1 sierpnia 2018
Temperatura maksymalna w osłonie aspiracyjnej osiągnęła 34.4c, w pasywnej 34.8c (prawie tyle samo co w Krzyżu 70 km na południe). Mała różnica w tmax pomiędzy osłoną aspiracyjną i pasywną wynika przede wszystkim z dobrego przewietrzania w porze kształtowania się maksimum. Rano, gdy było całkowicie bezwietrznie różnice sięgały 2-3c. Druga kwestia to wzrost zachmurzenia w okolicach 15:00. Trzeci czynnik to powieszenie osłony tyłem do masztu (a tym samym głównego Davisa) co dodatkowo zapewniło nieco więcej cienia.
W osłonie pasywnej znajduje się Dt-2, który jest termometrem kontrolnym. To mi daje pewność, że czujnik Davisa pracuje prawidłowo.
Popołudniu w okolicach Reska było widać opady na obrazach radarowych. Owe opady jednak nie dotarły do Drawska Pomorskiego. Jeżeli to była linia frontu, to bardzo słaba. Około 16:00 wiatr przybrał na sile i skręcił na północny zachód. Nie był to silny wiatr, nieco ponad 20 km/h. Jednak była to widoczna zmiana warunków. Temperatura zaczęła spadać a wilgotność rosnąć. Jednak na zewnątrz zamiast przyjemnego orzeźwienia poczułem przytłaczające uderzenie gorącego i wilgotnego powietrza. Jakby ktoś otworzył drzwi szklarni i włączył wentylator. Z danych minutowych wynika, że punkt rosy skoczył z 18-19 do 23 stopni C (dobrze to widać na wykresie w załączniku - różowa linia wyglądająca na skokowy błąd). Był moment, że temperatura mokrego termometru zbliżyła się do 26.0c. O 16:44 temperatura powietrza wynosiła 32,3 C a wilgotność względna powietrza wyniosła 58% (wet bulb 25.5, punkt rosy 23c, ciśnienie pary wodnej 28 hpa, heat index 38 C , humidex 42- wartości typowe dla strefy równikowej). Humidex w wartościach chwilowych sięgał 45 C, natomiast z wartości minutowych najwięcej było o 16:30 (33.7 C i 51%, 43 humidex , 38 heat index).W tym czasie świeciło słońce, a moc promieniowania wynosiła 461 W/m2 ( nieco zredukowana przez chmury piętra wysokiego). Nie spadła ani jedna kropla deszczu. Wygląda na to, że wiatr przywiał wilgotne powietrze z okolic Reska gdzie troszkę popadało. Trafiło one na wygrzaną, Drawską ziemię i stąd taki efekt. Jeżeli to była linia frontu, to było to bardzo nietypowe przejście, poprzedzone uderzeniem gorącego wilgotnego powietrza.
Legenda wykresu
temperatura powietrza - zielona linia
punkt rosy - różowa
promieniowanie słoneczne - żółte
wilgotność względna powietrza - niebieskie
górna część wykresu - prędkość wiatru na 8 metrach n.p.g (średnia i w porywach) + ciśnienie atmosferyczne zredukowane do poziomu morza.
Czujnik wilgotności SHT31 +/-2% w zakresie 10-90%.