Lipiec

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Lipiec  (Przeczytany 39034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
Odp: Lipiec
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 04, 2014, 11:54:35 am »
@SEwek - ze zdjęć wynika, że lejek wychodzi ze zwykłego cumulusa - chyba, że źle widzę.

Powiem dla ciekawości, że wiele lat temu mój brat widział malutkiego funnelka ze zwykłego cumulusa, ale czy to było w Inowrocławiu czy gdzieś indziej - nie pamiętam. Zdjęć oczywiście nie ma.

A tymczasem u mnie jest ok. 26,5 stopnia, ale wątpię, czy temperatura dojdzie do trzydziestki.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline tytus

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bieruń pomiędzy Tychy a Oświęcim
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 04, 2014, 12:27:59 pm »
Chlodno zaczelo sie tegoroczne lato w pd czesci Gornego Slaska
do teraz srednia lipca wynosi 16,0C tj ok -2,5 C do sredniej lipca
obecnie +26,1C i brakuje tylko 2 C by pobic max od  20 dni..
Patrzac na prognozy po 8 lipca opcja z wyzem skandynawskim wydaje sie coraz bardziej prawdopodobna

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 04, 2014, 12:44:24 pm »
Tak czy siak zapowiada się na całkiem gorący lipiec. Pytanie czy quasi-stacjonarny układ niskiego ciśnienia daleko na SE Europy nie będzie nam podrzucał sporo wilgoci, co przy prognozowanych temperaturach (T850 niemal non-stop >8C) prawdopodobnie dałoby burzowy miesiąc, coś a'la lipiec 2009.
edit:
kończąc temat nocnych pomiarów to wyniki Tmin są dość szokujące jak na tak małe odległości:
łąka (punkt C) 7,4C (bez poprawki) ; baza (punkt B, 50 metrów od czujnika, na wys. 1 m): 8,9C ; stacja główna (punkt A, 187 m wys. względnej - ok 90 metrów od czujnika na łące): 10,6C ; Mebus (pomocnicza, 1 metr obok stacji głównej): 10,5C ; IMGW na Lublinku (10 km w linii prostej ode mnie, 184 m wys względnej): 10,4C
pewnie gdybym stację postawił jeszcze z 50-60 metrów dalej na zachód (punkt D - różnica wys. względnej kolejny 1metr) to miałbym pewnie jeszcze z 1 stopień mniej.. każdy z punktów jest reprezentatywny dla swojego obszaru, paradoksalnie stacje obok domu chyba najbardziej ze wszystkich 
poniższy skan mapy topograficznej pochodzi chyba jeszcze z czasów komuny :D i jeśli chodzi o budynki jest już częściowo zdeaktualizowany
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2014, 13:34:01 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 04, 2014, 15:26:07 pm »
@SEwek - ze zdjęć wynika, że lejek wychodzi ze zwykłego cumulusa - chyba, że źle widzę.

Powiem dla ciekawości, że wiele lat temu mój brat widział malutkiego funnelka ze zwykłego cumulusa, ale czy to było w Inowrocławiu czy gdzieś indziej - nie pamiętam. Zdjęć oczywiście nie ma.

A tymczasem u mnie jest ok. 26,5 stopnia, ale wątpię, czy temperatura dojdzie do trzydziestki.
Masz rację, pojawił się z cumulusa, byłem bardzo zdziwiony, ale cóż, pogoda jest zmienna i nieprzewidywalna :D
Aktualnie +27,2*C, dziś planuję po raz 2 polować na obłoki srebrzyste ;d
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 04, 2014, 16:03:30 pm »
W ciągu nocy zachmurzenie było małe, temperatura minimalna wyniosła u mnie 10,3°C (Balice 9,0°C). Obecnie niebo jest całkowicie bezchmurne, jest niemal bezwietrznie, a temperatura wynosi 26,2, do tej pory maksymalna temp. wyniosła u mnie dziś 26,5°C. Izoterma 20°C znajduje się na wys. ok. 1100 m n.p.m. Jutro raczej wybieram się w góry, gdzie planuję dokonać kilku ciekawych pomiarów temperatury.

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Sulechów (Lubuskie)
  • Reputacja: 19
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 04, 2014, 16:31:37 pm »
Wooohooo +30,6 mamy dawno nie widziany UKOCHANY UPAŁ jutro nad jeziorko xD

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 04, 2014, 16:45:35 pm »
charly no widzisz jak to jest. Jak chcesz się porównywać z Drawskiem to musisz postawić stacje w samych łąkach :P. Gdybym  u siebie miał stacje przed domem to tmin i tmax byłoby o wiele większe. A jeżeli chodzi o reprezentatywność to moja stacja jest reprezentatywna dla mojego ogródka i tak właśnie ma być :). Po to kupiłem stacje, żeby mieć wyniki lokalne a nie takie same jak na oficjalnych posterunkach IMGW.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 04, 2014, 17:20:15 pm »
@Marcin D
Rzecz w tym, że Tmax w miejscu w którym stoi stacja (czyli opodal domu) jest niższe niż na łące - dziś również postawiłem tam stację (ukryta w cieniu, co przy braku chmur, wietrze i amatorskiej osłonie daje dość wiarygodne pomiary). Tmax dziś w głównej stacji to 27,5C, natomiast tam przy łące było 29,0C- uwzględniając poprawkę - 28,7C (baza, która stała tuż obok, na wys. 1 metra miała Tmax 28,8C), mimo wszystko wynik z łąki jest z pewnością i tak zawyżony, ale trudno powiedzieć o ile. Dla porównania Lublinek wg godzinowych miał Tmax 27,8C.
Plany od początku były takie, że właśnie tam na łące miała stanąć klatka (przynajmniej w wersji mini), ale plany wzięły w łeb, kiedy okazało się, że konsola stojąca w domu nie kontaktuje z czujnikiem przy takiej odległości (szczególnie w nocy przy wysokiej wilgotności), poza tym trudna byłaby tam budowa masztu dla anenometru. W obecnym miejscu przy domu mam warunki zarówno do w miarę wiarygodnych pomiarów (nawet bez profesjonalnej klatki, m.in dlatego, że to miejsce ma fajną naturalną wentylację, tworzy się tam coś w rodzaju naturalnego przeciągu) jak i do zamontowania anenometru (wisi na wysokości 8 metrów) oraz deszczomierza, a przy tym nie ma żadnego problemu z sygnałem czujnik-konsola. To niestety był kompromis jaki musiałem ponieść. Kolejna kwestia - wysokość 187 m na jakiej stoi główna baza jest generalnie najbardziej charakterystyczna dla całej okolicy. Na łące jest ciągły spad aż do rzeczki (dość łagodny, bo to ok 2 metrów w pionie przy ok 150 metrach w poziomie), poza tym obok jest tam także staw - 10x20m (widoczny na mapie) - w takich warunkach trudno byłoby tam o wybranie miejsca najbardziej wiarygodnego (nie wspominając o fakcie, że zalecane jest zachowanie odległości minimum 100 metrów od rzek i zbiorników wodnych).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2014, 17:44:04 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 04, 2014, 17:30:33 pm »
U mnie czym bliżej domu tym tmax wyższe. Może u Ciebie dlatego tak jest, ze masz spadek terenu i ten nachylony teren nagrzewa się silniej.
Tymczasem w Szczecinie i Krzyżu 31c o 17:00.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 04, 2014, 18:31:37 pm »
Przepiękny dzień, tak mocno kontrastujący z poprzednimi dzionkami :)

Wczorajszy wieczór z małym zachmurzeniem, noc już bezchmurna i taki stan utrzymywał się aż do 14-ej. Później pojawiło się parę pojedynczych chmur kłębiastych na południowym horyzoncie. Po jakichś trzech godzinach zanikły, zaś na zachodnim horyzoncie pojawiło się nieco więcej chmur pierzastych. Taki stan jest do teraz.

W ciągu dnia pojawił się słaby, chwilami umiarkowany wiatr. Wiał początkowo z południa skręcając później na kierunek wschodni.

T.min wyniosła 9 C., maksymalna dobiła 27.7 C., obecnie jest 26.6 C.

Dzisiaj tak z ciekawości ruszę w teren, by zrobić zdjęcia świecącym obłokom.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 04, 2014, 18:42:29 pm »
Dla mnie to kilka metrów od ściany domu oraz w łąkach jest tyle samo ciepła. Tylko około 50 m od domu czy wśród drzewa jest już chłodniej.  ::)

Offline Inolis

• Prezes
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 04, 2014, 20:10:10 pm »
U mnie najwyższa temperatura wyniosła ponad 28 stopni, ale nie wiem, czy ten wynik nie jest zawyżony, gdyż na termometr mogło działać promieniowanie rozproszone.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 04, 2014, 20:51:44 pm »
Rzecz w tym, że Tmax w miejscu w którym stoi stacja (czyli opodal domu) jest niższe niż na łące

Mam tak samo, tylko z 50 metrów od domu u mnie są pola. Zwłaszcza latem jak zaczyna wiać ze wschodu to od razu temperatura się podnosi. W ogrodzie jest niższa, ale to też zależy od lokalizacji i tu rozpiętość waha się w przedziale 1,5*C.

I jeszcze za wczoraj:

Offline Inolis

• Prezes
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 05, 2014, 10:36:14 am »
Jest po 10-tej rano a temperatura osiąga 25 st.C. Na niebie zaś dominują chmury pierzaste. Ciekawe, jaka będzie temperatura w najcieplejszym momencie dnia, czyli za ok. 4 -5 h.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 05, 2014, 15:07:15 pm »