Drawsko Pomorskie - klimat

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Drawsko Pomorskie - klimat  (Przeczytany 36432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: Drawsko Pomorskie - klimat
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 20, 2016, 18:20:21 pm »
I widzę błędy wilgotności w gruncie.  ::)

Ja w zimie nie miałem nawet -2 C w gruncie na głębokości 5 cm.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 20, 2016, 19:55:45 pm »
Jakie błędy?  ::)

Jeżeli chodzi Ci o 200cb to nie błąd. To normalne jeżeli czujnik wilgotności gruntu zamarza. Dobrze to pokazuje poziom zmarzliny. Dla rośliny zresztą to jest analogiczna sytuacja do suszy ponieważ z zamarzniętego gruntu wody nie pociągnie.
Jeżeli chodzi o -6c w gruncie to już drugi raz mi się tak zdarzyło przez brak pokrywy śnieżnej. Bardzo niekorzystne zjawisko dla roślin zimozielonych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2016, 20:03:13 pm wysłana przez Marcin D »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 20, 2016, 22:57:21 pm »
I to chodziło, dzięki za wyjaśnienie.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #138 dnia: Kwiecień 06, 2016, 20:51:36 pm »
Prawie 16c w środku nocy.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #139 dnia: Kwiecień 06, 2016, 21:01:54 pm »
Hmm, jak zielony wykres to ja widzę raczej 13 C.  ;)

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #140 dnia: Kwiecień 09, 2016, 07:56:18 am »
Zielony wykres zielona skala.

Offline martin87

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Siechnice
  • Reputacja: 17
« Odpowiedź #141 dnia: Grudzień 14, 2016, 08:37:22 am »
A czy jest dostęp do swojej stacji online poprzez weatherlink? Na stronie weatherlink na mapie nie ma jej.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #142 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:02:39 am »
Weatherlink nigdy mnie nie powalił na kolana, dlatego nie wchodziłem w to.
Nie linkuje tej strony zazwyczaj ponieważ nie jest skończona ( i chyba już nigdy nie będzie).
http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/
http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/wxabout.php
http://www.marcindobrowolsk.2ap.pl/Pogoda%20Drawsko%20Pomorskie.html

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #143 dnia: Luty 04, 2017, 12:41:56 pm »
2016 rok był ciepły w moim ogrodzie. Oczywiście średnia dużo niższa od tej np. we Wrocławiu, ale przypominam, że ogród jest położony na zimnych łąkach w dolinie rzeki z dala od jakichkolwiek wielkomiejskich konstrukcji, które mogłyby podnosić temperaturę powietrza i gruntu.
Prawie 5 miesięcy lekko ciepłego lata bez większych upałów bardzo mi odpowiadało. Choć początek sierpnia mógłby być troszkę cieplejszy. Pozostaje mieć nadzieje, aby takie lata będą trafiały się częściej.

Styczeń 2017

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #144 dnia: Luty 08, 2017, 06:39:21 am »
Marcin, masz ogrzewany deszczomierz na stacji? Bo widzę dość regularne opady w styczniu. Na tańszych stacjach jest z tym oczywisty problem - kiedy pada śnieg opady są zerowe, a pojawiają się w statystykach przy odwilżach lub przy mocno świecącym Słońcu.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #145 dnia: Luty 09, 2017, 06:16:29 am »
Nie mam. Kiedyś chciałem kupić lub robić lub nawet zrobilem (juz nie pamiętam nawet)jakies ogrzewanie deszczomierza, ale dałem sobie spokój z dalszymi dzialaniami w tym kierunku. Niewiele takich opadów jest w ciągu roku, a odwilż często się pojawia. Może jak znowu będą prawdziwe zimy ze śniegiem to znowu zacznę myśleć.
Zresztą nie musi być odwilży aby zawartość topniala w deszczomierzu. Deszczomierz jest czarny i nawet w pochmurny dzień przy lekkim mrozie zaczyna topić się zawartość.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #146 dnia: Sierpień 01, 2018, 21:15:47 pm »
1 sierpnia 2018

Temperatura maksymalna w osłonie aspiracyjnej osiągnęła 34.4c, w pasywnej 34.8c (prawie tyle samo co w Krzyżu 70 km na południe). Mała różnica w tmax pomiędzy osłoną aspiracyjną i pasywną wynika przede wszystkim z dobrego przewietrzania w porze kształtowania się maksimum. Rano, gdy było całkowicie bezwietrznie różnice sięgały 2-3c. Druga kwestia to wzrost zachmurzenia w okolicach 15:00. Trzeci czynnik to powieszenie osłony tyłem do masztu (a tym samym głównego Davisa) co dodatkowo zapewniło nieco więcej cienia.
W osłonie pasywnej znajduje się Dt-2, który jest termometrem kontrolnym. To mi daje pewność, że czujnik Davisa pracuje prawidłowo.

Popołudniu w okolicach Reska było widać opady na obrazach radarowych. Owe opady jednak nie dotarły do Drawska Pomorskiego. Jeżeli to była linia frontu, to bardzo słaba. Około 16:00 wiatr przybrał na sile i skręcił na północny zachód. Nie był to silny wiatr, nieco ponad 20 km/h. Jednak była to widoczna zmiana warunków. Temperatura zaczęła spadać a wilgotność rosnąć. Jednak na zewnątrz zamiast przyjemnego orzeźwienia poczułem przytłaczające uderzenie gorącego i wilgotnego powietrza. Jakby ktoś otworzył drzwi szklarni i włączył wentylator. Z danych minutowych wynika, że punkt rosy skoczył z 18-19 do 23 stopni C (dobrze to widać na wykresie w załączniku - różowa linia wyglądająca na skokowy błąd). Był moment, że temperatura mokrego termometru zbliżyła się do 26.0c. O 16:44 temperatura powietrza wynosiła 32,3 C a wilgotność względna powietrza wyniosła 58% (wet bulb 25.5, punkt rosy 23c, ciśnienie pary wodnej 28 hpa, heat index 38 C , humidex 42- wartości typowe dla strefy równikowej). Humidex w wartościach chwilowych sięgał 45 C, natomiast z wartości minutowych najwięcej było o 16:30 (33.7 C i 51%, 43 humidex , 38 heat index).W tym czasie świeciło słońce, a moc promieniowania wynosiła 461 W/m2 ( nieco zredukowana przez chmury piętra wysokiego). Nie spadła ani jedna kropla deszczu. Wygląda na to, że wiatr przywiał wilgotne powietrze z okolic Reska gdzie troszkę popadało. Trafiło one na wygrzaną, Drawską ziemię i stąd taki efekt. Jeżeli to była linia frontu, to było to bardzo nietypowe przejście, poprzedzone uderzeniem gorącego wilgotnego powietrza. 

Legenda wykresu
temperatura powietrza - zielona linia
punkt rosy - różowa
promieniowanie słoneczne - żółte 
wilgotność względna powietrza - niebieskie 
górna część wykresu - prędkość wiatru na 8 metrach n.p.g (średnia i w porywach) + ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza.

Czujnik wilgotności SHT31 +/-2% w zakresie 10-90%.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2018, 21:36:41 pm wysłana przez Marcin D »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #147 dnia: Sierpień 02, 2018, 15:25:12 pm »
2 sierpnia.

Stały i wysoki punkt rosy przez długi okres czasu. Od 7:30 powyżej 20c. od 9 do 13:00 około 22c. Mokry termometr w porywach do 25c. Tyle też notował Lębork o 14:00 naszego czasu. Po 13:00 stopniowy spadek punktu rosy do rozsądnych wartości zgodnie z prognozą icmu (ale nadal powyżej 18c).  W regionach naprawdę gorących śledzi się właśnie punkt rosy. Temperatura i tak wiecznie jest wysoka lub bardzo wysoka a istotne zmiany w odczuciu i upału odgrywa właśnie wilgotność powietrza. Jeżeli prognozy się sprawdzą jutro będzie mniej wilgoci w powietrzu.

Zobaczcie jak icm ładnie wychwycił ten spadek DP po południu.