Części elementarna stacji meteo.

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Części elementarna stacji meteo.  (Przeczytany 2549 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alojzy22

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
Części elementarna stacji meteo.
« dnia: Marzec 19, 2015, 18:57:37 pm »
Witam.
Buduję sobie własną stację meteo i mam pytanie o rozmieszczenie jej elementów, aby wyniki były jak najdokładniejsze. Może posłużę się zdjęciem:

3 i 4 wiadomo, odpowiednio do pomiaru prędkości i kierunku wiatru.
Jedynka to osłona radiacyjna (pomijam już fakt, że na zdjęciu jest czarna a powinna być biała) i tam znajduje się czujnik temperatury i higrometr i z tym też nie mam problemu, osłonę już wykonałem. Zastanawiam się co jest w 2? Na pewno muszę mieć jedną hermetyczną obudowę, w której umieszczę całą elektronikę. Nie wiem gdzie umieścić czujnik ciśnienia atmosferycznego? Nie może być narażony bezpośrednio na  warunki atmosferyczne bo to czuła elektronika. W obudowie hermetycznej raczej nie będzie poprawnie wskazywać? A co jak umieszczę go w obudowie zamkniętej tylko od góry(dół otwarty)? Będzie działać poprawnie?
Do tego przyjdzie czujnik deszczu, to zwykły kawałek płytki, więc go można umieścić na tej obudowie hermetycznej.
Co o tym myślicie? Jak daleko musi to być umieszczone od budynku, aby nie było przekłamań? 
Pozdrawiam

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
Odp: Części elementarna stacji meteo.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 20, 2015, 08:19:35 am »
Witaj.
Po pierwsze...
"dwójeczka" na zdjęciu to jest deszczomierz.
Po drugie i kolejne...
Czujnik temperatury standardowo powinien być umieszczony 2 metry nad poziomem gruntu.
Wiatr powinieneś mierzyć na wysokości 10 metrów, ale wiadomo, że to może być już dość trudne.
Czujnik ciśnienia oczywiście nie może być w obudowie hermetycznej - obudowa otwarta od dołu sprawdzi się jak najbardziej.
Jeśli chodzi o odległość od budynku, to oczywiście powinno być to w oddaleniu, z uwagi na przekłamania w pomiarach prędkości i kierunku wiatru. W jakim oddaleniu, to jest mi trudno powiedzieć - ogólnie powinna być to w miarę otwarta przestrzeń.
Pamiętaj jeszcze, żeby czujnik temperatury znajdował się nad jakims trawniczkiem, bo umeszczenie go nad np. betonem może nieźle namieszać w pomiarach.
Meteorolog amator