Globcio

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Globcio  (Przeczytany 16010 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

• Gość
Globcio
« dnia: Czerwiec 18, 2014, 21:33:23 pm »
Ale żeby na tym forum nie było ogólnego tematu o globalnym ociepleniu?  8)

Ciekawe niusy się szykują, po rekordowym kwietniu zapowiada się rekordowy maj. Na razie o tym mówią Japończycy, a NASA nieoficjalnie potwierdza. NOAA na dniach puści wyniki.. jeżeli to prawda to będziemy mieli dwa rekordy z rzędu po raz pierwszy od czasu najcieplejszego roku 2010.

http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/may_wld.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2014, 21:36:30 pm wysłana przez synop »

Offline pdjakow

• Administrator
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 197
    • http://meteomodel.pl
Odp: Globcio
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2014, 20:35:38 pm »
Z bloga:

Modele Numeryczne GFS/WRF
http://meteomodel.pl

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2014, 21:09:56 pm »
Imponujący jest ten wzrost ilości ciepłych miesięcy po 1979 roku.

Ale zimno było przed 1930 rokiem...

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2014, 21:18:56 pm »
Po II Wojny Światowej jakoby nastąpiło ochłodzenie na kilka lat.  ::)

synop

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 20, 2014, 09:26:50 am »
NOAA NCDC wypuści analizę 23 czerwca o godzinie 20 polskiego czasu.

synop

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2014, 17:06:27 pm »
A jednak o godzinie 17. Mamy rekord.

The combined average temperature over global land and ocean surfaces for May 2014 was record highest for this month, at 0.74°C (1.33°F) above the 20th century average of 14.8°C (58.6°F).

http://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2014, 08:15:00 am »
A jacyś mityczni eksperci tak oto gadają: "(...)efekt globalnego ocieplenia został zatrzymany, ale należy pamiętać, że jest ono procesem długoterminowym. (...)"
Całość tutaj: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/maj-byl-najgoretszym-miesiacem-w-historii/p4zpg
Meteorolog amator

synop

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2014, 11:16:31 am »
Ale onetu to ty nie cytuj na tym forum bo to jest żenua :/

Według raportów tegoroczny maj był najgorętszym miesiącem w historii. (historii czego, jakich miesięcy, WTF?)
Średnia temperatura na powierzchni lądu i morza była o 1,33 stopni Celsjusza powyżej średniej. (1,33 stopni :D :D a NOAA mówiła o 1,33 F a nie C)
Ostatnie cztery dni maja były najcieplejszymi od pięciu lat - czytamy w raporcie. (nie ma nic o tym w raporcie, za to jest mowa o ostatnich 4 majach :D)
Średnia temperatura była o 15,54 stopni Celsjusza wyższa od pierwszych pomiarów, które rozpoczęto w 1880 roku. ( :o :o)

A ci eksperci wzięli się z angielskiego źródła i redaktora, który chyba ni panimaju angielskiego:
This possibly could quiet people claiming global warming has stopped, but more importantly it “should remind everyone that global warming is a long-term trend,” Princeton University climate scientist Michael Oppenheimer said.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 25, 2014, 11:18:14 am wysłana przez synop »

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2014, 11:47:48 am »
Ale onetu to ty nie cytuj na tym forum bo to jest żenua :/

Według raportów tegoroczny maj był najgorętszym miesiącem w historii. (historii czego, jakich miesięcy, WTF?)
Średnia temperatura na powierzchni lądu i morza była o 1,33 stopni Celsjusza powyżej średniej. (1,33 stopni :D :D a NOAA mówiła o 1,33 F a nie C)
Ostatnie cztery dni maja były najcieplejszymi od pięciu lat - czytamy w raporcie. (nie ma nic o tym w raporcie, za to jest mowa o ostatnich 4 majach :D )
Średnia temperatura była o 15,54 stopni Celsjusza wyższa od pierwszych pomiarów, które rozpoczęto w 1880 roku. ( :o :o )

A ci eksperci wzięli się z angielskiego źródła i redaktora, który chyba ni panimaju angielskiego:
This possibly could quiet people claiming global warming has stopped, but more importantly it “should remind everyone that global warming is a long-term trend,” Princeton University climate scientist Michael Oppenheimer said.

@synop
No właśnie dlatego, że to żenua to dałem linka ;)
Meteorolog amator

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2014, 12:16:13 pm »
Przepraszam, ale nie mogę się powstrzymać :).
Zapewne posypią się minusy, ale trudno :).

Zaznaczam na wstępie, że nie pasjonuje się globalnym ociepleniem stąd moja wiedza w temacie jest niska.
Mam jednak kilka pytań dla tych którzy widzą i wiedzą więcej.
Czy dzięki globalnemu ociepleniu mieszkańcy Polski północnej będą mogli kiedyś nie ogrzewać domów w czerwcu? Czy może aż takiego mocnego ocieplenia nie przewiduje się :)?

Wszystko ładnie wygląda na globalnych wykresach i mapach, ale prawda jest taka, że mój dziadek ogrzewał dom w czerwcu ja ogrzewam dom w czerwcu i moje dzieci pewno też będą ogrzewać. Zostawmy sprawy subiektywne. Bo jeden może ogrzewać dopiero od 16c w mieszkaniu a drugi od 22c.
A teraz na serio.

Czy ktoś mógłby np. pokazać jak ociepla się czerwiec w Polsce z rozbiciem na regiony? Bo ja ocieplenia u siebie nie widzę w tym miesiącu i warto zadać pytanie dlaczego? A może ociepla się czerwiec tylko mam błędne dane?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2014, 12:19:07 pm wysłana przez Marcin D »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 26, 2014, 14:24:36 pm »
@Marcin D
Tu masz bardzo ogólnie o ociepleniu klimatu w Polsce:
http://www.ekoedu.uw.edu.pl/rep/pdf/22fe31f808780c906db3ae3df0bb1728.pdf
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 26, 2014, 15:30:13 pm »
Dzięki choć nie wiem na ile wiarygodne jest to źródło.  Musiałby Piotr to zweryfikować lub ktoś inny kto ma dużą wiedzę w temacie.
Z tego wynika, że lipiec praktycznie się nie ociepla. Co jest dla mnie totalnie niezrozumiałe. To tak samo jakby w szklarni bez dachu była taka sama temperatura jak w szklarni szczelnej (efekt cieplarniany).

Styczeń 1.3c na 100 lat. W oczy rzuca się natomiast super mroźna zima w okolicach 1800 roku. To strasznie dziwne, ponieważ czytając artykuł Piotra pt. Wielki mróz 1708/09
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=2307

nie widzimy zimy z dużym odchyleniem w okolicach 1800 roku. A co gdybyśmy usunęli tą zimę z wykresu (zakładając, że to błąd)? Trend nie byłby już taki na plus.

W dodatku w artykule Piotra czytamy, że kiedyś pomiary były wykonywane bez klatek meteo. Przecież brak klatki meteo ma także wpływ na zarejestrowaną temperaturę minimalną. Zazwyczaj jest ona niższa.

Natomiast trzymajmy się głównego mojego pytania.

Czy dzięki globalnemu ociepleniu mieszkańcy Polski północnej będą mogli kiedyś nie ogrzewać domów w czerwcu?
Czy ktoś mógłby np. pokazać jak ociepla się czerwiec w Polsce z rozbiciem na regiony? Bo ja ocieplenia u siebie nie widzę w tym miesiącu i warto zadać pytanie dlaczego? A może ociepla się czerwiec tylko mam błędne dane?

Edycja
Mógłby ktoś pokazać serię danych dla czerwca (miesiąc o najmocniejszym promieniowaniu słonecznym) powiedzmy od 1950 roku do teraz dla głównych miast Polski wraz z linią trendu?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2014, 15:39:26 pm wysłana przez Marcin D »

synop

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 26, 2014, 16:16:30 pm »
To chyba zła skala w kontekście globalnego ocieplenia. Można by odpowiedzieć czy będzie cieplej w skali roku w Polsce, ale w skali czerwców nad morzem to raczej bez odbioru :) Najważniejszy element, który wynika z GO to (prócz topnienia lodów) globalny wzrost energii w atmosferze (bo mniej więcej to określa temperatura). Więcej energii = więcej anomalii, nietypowych sytuacji synoptycznych i rzeczy, których w czerwcu byś się nie spodziewał.

Przykładowo, prognozy dla USA w związku z ociepleniem wskazują na taką samą ilość huraganów, ale te silne będą częściej nawiedzać nietypowe rejony (np. Nowy Jork). Podobnie ma być z burzami. Co do Polski, jest praca pokazująca, że w Polsce notuje się coraz więcej dni z intensywnymi opadami deszczu i tym samym coraz więcej powodzi. Tam były świetne wykresy, na razie nie pamiętam gdzie jest - jak znajdę to kopsnę linka.

Czy dzięki globalnemu ociepleniu mieszkańcy Polski północnej będą mogli kiedyś nie ogrzewać domów w czerwcu?
Porządna izolacja i da się ;)

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Krotoszyn
  • Reputacja: 99
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 26, 2014, 16:47:52 pm »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 26, 2014, 18:58:31 pm »
Styczeń 1.3c na 100 lat. W oczy rzuca się natomiast super mroźna zima w okolicach 1800 roku. To strasznie dziwne, ponieważ czytając artykuł Piotra pt. Wielki mróz 1708/09
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=2307

nie widzimy zimy z dużym odchyleniem w okolicach 1800 roku.

Owszem, widzimy - styczeń 1803:
http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/poltemp.txt

Z tego wynika, że lipiec praktycznie się nie ociepla. Co jest dla mnie totalnie niezrozumiałe.

Pamiętaj, że dane dotyczą lat 1800-2000, ostatnie bardzo ciepłe okresy letnie nie zostały tu ujęte.
Z postu adass'a widać iż czerwiec w Polsce miał tendencję spadkową w latach 1970-1995 (potem wzrost o ok 1 stopień), natomiast lipiec silnie zwyżkową w ostatnich 25 latach (aż o 2,5 stopnia).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2014, 19:03:05 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30