottonwood »

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 14, 2014, 13:25:00 pm »
Mateusz, skąd ta tabelka? Widzę, że dane z monitora, ale wątpię, że chciałoby Ci się siedzieć pół nocy na przepisywaniu ;) Nie rozumiem tylko tej logiki, czemu niektóre posterunki mają w nazwie zlewni rzekę wg schematu IMGW [uproszczenie z pominięciem dopływów np. Markowe Szczawiny -> Skawa zamiast Skawica?] a inne nie? [bo już Zawoja ma przypisaną Skawę, a w praktyce leży nad Skawicą; Krynica -> Poprad, Witów -> Czarny Dunajec, Ptaszkowa -> Łubinka]

No nie, ręcznie tego nie przepisałem :)
Nazwa zlewni także pochodzi z Monitora, takie same zlewnie podaje wykaz IMGW, np.
ZAWOJA                    19 31' 49 37' SKAWA         

Poza tym w moim zestawieniu masz Zawoję nad Skawicą. Jak na razie nie będę kombinował, tylko dane będą pochodziły z zestawienia na monitorze.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 13:26:45 pm wysłana przez mateuszr »

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Sulechów (Lubuskie)
  • Reputacja: 19
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 14, 2014, 13:44:32 pm »
Patrząc na długoterminowy rozkład pogody KONIEC LATA??? :( oczywiście napiszecie że nie ale chodzi mi o ciepłe lato takie od +25 do +30 i więcej?  cyrkulacja z ciepłymi masami narazie tylko obetrze nas...

Offline Cottonwood

• Senior Member
  • Reputacja: 34
  • leśnik
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 14, 2014, 14:11:54 pm »
Mateusz, ja wiem, że Zawoja leży nad Skawicą, tylko, że w zestawieniu Markowe Szczawiny mają wpisaną Skawę [do której Skawica wpada, zaś Markowe Szczawiny znajdują się u źródeł Skawicy]. Chodzi mi tu o brak logiki, której IMGW często brakuje  ;D; spojrzałem na dane w Monitorze i faktycznie tak jest wpisane.
W mojej opinii najlepszy jest uproszczony system przypisywania posterunków do zlewni, wg schematu opierającego się na dopływach Wisły, gdzie za podstawowe uważa się zlewnie [w zlewni Górnej Wisły]: Mała Wisła1, Przemsza, Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Wisłoka, San2, Nida, Wisła górna3. Podział taki jest słuszny ze względów hydrologicznych i  jest oparty m.in. na potencjale powodziowym rzek i ich dynamice.
1 - od źródeł do ujścia Przemszy; Mała Wisła traktowana jest jako dopływ Wisły
2 - z Wisłokiem
3 - Skawinka, Rudawa, Szreniawa i inne mniejsze bezpośrednie dopływy

Cieszę się natomiast, że zrobiłeś taką tabelkę :)

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2014, 18:19:20 pm »
Mój region został oszczędzony przez burze.

Już o 21-ej było widać sporą ilość błysków na zachodnim horyzoncie(prawie jak stroboskop, jak to brat określił) - ta strefa burz do mnie nie dotarła. Moja miejscowość dostała się pod wpływ innej strefy - przed nią utworzyła się(tak koło 23.20) inna strefa intensywnych opadów deszczu(bez wyładowań) która "trwała"  z dziesięć minut, po niej dotarła właściwa fala burz(23.40). Burza nie była gwałtowna - przyniosła chwilowy, silny wiatr(brat sądzi, że wiało maks. 60 km/h., oczywiście na oko)a aktywność elektryczna była mała(jedno wyładowanie na dwie czy trzy minuty). Nieco wyróżnił się tu opad deszczu, który był na początku ulewny, później stał się umiarkowany by jakoś po 01-ej stać się intensywny. Ciągły deszcz zanikł po 02-ej, później stał się przelotny i słaby, ostatecznie zanikł koło 03-ej. Suma wyniosła nieco ponad 19 mm.(stacja w Radziszowie)

Od wczesnego ranka do właściwie do teraz występuje pogoda pochmurna z okresowymi przejaśnieniami. Niewykluczone, że w godzinach południowych i popołudniowych mogło coś słabo i przelotnie popadać/pokropić. Wiatr(który był prawdopodobnie przez całą noc i dzisiejszy dzień) miał kierunek zachodni. Jego siła była słaba(w godzinach porannych i przedpołudniowych umiarkowana). Wczoraj wieczorem, przed pojawieniem się błysków wiało sobie słabo i umiarkowane ze wschodu.

T.min wyniosła 17 C., maksymalna dobiła 20.6 C.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 14, 2014, 18:58:46 pm »
Cottonwood, to był mój pomysł. Jak zbierałem dane opadowe za ostatni tydzień z 30 punktów pomiarowych i zdałem ze sobą sprawę, jak jest ciężko mimo, że przepisuję tylko raz w tygodniu. Wpadłem na pomysł, aby mateuszr zrobił taki skrypt, który pozwalał zbieranie wszystkich danych z Monitora, bo pamiętam jak w przeszłości zebrał wszystkie dane temperaturowe z marca 2013 do listy. Dzięki temu będą już dużo wygodniejsze do przeliczenia sumy miesięczne lub roczne ze wszystkich posterunków opadowych. Niestety niektóre stacje miały błędne lub braki danych.
Szkoda, że mamy sierpień więc w tym roku nie możemy liczyć na pełne opady roczne a jestem ciekaw czy w Makowie Podhalańskim oraz Węglówce spadło dużo więcej opadów niż nawet w Zakopanem za cały rok.... bo przecież Maków dwa razy miały opad dzienny ponad 90 mm w maju i sierpniu.

Dzisiaj miałem maksymalnie 16,5 C i przez cały dzień panowało zachmurzenie całkowite. Teraz widzę przejaśnienie na horyzoncie na zachodzie, więc w nocy temperatura może poleci poniżej 10 C a na torfowisku być może spadnie do +5 C

Dzisiaj w nocy szalała u mnie burza, ale o północy wiał silny wiatr i nie było deszczu. Jak zobaczyłem na tym wykresie co się wydarzyło tuż po północy, to chyba na krótko wiał fen zanim spadła ulewa. Na heatburst nie wierzę no chyba, że ktoś ma inne zdanie.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 14, 2014, 19:19:17 pm wysłana przez Ardo »

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2014, 19:52:59 pm »
Dmuchnelo fenem na chwile, ale to wystarczylo by stroboskop ze Slowacji zdechl przy wejsciu na Orawe. Ja obserwowalem te burze z Orawki- okolo godziny 23 bylo slychac ciagly pomruk od poludnia. Stety/niestety skonczylo sie cienko- najblizsze wyladowanie okolo 3 km ode mnie. Deszczu spadlo z 20-30mm.
pozdrawiam, Łukasz

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 14, 2014, 20:24:09 pm »
Łukasz_B, dzięki za wyjaśnienie. Prawdopodobnie to był pierwszy zarejestrowany fen w jesienno-zimowym stylu odkąd dostałem rejestrator w kwietniu. Gdy o 23.30 miałem ciągłe pioruny z południa, to w Zakopanem nadal wiał fen i było tam nawet prawie 23 C Nie widziałem, żebym miałem burzę tak blisko fenu. Pioruny uderzały kilkadziesiąt razy koło mnie, najbliższe wyładowanie miałem z odległości 1 km, gdyż był głośny grzmot po 3 s błysku.

W telewizji wszyscy gadali, że w nocy była trąba powietrzna. Zadawali też relacje z kilku osób ale jak można powiedzieć, że była trąba skoro nawet nie widzieli?  ??? Normalne tak nie może być.

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 14, 2014, 20:53:15 pm »
Aktualnie u mnie

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 14, 2014, 21:27:18 pm »
Nie widziałem, żebym miałem burzę tak blisko fenu. P
Przy tak aktywnych i szybko przemieszczających się burzach możliwe jest ich "wjechanie siłą rozpędu" na obszar pod wpływem fenu. Najciekawsze jest to jak aktywne były burze koło Nowego Sącza i dalej na NE- mimo obszaru gdzie znacznie dłużej suszył fen, a przy ziemi można było mówić o inwersji(24*C przy ziemi, a na 850hPa około 20*C).
pozdrawiam, Łukasz

Offline joa

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 11
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 15, 2014, 00:49:15 am »
Jakos czuję niestety jesienne klimaty. Co prawda, lubię wrzesień, no ale mamy dopiero połowę sierpnia, a tu jesień, hmmm...
Niby nie jest zimno (22 w dzień, 17 póki co noc, nad ranem bedzie pewnie  z 13 ?) , ale brak slońca od kilku dni robi swoje.