[2014] Wrześniowa kampania badawcza

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [2014] Wrześniowa kampania badawcza  (Przeczytany 2311 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

  • Gość
[2014] Wrześniowa kampania badawcza
« dnia: Lipiec 05, 2014, 04:53:04 am »
Wygląda na to że uda mi się odłożyć pieniądze i czas na trochę dłuższą serię klasyfikacji zjawisk. We wrześniu 2013 stykły tylko 3 dni na szlaku trąby z 14/07/2014 i 1 dzień na microburście pod Giżyckiem, teraz planuję przynajmniej 10 dni.

Cele:
- klasyfikacja zjawisk (trąba / downburst) najpierw z 2014, potem ewentualnie z 2013
- dokładne wyznaczenie szlaków
- dużo dobrych fotek

Metody:
- podstawą jest szukanie uszkodzonych połaci lasów oraz obejście krawędzi obszarów szkód z loggerem GPS
- wynajdywanie budynków, które zostały sfotografowane przez media jako uszkodzone
- latawiec z aparatem/kamerą/kamerą przekazującą obraz na żywo do laptopa (zależnie od budżetu, bo można na to wydać 50, 200 lub 500 zł, oczywiście mówię o części fotografująco-nagrywającej, bo w latawcach mam sprawdzone konstrukcje włącznie z mechanizmem windy tak by nie narażać sprzętu przy starcie - potrzeba tylko odpowiedniego wiatru)synop

  • Gość
Odp: [2014] Wrześniowa kampania badawcza
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2014, 05:35:57 am »
gdzie warto pojechać cz I

1 dzień Prędocin - Chwałowice (woj. mazowieckie, pow. radomski, 15/03/2014). Kilka solidnie uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych. Warto byłoby poznać ich rozmieszczenie - jeśli znajdują się w wąskim korytarzu to wniosek jest oczywisty.

1 dzień Anielpol (woj. lubelskie, pow. krasnostawski, 16/05/2014). 16 uszkodzonych dachów, funnel cloud, zerwane linie energetyczne, szkody w lasach. Świetny przypadek do analizy.

1-2 dni Ostrów Wielkopolski os. Prusin - Lewkowo - Gałązki Małe - droga Grudzielec->Sobótka (woj. wielkopolskie, pow. ostrowski, 24/05/2014). 17 uszkodzonych dachów, sporo powalonych drzew. Powiedziałbym że downburst, gdyby nie fakt, że świadkowie mówią o trąbie powietrznej i 10 sekundach, a szkody w lasach na niektórych zdjęciach mają kształt interesującego korytarza. Skoro w USA trąby często towarzyszą downburstom, to kto wie czy w Polsce nie jest podobnie..

1-2 dni Łopiennik Górny - Dobryniów - Liszno - Gołąb - Pawłów - Tytusin - Kamienna Góra (woj. lubelskie, pow. krasnostawski, 30/06/2014). Kilkadziesiąt uszkodzonych budynków, setki powalonych drzew. Interesujące zdjęcia z lasów, brak szerszych informacji, ciężko mi zrozumieć czemu media trąbią o dwóch powalonych drzewach w każdym większym mieście, a mają w d rozległe szkody na obszarach pozamiejskich (co sam często obserwowałem na Mazurach), tak jakby wśród czytelników byli sami inwalidzi nie wystawiający nosa poza swoją dzielnicę. W każdym razie konsekwentny i wąski szlak miejscowości sugeruje interesujący przypadek.

To na razie tyle się stało w 2014, a z poprzednich lat chętnie przejrzałbym..

2 dni Chojne - Stoczki - Redzeń - Buczek (woj. łódzkie, pow. sieradzki, 30/05/2013). Uszkodzone lasy, funnel cloud, lej z chmurą pyłową kilkanaście km na wschód w Buczku. Warto poznać parametry szlaku i sprawdzić czy przypadkiem nie ma ciągłości od Chojnych do Buczka.

1 dzień Chrośnica (woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski, 18/06/2013). 8 uszkodzonych dachów, funnel cloud, powalone drzewa. Interesujący przypadek ze względu na ukształtowanie terenu, poza tym trąby w górach są czymś na swój sposób fascynującym.

5 dni pas szkód w świętokrzyskim (07/08/2012). Kilkaset uszkodzonych budynków i nadal nie wiadomo co tam się stało. Wygląda na współpracę downburstów i trąb(y), a więc to powinien być bardzo przyjemny przypadek. Po takim czasie pozostają już tylko lasy, ale według informacji z leśnictw było całkiem dużo całkowitych uszkodzeń, które zabliźnią się po znacznie dłuższym okresie niż 2 lata. Wymaga intensywnego przygotowania, analizy kilkudziesięciu miejscowości i 4-cyfrowej liczby zdjęć.

Na ten moment to by było 12-14 dni, przy czym świętokrzyska wyprawa jest tylko ewentualnością.