Prognoza rozwoju chmury cumulonimus (Cb)

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Prognoza rozwoju chmury cumulonimus (Cb)  (Przeczytany 2717 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juliusz

  • Admini
  • Ojciec Dyktator
  • *****
  • Wiadomości: 2258
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
Prognoza rozwoju chmury cumulonimus (Cb)
« dnia: Lipiec 27, 2014, 01:39:18 am »
Trochę jest sezon ogórkowy, więc zrobiłem parę przekrojów
Przykład w jakich warunkach może powstawać chmura Cb na bazie modelu numerycznego EMS 3km, w oparciu o prognozowany sondaż wizualizowany programem Raob.
Wybrałem punkt 19E, 50N (Śląsk)  - przekroje przestrzenne w czasie od godz. 0.00 UTC 27.07.2014 do godz. 22.00 UTC 27.07.2017.
To jest punkt w którym model tworzy konwekcję z uwagi na zbieżność wiatrową, efekt zaburzenia wiatru za górami z występującym fenem.
Czasowa zmienność energii konwekcji w przestrzeni:

Wskaźnik cape maksymalnie dochodzi do 6J/kg/mb - to dość spora wartość, model prognozuje SBCAPE max około 1600J/kg liczone oczywiście na płasko.
Z wyliczeń modelu wynika, że maksymalna wartość konwekcji jest między godzinami 11-12 UTC. Największy gradient konwekcji przestrzennej przypada na poziom około 300hPa czyli około 9km, widać że w tym przypadku indeks LI nie jest miarodajny. Poziom swobodnej konwekcji i poziom kondensacji jest wysoko około 2km, wynika to właśnie z niskiej wilgotności w WGA.
Teraz jak hipotetycznie może rozwijać się chmura:

Czarne linie wskazują na przekrój przez chmurę w czasie.
W czasie silnego wzrostu energii konwekcji model wskazuje na rozwój chmury do poziomu tylko 4km, przy czym rozwój chmury konwekcyjnej jest dość powolny. Ciekawostką jest to, że poziom podstawy chmury jest niższy niż poziom kondensacji generowany przez model.
Po godz. 13UTC model wskazuje na nagły i szybko wzrost w ciągu koło 1h, chmury Cb aż do wytworzenia kowadła do wysokości ponad 11km. Chmura w takiej strukturze ma istnieć przez 2h czyli do 15 UTC, przy nagłym spadku energii konwekcji wraz ze wzrostem CINu, dlatego że:

O 13 UTC jest planowany silny wiatr przy ziemi, zapewne przed opadem, to powoduje silny spadek CAPE i wzrost CIN. Zaraz po tym widać spadek siły wiatru przy ziemi (wtedy pewnie leje). Niewyjaśniony jest fakt wzrostu siły wiatru na poziomie 2,5-4.2 km, pomiędzy 14-16 UTC. Po godz. 16 widać kolaps chmury Cb z oderwaniem się podstawy i pozostawieniem zachmurzenia wyższego. Po godz. 17.00 to wtórna konwekcja, która zapewnie daje także opad. Na koniec przekrój chmury i temperatury:

Tutaj widać lepiej kowadło które leży w zakresie tmp do -54C (jak wiadomo poniżej -49C cała woda zamarza), widać też przyczyny wzrostu wskaźnika CIN - spadek tmp przy ziemi w wyniku opadu.
Jeszcze do weryfikacji RH + chmura:

I strefa warunków tworzenia się lodu:


Pozdrowienia
Juliusz