Odp: Prognoza średnioterminowa

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Odp: Prognoza średnioterminowa  (Przeczytany 7832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
Odp: Odp: Prognoza średnioterminowa
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 05, 2014, 09:16:35 am »
00UTC i znowu lato. Która wersja się sprawdzi? Taka przeplatanka jest już od kilku dni. Później ta z 12UTC znowu pewno pokaże załamania.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 06, 2014, 00:35:52 am »
Widzę szansę na fajne , nocne burze:

Gdyby to się sprawdziło, to po obniżeniu się LCL następował by wybuch komórek burzowych, które by były aktywne do późnych godzin nocnych! Już nie mogę się doczekać, tego mi brakowało przez cały sezon :D
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline wrocław

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 06, 2014, 13:56:11 pm »
Spore opady przewiduje GFS w czwartek i piątek   w moim regionie. Podane na mapce sumy skumulowanego opady mają spaść w czwartek i piątek.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2014, 14:11:17 pm wysłana przez wrocław »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 08, 2014, 21:17:16 pm »
Ciekawe czy chociaż 30c będzie u mnie.
Wprawdzie nie było u Ciebie aż tak jak gorąco jak to sugerował GFS, ale tak jak przypuszczałem '30' pękła bez najmniejszego problemu (i to dwukrotnie) - Tmax wyszła 31,7C więc wyrównany rekord stacji - całkiem nieźle jak na taką niezbyt silną (w skali całego kraju) 'falę' upałów.
Co więcej zanotowałeś w tym czasie Tmax wyższą niż u mnie (31,3C) ;-)
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline wrocław

• Prezes
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 09, 2014, 08:17:18 am »
Ciekawe czy chociaż 30c będzie u mnie.
Wprawdzie nie było u Ciebie aż tak jak gorąco jak to sugerował GFS, ale tak jak przypuszczałem '30' pękła bez najmniejszego problemu (i to dwukrotnie) - Tmax wyszła 31,7C więc wyrównany rekord stacji - całkiem nieźle jak na taką niezbyt silną (w skali całego kraju) 'falę' upałów.
Co więcej zanotowałeś w tym czasie Tmax wyższą niż u mnie (31,3C) ;-)

Kolego charly  :)
W tym dziale przedstawiamy prognozy średnioterminowe.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 09, 2014, 11:36:46 am »
No niby tak, ale chciałem ostatecznie podsumować wcześniejszą wymianę zdań. Na forum jak w życiu - różne tematy czasami się ze sobą mieszają. Póki nie robi się z tego śmietnik nie robiłbym z tego powodu większego szumu, ale to nie ja tutaj moduję ;-)
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 09, 2014, 22:20:07 pm »
U mnie sprawdziła się opcja z tygodniowym ciepłem.
Temperatury były o 2-3c niższe jak prognozowane, więc prognoza stosunkowo trafna.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 09, 2014, 23:03:56 pm »
@Marcin D
Wydaje mi się, że Janek gdzieś wspominał, że u niego Tmax w ostatnich latach to było przeszło 32 stopnie.
A co do samego Drawska to trochę szkoda tego pomiaru z 2010 roku - różnica w stosunku do sąsiednich rzeczywiście wygląda na zbyt dużą. Oprócz aspiracyjnej w VP2 masz zdaje się również pasywną osłonę na 2 metrach z czujnikiem offline - w przyszłości planujesz klatkę, więc będzie też wiadomo jak dobra była ta pasywna.

Pasywna potrafi zawyżyć do 2c w stosunku do aspiracyjnej przy braku wiatru i bocznym słońcu. W południe często jest to około 1c. dt-2 w osłonie pasywnej służy bardziej do odczytu tmin zimą jak tmax latem oraz jako mobilny sprzęt.

Co do Tmax u Janka to nie będę się wypowiadał bo nawet nie wiem w jakich warunkach prowadzi pomiary. Choć podawane przez niego wartości wydają się być sensowne.

Trochę wejdę w Waszą dyskusje jeśli chodzi o temperaturę maksymalną ostatnio to Charly ma rację ,że ostatnio było u mnie około 33 stopni 8 sierpnia 2013. Piszę około bo odczyt mam do dziesiętnej stopnia ale zapisuję pełne stopnie czyli mogło być między 32.6 a 33.5.
A jeżeli chodzi o sprzęt to na pewno nie jest taki dobry ja Wasz ale myślę ,że dobrze pokazuje wcześniej pisałem z Charlym na temat termometrów. Myślę ,że czujnik na pewno nie zawyża temperatury nawet miejsce ,w którym jest czujnik jest najchłodniejszym miejscem na działce w upały bo mam go na wysokości 2 metrów a 20 cm pod sufitem pergoli , 1 metr od wyjścia i 70 cm od ścian pergoli.
Miałem wcześniej zrobione zdjęcia pergoli a czujnik jest w środku ale niestety się nie załapał na zdjęciu.

A tak wygląda pergola w środku myślę ,że termometry w klatkach mają cieplej niż mój w pergoli nawet zimą słońce nie przechodzi bo jest bardzo gęsta.

W tym roku u mnie jeszcze nie przekroczyła 30 stopni było tylko 29.7 stopni 23 maja i 7 lipca gdyby nie wczorajsza burza to na pewno była by przekroczona a dzisiaj już był za silny wiatr więc tylko 28.2 stopnie.
A tak w ogóle to na Kaszubach latem na ogół jest cieplej jak w Gdańsku bo jednak morze chłodzi ale za to w Trójmieście na ogół noce i poranki są cieplejsze bo niestety u nas przymrozek w czerwcu to nic dziwnego.
Pozdrawiam.
Janek

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 10, 2014, 09:38:46 am »
Janek ciężko tu dyskutować czy miałeś 33c czy nie bo nie wiem jak to działa u Ciebie. Wiem natomiast, że kiedyś też miałem czujnik w gęstej koronie drzewka i okazało się, że jednak zawyża. Może i masz cień w środku, ale promieniowanie rozproszone bokami wejdzie bez problemu. Czym większy udział promieniowanie rozproszonego w promieniowaniu całkowitym tym większy błąd. Przy bezchmurnym niebie możesz nie mieć błędu, ale w pochmurny dzień już tak. Nie mam tu na myśli ponurego dnia z chmurami niskimi ale, np. pochmurny dzień z chmurami piętra wysokiego lub średniego (mimo zachmurzenia duża ilość energii potrafi dotrzeć do ziemi, właśnie w formie promieniowania rozproszonego, które atakuje czujniki nawet w głębokim cieniu.

8 sierpnia 2013 w Chojnicach było 30.8, w Łebuni 29.8c a niebo było pochmurne. Pruszcz notował 31.4c. Masz zapisany stan nieba u siebie tego dnia? Próbowałem archiwalne zdjęcie wygrzebać na sat 24, ale coś mi nie wyszło.
Myślę ,że tego dnia mogłeś mieć około 31c jeżeli miałeś trochę chmur na niebie. Gdyby ktoś wiedział ile tego dnia było Kościerzynie to rozwiązałoby nasz "spór" :).

Tymczasem prognozy są sympatyczne. Wiatr z północy doda trochę ochłody i temperatury mają być u mnie przyjemne. Powietrze powinno zawierać mniej pary co cieszy :). Ostatnie dni to istne tropiki.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2014, 09:41:18 am wysłana przez Marcin D »

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 10, 2014, 19:28:07 pm »
Marcin to czy temperatura pod pergolą jest taka jaka powinna być tego nie wiem ale jedno wiem jeżeli na dworze jest ukrop to pergola to jedyne miejsce gdzie jest przyjemnie bo pod drzewami jest dużo cieplej. Jeśli chodzi o zachmurzenie to też zawsze zapisywałem i 8 sierpnia 2013 roku było słońce z lekkim zachmurzeniem. Te 33 stopnie to mogło być tylko 32.6 niestety nie pamiętam bo tylko zapisuję bez dziesiętnych.
Czasami zdarza ,że u nas jest różnica nawet 4 stopni między Kościerzyną a moją miejscowością a to tylko 20 km ale częściej zdarza ,że jest podobnie największe różnice są zimą. Ale jak piszę to jest pomiar amatorski dla siebie więc liczyć go nie można trochę szkoda ,że IMiGW nie ma stacji we Wieżycy lub w pobiżu bo były by ciekawe pomiary.
Pozdrawiam.
Janek

Offline wrocław

• Prezes
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 11, 2014, 07:06:57 am »
Panowie, mam propozycję. Czy nie lepszym miejscem do waszych dyskusji jest dział http://meteomodel.pl/forum2/index.php?board=68.0 ?

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 02, 2014, 11:29:53 am »
Ależ aktualizacja GFS z rana na 5 we wtorek! U mnie i do 50 km takie warunki:
- CAPE 2,5-3 tyś
-DLS 10 m/s
-SRH 150
-Wilgotność 70-100%
-PW 35-40
-LCL 500m- 1km
-TD 20*C
- I Mega kontrast temp między zachodem a wschodem województwa aż 12*C!
Oj jak wypali będzie się działo ...
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 18, 2014, 08:58:56 am »
Myślę, że w piątek tym razem złapie mróz w klatce na torfu.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 24, 2014, 16:45:17 pm »
Tym razem w czwartek na torfowisku powinien być mróz na 100% :

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 25, 2014, 11:00:32 am »
Za daleki termin żeby było na 100% :) Teraz widzę, że GFS daje 3 stopnie.