Baza danych o opadach gradu

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Baza danych o opadach gradu  (Przeczytany 726 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

• Gość
Baza danych o opadach gradu
« dnia: Czerwiec 14, 2014, 09:46:16 am »
Powoli tworzę bazę danych o opadach gradu (i zniszczeniach od wiatru też, ale ich jest sporo mniej).

Drobne refleksje.

Dlaczego nie ESWD, czyli czego chcę uniknąć?
- brak ścisłych kryteriów (np. 1,5 cm grad uznawany jako "large hail" a potem 2 cm grad jako "marginally large hail"),
- niedziałająca weryfikacja raportów (często grad wielkości 1 cm jest określany jako 2 cm, zdarza się też że raz grad wielkości dwóch palców jest klasyfikowany jako 2,5 cm a raz jako 4 cm mimo takich samych dłoni - zakładam w dobrej wierze, że to nie celowe przeinaczenia lecz zwykłe pomyłki, których można by uniknąć gdyby raporty weryfikowały dwie osoby)
- podział raportów na miejscowości jest zły, bo rzadko zdarza się że grad spadnie wyłącznie w jednej miejscowości (najczęściej to jeszcze kilka okolicznych), a ciężko jest oczekiwać że w każdej miejscowości znajdą się osoby, które wyślą zdjęcia czy raporty opadów gradu

Czyli:
- podział raportów na powiaty (miejscowości oczywiście nie znikają, ale będą tylko poboczną informacją - raporty są segregowane ilościowo i przestrzennie według powiatów; i mała adnotacja: znikają prawie wszystkie miasta na prawach powiatu prócz pięciu o największej powierzchni, a w śląskim w miejsce miast notuję konurbację górnośląską i 'wodzisławski i okolice')
- zapis wszystkich raportów gradowych (od kilku milimetrów do 2,5 cm - mały grad, przy czym odróżnianie krupy śnieżnej od gradu mnie nie obchodzi; powyżej 2,5 cm duży grad - takie same kryterium jest stosowane przez NOAA) - poza tym napatrzyłem się już jak opady 0,5 cm gradu potrafią zniszczyć kilka hektarów upraw, więc każdy grad jest zagrożeniem
- weryfikacja raportów przez dwie osoby (wbrew pozorom roboty nie jest dużo, wystarczy usiąść na jedną niedzielę, żeby załatwić pół sezonu raportów)

Porównałem do ESWD, bo nie słyszałem o podobnej bazie danych dla Polski. Tym nie mniej konkurencji nie chcę jej robić (raczej nie będę np opracowywał poprzednich lat), a baza powstaje przede wszystkim ze względu na rozrastającą się Sieć Obserwatorów Burz i coraz więcej raportów, które przydałoby się gdzieś zapisać :)

synop

• Gość
Odp: Baza danych o opadach gradu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2014, 15:31:22 pm »

Aktualny zrzut danych. Każdy rekord zawiera rodzaj zjawiska, wartość (cm lub km/h), opcjonalny opis, powiat, miejscowości, województwo, pozycję na mapie, datę i czas wystąpienia, rodzaj źródła, ewentualny link do źródła, nazwę źródła. Nie bawię się w połówki centymetrów przy określaniu wielkości gradu, jeżeli to istotne to dodaję o tym informację do opisu.

Wiem że estetyczniej wyglądałoby kolorowanie powiatów - jak kiedyś znajdę czas to to zrobię.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2014, 15:34:10 pm wysłana przez synop »

synop

• Gość
Odp: Baza danych o opadach gradu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2014, 21:44:57 pm »
Narzeczona się spóźniała to z nudów zrobiłem  8) jeszcze to nie jest to co chciałem ale zamysł wykonany

btw teraz mógłbym w dwie godziny zrobić program który kolorowałby "powiaty" tam gdzie znajdują się burze - czyli coś co PŁB szumnie nazywa ostrzeżeniami i marnuje na to dobre hm kilkaset godzin od tych kilku lat
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2014, 21:46:41 pm wysłana przez synop »