Drukuj stronę - Prognoza średnioterminowa

Pogoda i Klimat

Meteorologia/Klimatologia => Archiwalne dyskusje o pogodzie... => Luźne wątki => Wątek zaczęty przez: Wolfer w Styczeń 04, 2013, 18:32:51 pm

Tytuł: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 04, 2013, 18:32:51 pm
Ogólna dyskusja na temat prognozy średnioterminowej (4-7dni)
Modele zalecane: WRF, GFS, ECMWF, BOM ACESS, GEM
Przykładowe źródła danych:
http://meteomodel.pl/index.php/mod (http://meteomodel.pl/index.php/mod)
http://www.meteoprognoza.pl/ (http://www.meteoprognoza.pl/)
http://www.wetterzentrale.de/ (http://www.wetterzentrale.de/)
http://www.wetter3.de/ (http://www.wetter3.de/)
http://meteociel.fr/ (http://meteociel.fr/)
http://www.modellzentrale.de/ (http://www.modellzentrale.de/)
http://www.meteogroup.pl/home.html (http://www.meteogroup.pl/home.html)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 15, 2013, 23:50:02 pm
GFS prognozuje powstanie " genueńczyka'' na  19 stycznia, który po 2 dniach dotrze do S Polski. Ogimet ma podobną prognozę, ale sumy opadów, jak na taki niż relatywnie małe: w ciągu 2 dni ma spaść ok  10-15 mm. Latem to przy takich niżach potrafi tyle spaść, ale w ciągu godziny i to na nizinach. W górach to nawet potrafiło 20-30 mm/ h.
Wetteronline podało, że ma wtedy  spaść na Dolnym Śl., po odliczeniu wcześniejszych prognoz opadowych, 3-6 mm. I to ma być " genueńczyk''  ???
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 17, 2013, 12:21:09 pm
Co najmniej do 24 stycznia spora część Polski bezopadowa lub ze znikomymi opadami. W tym okresie, W i NW Polska będą obszarem o najniższych opadach w Europie. Co jest tego przyczyną? Wg mnie wyjaśnia to synoptyk ICM:
Cytuj
Wczoraj pisałem, że w ostatnich dniach występowało zmniejszenie aktywności niży wędrujących po Atlantyku, natomiast wielokrotnie jesienią i zimą piszemy o rozpędzaniu się zachodniej cyrkulacji atmosfery nad północną częścią tego oceanu – tu bowiem (podobnie jak nad północnym Pacyfikiem), występuje znaczny kontrast między masami chłodu z Arktyki kanadyjskiej i Grenlandii, a ciepłymi wodami umiarkowanych szerokości na oceanie. Jeśli kontrast się zmniejsza to istnieje tego przyczyna – jest nią stworzenie się głębokiej zatoki na pacyficznych wybrzeżach Ameryki i sięgnięciu chłodu i śniegu aż po Kalifornię. Gdy kontrast wzrasta oznacza, że chłód arktyczny uderza przez Morze Davisa, Labrador i Nową Funlandię nad rejon występowania Prądu Zatokowego, tworzące się wówczas w tym rejonie niże osiągają głębokość jak niże z przekształconych, aktywnych cyklonów tropikalnych – rzędu 950 hPa.

Niże na Atlantyku, często w serii kilku następujących po sobie układów (wcześniejszy odkręca w lewo i zanika, kolejny idzie torem nieco bardziej na południe) po przejściu oceanu mają dwie zasadnicze drogi nad Europą - jedną przez Morze Norweskie i Barentsa omijając Skandynawię, te niże jeśli jeszcze są aktywne zazwyczaj nurkują od Morza Białego nad centralną Rosję i tam zanikają; druga droga prowadzi przez Morze Śródziemne (wchodzą albo przez Gibraltar albo przez Biskaje i Bramę Rodanu), wychodzą znad tego morza przez Słowenię i Węgry na NE, lub idą dalej na wschód przez Półwysep Bałkański, wchodzą na Morze Marmara, Czarne i skręcając nad ląd zanikają nad południową Rosją. Tor niżu prosto na wschód, przez Morze Północne i Bałtyk zimą zdarza się rzadko, bowiem morza te są chłodne, choć akurat w okresie Świąt mieliśmy taki przypadek.

W przypadkach obu torów – północnego i południowego nad Skandynawią i środkową częścią Europy utrzymuje się układ wyżowy – raz z przyczyn dynamicznych (wyrzucone z niży powietrze musi gdzieś osiąść), dwa z powodów termicznych – silnego wypromieniowania i ochłodzenia mas od podłoża. Wyże z przewagą pierwszego elementu są zbudowane z wilgotnych mas morskich, które stopniowo ulegają osuszaniu na skutek osiadania w środkowej troposferze, wyże wychłodzone nad polami śnieżnymi Rosji czy Skandynawii są dość suche w niższych warstwach.

Na naszych mapach ciśnienia widać dzisiaj wszystkie trzy opisywane układy – w centralnej i północnej części pyszni się rozległy, ale niezbyt silny wyż skandynawski, istniejące i prognozowane w jego obszarze pełne lub duże zachmurzenie niskie i sporo średniego w początku okresu wyraźnie mówią, że masa w wyżu jest pochodzenia morskiego. Na południu Europy środkowej utrzymuje się obszar niżowy, bez wyraźnych tendencji do rozszerzania się ku północy, co świadczy, że ośrodek idzie na wschód przez Półwysep Bałkański nad Morze Czarne. Na końcowych mapach – w sobotę – wyż traci aktywność i od Finlandii po Morze Białe pojawia się układ niżowy, który zdążył przewędrować ponad Skandynawią.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 17, 2013, 19:13:07 pm
Ciekawe co będzie padać na południu kraju 21-go. W poprzednich latach często bywało tak, że początkowo mała odwilż urastała do sporych rozmiarów.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: miki w Styczeń 17, 2013, 19:42:15 pm
Teraz może być nieco inaczej, gdyż prawdopodobnie obejdzie się bez fenu, przez którego to własnie odwilże urastały do sporych rozmiarów.

(http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn967.png)
Widać izobary ustawione nad Polską niemal równoleżnikowo, a nie jak to zwykle bywało przy teo typu niżach południkowo.
Napływ ze wschodu nie spowoduje efektu fenowego, wiec przy ziemi może byc spory mróz, natomiast górą może nałynąć cieplejsze powietrze,  dlatego też sytuacja wygląda na obecną chwilę dość niebezpiecznie
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 17, 2013, 22:53:52 pm

Napływ ze wschodu nie spowoduje efektu fenowego, wiec przy ziemi może byc spory mróz, natomiast górą może nałynąć cieplejsze powietrze,  dlatego też sytuacja wygląda na obecną chwilę dość niebezpiecznie

A czemu uważasz, że niebezpiecznie ?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: miki w Styczeń 17, 2013, 22:56:40 pm
Ponieważ wg GFSa z godziny 12utc miały wystepowac spore opady deszczu, podczas gdy przy ziemi panowałby mróz, spowodowałoby to potężną gołoledź..chyba wszyscy pamietamy co sie stało na Śląsku pare lat temu
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Nedved w Styczeń 17, 2013, 22:56:48 pm
Przy temperaturach powyżej 0 stopni Celsjusza na poziomie 850 hPa zazwyczaj pada deszcz. A przy ziemi prawdopodobnie na dzień dzisiejszy czeka temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 17, 2013, 23:37:51 pm
Dla miłośników śniegu,  model GFS reaktywował prognozę z " genueńczykiem".  :) Tak, wiem, że to kolejny prognozowany niż, który miał dotrzeć do nas, a utrzymał się w swoim macierzystym zbiorniku, ale taka jest prognoza na 21 stycznia, czyli za 4 dni.
 20 stycznia ma powstać " genueńczyk " i po kilkunastu godzinach zaatakuje S Polskę. Jak daleko przesunie się na N ? Wg prognoz wejdzie "płytko", głębiej na wschodzie Polski i na W  raczej nie dojdzie do Wielkopolski. Zagości kilkanaście godzin, dłużej również na E. Opady mają być rzędu 5-10 mm na Dolnym Śl. i znowu dużo większe w Małopolsce, rzędu 10-20 mm. 22 stycznia zostanie wypchnięty przez wyż skandynawski na wschód.
Morze Śródziemne będzie dalej bardzo aktywne, bo po kilku dniach powstanie kolejny aktywny niż w tamtym rejonie, który swoim tradycyjnym torem zacznie przesuwać się  na NE i zahaczy być może o Małopolskę, ale to już dalsza perspektywna.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 18, 2013, 01:36:33 am
Wetteronline dalej jednak prognozuje brak większych  opadów na Dolnym Śl.( niziny 1-3 mm), czyli raczej wyż skandynawski zwycięży.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 18, 2013, 01:54:25 am
Na obecną chwilę modele zasypują Śląsk (prócz południowych krańców). Wszystko to cienka granica, więc będzie się zmieniać, ale na tę chwilę:

Gfs - 14mm śniegu dla Katowic
ecmwf - 10mm śniegu dla Katowic
Gem - 10-20mm śniegu dla Katowic
Bom - 20-25mm śniegu dla Katowic
Wrf - nie ma mapek

Co ciekawe, według prognoz to lekkie ciepło na 850 nie będzie miało znaczenia, gdyż na 925 będzie około -6 i np ecmwf pomimo kilkunastogodzinnego ciepła górą i tak widzi opady śniegu. Na innych modelach jest bardzo podobnie. Spory mróz na 925 i na 2m, lekkie ciepło na 850 = w prognozach opady śniegu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 18, 2013, 11:22:30 am
Na obecną chwilę modele zasypują Śląsk (prócz południowych krańców). Wszystko to cienka granica, więc będzie się zmieniać, ale na tę chwilę:Modele rzeczywiście  preferują pod względem wielkości opadów S i SE Polskę, gdyż niż będzie  zmierzał na Ukrainę. Na wschodzie Polski opady mogą dojść aż do Podlasia, a na W raczej tylko  SE część Dolnego Śl.. Czy obejmą Wrocław - zobaczymy? Ładnie to widać na mapie synoptycznej na 22 stycznia.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Leszek w Styczeń 18, 2013, 20:06:30 pm
A z kolei na obecna chwile gfs daje od Gornego Slaska po Podkarpacie opady deszczu i temp. na plusie a jak bedzie naprawde to sie dowiemy na 12h przed dopiero ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 19, 2013, 01:51:34 am
Prognozy robią się optymistyczne dla oczekujących śniegu, zwłaszcza na W Polski. Opady mają nawet dotrzeć do Wielkopolski. Wetteronline podwyższył sumy opadów do 10 mm na nizinach i 15-20 mm w górach. Najwięcej w Małopolsce, nawet do 30 mm w górach. Robi się ciekawie.  :)
Ogimet chyba zaszalał, bo na 25 stycznia prognozuje centrum niżu nad ... Dolnym Śląskiem.  :o
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 22, 2013, 00:31:56 am
Na obecną chwilę modele zasypują Śląsk (prócz południowych krańców). Wszystko to cienka granica, więc będzie się zmieniać, ale na tę chwilę:

Gfs - 14mm śniegu dla Katowic
ecmwf - 10mm śniegu dla Katowic
Gem - 10-20mm śniegu dla Katowic
Bom - 20-25mm śniegu dla Katowic
Wrf - nie ma mapek

Co ciekawe, według prognoz to lekkie ciepło na 850 nie będzie miało znaczenia, gdyż na 925 będzie około -6 i np ecmwf pomimo kilkunastogodzinnego ciepła górą i tak widzi opady śniegu. Na innych modelach jest bardzo podobnie. Spory mróz na 925 i na 2m, lekkie ciepło na 850 = w prognozach opady śniegu.

Po pierwszym dniu można podsumować te prognozy - podsumowanie krótkie - nie trafił żaden model. Ani z rodzajem opadu, ani z ilością opadu, ani z czasem opadu. Jutro późnym wieczorem zweryfikuje się kolejny dzień.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 23, 2013, 18:02:54 pm
GFS nie zapowiada do końca miesiąca większych opadów, i raczej bez odwilży. Pod koniec stycznia ma panować potężny wyż.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Styczeń 25, 2013, 17:49:12 pm
Coś się szykuje na noc 30/31.01. Na południu i w centrum może mocno powiać:

(http://images40.fotosik.pl/1923/7888b5f15f247011m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7888b5f15f247011)

Swoją drogą, ładna seria niżów powstanie po tym potworze.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 25, 2013, 19:26:27 pm


Swoją drogą, ładna seria niżów powstanie po tym potworze.

Ogimet przewiduje, że od 27 stycznia do 2 lutego codziennie będzie padać w Polsce,  na północy opady ciągłe i intensywne, lokalnie ponad 40 mm w całym tym okresie. Najpierw śnieg, a od 28 tylko deszcz. Dobrze,jakby cały śnieg stopniał przed tą falą opadów( co, we Wrocławiu, jest mało prawdopodobne), bo jak nie, to może być groźnie hydrologicznie, nie mówiąc już o warunkach drogowych.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 27, 2013, 01:36:10 am
Niebezpieczna hydrologicznie prognoza opadów w modelu GFS na wetteronline. Wg najnowszych przewidywań od 26 stycznia do 2 lutego ma spaść,zwłaszcza w W i NW Polsce, od 25 do prawie 50 mm.  :o  Biorąc pod uwagę pokrywę śnieżną i zmrożenie gleby, to może oznaczać tylko jedno - lokalne podtopienia. Wierzę i mam nadzieję, że prognoza się nie sprawdzi. Lubię opady, ale bez przesady, zwłaszcza w takich warunkach ( zima, pokrywa śnieżna).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Marcin D w Styczeń 27, 2013, 08:15:36 am
Na szczęście gleba nie jest mocno zamarznięta w moim regionie. 10-15cm śniegu wystarczyło aby skutecznie zaizolować grunt. Tamtej zimy w lutym na 10cm miałem -6c. Wszystko przez brak pokrywy.

temperatura gleby na głębokościach:
5cm : 0c
10cm:  0.6c
30cm: 1.1c
50cm: 2.2c

Wierzchnia, cienka warstwa (0-5cm) jest tylko zamarznięta. Także szybko powinno puścić.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Nedved w Styczeń 27, 2013, 09:03:18 am
Tylko zmarznięty śnieg będzie chwilowo zatrzymywał opad, ale myślę, że do poważniejszych podtopień nie dojdzie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 27, 2013, 12:40:11 pm
Tylko zmarznięty śnieg będzie chwilowo zatrzymywał opad, ale myślę, że do poważniejszych podtopień nie dojdzie.

Też tak uważam, gdy deszcz będzie mało intensywny.Dzisiaj w nocy spadnie na W Polski dodatkowy śnieg, co jeszcze może skomplikować sytuację, choć wg prognoz opady będą niewielkie. Najnowsze prognozy przesuwają wielkość opadów na krańce SW Polski oraz na Beskidy. Przyszły tydzień będzie bardzo dynamiczny i deszczowy, może pod koniec śniegowy?
Cytuj
Ciepły wycinek niżu, widoczny wczoraj na Atlantyku na zachód od Wysp Brytyjskich, dzisiaj obejmuje obszar od Rudaw, przez Czechy, po Węgry (wieczorna i następne mapy opadu i mgły). Nad Polską z ciepłego wycinka utworzył się front zokludowany z opadem śniegu, słabnącym w miarę ruchu frontu na wschód. Następna porcja zwrotnikowego powietrza dotrze do zachodniej Europy we wtorek, do Polski w środę z temperaturą do 7 stopni na zachodzie kraju. O tej porze roku taki poziom temperatury powietrza może być jedynie krótkim epizodem, po którym nastąpi zapowiadana przez prognozy cyrkulacja strefowa z napływem atlantyckiego powietrza z umiarkowanych szerokości.
( ICM )
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 29, 2013, 21:26:53 pm
Ci, którzy oczekują, że po tych jutrzejszych deszczach, czeka nas dłuższa przerwa w opadach, będą zawiedzeni. 1 lutego powstanie niż nad Kanałem La Manche i przyniesie opady, zwłaszcza na W i N Polski, a 2 lutego powstanie niż genueński i przyniesie opady głównie w Małopolsce, gdyż od W będzie spychany na E przez potężny wyż azorski. Potem  przerwa w opadach, ale raczej nie na długo, gdyż wyż azorski osłabnie nad Europą i rozbuduje się południkowo w stronę Grenlandii. Taka sytuacja sprzyja przemieszczaniu się niży powstałych nad N Atlantykiem  przez Morze Północne w stronę Europy Zachodniej i Środkowej. Czy znajdą się nad Polską i przyniosą opady - zobaczymy. Aktualne modele przewidują opady głównie w W Europie, ale to się jeszcze może zmienić.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Luty 15, 2013, 21:03:18 pm
Śnieżną prognozę proponuje model GFS na 18- 21 lutego. Ma powstać wtedy aktywny niż nad Bałtykiem i przemieszczać się na południe wzdłuż W granic Polski. Opady mają być, jak na te rejony spore, bo przy ujemnej temp. ma spaść od  15 cm śniegu do prawie 25 cm w Lubuskiem.  :o Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Marzec 05, 2013, 18:22:07 pm
GFS zaczął podtrzymywać zimne prognozy, które mogą się sprawdzić po 10.03. Przykładowe mapki z tego okresu:

Temperatura na poziomie 850 hPa:
(http://images42.fotosik.pl/791/f12518998e693b76m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f12518998e693b76)

Minimalna temperatura(biorąc pod uwagę, że GFS ma problemy z radiacją to może być jeszcze zimniej):
(http://images49.fotosik.pl/1822/9ef7a23a4c7f32a8m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9ef7a23a4c7f32a8)

Maksymalna temperatura przed najzimniejszą nocą:
(http://images34.fotosik.pl/582/3ce0e138fc6c02edm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=3ce0e138fc6c02ed)

Oczywiście ochłodzenie zostanie poprzedzone opadami deszczu, później śniegu. Tak więc wygląda na to, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Marzec 05, 2013, 21:00:23 pm
Jeszcze może się okazać że to bedzie największy atak zimy w tym sezonie, poprzednia aktualizacja wskazywała ponad 30 mm opadu (śniegu) na środkowym wschodzie w wąskim pasie przy ok 0 stopni a później spadek temperatury poniżej -20 st
oby sie nie sprawdziło bo taka pogoda jak dzisiaj to dla mnie może być cały czas :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Marzec 06, 2013, 11:09:16 am
Ciekaw jestem czy się sprawdzi prognozowana "dziura" opadowa w moich okolicach.  8) Wygląda to co najmniej śmiesznie.  ;D

Niesamowity kontrast termiczny szykuje się dla naszych regionów Europy, stąd chyba te niesamowite(jak na marzec) sumy opadowe dla naszych południowych i wschodnich sąsiadów.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Marzec 06, 2013, 18:38:52 pm
Prognozy opadów, zwłaszcza dla Dolnego Śląska, są niepokojące. W ciągu kilku najbliższych dni ma spaść od 30 do 40 mm, czyli dla tamtejszych nizin to praktycznie miesięczna norma opadu z wielolecia. Dobrze, że gleba nie jest zmrożona. Wydaje się, że będą to głównie opady śniegu i śniegu z deszczem, a w takiej postaci uchroniłoby glebę przed szybkim spływem.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 06, 2013, 19:11:11 pm
Prognozy opadów, zwłaszcza dla Dolnego Śląska, są niepokojące. W ciągu kilku najbliższych dni ma spaść od 30 do 40 mm, czyli dla tamtejszych nizin to praktycznie miesięczna norma opadu z wielolecia.

Będzie wzbierać?  :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Marzec 06, 2013, 20:36:13 pm
Prognozy opadów, zwłaszcza dla Dolnego Śląska, są niepokojące. W ciągu kilku najbliższych dni ma spaść od 30 do 40 mm, czyli dla tamtejszych nizin to praktycznie miesięczna norma opadu z wielolecia.

Będzie wzbierać?  :)

To zależy od wielkości opadu, jego intensywności i formy.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 07, 2013, 06:00:38 am
Pierwsze przymiarki wrfa w kwestii opadowej ,po mapkach widać że większość będzie opadem stałym szczególnie w pasie centralnym kraju

(https://lh4.googleusercontent.com/-Krym8gu4Gr0/UTgdCJfHTuI/AAAAAAAAIJI/voCkxmt7vco/s800/RRTOT_157.png)

(https://lh5.googleusercontent.com/-3sZRvIgBFPc/UTgdGzNtvCI/AAAAAAAAIJQ/XXiSIGEmn70/s800/snownew_157.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Marzec 09, 2013, 18:30:27 pm
Koledzy przez pomyłkę już wrzucili mapki w prognozie krótkoterminowej ale to nic, ja wrzucę tutaj.

Imponująco wyglądają prognozy na przyszły tydzień. Południowy wschód Polski dostanie się pod wpływ genueńczyka. Efektem tego mają być konkretne śnieżyce tylko nie wiadomo, gdzie będzie najmocniej sypać - strefa śnieżyc raz wędruje bardziej na wschód, raz bardziej na zachód.

Imponująca różnica temperatur wokół niżu:
(http://wstaw.org/m/2013/03/09/map.png)

Imponująca pokrywa śnieżna:
(http://wstaw.org/m/2013/03/09/SNOWH_61.png)

Widać, że zima chce się pożegnać z mocnym przytupem.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Marzec 09, 2013, 23:12:40 pm
Prognozy GFSu są dosyć niestabilne pod względem tego, gdzie przejdą śnieżyce. Za to ECMWF pokazuje prawdziwą snowapocalypse, ostatnie prognozy nie schodzą poniżej 30mm/48h śniegu. Jeśli się to sprawdzi to chyba będzie to największy atak zimy w marcu od wielu lat.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Marzec 11, 2013, 13:12:33 pm
GFS powrócił do koncepcji śnieżyc na południu Polski i póki co, utrzymuje się przy tej wersji. Synoptycy z new.meteo również będą pilnie obserwować niż genueński, jaki się narodzi w połowie tygodnia. ECMWF serwuje nam natomiast takie coś:
(http://wstaw.org/m/2013/03/11/EEurope_2013031100_pmsl_102.png)

Model ECMWF nie zmienia śnieżnych prognoz już od kilku aktualizacji.

Nie wątpliwie wiele będzie się działo w tym tygodniu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Marzec 11, 2013, 16:44:42 pm
JMA od pewnego czasu też ten wariant uwzględniał. Ostania wersja przesunęła się trochę na zachód.

(http://wstaw.org/m/2013/03/11/JMA_T2m_Prec_24_96f_gif_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/w/1Ks3/)

(http://wstaw.org/m/2013/03/11/JMA_T2m_Prec_120_192f_gif_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/w/1Ks5/)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: miki w Marzec 12, 2013, 16:34:40 pm
Sytuacja na najbliższe dni wygląda bardzo ciekawie.

Na wschód od Polski przewędruje stosunkowo głęboki niż znad Morza Śródziemnego. Na uwagę zwraca przede wszystkim potężny poziomy gradient temperatury. Niż po swojej zachodniej stronie zaciągnie zimne powietrze arktyczne,a po stronie wschodniej ciepłą masę powietrza zwrotnikowego.
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/Rtavn667.png)

Stąd będziemy mieć niecodzienny kontrast temperatur we wschodniej Europie.
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/Rtavn782.png)

Jak to się ma do sytuacji w Polsce? Otóż na styku skrajnych mas powietrza będą podążać strefy intensywnych opadów. Południowo-wschodnie tereny naszego kraju mogą więc liczyć na bardzo duże opady śniegu. Na chwile obecną model GFS przedstawia to w taki sposób:
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/96_44.gif)
W województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim GFS prognozuje 25-40mm opadu, co przełoży się na wysokości pokrywy śnieżnej rzędu 30-50cm.

(http://wstaw.org/m/2013/03/12/66_5.gif)
W związku ze sporym gradientem barycznym w południowo-wschodniej Polsce pojawi się silny wiatr z sektora północnego, który będzie powodował intensyfikację opadów (bariera orograficzna w postaci gór) dlatego lokalnie, szczególnie na południu województw małopolskiego i podkarpackiego sumy mogą być jeszcze większe.

Na mapach poziomu 300hPa widać wyraźną dywergencję nad obszarem południowo wschodniej Polski:
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/66_38.gif)
Taka dywergencja na granicy troposfery oznacza zwykle obecność prądów wertykalnych.
Potwierdza to mapa adwekcji wirowości z poziomów 300hPa i 500hPa:
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/54_8.gif)
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/60_7.gif)
Dodatnie wartości adwekcji wirowości oznaczają zwrot wektora wirowości ku górze, czyli nic innego niż pionowe prądy wstępujące.

Dzięki wszystkim tym czynnikom opady te mają być intensywne, szczególnie na terenach górskich.

Inne modele mają nieco inne koncepcje co do ilości opadów, aczkolwiek w jednym są zgodne- najwięcej śniegu spadnie na SE Polski.
Model GEM:
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/Opad_36.png)

Model WRF(prognoza z 00utc- na gribach gfsa z 18 utc 11 marca):
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/snownew_106.png)

Model BOM ACCESS:
(http://wstaw.org/m/2013/03/12/SNTO_40.png)

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Marzec 15, 2013, 19:29:34 pm
Wg np. ogimetu spokoju w pogodzie nie widać. Już 19 marca przez Polskę ma przejść kolejny aktywny niż znad Morza Śr., choć nie jest jeszcze pewne, jak silne da opady i w jakim rejonie.
http://www.ogimet.com/loopfmap.phtml?zone=EU00&date=20130315&run=12&lev=SFC&delta=12&lang=en (http://www.ogimet.com/loopfmap.phtml?zone=EU00&date=20130315&run=12&lev=SFC&delta=12&lang=en)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Marzec 16, 2013, 08:52:27 am
Za okoły tydzień GFS znowu prognozuje powstanie dość aktywnego niżu w rejonie Bałkanów który bedzie zmierzał na północ, prognozowane są ponownie duże opady na wschodzie i południowym-wschodzie. Opady mają wynosić do 30-40 mm, ośrodek niżowy bedąc w środkowej Ukrainie ma w dalszym ciągu sie pogłębiać a jego wędrówce na północ ma przeszkadzać wyż z nad Skandynawii, na połduniu Białorusi opad ma być jeszcze większy i ma wynieś ponad 50 mm.

Mam nadzeje że ten scenariusz sie nie sprawdzi i wkońcu zagości WIOSNA
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Marzec 16, 2013, 16:21:02 pm
GFS na razie wycofał się ze śnieżyc, ale trzeba przyznać - prognoza z rana była bardzo ciekawa. Znów najmocniej miałoby padać na południowych wschodzie, przy czym tam opady na początku miałyby postać deszczu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Marzec 18, 2013, 00:38:49 am
Ciekawa jest rozbieżność między GFSem a ECMWF na okres 21-23 marca. Pierwszy wyrzuca niż o rodowodzie Śródziemnomorskim nad Ukrainę, a ten drugi ma raczej stabilne prognozy od 3 dni zakładające kolejną porcję śnieżyc na południu Polski.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Marzec 20, 2013, 16:40:36 pm
Prognoza GFS... czyżby nawet w Jabłonce szykował się rekord (Nowy Targ - jak widać - -25 st.C). Trudno mi w to o tej porze roku uwierzyć...
(http://wstaw.org/m/2013/03/20/T2M_32.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Marzec 20, 2013, 16:56:07 pm
Możliwe, że padną znowu niezłe mrozy dla Podhala (na torfowisku to już jest mniej szansę na powtórkę z -32 a jeśli jednak spadła ponownie do -32 to zdarzył się nieziemskie zdarzenie ;D)
Sam też podziwiam, że znowu będą śnieżyce oraz tęgie mrozy w marcu, po 20 dniu miesiącu, a co ciekawiej.... mają być dokładnie tydzień później po tęgiego mrozu z 17 marca.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Marzec 28, 2013, 08:28:41 am
Wiosna w pełni ;)

(http://wstaw.org/m/2013/03/28/Untitled_1_jpg_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/h/39900a27115/)

(http://wstaw.org/m/2013/03/28/MS_2050_ens_png_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/h/a3fffcfe30f/)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Marzec 28, 2013, 11:48:49 am
ziz99 - wiosna? Chyba miałeś na myśli przedwiośnia.  ::)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Marzec 28, 2013, 16:56:17 pm
Hehe...  "Wiosna" w pełni. Przykład, prognoza dla Krakowa:
(http://images42.fotosik.pl/819/b4211e4717be4f6fm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=b4211e4717be4f6f)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: maciej92 w Marzec 29, 2013, 12:30:52 pm
Z cyklu wiosna tej zimy (a może odwrotnie ? :P )
Odcinek N (Rzeszów) :
(http://xa5.pl/images/2013/03/29/zima_wpolsce.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 31, 2013, 07:45:08 am
Suma sum dwóch niżów,oja...

(https://lh6.googleusercontent.com/-9E-nciiv5us/UVfMW9ZfbEI/AAAAAAAAIWY/dkElg6SzqD4/s800/snownew_121.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Marzec 31, 2013, 08:58:38 am
znalazłem sie w strefie ponad 60 cm, raczej mało realne aczkolwiek jakby takie coś wypaliło bede informował
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Kwiecień 02, 2013, 14:32:36 pm
Wg różnych modeli nie ma szans na stabilną wyżową pogodę przez przynajmniej tydzień. Już jutro  wejdzie kolejny niż śródziemnomorski i da do czwartku dosyć duże opady śniegu, zwłaszcza na wschód od Wisły.
Kolejny niż, tym razem znad Morza Północnego, ma wejść  od Pomorza już 7 kwietnia, i da opady głównie na W i N Polski, choć już relatywnie małe i raczej deszczu ze śniegiem. Z hydrologicznego punktu widzenia, to korzystna sytuacja, ale rolnicy i przeciętni Polacy myslą co innego.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Kwiecień 06, 2013, 15:50:43 pm
Piękne, wiosenne temperatury już od 11 kwietnia, nawet do 14-15 stopni na S. :)
Minimalne też dodatnie, nawet do 7 stopni. W końcu przyroda się obudzi.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Kwiecień 06, 2013, 17:26:11 pm
Mnie tam oprócz wyższych temperatur cieszy też inna rzecz - coraz wyższe wartości MLCAPE:

(http://images50.fotosik.pl/1913/bad672e97adc4d60m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bad672e97adc4d60)

Czas w końcu rozpocząć sezon burz :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Kwiecień 21, 2013, 14:33:16 pm
Ładny kontrast termiczny szykuje nam się na przyszły weekend.

(http://images49.fotosik.pl/1875/4503c79969415f7dm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4503c79969415f7d)
(http://images36.fotosik.pl/455/1bbe5311b7a7fb96m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1bbe5311b7a7fb96)
(http://images38.fotosik.pl/2023/d009234ebd6c6401m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d009234ebd6c6401)

Będziemy mieć do czynienia z frontem, który przyniesie konkretniejsze załamanie pogody.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Alienps w Kwiecień 25, 2013, 09:37:18 am
wyglada na to, że prognoza tygodniowa trafi w 10.

a kontrast ma być dramatyczny, aż zal patrzec:) w aktualnej prognozie
192h srednia temp dla Szczecina to 9.9 a dla Rzeszowa 19.1
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Morze w Kwiecień 25, 2013, 09:54:28 am
Dla Gdańska średnia jeszcze mniejsza bo 8,1. W Łebie średnia prognozy wynosi 5,9..szykuje się "świetna" majówka.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Maj 24, 2013, 17:43:02 pm
52 mm w sobotę 1 czerwca:
http://www.yr.no/sted/Polen/Schlesien/Racib%C3%B3rz/langtidsvarsel.html (http://www.yr.no/sted/Polen/Schlesien/Racib%C3%B3rz/langtidsvarsel.html)
w sumie 3 dni: pt - ndz to 70 mm. Nieciekawa prognoza, nie dość, że długi weekend, to suma opadu robi wrażenie..takie przerażające (a zbiornik Racibórz dopiero "w budowie").
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Maj 24, 2013, 19:19:37 pm
Termin tak odległy, ze szkoda na razie się tym przejmować :) Ileż to razy w tym roku model ECMWF straszył potężnymi opadami w prognozach średnioterminowych.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 26, 2013, 22:31:56 pm
GFS prognozuje do końca maja niezwykle duże opady w SW Czechach. Opad skumulowany  (26 maja - 1 czerwca) ma wynieść od 100-150 mm, a lokalnie nawet więcej.  :o  W tym czasie w moim regionie ledwo 20 mm.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 27, 2013, 00:50:58 am
W ostatnim modelu GFS wyraźnie zmniejszył wielkość skumulowanych  opadów w SW Czechach i przesunął je do centrum. Wzrosły opady w Lubuskiem - 50-60 mm za okres opisany na mapce. Warto śledzić te prognozy, bo jak się dalej maksimum tych opadów będzie przesuwać na N, to może objąć Dolny Śl., a wtedy nie byłoby wesoło. Biorąc pod uwagę wysoki poziom wód gruntowych, to przy opadach rzędu 50 mm, trzeba by liczyć się z podtopieniami w wielu regionach.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 28, 2013, 22:37:23 pm
Dla spragnionych letniej, suchej i słonecznej synoptycy nie mają dobrych wieści, zwłaszcza dla mieszkańców W i SW Polski. Cyrkulacja zachodnia dalej będzie zablokowana. Południkowo rozciągnięta zatoka w polu ciśnienia i geopotencjału głównych powierzchni izobarycznych i „odcięty” już niż na poziomie 300 hPa skutecznie blokują możliwość zmiany trwającej od wielu dni nad Europą cyrkulacji południkowych na strefową. Im większa jest amplituda fali w polu geopotencjału, tym stabilniejszy jest taki układ.    Ładnie widać blokadę wyżową nad W Europą  w prognozie synoptycznej na 3 czerwca.  Opady, na szczęście, nie będą o wysokich sumach dobowych, czyli nie grozi nam powódź. Potrwają 3-4 dni, zwłaszcza w weekend, i wyniosą 40-50 mm. Ciekawy i chyba dość niezwykły ma być rozkład temp. max w Europie 3 czerwca. Na Białorusi czy na Litwie ma być cieplej niż w S Europie.  :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: tytus w Maj 29, 2013, 06:54:21 am
Fakt bedzie bardzo mokro,
właściwie to ten załączony obrazek należałoby wkleić do "szaleństw modeli"
ale powodzi ja bym nie wykluczał
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 29, 2013, 13:34:00 pm
W modelu z 29 maja z 6 rano, najwięcej opadów ma być ( suma za 29 maja-4 czerwca)  nad SW część Dolnego Śląska tj. od 80 mm na nizinach do nawet 100 mm w Sudetach.  W Beskidach też mocno poleje, bo 80 - 100 mm. To rzeczywiście grozi lokalną powodzią.  We Wrocławiu na szczęście dużo niższe sumy, bo ok 40 mm.
  Warto zapoznać się z komentarzem synoptyka ICM:
W ciągu dzisiejszego dnia będzie się tam stopniowo wypełniał, ale już następnej nocy (ze środy na czwartek) pojawi się nowy ośrodek niżowy nad Węgrami i Słowacją, który przez Morawy wejdzie nad Dolny Śląsk i tu znacznie się pogłębi, aby w piątek przejść nad Saksonię i Czechy. To lewostronne wirowanie kolejnych niewielkich ośrodków niżowych spowodowane jest istnieniem w troposferze nad Europą znacznego zaburzenia cyrkulacji strefowej – od kilkunastu dni utrzymuje się głęboka zatoka z odciętym niżem obecnie nad Francją i południową Anglią z tendencją do przemieszczania nad Włochy, dobrze widoczna w polu geopotencjału 500 hPa.

Niewielkie wprawdzie niże, ale dokumentnie psujące pogodę to nie tylko jedna z osobliwości obecnego typu pogody nad Europą, spojrzenie na mapy pokazuje, że cały obszar na północ od zasadniczego frontu polarnego nad Rosją i Finlandią, przebiegającego mniej więcej od środkowego Bałtyku po Krym jest w suchym i ciepłym powietrzu. Meteoro
gram ze środkowej Finlandii (62N/24E) mówi o temperaturze 23 stopnie w dzień, 15 w nocy (tam teraz słońce zachodzi na 5 godzin), bez opadów i z cumulusowym zachmurzeniem w dzień. Gdyby nie gryzące meszki to Riwiera. Tymczasem Liechtenstein – 5-7 stopni, mżawka, a wyżej śnieg z deszczem, słaba widzialność i niska podstawa chmur – jednym słowem jesienna Finlandia. Na wspomnianym froncie, na granicy między ciepłym powietrzem na północy a chłodnym na południu codziennie tworzy się konwekcja superkomórkowa, ostatnio pojawiła się informacja o nawałnicy na Białorusi. Wnikliwy obserwator zdjęć satelitarnych dostrzeże jeszcze na zdjęciach z WWW.sat24.com (http://WWW.sat24.com) nietypowy welon wyciągający się znad Libii nad Morze Śródziemne po Morze Jońskie, Albanię i południowy Adriatyk. Są to pyły znad Sahary, podniesione silnym wiatrem (też związanym ze wspomnianą zatoką geopotencjału) i wyniesione nad południową Europę. Specjalizowane zdjęcia z satelity MSG podają położenie tego obszaru pyłu (różowy kolor) oiswww.eumetsat.org/IPPS/html/MSG/RGB... , ciekawe czy dojdzie od naszego kraju.

  http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php (http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php)
 Widzę szansę na poprawę pogody od 6 czerwca, bo nad Skandynawią uformuje się wyż i obejmie Polskę spychając opady na S od nas np. nad Bałkany i Ukrainę. Nawet wtedy jednak, jakieś niewielkie opady mogą dotrzeć do Małopolski. Trudno powiedzieć, czy będzie to stabilny układ ( z reguły tak jest), ale wciąż nad W Europą będzie blokada wyżowa, a na SE od Polski utrzyma się obszar obniżonego ciśnienia, który może z czasem przynieść opady. Oby nie tak duże, jak są aktualnie prognozowane.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 29, 2013, 18:52:38 pm
Prognoza opadów w modelu GFS z 29 maja godz.12.  Model prognozuje b.wysokie opady od Bawarii, poprzez SW Czechy, aż po Saksonię. Tam może spaść w sumie  ( 29maja-4 czerwca) od 100-150, a lokalnie nawet więcej. Dla Dolnego Śląska natomiast nieco obniżył, po daje 20-50 mm.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 06, 2013, 16:23:47 pm
Przeglądając modele średnioterminowe, natrafiłem na taki, który przewiduje intensywne i duże opady na Dol.ŚL. od niedzieli aż po wtorek.  :( Z S Europy ma przyjść niż( genueńczyk?) i przynieść tak obfite opady. Może spaść w 3 dni od 50-60 mm we Wrocławiu aż do ponad 100 mm w Sudetach. Jeszcze nam genueńczyka brakowało  >:( Pozostaje mieć nadzieję, że zmienią prognozę, bo już wiele razy to robili. Już jest mokro i wody gruntowe ponad normę, a tu jeszcze koleje opady.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Czerwiec 15, 2013, 08:56:25 am
Modele coś śmielej zaczynają  prognozować ogromne jak na Polskę wartości Cape przy średniej dynamice a tutaj dalej cisza :( żadnych analiz ani spostrzeżeń a ciekawy jestem Waszego zdania na temat tego co może sie za kilka dni wydarzyć na terytorium RP. GFS prognozuje temperatury powyżej +35 st do tego cape powyżej 2500-3000 J/kg przy DLS w granicach 10-20 m/s, mała wilgotność w wyższych warstwach może sie przyczynić do ograniczonego rozwoju burz
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Czerwiec 15, 2013, 10:22:53 am
Wtorek(18.06) wygląda groźnie:
(http://images49.fotosik.pl/1929/a0b57b6f9d82e851m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a0b57b6f9d82e851)
(http://images47.fotosik.pl/1851/1b8599a200cb1b26m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1b8599a200cb1b26)
(http://images41.fotosik.pl/2072/8de2811cde7db62fm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8de2811cde7db62f)
(http://images47.fotosik.pl/1851/0eba10e8ddef6095m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0eba10e8ddef6095)
(http://images39.fotosik.pl/2070/958229dd4c1a113dm.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=958229dd4c1a113d)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Czerwiec 15, 2013, 10:42:05 am
Mam inne zdanie na bazie jeszcze niepewnych prognoz:
http://153.19.38.189/a/15_06_2013_CROSSRH17_96.png (http://153.19.38.189/a/15_06_2013_CROSSRH17_96.png)
http://153.19.38.189/a/15_06_2013_CROSSDBZ17_96.png (http://153.19.38.189/a/15_06_2013_CROSSDBZ17_96.png)
http://153.19.38.189/a/15_06_2013_CROSSK53_94.png (http://153.19.38.189/a/15_06_2013_CROSSK53_94.png)


Pozdrowienia
Juliusz
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 15, 2013, 11:07:26 am
Wtorek(18.06) wygląda groźnie:
([url]http://images49.fotosik.pl/1929/a0b57b6f9d82e851m.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a0b57b6f9d82e851[/url])
([url]http://images47.fotosik.pl/1851/1b8599a200cb1b26m.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1b8599a200cb1b26[/url])
([url]http://images41.fotosik.pl/2072/8de2811cde7db62fm.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=8de2811cde7db62f[/url])
([url]http://images47.fotosik.pl/1851/0eba10e8ddef6095m.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0eba10e8ddef6095[/url])
([url]http://images39.fotosik.pl/2070/958229dd4c1a113dm.jpg[/url]) ([url]http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=958229dd4c1a113d[/url])

Zobacz sobie na wilgotność, będzie sucho jak na Saharze. Przy obecnych prognozach burze rozwinęłyby się tylko na północy kraju- gdzie indziej będzie zbyt sucho.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Czerwiec 15, 2013, 12:44:36 pm
No tak... Zapomniałem o wilgotności. Czyli cofam to o wtorku :P
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Apophis w Czerwiec 15, 2013, 13:05:35 pm
Wyż zrobi swoje proszę wilgotność na 700 i 500 hPa :

18 Czerwca
(http://wstaw.org/m/2013/06/15/RH500_42_png_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/h/5762fd79c14/)

(http://wstaw.org/m/2013/06/15/RH700_28_png_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/h/b7f3927530d/)

19 Czerwca :
(http://wstaw.org/m/2013/06/15/RH500_36_png_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/h/00b0e8ba8b0/)

(http://wstaw.org/m/2013/06/15/RH700_36_png_300x300_q85.jpg) (http://wstaw.org/h/6a8fdc6aca2/)

Kolejne dni mają być takie same. Południe i wschód a przede wszystkim południowy-wschód Polski za to ma dostać temperaturami wg. GFS- a do nawet 38 stopni (gdyby tak było to lokalnie mogłoby być jeszcze więcej) na burze jednak ta część Polski musi poczekać aż ta upalna masa będzie wypierana przez chłodniejszą chyba że wymiana w zajdzie bezobjawowo. Oby nie  :P
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mativonjuning w Czerwiec 15, 2013, 14:25:23 pm
obstawiam jednak że mimo wszytko w tych dniach z wysokimi temperaturami powstaną może nie liczne ale pojedyńcze komórki burzowe w Polsce, wszystko będzie zależeć od lokalnych warunków wilgotnościowych i może trochę niebezpiecznie być jesli owa komórka w tych warunkach utworzyłaby się co nie jest raczej wykluczone póki co...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Czerwiec 15, 2013, 17:56:04 pm
Generalnie na razie wychodzi droga przepływu przez Pireneje, więc po efekcie fenowym, stąd tak niskie wilgotności, ale to jest cały czas daleka prognoza
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: tomzaw w Czerwiec 16, 2013, 02:38:19 am
Niedosyt wilgotności szczególnie w południowej Polsce przy prognozowanej temperaturze skutecznie wyleczy każdą potencjalną burzę. Ile razy to GFS pokazywał spore cape. Często front przechodził bezobjawowo, wymiana powietrza odbywała się jedynie przy wzmożonym przepływie powietrza lub suszarce fenowej. Tyle wynika z moich obserwacji podobnych prognoz i faktycznych warunków nad KRK. Trzeba będzie obserwować położenie frontu polarnego.

p.s.
Wielki plus dla Juliusza za stonowanie nastrojów i korektę frontu na wtorek 18 UTC :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 16, 2013, 10:01:32 am
Na razie GFS widzi wyż nad Bałtykiem, który od środy skutecznie odepchnie CAPE i gorące powietrze z Polski.  ;D Już druga aktualizacja pokazuje taki wariant.
ECMWF również pokazuje taki wariant.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 16, 2013, 13:20:09 pm
Na razie GFS widzi wyż nad Bałtykiem, który od środy skutecznie odepchnie CAPE i gorące powietrze z Polski.  ;D Już druga aktualizacja pokazuje taki wariant.
ECMWF również pokazuje taki wariant.

Pozwolę się nie zgodzić z Tobą Łukaszu.  Gorące powietrze,a nawet upalne,  wg ostatniego modelu nie ustąpi z Polski, zwłaszcza W. W czwartek ma być tam do 28-29 stopni, a w piątek nawet 30. Takie temp. mają potrwać co najmniej do niedzieli. Opady w tym czasie raczej mizerne, bo poza górami, spadnie kilka do kilkunastu mm. Czyżby zapowiedź dłuższego, suchego okresu?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 16, 2013, 14:03:02 pm
Na razie GFS widzi wyż nad Bałtykiem, który od środy skutecznie odepchnie CAPE i gorące powietrze z Polski.  ;D Już druga aktualizacja pokazuje taki wariant.
ECMWF również pokazuje taki wariant.

Pozwolę się nie zgodzić z Tobą Łukaszu.  Gorące powietrze,a nawet upalne,  wg ostatniego modelu nie ustąpi z Polski, zwłaszcza W. W czwartek ma być tam do 28-29 stopni, a w piątek nawet 30. Takie temp. mają potrwać co najmniej do niedzieli. Opady w tym czasie raczej mizerne, bo poza górami, spadnie kilka do kilkunastu mm. Czyżby zapowiedź dłuższego, suchego okresu?
A widziałeś poprzednie prognozy, zakładające po nawet 38*C, z dużą niestabilnością atmosfery? ;) Obecny wariant to ochłodzenie rzędu do nawet 10*C(w niektórych regionach), przy braku chwiejności już od środy.  ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 16, 2013, 18:12:30 pm


 
 Obecny wariant to ochłodzenie rzędu do nawet 10*C(w niektórych regionach), przy braku chwiejności już od środy.  ;)

Gdzie Ty widziałeś ochłodzenie do 10 stopni  ??? Chyba o 10 stopni, ale to tylko w środę, bo potem od czwartku gorąco, a od piątku upalnie na W od Wisły -  co najmniej do niedzieli.    Takie gorąco napłynie w czwartek, bo wtedy ma powstać niż nad W Europą, w konsekwencji czego zaciągnie on do Polski skwar z S Europy. Do nas ten niż nie dojdzie, bo jest blokowany przez wyż z NE Europy. W sobotę niż się znajdzie nad Skandynawią i dalej ma płynąć upał z S Europy.  W niedzielę powstanie niż nad Alpami, ale nawet on przejdzie przez E Niemcy, a u nas sucho i skwar. Taki jest model GFS z dzisiaj z godz.12 i taki ma być sytuacja synoptyczna, a on skutkuje właśnie tak wysokimi temp. i małymi opadami.

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 16, 2013, 18:26:25 pm


 
 Obecny wariant to ochłodzenie rzędu do nawet 10*C(w niektórych regionach), przy braku chwiejności już od środy.  ;)

Gdzie Ty widziałeś ochłodzenie do 10 stopni  ???
Widzę, że nie czytamy ze zrozumieniem. :) Po sformułowaniu "rzędu" podaje się jednostki, a nie ostateczną wartość.  ;)

Swoją drogą, wyliczenia modeli są tak niestabilne, co 6h jest co innego. Pewnie dopiero we wtorek się okaże jak głęboko na południe odsunie się najcieplejsza masa powietrza i na ile w następnych dniach przez wyż będzie blokowana.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 16, 2013, 20:16:04 pm

Widzę, że nie czytamy ze zrozumieniem. :) Po sformułowaniu "rzędu" podaje się jednostki, a nie ostateczną wartość.  ;)

Swoją drogą, wyliczenia modeli są tak niestabilne, co 6h jest co innego. Pewnie dopiero we wtorek się okaże jak głęboko na południe odsunie się najcieplejsza masa powietrza i na ile w następnych dniach przez wyż będzie blokowana.

Tylko po co to "rzędu"? Dla mnie jest to mało zrozumiałe. Lepiej napisać chyba: o ok 10 stopni lub do ok 10 stopni. Moim zdaniem aktualne modele nie dają wątpliwości: niż na W Europy, wyż na SE Europy obejmujący Polskę. To są świetne warunki do napływu upału z S, choć dyskusyjne pozostaje jego wielkość i czas trwania. Oby to nie trwało tygodnie. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 16, 2013, 20:22:54 pm
No jak dla kogoś naukowa polszczyzna jest trudna, to przepraszam.  ;)
P.S.
Jak w oparciu o jedną aktualizację(która się co chwile zmienia) jesteś pewien jaka będzie pogoda w najbliższych dniach to chapeau bas(z francuskiego- czapki z głów  ;) ). Swoją drogą, wyżu przy obecnych prognozach szukaj bardziej na północ od Polski, a nie na SE.  :D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Czerwiec 16, 2013, 21:35:13 pm
GFS przestawił wajchę o 180 st. Pierwotne potężne piki konwekcyjne niemalże "odwołał".

ECMWF jeszcze inaczej widzi najbliższe dni. Trzeba poczekać z 2-3 aktualizacje.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 16, 2013, 22:19:48 pm
No jak dla kogoś naukowa polszczyzna jest trudna, to przepraszam.  ;)
P.S.
Jak w oparciu o jedną aktualizację(która się co chwile zmienia) jesteś pewien jaka będzie pogoda w najbliższych dniach to chapeau bas(z francuskiego- czapki z głów  ;) ). Swoją drogą, wyżu przy obecnych prognozach szukaj bardziej na północ od Polski, a nie na SE.  :D

Ostatnia aktualizacja znowu potwierdza to, co piszę: idą do W Polski upały. ;D  Co do tego nie mam wątpliwości.  ;) Środowe ochłodzenie okazało się pomyłką, bo mam być 30-31 stopni. Dopiero w piątek, i to tylko na krańcach W Polski chłodniej, ale we Wrocku dalej skwar. Sobota i niedziela w W Polsce gorąca lub upalna, dopiero w poniedziałek coś się może ochłodzi. Większe opady tylko wzdłuż naszych  SW i S granic, bo np. Wielkopolska sucha, a u mnie może do 10 mm spadnie do soboty.
Masz rację: chodziło mi o wyż z N/NE Europy.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 16, 2013, 22:22:40 pm


ECMWF jeszcze inaczej widzi najbliższe dni. Trzeba poczekać z 2-3 aktualizacje.

Nic nie trzeba czekać. Skoro piszę, że idą upały, a dowodzę to najnowszymi modelami i konsultacją ze znajomym meteorologiem, to pewnie one będą.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 16, 2013, 22:51:31 pm


ECMWF jeszcze inaczej widzi najbliższe dni. Trzeba poczekać z 2-3 aktualizacje.


Nic nie trzeba czekać. Skoro piszę, że idą upały, a dowodzę to najnowszymi modelami i konsultacją ze znajomym meteorologiem, to pewnie one będą.

Nie mogę się powstrzymać.  ;)
(http://images.wikia.com/creepypasta/images/9/9b/Watch-out-we-got-a-badass-over-here-meme.png)
Ileż to osób się tak srogo przejechało stawiając takie twierdzenia na 72h przed faktem.  ;D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mativonjuning w Czerwiec 17, 2013, 11:10:57 am
No niestety u mnie upały raczej wielce prawdopodobne od jutra dziś szansa do +29 w cieniu, niestety od jutra punkt rosy aż na +20!!! nie dość że sauna to jeszcze mokra, ciekawe jak jutro z burzami będzie czy powstaną i czy będą tak niebezpieczne jak prognozuje dziś rano imgw i kocharka czy jednak skończy się a straszeniu oby, niestety jestem w linii niby nawałnic więc wole małe pierdy niż wiatr pod 120 km/h i grad 5 cm... nie licząc oberwań chmury z 70mm w 1 godzinę...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Czerwiec 17, 2013, 12:43:27 pm
No, widać jak można sobie dyskutować o fusach, dziś znowu wróciła koncepcja gorąca i niestabilności. Zmiana o 180* względem dnia wczorajszego. Prognozy są gorsze od poprzednich, bo wskazują na znacznie bardziej wilgotne powietrze na większym obszarze kraju, przez co burze mogą się pojawić i mogą być groźne.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Pretonat w Czerwiec 17, 2013, 18:41:56 pm
Aktualna prognoza GFS to najcieplejsza z możliwych opcji. W następnych aktualizacjach maksymalne temperatury mogą być trochę niższe.
(http://wstaw.org/m/2013/06/17/T2M_25.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Czerwiec 17, 2013, 20:59:17 pm
Aktualna prognoza GFS to najcieplejsza z możliwych opcji. W następnych aktualizacjach maksymalne temperatury mogą być trochę niższe.
([url]http://wstaw.org/m/2013/06/17/T2M_25.png[/url])


Potwierdzają się moje przewidywania. Ma się tego nosa meteorologicznego. :D
Ładnie wyjaśnia aktualne zmiany w pogodzie synoptyk ICM:\
http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php (http://www.meteo.pl/komentarze/index1.php)
Za ostatnim niżem z tej rodziny, na skutek spływu chłodnego zaciąganego z wysokich szerokości geograficznych i jego osiadania, doszło do uformowania się wyżu zamykającego. Ten układ baryczny od południa i zachodu odgradza niż znad Finlandii od niżu znad Zatoki Biskajskiej. Bezpośrednią przyczyną takiej zmiany jest spływ zimnego powietrza znad Arktyki, niemalże prosto na południe, w obszarze pomiędzy klinem wyżu azorskiego sięgającego aż nad Morze Grenlandzkie i starym, wypełniającym się niżem z rejonu Wysp Brytyjskich o pionowo ustawionej jego osi. To ono spływając szybko na południe, po dotarciu rejon Zatoki Biskajskiej, nad wyraźnie cieplejsze jej wody, dało mocny impuls do formowania się w tym rejonie niżu. Zimne powietrze wypiera z tego rejonu znajdujące się tam powietrze ciepłe, które po wschodniej stronie niżu rozpoczyna ruch w kierunku północnym, w stronę Morza Północnego i południowej Skandynawii. Zatem, zaburzona zostaje trwająca w ostatnich dniach strefowa cyrkulacja atmosfery ze składową południową, kierująca do nas umiarkowanie ciepłe powietrze polarne o cechach morskich.
Upały potrwają w Polsce, wg moich analiz, do soboty, choć już w piątek wycofają się z W naszego kraju. Większe opady przyjdą do W Polski na początku przyszłego tygodnia.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Czerwiec 17, 2013, 21:11:44 pm
Będą upały, lecz bez szału. Jutro będzie koło 33 stopnie, ale od środy nie będą wyższe niż jak 30-33 stopnie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Lipiec 06, 2013, 12:52:49 pm
Nadchodzi ciepły i suchy okres. :) W Polsce, zwłaszcza zachodniej, za sprawą wyżu z zachodniej Europy, co najmniej do 14 lipca, prawie bez deszczu i dużo słońca, ale bez upałów.
 http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn1921.html (http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn1921.html)
http://www.wetteronline.de/temperatur-karte/europa?gid=0001 (http://www.wetteronline.de/temperatur-karte/europa?gid=0001)
 Co jest tego przyczyną? Wyjaśnia to synoptyk ICM:
Zmiany w rozkładzie ciśnienia dokonujące się w ciągu ostatnich paru nad kontynentem europejskim oraz nad północnym Atlantykiem, doprowadziły już do dominacji wyżu obejmującego cały obszar, dla którego nasze modele po obliczeniach przedstawiają w sposób graficzny prognozę istotnych elementów meteorologicznych. Ciepły wyż uformowany w rejonie Wysp Azorskich, po opuszczeniu swego matecznika, kierując się na północny wschód obecnie znajduje się nad Morzem Północnym. Ciśnienie w jego centrum sięga 1035 hPa, co w najcieplejszym okresie roku nie zdarza się często. Wzrost ciśnienia w jego centrum i regeneracja całego układu barycznego nastąpiła na skutek zasilenia go porcją chłodnego powietrza polarnego. Napływa ono od północnego zachodu, aż z rejonu Morza Grenlandzkiego, krótką drogą wiodącą poprzez Morze Norweskie i Morze Północne za chłodnym frontem atmosferycznym. Proces napływu tego powietrza doskonale prezentują kolejne mapy temperatury ekwiwalentno-potencjalnej na poziomie 850 hPa, a dostępne na stronie wetterzentrale pod adresem www.wetterzentrale.de/topkarten (http://www.wetterzentrale.de/topkarten)...

Rozbudowujący się wyż i przemieszczanie się frontu chłodnego w kierunku południowo wschodnim, już dziś doprowadzą do wyparcia znad niemal całego obszaru Polski gorącego powietrza o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym w porze dziennej dochodziło do rozwoju zjawisk konwekcyjnych z burzami włącznie. Zatem przebudowa pola barycznego doprowadza do wymiany mocno przetransformowanego powietrza gorącego na umiarkowanie ciepłe powietrze polarne.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Lipiec 21, 2013, 09:12:58 am
Upały powracają...

(http://images61.fotosik.pl/6/08d59be4f9f9f562m.jpg) (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=08d59be4f9f9f562)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Robert93 w Lipiec 23, 2013, 00:55:16 am
Obecnie GFS nieco złagodniał, daje 36 na krańcach zachodnich, a w części kraju bez upału. ;)
(https://lh3.googleusercontent.com/lAAk_l2X2Ii53T-JVrpLOPr5SOEHC5x4IqGvxBbXDeE=w689-h517-no)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Lipiec 23, 2013, 22:06:38 pm
Nie ma co się podniecać, bo skończy się jak zwykle... GFS pokazywał 36 stopni dla Krakowa, a w kolejnej aktualizacji już tylko 30. Ciekawe co będzie następne... Jest to niestabilna prognoza jak na prognozę upału [zwykle modele radziły sobie świetnie z tym], tutaj mamy dla części kraju prognozę krótkotrwałej adwekcji gorącego powietrza - wszystko się może zdarzyć ;D Jedno jest pewne - potem będzie dużo chłodniej :D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Lipiec 23, 2013, 22:20:26 pm
Nie ma co się podniecać, bo skończy się jak zwykle... GFS pokazywał 36 stopni dla Krakowa, a w kolejnej aktualizacji już tylko 30. Ciekawe co będzie następne... Jest to niestabilna prognoza jak na prognozę upału [zwykle modele radziły sobie świetnie z tym], tutaj mamy dla części kraju prognozę krótkotrwałej adwekcji gorącego powietrza - wszystko się może zdarzyć ;D Jedno jest pewne - potem będzie dużo chłodniej :D
Pamiętam, że przy czerwcowej fali upałów i rekordowego CAPE, na kilka dni przed modele nagle się też zaczęły wycofywać z tej koncepcji. A potem powróciły, wraz z upałami. ;)
Swoją drogą, aż dziwne są te obecne prognozy dla Krakowa. Zero jakiegokolwiek CAPE czy nawet opadów. Ble i tyle, niech chociaż przygrzeje w jeden dzień by 30*C w lipcu było.  ;D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Lipiec 24, 2013, 12:44:06 pm
W poniedziałek lokalnie   temperatura maksymalna może sięgnąć 39 stopni :o
We wtorek załamanie pogody, bo T max spadnie do 23-25 stopni. Niestety, mimo, że nastąpi wymiana mas powietrza o różnych właściwościach, to przyniesie ona, poza NW Polską, niewielkie opady. Trochę to dziwne.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Pretonat w Lipiec 25, 2013, 09:42:27 am
Niezła pompa w najnowszej aktualizacji ;). No no no, 25*C na 850 hPa, to się zdarza rzadko.

(http://wstaw.org/m/2013/07/25/114_3.gif)
Zasys prosto znad Afryki

(http://wstaw.org/m/2013/07/25/T2M_37.png)
Przekłada się to na imponującą temperaturę na 2m

(http://wstaw.org/m/2013/07/25/108_2.gif)
A CAPE mierne bo i wilgotność znikoma, zarówno przy powierzchni ziemi jak i w wyższych warstwach. Oczywiście na froncie to zupełnie inna sprawa...
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Meteopogoda w Lipiec 25, 2013, 19:32:27 pm
Myślę, że niedługo będzie 32*C na 850hPA
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Lipiec 25, 2013, 19:35:33 pm
Myślę, że niedługo będzie 32*C na 850hPA
A +15190*C na 100hPa kiedy? :>
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Lipiec 25, 2013, 21:42:12 pm
Myślę, że niedługo będzie 32*C na 850hPA

Bo bez przesady.  :o Kasprowy by miał 30 stopni w cieniu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Lipiec 25, 2013, 21:56:50 pm
Wygląda na to, że front wkroczy wcześniej i chmury popsują dzienny wzrost temperatury. Co prawda jeszcze zostało wiele czasu, ale rekord Polski prawie na pewno nie zostanie pobity. I chwała Bogu :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Lipiec 27, 2013, 00:26:05 am
W ostatnim modelu GFS ochłodzenie potrwa tylko 1 dzień, bo już od 1 sierpnia upały, które potrwają co najmniej do 3 sierpnia. Dobrze, że w tym roku zamontowałem sobie w domu klimę  ;D  Front przemieszczający się z poniedziałku na wtorek przyniesie, poza Pomorzem, znikome opady, bo  5-10 mm. Zbliża się susza?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Lipiec 27, 2013, 00:46:58 am
Do poniedziałku jeszcze trochę czasu, ale prognozy na 29-30 lipca wyglądają na dziś dość ostro.

(http://images.meteociel.fr/im/1490/graphe_ens3zto7_mini.png) (http://images.meteociel.fr/im/1490/graphe_ens3_zto7.gif)   (http://images.meteociel.fr/im/268/graphe_ens5tna3_mini.png) (http://images.meteociel.fr/im/268/graphe_ens5_tna3.gif)   (http://images.meteociel.fr/im/9415/graphe_ens4iun9_mini.png) (http://images.meteociel.fr/im/9415/graphe_ens4_iun9.gif)

Do tego mają być niezłe warunki wilgotnościowe, lokalnie spory względny skręt wiatru. Pojawia się również spory CIN.

Jak na razie prognozy są dość stabilne w każdej aktualizacji, ale GFS niedawno i takie wywrócił na niemal dobę przed faktem, więc trzeba jeszcze poczekać.

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Pretonat w Lipiec 30, 2013, 19:26:40 pm
Wysokie temperatury wrócą na weekend, ale już w zdecydowanie łagodniejszej formie ;)
(http://wstaw.org/m/2013/07/30/Rtavn7817.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Lipiec 30, 2013, 19:35:33 pm
^^^ no ie wiem, jak patrze na yr.no, to tam znów pokazuje się 36 st
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Sierpień 11, 2013, 22:32:51 pm
Za tydzień do S Polski wkroczyć mają na 2-3 dni upały :). Z opadami raczej marnie, bo na sporym obszarze Polski do ok 10 mm.  :(
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Sierpień 26, 2013, 00:07:32 am
Do końca sierpnia nie widać, niestety, szans na większe opady w całej Polsce. Popadać ma w górach, głównie Beskidy, Tatry: 20-30 mm. Poza tym sucho.  :(
Susza rolnicza i hydrologiczna np.  na Podkarpaciu może się pogłębić.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Sierpień 26, 2013, 09:13:52 am
Zapowiadali mi opady rzędu nawet 30 mm, ale niestety opady zostały skasowane i będę miał najwyżej około 1 mm do końca sierpnia.  ::)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Meteopogoda w Sierpień 26, 2013, 09:50:44 am
Mam nadzieję, że wrzesień przyniesie trochę więcej opadów niż latem
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Sierpień 26, 2013, 10:55:41 am
Zapowiadali mi opady rzędu nawet 30 mm, ale niestety opady zostały skasowane i będę miał najwyżej około 1 mm do końca sierpnia.  ::)


Może nie będzie tak źle. Wetteronline dla Twoich okolic ( Nowy Targ) przewiduje do końca sierpnia, że spadnie 5-10 mm. http://www.wetteronline.de/wettertrend/nowy-targ (http://www.wetteronline.de/wettertrend/nowy-targ) To i tak lepiej, niż u mnie, bo nie mogę liczyć nawet na kroplę deszczu, http://www.wetteronline.de/?pcid=pc_city_local&gid=12424&pid=p_city_local&sid=MediumTerm&prefpar=precipitation (http://www.wetteronline.de/?pcid=pc_city_local&gid=12424&pid=p_city_local&sid=MediumTerm&prefpar=precipitation) zresztą tak, jak prawie w całej Polsce  . Przydałyby się takie opady, jak w ostatnich 2 dniach w wielu regionach S Niemczech, gdzie spadło od 30 mm do 70 mm. Do czwartku dopada, głównie w Bawarii kolejne 30-60 mm, a lokalnie nawet więcej. Swoją drogą ciekawe, czemu w Niemczech są przeważnie większe roczne opady w stosunku do Polski,porównując miejscowości na tej samej wysokości npm.?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Wrzesień 02, 2013, 23:24:58 pm
Wg prognoz pierwsza dekada września prawie w całej Polsce sucha, czyli z opadami do ok 10mm. Więcej popada w Lubuskiem, Sudetach i Beskidach do ok 20-30 mm. Końca suszy nie widać, zwłaszcza hydrologicznej w dorzeczu Wisły. http://www.pogodynka.pl/polska/hydro/wisla/ (http://www.pogodynka.pl/polska/hydro/wisla/) Np. na wodowskazie w Karsach było tylko 39 cm, czyli 9 cm poniżej absolutnego minimum. Dla porównania absolutne maksimum wynosi 1017 cm  :o Trudno uwierzyć, że to, co dzisiaj płynie ( struga ?) osiągnęło kiedyś taki wielki poziom wody. Oby się nie sprawdziły czarne prognozy i jesień też będzie sucha. Wtedy cała nadzieja w zimie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Mark w Wrzesień 02, 2013, 23:43:54 pm
Wg prognoz pierwsza dekada września prawie w całej Polsce sucha, czyli z opadami do ok 10mm.

W Wielkopolsce, np. w Poznaniu, Kole 10 mm już przekroczone. Moja stacja pod Koninem pokazuje właśnie 14,5 mm za wrzesień (dziś napadało prawie 10 mm deszczu).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Wrzesień 03, 2013, 00:21:06 am
Wg prognoz pierwsza dekada września prawie w całej Polsce sucha, czyli z opadami do ok 10mm.

W Wielkopolsce, np. w Poznaniu, Kole 10 mm już przekroczone. Moja stacja pod Koninem pokazuje właśnie 14,5 mm za wrzesień (dziś napadało prawie 10 mm deszczu).

We Wrocławiu dzisiaj zaledwie 0,4 mm wg pogodynki.  :(  We wrześniu  3,4 mm. Może w nocy i jutro coś dopada.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Wrzesień 03, 2013, 07:12:56 am
Wg prognoz pierwsza dekada września prawie w całej Polsce sucha, czyli z opadami do ok 10mm.

W Wielkopolsce, np. w Poznaniu, Kole 10 mm już przekroczone. Moja stacja pod Koninem pokazuje właśnie 14,5 mm za wrzesień (dziś napadało prawie 10 mm deszczu).

We Wrocławiu dzisiaj zaledwie 0,4 mm wg pogodynki.  :(  We wrześniu  3,4 mm. Może w nocy i jutro coś dopada.


to Wy już o wrześniu mówicie, a na wschodzie od połowy czerwca do wczoraj spadło ok 10 mm deszczu plus wczoraj niespełna 10 dopadało ale to ciągle za mało :(
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Wrzesień 03, 2013, 09:02:25 am
a na wschodzie od połowy czerwca do wczoraj spadło ok 10 mm deszczu plus wczoraj niespełna 10 dopadało ale to ciągle za mało :(

Jak to zaledwie 10 mm przez 2,5 miesiąca? W jakim miejscu ty napadało, bo na pewno nie na Podkarpaciu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Wrzesień 03, 2013, 16:34:55 pm
a na wschodzie od połowy czerwca do wczoraj spadło ok 10 mm deszczu plus wczoraj niespełna 10 dopadało ale to ciągle za mało :(

Jak to zaledwie 10 mm przez 2,5 miesiąca? W jakim miejscu ty napadało, bo na pewno nie na Podkarpaciu.
Kamil ma przecież lokalizację w profilu- Miejsce pobytu: północ woj. lubelskiego  ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Wrzesień 05, 2013, 00:55:07 am
Cytuj
na wodowskazie w Karsach było tylko 39 cm, czyli 9 cm poniżej absolutnego minimum. Dla porównania absolutne maksimum wynosi 1017 cm  :o Trudno uwierzyć, że to, co dzisiaj płynie ( struga ?) osiągnęło kiedyś taki wielki poziom wody.

Ale przepływ jest powyżej średniego niskiego przepływu z wielolecia, czyli bywało gorzej. Nie mam danych dla profilu Karsy, ale dla Popędzynki NNQ wynosi 31.3 m3/s [wodowskaz powyżej ujścia Dunajca], a dla leżącego poniżej Szczucina NNQ to 60.2 m3/s. Czyli dla leżących tuż poniżej ujścia Dunajca Kars należy estymować coś pomiędzy, ale bliżej wartości ze Szczucina.

W obszarze Górnej Wisły i Sanu przepływ poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia występuje na: Iłownicy w Nowym Bieruniu, Białej w Czechowicach-Bestwinie, Przemszy w Jeleniu, Wieprzówce w Rudzach, Skawie w Osielcu, Lubieńce w Lubniu, Rabie w Stróży, Białej Tarnowskiej w Ciężkowicach, Wisłoce w Żółkowie, Wielopolce w Brzeźnicy, Nidzie w Brzegach, Wisłoku w Rzeszowie, Wetlinie w Kalnicy, Osławie w Szczawnem,

Przepływ absolutnie najniższy notuje się na Brynicy w Szabelni i Sanie w Stuposianach.

Praca zbiorników retencyjnych: wodę zatrzymują: Goczałkowice, Tresna, Rożnów. Pozostałe: Porąbka, Dobczyce, Czorsztyn i Solina uzupełniają braki wody poniżej zbiorników. Do Soliny dopływało w ostatniej dobie 3 m3 a odpływało 25.

GFS widzi jakieś dość wydajne opady deszczu za kilka dni, ale to pewnie fusy  ;) Niemniej okres wegetacyjny dobiega końca, rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, za to problem pojawiać się będzie, w przypadku kontynuacji i pogłębienia suszy, z ujęciami wody pitnej dla Homo sapiens.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Wrzesień 05, 2013, 10:15:03 am
Cytuj
Praca zbiorników retencyjnych: wodę zatrzymują: Goczałkowice, Tresna, Rożnów. Pozostałe: Porąbka, Dobczyce, Czorsztyn i Solina uzupełniają braki wody poniżej zbiorników. Do Soliny dopływało w ostatniej dobie 3 m3 a odpływało 25.
Na Rabie wahania stanu wody są spowodowane pracą elektrowni i robieniem rezerwy na zbiorniku. Ruszył remont mostu w Dobczycach i będą musieli teraz przytrzymać przez pewien czas stan wody na najniższym możliwym. Przepływ wynosi tylko 2,4m3/s, czyli prawie tyle co nic.  :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Wrzesień 05, 2013, 11:47:52 am
Wahania stanu/przepływu wody wywołane pracą urządzeń hydrotechnicznych to norma, zresztą po to te urządzenia istnieją.
Elektrownia w Dobczycach jest elektrownią przepływową, której praca nie wymaga okresowych (dobowych) wahań przepływu jak w przypadku elektrowni szczytowych, a wahania przepływu poniżej zapory powstają z innych przyczyn (retencja). Wczoraj ze zbiornika spuszczono 0.25 mln m3, dzisiaj 0.08 mln m3 - dobowy dopływ średni 1.5, odpływ 2.2 m3/s.
Zresztą budowa mostu nie wymaga zatrzymania rzeki :P Patrz jak to się robi przy budowie 'największego mostu kolejowego w Małopolsce' nad Zbiornikiem Świnna Poręba w budowie:
(http://i40.tinypic.com/a2gqrl.jpg) Koryto przesuwa się i izoluje za pomocą specjalnych metalowych konstrukcji.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Wrzesień 05, 2013, 13:08:36 pm
Ale w Dobczycach przy starym moście nie mają jak przesunąć koryta dlatego też przykręcili chwilowo kurki. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Wrzesień 05, 2013, 13:24:34 pm
No właśnie nie przykręcili  ;D jak odpływ > dopływ to kurki nie są przykręcone, wręcz przeciwnie. Na innych rzekach nie ma takiej możliwości a jakoś obiekty powstają. Przesunięcie nie musi być aż takie jak w załączonym zdjęciu znad Skawy, wystarczy osłonić miejsce pod filar. Nie chcę się kłócić, ale dane przeczą Twej teorii.  :) #peace

A tymczasem, by trzymać się tematu: GFS pokazuje 28 mm opadu dla Krakowa w okresie 9-13 września, 27 mm dla Zakopanego, 16 mm dla Rzeszowa i 37 mm dla Katowic. Pozostaje nam wierzyć, że to prawda  :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Wrzesień 05, 2013, 13:41:06 pm
No właśnie nie przykręcili  ;D jak odpływ > dopływ to kurki nie są przykręcone, wręcz przeciwnie. Na innych rzekach nie ma takiej możliwości a jakoś obiekty powstają. Przesunięcie nie musi być aż takie jak w załączonym zdjęciu znad Skawy, wystarczy osłonić miejsce pod filar. Nie chcę się kłócić, ale dane przeczą Twej teorii.  :) #peace
Cottonwood, przykręcili względem tego co było w ostatnich dniach, przykładowo większość zeszłego tygodnia puszczali 13 m3/s. Zobacz na wykresy na PODEST jaką huśtawkę robią. Obecnie ustalony przepływ, rzędu 2,4 m3/s to taki stan ledwie ledwie- na przelewach wody po kostki, nie po kolana(tak się składa że byłem wczoraj i widziałem jak Raba wygląda).  ;)


Co do deszczowych prognoz, oby się sprawdziły.  ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: SEwek22o w Wrzesień 05, 2013, 14:28:31 pm
Znalazłem świetną prognozę! 10 -11 wrzesnia SE - może spaść powyżej 50 mm deszczu. Jeżeli się sprawdzi całkowity koniec okresu z małymi opadami:)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Wrzesień 06, 2013, 10:09:30 am
Suma opadu prognozowana przez GFS z godziny 0 UTC ponad 130 mm.
(http://i40.tinypic.com/2qa48k9.gif)

Przyczyną ma być spływ chłodu wprost z północy formującego układ o cechach niżów trasy Vb, a następnie uformowanie się niżu odciętego:
(http://i39.tinypic.com/ek49yu.gif)

Charakter niżu: niż wysoki. Dopływ chłodu utrzyma się do jego górnej części:
 (http://i43.tinypic.com/a9y0ic.gif)

Ciekawe, jak bardzo fusiasta jest ta prognoza [nie mam na myśli wielkości opadu, ale sprawdzalność sytuacji barycznej].
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Wrzesień 08, 2013, 22:31:40 pm
GFS znowu zmienił prognozy i tym razem przewiduje potężne opady na Dolnym Śl i Opolszczyźnie. Ale po kolei. Pierwsza fala opadów przyjdzie we wtorek i  środę, gdzie spadnie w tamtym obszarze 20-30 mm. Kolejna, i to już dużo większa, ma zawitać w piątek i sobotę. W ciągu tego tygodnia może w sumie spaść w rejonie Dolnego SL. i Opolszczyzny nawet do 100mm, a lokalnie nawet do 150 mm :o. Mam nadzieję, że ta prognoza się nie spełni i uważam ją za mało prawdopodobną. We wrześniu nie zdarzają się takie opady opadów na Dolnym SL., tym bardziej na nizinach.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Wrzesień 08, 2013, 22:49:01 pm
Mam nadzieję, że ta prognoza się nie spełni i uważam ją za mało prawdopodobną. We wrześniu nie zdarzają się takie opady opadów na Dolnym SL., tym bardziej na nizinach.
Musi być pierwszy raz w historii (a może kiedyś zdarzyło się) ale i tak prognoza będzie znowu zmieniona i opady dotrą do Podhala.  ;D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Wrzesień 08, 2013, 23:23:56 pm
Mam nadzieję, że ta prognoza się nie spełni i uważam ją za mało prawdopodobną. We wrześniu nie zdarzają się takie opady opadów na Dolnym SL., tym bardziej na nizinach.

Musi być pierwszy raz w historii (a może kiedyś zdarzyło się) ale i tak prognoza będzie znowu zmieniona i opady dotrą do Podhala.  ;D


To jest możliwe i lepiej, żeby na SE Polski tak popadało, bo susza narasta i dotarła już na Dolny Śl. Obecnie susza rolnicza występuje w 15 województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.  Najwyższa ewapotranspiracja wystąpiła na obszarze Wyżyn Lubelskiej i Małopolskiej, na Nizinach: Śląskiej, Mazowieckiej, Wielkopolskiej oraz na Pojezierzu Lubuskim, wynosiła aż od 250 do 270 mm.
http://www.susza.iung.pulawy.pl/KBW/10/ (http://www.susza.iung.pulawy.pl/KBW/10/)
 http://www.susza.iung.pulawy.pl/komentarz/ (http://www.susza.iung.pulawy.pl/komentarz/)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: miki w Wrzesień 08, 2013, 23:33:34 pm
Przy takim układzie barycznym miejscami mogłoby się nie skończyć na tych 150mm. Niżyk ma sobie transportowac stosunkowo ciepłe i bardzo wilgotne powietrze o sporej chwiejności. Dodatkowo mielibyśmy do czynienia ze sporym wymuszaniem orograficznym w Polsce południowej.

Tego typu układy, szczerze powiedziawszy, ostatnio widziałem w 2010 roku:
(http://wstaw.org/m/2013/09/08/120_1.gif)

Niż zaciąga ciepłe i wilgotne powietrze miedzy innymi znad akwenu Morza Czanego. Napływ z N i NE wprost na północne stoki polskich gór -->wymuszanie
Zwróćcie uwagę na sporą dywergencję na poziomie 300hpa nad południowo zachodnia Polską i na energię konwkecyjną:
(http://wstaw.org/m/2013/09/08/108_38.gif)
(http://wstaw.org/m/2013/09/08/120_48.gif)

Na szczęście prognozowanie takich układów na 5 dni to wciąż wróżenie z fusów. Przypomnę, że aktualizacja GFSa z 06utc dawały główny opad nad Ukrainą i Białorusią, więc różnice między sąsiednimi aktualizacjami wciąż są potężne, dlatego na razie nie ma co się zbytnio przejmować tą prognozą. Zobaczymy co pokażą następne aktualizacje  ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Pretonat w Wrzesień 09, 2013, 17:15:18 pm
Mam nadzieję, że ta prognoza się nie spełni i uważam ją za mało prawdopodobną. We wrześniu nie zdarzają się takie opady opadów na Dolnym SL., tym bardziej na nizinach.
Musi być pierwszy raz w historii (a może kiedyś zdarzyło się) ale i tak prognoza będzie znowu zmieniona i opady dotrą do Podhala.  ;D

Początkiem września 2010 w Bielsku spadło coś koło 100 mm, nie pamiętam dokładnie. Wątpię żeby teraz miało być więcej. Także nie ma powodów do paniki ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Wrzesień 09, 2013, 19:40:05 pm
Mam nadzieję, że ta prognoza się nie spełni i uważam ją za mało prawdopodobną. We wrześniu nie zdarzają się takie opady opadów na Dolnym SL., tym bardziej na nizinach.
Musi być pierwszy raz w historii (a może kiedyś zdarzyło się) ale i tak prognoza będzie znowu zmieniona i opady dotrą do Podhala.  ;D

Początkiem września 2010 w Bielsku spadło coś koło 100 mm, nie pamiętam dokładnie. Wątpię żeby teraz miało być więcej. Także nie ma powodów do paniki ;)
Wrzesień 2007 roku, w Krakowie w 8 dni spada 167mm deszczu, w tym w 6-7-8 września kolejno 36, 81 i 18mm. Suma z 7 września jest największą od daaawna(nie mam dostępu do archiwalnych danych, ale na pewno w przeciągu ostatniej dekady), nawet w trakcie majowej powodzi w 2010 roku dobowa suma nie przekroczyła w Krakowie 75mm(16 maj).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Wrzesień 09, 2013, 20:03:40 pm
Na szczęście modele " znormalniały" i w prognozach do końca tygodnia pokazują typowe wartości skumulowanego opadu dla jesieni. Model zupełnie zmienił obszar, gdzie najwięcej ma padać. Wczoraj miało być w Opolskiem ( teraz najmniejsze opady :D), a w dzisiejszym z 12h najwięcej w Wielkopolsce i Sudety: 50-70 mm. U mnie ok 30 mm.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Mark w Wrzesień 09, 2013, 20:36:19 pm
Pomimo zawyżania opadów przez modele trochę jednak deszczu spada. W okolicach Konina deszczu od 16:00 spadło 13.3 mm. Suszej tu było rok temu, pierwszy większy wrześniowy opad wystąpił 12 i 13 września-razem ok. 20 mm.

Stacja w Kole zebrała 11.1 mm, w Kołudzie k. Junikowa 14.9 mm.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Meteopogoda w Wrzesień 16, 2013, 18:41:54 pm
(http://wstaw.org/m/2013/09/16/Rmgfs48sum.gif)

Niezłe opady w 48h
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Wrzesień 28, 2013, 12:42:49 pm
 W prognozie średnioterminowej widać wreszcie złotą, polską jesień :) Zaczniemy się od niedzieli dostawać pod wpływ wyżu skandynawskiego, który się rozwinie i zacznie przesuwać na wschód. Zagwarantuje to suchą i słoneczną pogodę co najmniej do 5 października.  A potem? Ma być również słonecznie i prawie pewne jest, że październik będzie suchszy niż wrzesień.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Wrzesień 28, 2013, 14:59:10 pm
Ja tam wcale złotej jesieni w prognozach nie widzę. Przy takim układzie barycznym owszem może być pogodnie (zwłaszcza w południowo-zachodniej połowie kraju), ale będzie dość zimno (cyrkulacja wschodnia i południowo-wschodnia, napływ powietrza polarnego kontynentalnego, przymrozki w nocy, i to być może spore, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie kraju). Nocne przymrozki niestety szybko i skutecznie pomogą drzewom pozbyć się liści. A trzeba zaznaczyć, że w znacznej mierze są to jeszcze zielone liście. Ponadto w całej północno-wschodniej części kraju wystąpi skłonność do przeciągających się do południa mgieł i pokrycia nieba chmurami Stratus.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Październik 02, 2013, 23:35:50 pm
Co najmniej do 10.10 w Polsce sucha, słoneczna i wyżowa pogoda. Od poniedziałku wreszcie noce z dodatnią temperaturą, a w dzień nawet do 15 stopni. :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Meteopogoda w Październik 08, 2013, 17:57:45 pm
(http://wstaw.org/m/2013/10/08/Rtavn12617.png)

O to mi chodziło! Aż nawet 3 tygodnie bez ciepła pow. 20*C a tym razem aż nawet 23
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Pretonat w Październik 08, 2013, 19:56:05 pm
Piękny fus na weekend. Imponujący wyżowy napływ bardzo ciepłego powietrza znad morza Śródziemnego i temperatury powyżej 20°C, a może nawet więcej na południu jakby jeszcze fenik się dorzucił ;)

(http://wstaw.org/m/2013/10/08/102_5.gif)

I ten kontrast termiczny z Niemcami

(http://wstaw.org/m/2013/10/08/T2M_33.png)

Babie lato :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Październik 20, 2013, 13:08:26 pm
 Czeka nas, zwłaszcza mieszkańców S Polski piękna, złota, polska jesień: ciepło, sucho i dość słonecznie. Opady w tym obszarze do 27.10 wyniosą 2-5 mm i będą krótkotrwałe. Temperatury sięgną nawet 20-22 stopni  :).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Matt w Październik 20, 2013, 13:21:39 pm
Złota może nie, bo mnóstwo liści już pospadało, ale czeka nas tydzień ciepłej i pięknej pogody. W tym październiku, to im później, to cieplej.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Morze w Listopad 03, 2013, 10:27:48 am
Dość ciekawy układ jest prognozowany na 7.11.13. Obecnie sytuacja jest dość niepewna, ponieważ co aktualizacje trasa niżu jest zmieniana. Aczkolwiek WRF wyciąga z tego ciekawe obrazki:
(http://wstaw.org/m/2013/11/03/wiatr1.png)

wiatr 10m

(http://wstaw.org/m/2013/11/03/wiatr2.png)

i cisnienie

(http://wstaw.org/m/2013/11/03/cis1.png)


poprzednio ten niz mial przejsc przez centrum kraju i tam narobic zamieszanie. warto sledzic prognozy tego nizu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: adass w Grudzień 14, 2013, 19:03:23 pm
Niezłe wartości prognozuje GFS na wtorek na 925 hPa . Miejscami na dolnym śląsku widzi 14 stopni na wysokości ok . 850 metrów

(http://meteomodel.pl/gfspl/T925/T925_23.png)

Ciekaw jestem jak w tym dniu bedzie sie przedstawiał pionowy rozkład temperatury. Kiedyś widziałem jak ktoś tu wrzucał tego typu prognozy są one gdzies dostępne ??

Ciekaw jestem ile wyniesie temperatura w tym dniu np na Ślęzy , Kusi mnie zeby to sprawdzić we wtorek ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: adass w Grudzień 14, 2013, 20:18:42 pm
Nie moge edytować ale przy halnym wrf widzi nawet 18 stopni przy powierzchni ziemi na północ od Jeleniej góry. NIewiem na ile ten model sie sprawdza i jest wiarodajny.

(http://pogoda.wroclaw.pl/wrfarw/domena2/init06/15.75E/temp/69.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Grudzień 14, 2013, 20:23:43 pm
Gdyby tak się stanie, to by był blisko rekordu Polski a jeśli chodzi o samego województwa, to by padł nowy rekord.  ::)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Grudzień 17, 2013, 00:44:33 am
Wigilia, jak i święta Bożego Narodzenia we Wrocławiu, jak i prawie w całej Polsce bezśnieżne.  :(   Temperatury też marcowe, a zima daleko za Uralem. Coś czuję, że będzie to ciepła i bezśnieżna zima, a prawie na pewno grudzień. Rekordowo niskie ciśnienie w Polsce miało miejsce w czasie ciepłej zimy w lutym 1989. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?ind=124240-99999&ord=DIR&ano=1989&mes=03&day=03&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?ind=124240-99999&ord=DIR&ano=1989&mes=03&day=03&ndays=31)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: Morze w Grudzień 26, 2013, 20:13:24 pm
Ciekawe rzeczy wymyśla ECMWF:
(http://wstaw.org/m/2013/12/26/Recm1682.gif)

i w dalszym ciągu coś takiego daje:
(http://wstaw.org/m/2013/12/26/Recm2162.gif)


zmiana pojawia sie dosc szybko.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Grudzień 27, 2013, 00:04:59 am
Model GFS do 4 stycznia nie przewiduje jednak istotnych zmian w pogodzie. Dalej będzie dominowała nad Polską cyrkulacja z S, i dość ciepło, gdyż max temp. oscylują koło zera. Zima ma nie być nawet w Finlandii( no może poza N) a jedynie pojawi się w Rosji  za Uralem. O śniegu, to do tego czasu, możemy pomarzyć.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Grudzień 30, 2013, 12:33:31 pm
Z 5/6 stycznia wejdą do Polski od SW opady śniegu, i spadnie nawet do 2 cm na nizinach. :o Gorsza wiadomość, że pokrywa utrzyma się najwyżej 1 dzień na W Polski, bo 7 stycznia już dodatnie temperatury.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Grudzień 30, 2013, 12:35:27 pm
To zonk GFS-u, który widzi przyrosty pokrywy przy wysokich temperaturach i braku opadów śniegu ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Grudzień 30, 2013, 13:29:13 pm
To zonk GFS-u, który widzi przyrosty pokrywy przy wysokich temperaturach i braku opadów śniegu ;)


Opady wejdą w nocy i nad ranem może być lekki mrozik, co powinno dać opady śniegu na Dolny śl., a na pewno w górach. 6 stycznia w ciągu dnia już plusy, czyli najprawdopodobniej czeka nas we Wrocku tylko kilka godzin z  minimalną pokrywą śnieżną.Jeśli śnieg utrzyma się  przed 6 rano, to zaliczony zostanie jako dzień z pokrywą śnieżną zgodnie z def.http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/index/6029 (http://www.encyklopedialesna.pl/hasla/index/6029)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Grudzień 30, 2013, 14:19:21 pm
Ale po co zgadujesz? Przelec sobie po PTYPE od t+150h wzwyż i będziesz widział, czy model daje śnieg, czy nie.
http://meteomodel.pl/gfspl/PTYPE/150 (http://meteomodel.pl/gfspl/PTYPE/150)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Grudzień 31, 2013, 13:36:07 pm
Ale po co zgadujesz? Przelec sobie po PTYPE od t+150h wzwyż i będziesz widział, czy model daje śnieg, czy nie.
[url]http://meteomodel.pl/gfspl/PTYPE/150[/url] ([url]http://meteomodel.pl/gfspl/PTYPE/150[/url])


Dzięki za podpowiedź. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: adass w Styczeń 05, 2014, 13:03:21 pm
W ostatnich dniach wiązki GFS były zgodne na niemal 9 dni do przodu teraz wkońcu sie coś zmienia i już po 6 dni widać zupełnie 2 odmienne warianty zobaczymy który sie sprawdzi

Dla wrocławia :
(http://www.wetterzentrale.de/pics/MS_1751_ens.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 05, 2014, 13:55:14 pm
GFS z dzisiaj z 6 rano na wetteronline do 21 daje marcowe temperatury. Owszem ma się ochłodzić ( w nocy lekki przymrozek), ale w dzień wciąż dodatnie temp. max, choć już niższe niż teraz, bo 1-3 stopni. Na Interii znalazłem jednak prognozę http://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-najnowsze-prognozy-pogody-na-horyzoncie-mroz-i-snieg,nId,1084108, (http://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-najnowsze-prognozy-pogody-na-horyzoncie-mroz-i-snieg,nId,1084108,) że od 12 ma się ochłodzić i 13,14 stycznia lekki mróz w całej Polsce i opady śniegu. Zobaczymy, kto ma lepsze prognozy ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 05, 2014, 14:09:41 pm
Wetteronline przewiduje, że pow.arktyczne zaatakuje Europę i 12 stycznia dotrze do E Polski. Zobaczymy, czy pójdzie na W Europy.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: charly w Styczeń 05, 2014, 15:02:48 pm
Ochłodzenie jest w zasadzie przesądzone. Kwestią sporną jest natomiast umiejscowienie i ew. czas trwania wyżu w okolicy Skandynawii. GFS ustaje przy swoim, ECMWF również, choć z obu wersji wynika, że jakiś większy mróz (poniżej -10 w nocy) nie zagości u nas na dłużej niż kilka dni. Cyklogeneza, choć trochę osłabiona ociepleniem we wsch. Kanadzie, nadal produkować będzie niże kierujące się nad Atlantyk trasą przez Islandię..
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: tytus w Styczeń 05, 2014, 16:30:47 pm
Podczas gdy my dywagujemy o tym juz od konca grudnia sledzac szanse na glebsza i twalsza zime po 10 stycznia
to w mediach dzis pojawily sie juz  takie perelki :
http://pogoda.onet.pl/wideo/nadchodzi-przelom-w-pogodzie-przed-nami-mrozne-dni,1346853/ (http://pogoda.onet.pl/wideo/nadchodzi-przelom-w-pogodzie-przed-nami-mrozne-dni,1346853/)
Dla mnie to jakby jednoczesnie przedwczesny i opozniony (sic)...
bo szanse na zime sa imho tylko ok  50% (wczoraj byly wieksze)
Patrzac na wyniki modeli to niby tylko GFS  jest  uparty i lansuje zniwelowanie  poludnikowego grzbietu geopotencjalu
Dla weryfikacji wstawie termin +240 trzech modeli:


Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Radegast w Styczeń 05, 2014, 19:55:56 pm
Cytat: adass
W ostatnich dniach wiązki GFS były zgodne na niemal 9 dni do przodu teraz wkońcu sie coś zmienia i już po 6 dni widać zupełnie 2 odmienne warianty zobaczymy który sie sprawdzi
No i jak zwykle wygrywa wariant ciepły. Patrząc na wiązki GFS-a to raczej na zimę w najbliższych dniach nie ma co liczyć;) Czekamy na inne modele. No cóż, jak już pisałem na tym forum to norma, że wariant zimny się zazwyczaj nie sprawdza. Jak tak dalej pójdzie to w sezonie zimowym 2013/14 w Rybniku nie będzie ani dnia z pokrywą śnieżną większą niż 1 cm...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: zelu w Styczeń 05, 2014, 20:19:53 pm
nie wiem co tak niektórzy się dziwią. W Polsce mamy klimat przejściowy. Raz zima jest śnieżna , mroźna i długa a innym razem na odwrót. U mnie średnio jest kilkanaście dni z pokrywą śnieżna. Ostatnie 3 lata było powyżej normy więc teraz musi się to odwrócić. nie ukrywam , że mi taka pogoda pasuje.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 05, 2014, 22:29:45 pm
Jak tak dalej pójdzie to w sezonie zimowym 2013/14 w Rybniku nie będzie ani dnia z pokrywą śnieżną większą niż 1 cm...

Spokojnie, to dopiero początek stycznia. W lutym, a nawet w marcu jeszcze może posypać i pomrozić. :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wojtek w Styczeń 07, 2014, 13:20:06 pm
Mi to wygląda na powtórkę z zimy 2006/2007 Czyli maksymalnie tydzień zimy końcem stycznia a potem znów pogoda  "holenderska"
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: mativonjuning w Styczeń 07, 2014, 13:31:50 pm
jak ma tylko chwycić mróz to będzie porażka, zniszczy tylko plony rolnikom te najbliższe uderzenie zimy a radości nikomu nie przyniesie krajobrazy szare tylko zamiast +5 stopni -5 czyli zrobi się mniej komfortowo białe krajobrazy poza zasięgiem chyba tej zimy incydent na tydzień z mrozem i leciiiimmmyyyyy dalej z wiosna :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 09, 2014, 00:24:10 am
GFS zapowiada, że 14 stycznia powstanie niż nad M.Śr., który dotrze w końcu do Polski i da opady śniegu. We Wrocku może spaść   w sumie 14 cm.   :) Fajnie, jakby się sprawdziło, ale zauważyłem, że najczęściej takie prognozy się nie sprawdzają.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Morze w Styczeń 09, 2014, 06:49:18 am
No właśnie GFS troszkę się waha:

wiazki u dla okolic gdańska

(http://wstaw.org/m/2014/01/09/wiazki.gif)

ale by były jaja gdyby się skończyło to ciepłem. wczoraj jeszcze zima jak cud dziś lekkie zawahanie..
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 09, 2014, 12:52:33 pm
Z relatywnie dużych opadów śniegu, raczej nic nie wyjdzie. Wrocław może liczyć na 4 cm, a Tatry i Beskidy, jak na ten region, praktycznie bez opadu. Aż dziwne, że przy niżu z M.Śr. tak marnie popada na S Polski. Inna sprawa, że ten układ baryczny pozostanie w tamtym regionie, a nie jak przewidywał wcześniejszy model, powędruje w naszą stronę. Może wyż skandynawski okaże się słabszy, i dopuści większe opady z S Europy do Polski. Polska S ma być w przyszłym tygodniu takim obszarem granicznym, między mrozem płynącym ze Skandynawii, a ciepłem znad S Europy. Takie ścieranie się różnych mas powietrze może dać spore opady... :-\
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 10, 2014, 07:39:35 am
Jeśli jeszcze wczoraj wydawało się, że mróz i śnieg dotrą do całej Polski w przyszłym tygodniu, to w ostatnim modelu, w moim regionie co prawda chłodniej, ale wciąż na plusie w dzień, a śnieg tylko na zdjęciach. Opady też mizerne, bo ledwie kilka mm na Dolnym Śl.Jak na razie moje prognozy dot. stycznia się sprawdzają. :(
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: zelu w Styczeń 10, 2014, 08:41:15 am
dobrze wiesz , ze to GFS który nie potrafi na +48 przewidzieć pogody.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 10, 2014, 08:52:28 am
dobrze wiesz , ze to GFS który nie potrafi na +48 przewidzieć pogody.


Możesz wyjaśnić, na jakiej podstawie wysuwasz taki wniosek? W ostatnim roku ogólną sytuację atmosferyczną modele generalnie bardzo dobrze prognozowały nawet na tydzień wprzód, w tym i GFS.

No, ale to ECMWF przewidział upał na tydzień wprzód.
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=5998 (http://meteomodel.pl/BLOG/?p=5998)

Oh, wait...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: zelu w Styczeń 10, 2014, 09:03:13 am
Dobra to zapiszę screena z prognozy na na środę z dzisiaj. Zobaczymy ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 10, 2014, 09:53:48 am
Dobra to zapiszę screena z prognozy na na środę z dzisiaj. Zobaczymy ;)

Widać nie złapałeś sensu mojej wypowiedzi. Trudno. W ramach zadośćuczynienia wykaż potężne błędy modelu GFS na czas T+48, najlepiej w oparciu o analizę np. korelacji anomalii wysokości geop. 500hPa (prognoza-rzeczywistość).
Jeżeli tego nie zrobisz, stanie się jasne, że w zasadzie nie masz pojęcia o czym piszesz.

Jeżeli natomiast próbujesz obnażyć słabość jakiegoś modelu, bo na T+48 wychodzi ci temperatura różna od tego, co było w modelu, to jest to zwyczajnie słabe - po tylu latach chyba zdajesz sobie już sprawę z faktu, że model ocenia się nie po tym, czy Tmax zgadza się z tą na stacji, ale z tym jak prognozuje on ogólny rozkład układów barycznych. Można oczywiście próbować robić to w stosunku do stacji, ale niema to większego sensu. Przykład?

GEM. To zły, czy dobry model? Ogólną sytuację baryczną na t+120 z reguły prognozował bardzo dobrze. Ale jeśli chodzi o wartości temperatur na 2m potrafi sadzić takie błędy, że głowa boli. Tylko po co nam to t2m, skoro powinniśmy co najwyżej oceniać tendencje modelu, to jaka konkretnie w prognozie napływa masa powietrza i na tej podstawie wyrabiać swoje własne zdanie na temat przebiegu pogody - dodając do tego zjawiska o których wiemy, że będą się pojawiać, ale model nie widzi ich z uwagi na małą rozdzielczość (np. fen). Australijski ACCESS-G w czasie upałów w sierpniu widział +41 stopni w Polsce - ale sytuacja baryczna była dokładnie taka sama, jak w przypadku GFS. NAVGEM z reguły daje bzdury na t2m, mimo że sytuacja na wyższych poziomach i ogólny rozkład ciśnień nie odbiega od tego, co dają GEM, ECMWF czy GSF (na t+48).

Jak chcesz oceniać prognozy tylko po t2m, to proponuję pogoda.wp.pl.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 10, 2014, 10:33:24 am
dobrze wiesz , ze to GFS który nie potrafi na +48 przewidzieć pogody.

Nie wiem, i z chęcią poznam badania to pokazujące.  ;) Nie ma doskonałych modeli, które każdy z parametrów pogody ( temp.opady,ciśnienie itd)  przewidują w 100%.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 10, 2014, 12:20:00 pm
Jak się potwierdzi model, to 18 stycznia ma być więcej śniegu na Pomorzu i Kujawach, niż w Tatrach czy Beskidach, gdzie go ... w ogóle ma nie być. ;D To chyba nie jest normalne? 
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Styczeń 10, 2014, 17:15:09 pm
Na razie model wariuje. Widać sytuacja za dynamiczna jak na jego możliwości. Dwie doby temu dawał na Opolszczyźnie zimę, teraz już pluchę.
Mam nadzieję że temperatura przynajmniej na tyle się obniży że będzie można zorganizować konkurs skoków w Wiśle 16 stycznia.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Meteopogoda w Styczeń 10, 2014, 17:26:36 pm
Ja chcę też skoki i biegi. Przecież dla tych dyscyplin potrzebny jest śnieg. Co oni mieli na trawie skakać czy jeździć
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Styczeń 10, 2014, 18:27:13 pm
Trzecia aktualizacja GFS ciepła czyli coś ma sie na rzeczy, GEM również zmiana o 180 st, wczoraj dawał nawet -28 st w nocy a teraz w tym samym okresie na południu 10 st na plusie. Jeszcze ECMWF daje zime ale z prognozowanych ponad 20 stopniowych mrozach zostało ok -10 st i nie zdziwię sie jak również bedzie ciepła prognoza.

Jak dla mnie pogoda w sam raz :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: patryk3110 w Styczeń 10, 2014, 19:04:26 pm
Dla mnie pogoda cudna tutaj :D
http://www.yr.no/sted/Polen/Nedre_Schlesia/Bielawa/langtidsvarsel.html (http://www.yr.no/sted/Polen/Nedre_Schlesia/Bielawa/langtidsvarsel.html)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ormianin w Styczeń 11, 2014, 01:01:07 am
Cytuj
Nie wiem, i z chęcią poznam badania to pokazujące.  ;) Nie ma doskonałych modeli, które każdy z parametrów pogody ( temp.opady,ciśnienie itd)  przewidują w 100%.

@kolego Wrocław... jesteś łatwowiernym dzieciakiem czy kompletnym naiwniakiem, który wierzy co pismaki z poczytnych portali mają do powiedzenia? Ten model GFS (na którym tylko się opierasz) ale i każdy inny sprawdza się ale do 2-3 dni na przód, przyszłościowa reszta to fusy i wróżenie z kart (prawie), to gdybanie i nic poza tym... Kolego, trochę obiektywnego spojrzenia!
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 11, 2014, 11:35:44 am
@kolego Wrocław... jesteś łatwowiernym dzieciakiem czy kompletnym naiwniakiem, który wierzy co pismaki z poczytnych portali mają do powiedzenia?


Nie wiem, o co Ci chodzi? Wysuwasz pewne tezy, to warto je racjonalnie uzasadnić w oparciu o dane naukowe. To nie jest kwestia wiary, tylko badań naukowych.Ten model GFS (na którym tylko się opierasz) ale i każdy inny sprawdza się ale do 2-3 dni na przód, przyszłościowa reszta to fusy i wróżenie z kart (prawie), to gdybanie i nic poza tym... 


Jak chcesz racjonalnie,obiektywnie dyskutować, to przedstaw takie racjonalne argumenty, w tym badania naukowe. Model GFS to nie gdybanie. Jednym z podstawowych narzędzi używanych w dzisiejszej meteorologii do prognozowania procesów w  atmosferze w różnych miejscach świata, a więc mówiąc krótko – prognozowania pogody – są modele numeryczne. Dzięki pracy najnowocześniejszych komputerów posiadających olbrzymią moc obliczeniową możliwe jest obliczenie różnych parametrów, którymi będzie się  charakteryzować  atmosfera w danym momencie oraz w danym miejscu świata. Zachęcam Cię do poczytania: http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Forecast_System (http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Forecast_System)  http://www.emc.ncep.noaa.gov/index.php?branch=GFS (http://www.emc.ncep.noaa.gov/index.php?branch=GFS)
Przeprowadzono w 2010 roku badania analizujące wiarygodność modelu GFS:
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.nws.noaa.gov/mdl/synop/&prev=/search%3Fq%3DVerifications%2Bof%2BGFS%2Bparallel%2Bexperiments%26client%3Dfirefox-beta%26hs%3Djsc%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26channel%3Dsb (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.nws.noaa.gov/mdl/synop/&prev=/search%3Fq%3DVerifications%2Bof%2BGFS%2Bparallel%2Bexperiments%26client%3Dfirefox-beta%26hs%3Djsc%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26channel%3Dsb)
Kliknij sobie w: GFS MOS 2010 oceny równoległy
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 11, 2014, 13:19:34 pm
Wygląda na to, przynajmniej wg ostatniego modelu, że  mrozy zagoszczą w Polsce, zwłaszcza na ES.Ciekawe, kiedy zmnienią prognozy. :D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ormianin w Styczeń 11, 2014, 17:47:49 pm
Cytuj
Nie wiem, o co Ci chodzi? Wysuwasz pewne tezy, to warto je racjonalnie uzasadnić w oparciu o dane naukowe. To nie jest kwestia wiary, tylko badań naukowych. [...] Jednym z podstawowych narzędzi używanych w dzisiejszej meteorologii do prognozowania procesów w  atmosferze w różnych miejscach świata, a więc mówiąc krótko – prognozowania pogody – są modele numeryczne. [...]

Dziękuję za wyjaśnienie co to te modele numeryczne, z tymże w tej dziedzinie zęby na tym zjadłem... Problem tylko taki, że Ty ślepo im wierzysz, szczególnie tym długoterminowym...
A co mi chodzi? A wiesz co to jest krytycyzm naukowy? Wymagany jest do stwierdzenia autentyczności i wiarogodności wszystkich naukowych aksjomatów... to postawa głosząca, że wszystko to, co w danym momencie uznaliśmy za dowiedzione, później może być podane w wątpliwość... Polecam krytyczne i otwarte spojrzenie - nawet na nieoczekiwany wynik.

Gdybyś rzeczywiście zachowywał się jak naukowiec wykazałbyś się sceptycyzmem, rozważałbyś obiektywnie wszystkie możliwości, nie tworzyłbyś bezpodstawnych wniosków i nie zacząłbyś dyskusji inaczej jak od twardych faktów.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: adass w Styczeń 12, 2014, 00:18:56 am
AktuLKA z 18UTC dla Dolnego śląska , południa opolskiego i śląskiego widzi nawet po 6 stopni dla terminów +140h . Ale jak wiadomo jest to strasznie nie pewne przy tego typu sytuacji :) Ogólnie to wszystko wskazuje na to że o ile nie wiadomo gdzie bedzie przez centralną Europę ( Polskę?) przebiegać granica 0 stopni to jednak prawdopodobnie będziemy mieli bardzo duże różnice temperatur (Suwałki - Legnica)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 12, 2014, 00:58:59 am
AktuLKA z 18UTC dla Dolnego śląska , południa opolskiego i śląskiego widzi nawet po 6 stopni dla terminów +140h . Ale jak wiadomo jest to strasznie nie pewne przy tego typu sytuacji :) Ogólnie to wszystko wskazuje na to że o ile nie wiadomo gdzie bedzie przez centralną Europę ( Polskę?) przebiegać granica 0 stopni to jednak prawdopodobnie będziemy mieli bardzo duże różnice temperatur (Suwałki - Legnica)

Nawet kilkanaście stopni. Szkoda, że dalej bez śniegu na S Polski. Aż dziwne, że przy zderzaniu się tak różnych mas powietrza, nie ma silnych opadów.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: tytus w Styczeń 18, 2014, 16:10:24 pm
Na forum "zima 2013/14" padaly sluszne zdania o ciekawej batalii GFS kontra... inne modele
Chodzi o termin ok +144 czyli ok 23-24 stycznia
Tym razem wydaje sie ze zima w koncu dotrze do calej Polski
GFS  w ostatnich  aktualizacjach cos za bardzo labiruje :-) - wczesniej trzymal wersje ciepla dla W i S Polski
Wstawie obrazki dla przyszlej weryfikacji:
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Styczeń 18, 2014, 17:29:06 pm
ale jak sprawdzą sie prognozy ECMWF to bedzie masakra, oby nie. -30 st to już nie są żarty :( -10 to już za wiele :(
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Styczeń 18, 2014, 18:05:48 pm
-30 st to już nie są żarty :(
Racja, choć mieszkańcy Kotliny Orawskonowotarskiej w tym ja przyzwyczajaliśmy do takich temperatur.  :)
Nawet małe dzieci chodziły do szkoły przy -30 stopni tak jak prawie 3 lata temu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Styczeń 18, 2014, 18:30:02 pm
http://wxmaps.org/pix/temp4.html (http://wxmaps.org/pix/temp4.html)

Widać zimę. A miało jej rzekomo nie być... ::)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: SEwek22o w Styczeń 18, 2014, 19:31:54 pm
Niesamowita sytuacja! GFS widzi u mnie mróz od 21 stycznia a do tego czasu dzień w dzień będę 70km od ujemnej temperatury ...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Styczeń 18, 2014, 20:32:11 pm
A GFS widzi coś takiego:

(http://wstaw.org/m/2014/01/18/gfs.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 18, 2014, 22:13:18 pm
Szkoda, że w moim regionie, a ogólnie na S Polski, grubość pokrywy śnieżnej w granicach błędu statystycznego, czyli 1 cm.  :D
Straszycie tym mrozem w przyszłym tygodniu w Polsce, ale wg prognozy GFS z godz.12 ma on objąć głównie tzw. biegun zimna. U mnie, czyli region Dolnego Śl. to całodobowy mróz, i to symboliczny( -1,-2 stopnie) tylko we wtorek i środę. Potem odwilż... To jest ten atak zimy ??? Ciekawe, że wetteronline prognozuje jednak mróz we Wrocku t max w środę - 6 stopni. Zobaczymy, kto okaże się lepszy w prognozowaniu. Dobrze, że chociaż  nieźle popada, jak na styczeń. W 2 dni( poniedziałek, wtorek) 20-30 mm na Śląsku i Opolszczyźnie. U mnie wg ICM ma spaść 10-15 mm. Jest wtedy szansa, ze styczeń będzie wilgotny.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: SEwek22o w Styczeń 18, 2014, 22:42:05 pm
Ale poz GFS jest paleta innych modeli :P
Racja ze śniegiem na S 1cm będzie cudem do weekendu...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 18, 2014, 23:06:05 pm
Ale poz GFS jest paleta innych modeli :P
Racja ze śniegiem na S 1cm będzie cudem do weekendu...

Zawsze możesz je przedstawić, choćby dla porównania w prognozowaniu. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 19, 2014, 06:03:35 am
Ale poz GFS jest paleta innych modeli :P
Racja ze śniegiem na S 1cm będzie cudem do weekendu...

Zawsze możesz je przedstawić, choćby dla porównania w prognozowaniu. ;)

Przecież tytus przedstawił, każdy model widzi długotrwały atak zimy na ten moment, prócz gfsa..
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 19, 2014, 09:58:13 amPrzecież tytus przedstawił, każdy model widzi długotrwały atak zimy na ten moment, prócz gfsa..
 

Ciekawe, czemu inne modele, jak twierdzisz, przedstawiają długotrwały atak zimy? Przedstawiam,jak prognozuje rozkład ciśnienia i temp. max GFS. Dostajemy się pod wpływ niży znad M.Śr., który potem przesuwa się nad Ukrainę. Temp. osiaga min. w środę, a potem ma jednak rosnąć, czyli zima odpuszcza w tym przedziale czasowym. Fajnie, jakby ktoś przedstawił najnowsze alternatywne modele podobnych parametrów.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 19, 2014, 14:35:26 pm
GFS dalej prognozuje niewielkie, krótkotrwałe ochłodzenie od wtorku  na Dolnym Śl. prawie bez całodobowego mrozu. S regionu koło zera, jedynie na N -1,-2 i to tylko do czwartku. Na pokrywę śnieżną do końca tygodnia we Wrocku chyba nie ma co liczyć, no  może 1 cm.  :D  Dobrze, że chociaż popada deszcz.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 19, 2014, 14:48:03 pm
W odróżnieniu od modelu GFS, wetteronline zapowiada atak mrozu, choć krótkotrwały również na Dolnym Śl. Jutro jeszcze plus 6, ale w czwartek minus 6 http://www.wetteronline.de/wettertrend/breslau (http://www.wetteronline.de/wettertrend/breslau)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 19, 2014, 21:09:59 pm
Na Lubelszczyźnie ma być  spaść prawie pół metra śniegu do końca przyszłego tygodnia.  :o
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Styczeń 19, 2014, 23:15:03 pm
GFS widzi nawet -22 koło Kielc mniej więcej w Sulejowie za tydzień w niedzielę.

(http://wstaw.org/m/2014/01/19/gfs.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 20, 2014, 00:11:33 am
GFS widzi nawet -22 koło Kielc mniej więcej w Sulejowie za tydzień w niedzielę.

(obrazek)


Po 6h zmienił zdanie  ;D Owszem będzie zimno, ale nie aż tak. Na Dolnym Śl. to już w zasadzie odwilż, zamiast prawie -10 stopni. Ciekawe, ile razy zmienią zdanie.  :D
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Rafał w Styczeń 20, 2014, 12:34:33 pm
Jednak w porównaniu do poprzedniego dnia GFS ochłodził prognozę idąc w ślad za innymi modelami. Już nie ma mowy ododatnich temp. w czwartek i piątek i sobotę: tak wynika z prognozy 6 UTC 20.01

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Dawid_G w Styczeń 20, 2014, 13:21:07 pm
Na północy Polski delikatna zima bo w głębi regionu tylko max  -11 st C przynajmniej na razie tak widzi GFS 26/27-01-2014 godz 18 - 06 UTC

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: tytus w Styczeń 24, 2014, 11:35:45 am
Duzy plus dla modelu ECMWF ktory juz tydzien temu przewidywal wejscie zimy z takim impetem
Przypomnienie http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=757.180 (http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=757.180)
Dla weryfikacji obecnych map nie wklejam gdyz sa publikowane na biezaco na forum "zima2013/14"
PS Kslawin dzieki za imho dobra robote ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 26, 2014, 20:14:32 pm
Końcówka stycznia ma przynieść atak śnieżyc w centralnej Polsce, bo nawet ma spaść  do pół metra w  okolicach Łodzi. :o W moich okolicach ma spaść 8-10 cm białego puchu, to i tak fajnie, bo teraz to tylko 1 cm. Po przeanalizowaniu aktualnej wysokości pokrywy śnieżnej http://www.pogodynka.pl/polska/snieg/, (http://www.pogodynka.pl/polska/snieg/,)  a tej która  miała być dzisiaj wg   Piotrka Djakowa, to prognozy te są mało wiarygodne. W pasie od Łodzi po Kielce powinno być od 30-40 cm śniegu, a jest dzisiaj dużo mniej np. Sieradz 1 cm, Kielce 6 cm. Proponuję Piotrkowi bardziej krytycznie podchodzić do modeli GFS/NCEP. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Styczeń 28, 2014, 16:02:12 pm
Szkoda, że powyższa prognoza się nie sprawdzi. Natomiast obecnie prognozy mówią o kolejnym ataku marznącego deszczu, zwłaszcza w woj. świętokrzyskim, łódzkim i w woj. mazowieckim. O wiele bardziej wolałbym obfite opady śniegu przy -5 st.C, niż opady marznącego deszczu. Najlepiej by było, jakby się zrobiło ciepło i pogodnie, no ale skoro jak już jest zima, to niech potrwa przy najmniej do połowy lutego.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 28, 2014, 23:44:31 pm
Należy zachować ostrożność wobec danych na temat gr. pokrywy śnieżnej, nawet tych aktualnych. Mapka snow1 podaje, że np. we Wrocławiu powinno być dzisiaj 5 cm, a jest 2 cm.Zawyża też w Kielcach, Łodzi itd. http://www.pogodynka.pl/polska/snieg/ (http://www.pogodynka.pl/polska/snieg/)  Nie wiem, czy autor tych mapek, o tym wie?   :D Należy się liczyć ze spadkiem tej i tak minimalnej pokrywy śnieżnej w najbliższych dniach, zwłaszcza na SW Polski.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Styczeń 28, 2014, 23:55:12 pm
To masz prognozowaną przez GFS pokrywę, a nie dane na temat pokrywy śnieżnej. Z tego co kojarzę to algorytm SNOWH się w niektórych sytuacjach nie sprawdza i potrafi prognozować pokrywę nawet przy braku opadów śniegu.  ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Styczeń 29, 2014, 00:05:09 am
To masz prognozowaną przez GFS pokrywę, a nie dane na temat pokrywy śnieżnej. Z tego co kojarzę to algorytm SNOWH się w niektórych sytuacjach nie sprawdza i potrafi prognozować pokrywę nawet przy braku opadów śniegu.  ;)

 Rozumiem, że są to prognozy. Szkoda tylko, że nie jest to na bieżąco aktualizowane, modyfikowane, i w momencie startu prognozy już dane wejściowe są błędne. Poza tym te prognozy są dość dokładne w skali całego kraju, i na ogół tylko lokalnie( punktowo) są większe błędy. Model  WRF ARW też jest omylny, choć chyba trochę mniej.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Luty 26, 2014, 21:56:33 pm
Do 6 marca nie widać zmian w pogodzie. Dalej niże nad Atlantykiem będą przynosiły częste opady, również w zalewanej powodziami W.B.  <iframe width="640" height="360" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true" webkitallowfullscreen="true" allowtransparency="true" src="http://news.yahoo.com/video/floods-threaten-dampen-uk-recovery-161835819.html?format=embed&player_autoplay=false"></iframe>,  gdzie spadło (średnio) od 1 grudnia do 19 lutego prawie 500 mm.  :o http://www.canadianunderwriter.ca/news/flood-risk-continues-despite-falling-river-levels-in-u-k-air-worldwide/1002934962/?&er=NA (http://www.canadianunderwriter.ca/news/flood-risk-continues-despite-falling-river-levels-in-u-k-air-worldwide/1002934962/?&er=NA)  W ciągu tygodnia skumulowana suma opadów sięgnie w wielu regionach 50-75 mm. Polska za to dalej w suchej i ciepłej aurze, zwłaszcza zachodnia.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: Marcin D w Marzec 11, 2014, 10:44:29 am
Od pewno czasu rysuje się ochłodzenie. Zobaczymy jak będzie. Oby bez wiatru i śniegu. Co ciekawe podobny spływ chłodu widziałem w prognozach już na początku marca. Później prognozy się zmieniły a teraz wróciły do pierwotnej koncepcji :).

(https://lh6.googleusercontent.com/-MEUV6zACUYo/Ux6_DbDmo3I/AAAAAAAAEW8/ZaK2MzRbt2U/s800/Rtavn1142.gif)

(https://lh6.googleusercontent.com/-JT9BQYFP4bU/Ux6_Eg9BKfI/AAAAAAAAEXQ/UTQZ6y3DZpc/s800/Rtavn1147.gif)

(https://lh4.googleusercontent.com/-SGhCdhAJ4uQ/Ux6_E9AaelI/AAAAAAAAEXU/dalyPqF1JMY/s800/Rtavn9619.gif)

(https://lh6.googleusercontent.com/-JlT5rI8TRLY/Ux6_DlxhuWI/AAAAAAAAEW4/vjZgpeTHroo/s800/Rtavn11410.gif)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa 2014 (2013)
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Marzec 20, 2014, 19:12:15 pm
Wg GFS w niedzielę powstanie " genueńczyk ", który przez Bałkany ma się przemieszczać w stronę Ukrainy i Białorusi.  Największe opady w Beskidach, bo   spadnie w 3 dni 50-60 mm. W moim regionie ( Wrocław) spadnie ok 20 mm.  Wetteronline prognozuje, że najwięcej popada na Dolnym Śl. Osobiście wolałbym, żeby tak było, bo susza coraz większa.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Kwiecień 13, 2014, 11:47:48 am
Rozmawiałem z Juliuszem odnośnie nadchodzących zmian pogodowych w przyszłym tygodniu. Jest prawdopodobne, że kilka kilometrów od Tarnowa w wyżej położonej częsci pogórza wystąpi jeden z większych ataków zimy w sezonie :)

Wyż na Atlantyku i niż nad Skandynawią spowoduje przepływ z połnocy Oceanu na południe Europy. Transformacja powietrza Pam do PPmch - moze byc  ciekawie :P

(http://wstaw.org/m/2014/04/13/42_5.gif)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: mativonjuning w Kwiecień 17, 2014, 13:14:09 pm
w przyszłym tygodniu gfs widzi ładną konwekcja na terytorium PL, napływ z Morza Czarnego warto poobserwować bo możemy mieć pierwsze konkretne burze u Nas w tym roku ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Kwiecień 18, 2014, 09:26:26 am
Zobaczcie jak duża róznica jest pomiedzy GFS a ECMWF, pierwszy daje średnią temp za 192 h ponad 15 st nawet a drugi za 5 dni nie widzi nawet wiecej jak 12 st w ciągu dnia (mówa o wsch Pol)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Kwiecień 24, 2014, 12:57:57 pm
Dla spragnionych deszczowej, ale ciepłej pogody, jak na kwiecień( noce 5-10 stopni; w dzień 15-20 stopni), to są dobre prognozy. Już w  piątek pierwsza fala opadów. W niedzielę kolejną do  Polski przyniesie niż śródziemnomorski, który  przemieszczać się będzie nad Ukrainę.  Do końca miesiąca pozostaniemy w rozległej bruździe niskiego ciśnienia, bo rozciagającej się od Skandynawii aż po M.Śr. i N Afrykę. Przypuszczam, że przy takiej sytuacji synoptycznej może więcej popadać , zwłaszcza na S Polski, niż prognozuje model, który przewiduje opad skum. 20-50 mm. Latem przy analogicznej syt.syn. zdarzają opady powodziowe, czyli ponad 100 mm.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Kwiecień 25, 2014, 21:31:19 pm
Biorąc pod uwagę sytuację synoptyczną na okres kolejnych 8 dni, można śmiało stwierdzić, że sytuacja z opadami deszczu będzie stosunkowo groźna. O ile GFS daje dla Polski 40-60 mm maksymalnie, o tyle rejon bałkańsko-alpejski uraczony zostanie sumą 150-200 mm. Przy czym jak wiecie opady z GFS źle widzą opady przelotne, a takie mają przez ten czas występować, jest więc szansa, że w wielu miejscach Polski może spaść nieco więcej wody.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Kwiecień 25, 2014, 21:39:42 pm
Cottonwood - ja uważam, że spadnie nie za dużo deszczu, zwłaszcza na Kujawach, ale gdzieś na południu, pod górami - może popadać więcej, ale, cóż - pożyjemy, zobaczymy. Oby nie było ani za mało wody ani za dużo.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Kwiecień 25, 2014, 22:03:00 pm
Wolałbym aby ktoś z Was napisał, ze te prognozy to fusy, tym bardziej, że wybieram się na tydzień w rejon maksymalnych opadów [Bałkany]. Coś mi jednak podpowiada, że obecna i prognozowana sytuacja synoptyczna z blokadą strefową na czele jest utrwalona, i jeżeli może się coś zmienić, to na gorsze...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Kwiecień 26, 2014, 12:46:06 pm
Wg ostatniej prognozy blokada strefowa potrwa co najmniej do 4 maja. Najgorzej, że w majówkę,  nad Polską znajdzie się centrum niżu, który swoją genezę ma nad M.Śr.  Czeka nas klasyczna 3-dniówka? Sumy opadów nie będą duże, ale deszcze mają być  długotrwałe.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: adass w Kwiecień 26, 2014, 13:20:27 pm
Ciekaw jestem jaka będzie pogoda w poniedziałek w płd-zach Polsce min. we Wrocławiu. Podczas gdy GFS widzi na ten dzień nawet ponad 26"C to um "zaledwie" 19"C . W pierwszym przypadku byłby to najcieplejszy dzień w Polsce w tym roku , w drugim nic szczególnego.
 Znająć życie to pewnie będzie coś pośrodku 22-23"C :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Kwiecień 26, 2014, 13:27:41 pm
Ciekaw jestem jaka będzie pogoda w poniedziałek w płd-zach Polsce min. we Wrocławiu. Podczas gdy GFS widzi na ten dzień nawet ponad 26"C to um "zaledwie" 19"C . W pierwszym przypadku byłby to najcieplejszy dzień w Polsce w tym roku , w drugim nic szczególnego.
 Znająć życie to pewnie będzie coś pośrodku 22-23"C :)

UM zapowiada w nocy z niedzieli/na poniedziałek we Wrocku kilkugodzinne, ciągłe opady, przerywane ulewami, to GFS praktycznie noc zapowiada suchą. :-\ Obstawiam GFS, bo UM miał ostatnio wpadki.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Maj 07, 2014, 17:21:33 pm
GFS na dzisiaj widzi chłodne poranki na 11,14,15 maja w okolicach Zimnej Zośki. ::)

(http://wstaw.org/m/2014/05/07/a1.png)

(http://wstaw.org/m/2014/05/07/a2.png)

(http://wstaw.org/m/2014/05/07/a3.png)

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: adass w Maj 08, 2014, 14:18:28 pm
W fusach niezłe opady widzi GFS nad Krakowem . W ciągu tygodnia miało by spasc 120mm z czego ok 100mm w ciągu 3 dni.

(http://wstaw.org/m/2014/05/08/SOpad_png_640x400_crop_q85.jpg)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 08, 2014, 19:19:59 pm
 
Ale prognoza gfsa dla Małopolski z takimi opadamy mamy powódź ale pewnie mega fus :D


Jeśli prognoza się sprawdzi, to w ciągu 2-3 dni(14-16 maja) spadnie w Małopolsce 100-150 mm. :o  Za takie opady ma być odpowiedzialny niż znad Bałkanów blokowany przez wyż na W i N Europy. Dobrze, że w dorzeczu górnej Wisły są stany średnie i daleko im do alarmowych. http://www.pogodynka.pl/polska/hydro/wisla/ (http://www.pogodynka.pl/polska/hydro/wisla/) Czyżby powtórka z 2010 roku? Wtedy mocno polało aż po Śląsk. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=126000-99999&ord=DIR&ano=2010&mes=05&day=31&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=126000-99999&ord=DIR&ano=2010&mes=05&day=31&ndays=31) http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=126250-99999&ord=DIR&ano=2010&mes=05&day=31&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=126250-99999&ord=DIR&ano=2010&mes=05&day=31&ndays=31)  http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=125600-99999&ord=DIR&ano=2010&mes=05&day=31&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=125600-99999&ord=DIR&ano=2010&mes=05&day=31&ndays=31)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 10, 2014, 07:15:39 am
Mam nadzieję, że te prognozy opadów się nie sprawdzą. Zwłaszcza martwią mnie z moich okolic tzn Dolny Śl. Na szczęście w Małopolsce to już nie będą opady ponad 200 mm . Wyż z W Europy w tym modelu okazuje się za słaby i krótkotrwały, aby wypchnąć duże opady na E od Polski. To jednak wciąż fusy. :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 10, 2014, 11:07:35 am
Te duże opady są już b. prawdopodobne, ale dla ew. sytuacji powodziowej ważne jest, że w perspektywie kolejnych dni nie widać kolejnego Genuean'a.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: adass w Maj 10, 2014, 13:15:46 pm
Atualka 6UTC

(http://wstaw.org/m/2014/05/10/SOpad_1_png_640x400_crop_q85.jpg)

Jak widać w porównaniu do 0 UTC na Dolnym śląsku największe opad przesunięty w okolice Wrocławia natomiast w dorzeczu Wisły ponownie ściągnięte max opady do Małopolski .

W dniu 15 maja ma bardzo padać min w Zakopanem gdzie prognozowane jest ok +1"C a na 850hPa mróz. Czy jest możliwe abyśmy mieli jednodniowe snieżyce pod Tatrami ?? ;o
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Maj 10, 2014, 13:17:48 pm
Możliwe, że będzie miało śnieżycę ale bez pokrywy śnieżnej. U mnie raczej nie będzie padał śnieg ale zdaje sobie, że będzie mocno padał deszcz mimo, że to jeszcze fusy.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Maj 10, 2014, 13:43:32 pm
Istnieje potrzeba pilnego śledzenia prognoz numerycznych; niemniej jeszcze trochę czasu zostało do ich realizacji. Czy jest szansa, że modele wycofają się z tych prognoz? Pewnie ona istnieje, ale raczej jest niewielka. Wielkie opady wystąpią, będą podtopienia i zalania, ale czy będzie powtórka z 2010 roku - trudno powiedzieć, oby nie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Maj 10, 2014, 13:51:38 pm
Odnośnie śniegu w Zakopanem, powtórzy się maj 2010, z tym, że chyba wtedy napadało go tam tyle, że notowano pokrywę śnieżną. Odnośnie opadów - cóż, prognozy są pewnie znowu znacznie zaniżone, ale tak już mają modele globalne (przypominam sytuację z 2010 roku). Mogę mieć tylko nadzieję, że jestem w poważnym błędzie... Bardziej wiarygodne dane o wysokości opadów dostaniemy dopiero z modeli regionalnych w prognozach krótkoterminowych. Odnośnie ostatnich prognoz niepokojące jest jeszcze to, że duży udział będzie mieć w opadach konwekcja, zwłaszcza w fazie wypełniania się niżu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: SEwek22o w Maj 10, 2014, 14:01:57 pm
Wygląda na to, że podtopienia na 99% się pojawią, widać silne opady już jutro na S/SE a to co prognozuje później GFS tylko pogorszy sytuację, ziemia będzie mokra i nie przyjmie dużo wody..
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Morze w Maj 10, 2014, 14:22:48 pm
Już przed wystąpieniem planowanych opadów ma popadać:
(http://www.modellzentrale.de/WRF/00Z/RR0-72h_eu.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 10, 2014, 14:28:31 pm
Modele są bardzo mobilne, i przypuszczam, że jeszcze są możliwe zmiany w wielkości sum opadów. Raczej wysoce prawdopodobne są wysokie opady w Małopolsce, bo już od kilku dni model to przewiduje. Pytanie, czy to będzie w 3 dni ok 100 mm, czy przekroczą 200 mm, co skutkowałoby już by powodzią. Dolny Śl. się chyba dopiero 2 ostatnich modelach pojawia, i jak wyż z Europy Zach. bardziej się jednak rozepchnie na wschód, to jest szansa, że opady będą dużo mniejsze. Mnie by wystarczyły do 50 mm. Dobrze, że przeważają w dorzeczach prognozowanych dużych opadów stany niskie np. Kotlina Kłodzka. http://monitor.pogodynka.pl/hydro/map#/Odra_do_Bobru (http://monitor.pogodynka.pl/hydro/map#/Odra_do_Bobru) To byłby chyba pierwszy przypadek,  od kiedy się prowadzi pomiary meteo, aby dwa miesiące majowe pod rząd były we Wrocku, czy w wielu regionach S Polski wybitnie wilgotne. We Wroclawiu w ubiegłym roku to było ok 200 % normy z wielolecia. 
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Maj 10, 2014, 14:35:13 pm
Aktualne wiązki GFS i GEM.

GFS dla Krakowa

(http://images.meteociel.fr/im/7555/graphe_ens3_meb2.gif)
(http://images.meteociel.fr/im/6946/graphe_ens3_ykh5.gif)

GEM dla Krakowa

(http://images.meteociel.fr/im/3436/graphe_ens3_wkh9.gif)

Powoli się to stabilizuje. Na pewno będzie spory opad i faktycznie lokalne podtopienia pewnie będą, niemniej patrząc na wiązki nie widać na razie jakiś katastrofalnych opadów.

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: mativonjuning w Maj 10, 2014, 14:56:22 pm
No na grubo widzę 200 mm lokalnie wyskoczy co lokalnie spowoduje małą powódź ...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: zelu w Maj 10, 2014, 15:34:17 pm
Co tu dużo mówić. Maj z pogodą jest do dupy. Często pada za ciepło też wcale nie jest.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Witek_ w Maj 10, 2014, 15:40:09 pm
Czyli co jak mieszkam w Myślenicach i w 2010r miałem 1,5 m wody w piwnicy, to mam już wynosić rzeczy z na parter ;) :(  :(?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 10, 2014, 15:47:14 pm
Czyli co jak mieszkam w Myślenicach i w 2010r miałem 1,5 m wody w piwnicy, to mam już wynosić rzeczy z na parter ;) :(  :(?

Jakaś rzeka Cię zalała, czy to był wysoki poziom wody gruntowej?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Maj 10, 2014, 16:02:01 pm
Witku, ja na Twoim miejscu bym się wstrzymał z przenoszeniem rzeczy, bo prognozy są jeszcze obarczone dużym błędem. Poczekaj do poniedziałku, wtorku. :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Maj 10, 2014, 16:08:06 pm
Czyli co jak mieszkam w Myślenicach i w 2010r miałem 1,5 m wody w piwnicy, to mam już wynosić rzeczy z na parter ;) :(  :(?

(http://measureandstir.files.wordpress.com/2013/02/i-should-buy-a-boat-cat.jpg)

Taki czarny humor.  ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Maj 10, 2014, 17:02:21 pm
Prognozy rzędu 150 mm są już niepokojące, zwróćcie uwagę na to że podczas opadów bedzie wiał silny wiatr z północy i wystąpi efekt odwrotny do fenowego i z tych 150 może sie na terenach górskich zrobić 200-250 mm a tyle to już wystarczy na powódź a nie podtopienia. W 2010 roku modele też nie doszacowały ilości opadu, prognoza maksymalnie wskazywały 250-270 mm skończyło sie na 338 mm. Teraz też bedzie podobnie.

Teraz jednak opady bedą występowały chyba dłużej i bedą mniej intensywne, może ziemia lepiej sobie poradzi z wchłonięciem wody, oby....
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 10, 2014, 17:27:07 pm


Teraz jednak opady bedą występowały chyba dłużej i bedą mniej intensywne, może ziemia lepiej sobie poradzi z wchłonięciem wody, oby....

Wg prognozy GFS z 6 rano, to na Dolny Śl. ma spaść w 2 dni od 60 mm do 100 mm. To raczej duża intensywność, a  gleba jest lub bedzie przed tymi dużymi opadami dość wilgotna, bo do 15 maja spadnie 10-15 mm. W Małpolsce te sumy opadów, jak ktoś już pisał, będą dużo większe. Moim zdaniem Małopolska jest poważnie zagrożona powodzią, a Dolny ŚL. to raczej tylko lokalne podtopienia.

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: kslawin w Maj 10, 2014, 17:57:06 pm
Tak to widzi WRF 30km i 12km.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Maj 10, 2014, 18:18:19 pm
Czyli co jak mieszkam w Myślenicach i w 2010r miałem 1,5 m wody w piwnicy, to mam już wynosić rzeczy z na parter ;) :(  :(?

Poczekaj do poniedziałku/wtorku, to dość niestabilne prognozy.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: adass w Maj 10, 2014, 18:24:36 pm
Cytuj
Poczekaj do poniedziałku/wtorku, to dość niestabilne prognozy.

Najlepszy dowód najnowsza aktualizacja z 12UTC która ze 100 l/m2 prognozowanych o 6UTC we Wrocławiu praktycznie nie widzi w tym miescie deszczu : 8l/m2 :)  Podobnie Kraków dla którego GFS widzi teraz tylko 30mm.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Maj 10, 2014, 19:09:42 pm
Nie chcę, żeby była znowu powódź, ale niestety natura zrobi to co niej się podoba. Były susze, więc i powodzie będą w przyszłości.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: zelu w Maj 10, 2014, 20:44:53 pm
adass myślę, że będzie się to zmieniało jeszcze wiele razy.  Ja obstawiam , ze powodzi nie będzie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Maj 10, 2014, 20:56:03 pm
Ja też myślę tak, jak zelu, że powodzi jednak nie będzie. GFS ma do tego, że często w fusach straszy, ale im bliżej terminu realizacji prognoz, tym te wyliczenia normalnieją, stają się mniej ekstremalne. Oby teraz też tak było.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: kslawin w Maj 10, 2014, 23:06:54 pm
Kolejna odsłona WRF 12km - griby z 06UTC.
Opad idzie w widły Wisły i Pilicy oraz Wisły i Sanu.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Maj 11, 2014, 02:16:23 am
Kolejna porcja wiązek-  tym razem z 18 UTC dla Krakowa.

GFS

(http://images.meteociel.fr/im/6790/graphe_ens3_mjp0.gif)

GEM

(http://images.meteociel.fr/im/4739/graphe_ens3_vqz8.gif)

Wiązka główna GFS wychodzi na najgorszą, pytanie jednak na ile prawdopodobną. Dalej jest za duży rozrzut wariantów. GEM podniósł opady i zaczyna wyglądać już bardzo podobnie do GFS-a. 
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 11, 2014, 02:32:33 am
WRF dał do pieca - ponad 140 mm w centrum ?!! To byłyby chyba sumy bliskie jakimś absolutnym rekordom, bo tyle to tutaj nie było ani w 1997 ani w 2010. Paradoksalnie, u mnie największe podtopienia jakie tylko pamiętali moi rodzice miały miejsce.. w ubiegłym roku ;]
Sytuacja jest o tyle różna od 2010, że rzeki mają dużo niższe niż wówczas stany. No i sumy opadów chyba nie będą aż tak potężne jak wówczas - bynajmniej obecnie nie wygląda na to, by znów gdzieś miał wystąpić opad tygodniowy rzędu 300 mm
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: kslawin w Maj 11, 2014, 09:53:58 am
WRF 12 km.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: zelu w Maj 11, 2014, 11:12:56 am
rzeki mają stany niskie. Wody gruntowe też. Nie ma co się podniecać powodzi nie będzie. Może jakieś lokalne podtopienia. Ale masowej na pewno nie ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Maj 11, 2014, 11:56:06 am
Według GFS po fali dużych opadów przez 14-17.05 ma nastapić chłodny poranek o taki jak poniżej:

(http://wstaw.org/m/2014/05/11/fff.png)

Jeszcze to fuks, ale myślę, że będzie znowu chłodno bo temperatury maksymalne nie będą nawet umiarkowane (14-17.05 u mnie ma być max około 10 C).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Cottonwood w Maj 11, 2014, 12:16:33 pm
Stan wody w dorzeczu Górnej Wisły układa się na ogół w strefie wody średniej, woda niska występuje tylko lokalnie, podobnie w zlewni Sanu. Jeżeli nawet dany posterunek notuje wodę niską, to jest to w jej górnej części, co raczej nie sugeruje nadmiernej posuchy. Nawet jeżeli wody gruntowe mają stany niskie, karpacka część dorzecza Wisły ma to do siebie, że wezbranie kształtowane jest głównie przez spływ powierzchniowy, zasilanie gruntowe ma często mniejsze znaczenie.
Myślę, że w tej chwili należy mówić, i będzie to bezpieczne stwierdzenie, o prawdopodobnym wezbraniu do strefy stanu wysokiego na wszystkich karpackich dopływach Wisły.
To czy na głównych rzekach Karpat wystąpią przekroczenia stanu ostrzegawczego i alarmowego zależy od wielu czynników. Jeżeli w chmury Ns będą wbudowane chmury kłębiaste (co jest możliwe) natężenie opadu będzie takie, że odpływ powierzchniowy będzie miał większe znaczenie w tworzeniu fali wezbraniowej jeszcze zanim pojemność retencyjna gruntu zostanie wyczerpana. Kolejna sprawa to prognoza opadu - zarówno GFS jak i GEM sugerują 5-dniowe opady na poziomie 100-200 mm, dodatkowo wiatr z kierunków północnych, co jest typowe dla tego typu genueńskich układów. Wymuszenie orograficzne intensyfikuje opady. I teraz pytanie: jak oba modele widzą Karpaty... zwłaszcza ich północną krawędź (Ustroń, Straconka, Szczyrk, Leskowiec, Bogdanówka itd. tutaj zwykle dobowe sumy opady w trakcie deszczy rozlewnych są największe) gdzie opady często 2-krotnie większe niż przewidywania modeli typu GFS czy GEM.
W obecnej sytuacji nie jest dobra ani nadmierna panika, ani nadmierny spokój, proponuję zachować ostrożność :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Maj 11, 2014, 12:21:11 pm
Cottonwood, Zelu nikt nie panikuje, nikt się nie podnieca. :) Sytuacja na obecną chwile jest trudna do oszacowania (geneza niżu). Nie mniej jednak niektóre prognozy GFS są bardzo niebezpieczne dla rzek nieregulowanych żądną zaporową. Mówiąc wprost - przywali przy wymuszaniu np: w Rozdzielu 200, 230mm i co wtedy?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Morze w Maj 11, 2014, 12:44:02 pm
Warto zwrócić uwagę na wyliczenia WRF na najbliższe 48h:
(http://wstaw.org/m/2014/05/11/RRTOT_126.png)

natomiast najnowszy GFS wrzuca ok 210mm w okolicach Nowego Sącza:

(http://wstaw.org/m/2014/05/11/opady_gfs_06_z_niedzieli.png)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: adass w Maj 11, 2014, 13:23:29 pm
Cytuj
Warto zwrócić uwagę na wyliczenia WRF na najbliższe 48h:

Dokładnie juz na dzisiaj i jutro zapowiada się że całkiem nieźle popada przed tym Genueńczykiem. Myśle że opady te mogą również mieć duzy wpływ na późniejszą sytuacja gdyż już w ciągu najbliższych 48h w Płd-wsch Polsce ma napadać 30mm a zwłaszcza w Bieszczadach może ok 50mm i akurat te deszcze widzą już wszystkie modele .

Ale też moim zdaniem Powodzi na masową skale nie będzie no chyba zeby po paru dniach przyszła powtórka.  Mieszkając jedak przy takich rzekach jak Wisłoka ,Dunajec , Wisłok z pewnoscią miałbym teraz niespokojną głowę. Dobrze ze mojemu miastu nie grozi nigdy powódz ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Paweł 1 w Maj 11, 2014, 13:42:45 pm
W maju 2010 roku zaczęło padać intensywnie w sobotę wieczorem i już rano rzeka Uszwica miała pełne koryto ,by po południu w niedzielę wylać zalewając Gnojnik i Uszew (oczywiście tereny najniższe). To była pierwsza powódź z pięciu jakie wystąpiły w 2010 roku w Gnojniku. W tym roku coś czuje , że pierwszą rzeką przekraczającą stan alarmowy będzie z pewnością Uszwica, wystarczy silna burza a ona już szaleje. Niestety taki urok tej górskiej rzeki, która podczas suszy niemal nie płynie  a czasami nie ustępuje wielkością Wisle :-\
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Maj 11, 2014, 13:45:15 pm
Opady prawie na pewno wystąpią (te z genueńczyka), natomiast czy będzie powódź na dużą skalę - to trudno, nawet bardzo trudno ocenić. Trzeba mieć nadzieję, że jednak niej nie będzie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Maj 11, 2014, 14:07:59 pm
Kolejna aktualizacja.

GFS

(http://images.meteociel.fr/im/8860/graphe_ens3_hdy9.gif)
(http://images.meteociel.fr/im/9272/graphe_ens3_xav8.gif)

GEM

(http://images.meteociel.fr/im/3910/graphe_ens3_xsf6.gif)

Lokalnych zalań na południu PL raczej się nie uniknie, zwłaszcza w miejscach gdzie małe cieki lubią wychodzić z brzegu po mocniejszych opadach.

Zarówno GEM jak i GFS podnoszą powoli wiązki do góry, co raczej sugeruje solidniejszy opad.

Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: kslawin w Maj 11, 2014, 18:34:37 pm
WRF 30km, 12 km i GFS.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Maj 11, 2014, 18:47:14 pm
Prognozy dla Kasprowego Wierch są nieciekawe w ciągu kilku dni, bo jak sprawdza się te duże opady (rzędu 200-250 mm) to przy niskiej temperaturze może nieźle dowalić z 1-1,5 m wysokości śniegu. A to już spora grubość śniegu jak na maj.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Witek_ w Maj 11, 2014, 19:54:18 pm
Czyli co jak mieszkam w Myślenicach i w 2010r miałem 1,5 m wody w piwnicy, to mam już wynosić rzeczy z na parter ;) :(  :(?

Jakaś rzeka Cię zalała, czy to był wysoki poziom wody gruntowej?

To był wysoki poziom wód gruntowych, chociaż na podwórku było z 20- 30 cm wody ale dom jest troch nad poziomem podwórza położony i udało się odseparować wodę od niego bo mam garaż w piwnicy. Chociaż  od tego czasu udało się zrobić studnie chłonną, lepsze odwodnienie plus pogłębienie i odmulenie rowu przy zakopiance do którego spływa cała woda. Wiec może nie będzie tak źle jak w 2010. :) Ale chyba na wysoki poziom wód gruntowych to nie ma skutecznej metody. :/
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Maj 11, 2014, 20:24:16 pm
mam nadzieje że regulaminu nie naginam teraz :)


oglądałem teraz prognoze na TVP1 z ciekawości i te informacje co podali to kpina, zero o tym co może nastąpić za kilka dni, opady mają być duże, ciągłe a oni "na Podkarpaciu może przelotnie popadać deszcz". To już chyba  świadczy kto tam pracuje, ogólnie odniosłem wrażenie że mówili że tydzień ma nie być bardzo zły a jedynie temperatura bedzie niska

zobaczymy....
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: zelu w Maj 11, 2014, 20:25:52 pm
nie przejmuj się. Da nich jest ważna Ukraina.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Maj 11, 2014, 20:32:57 pm
mam nadzieje że regulaminu nie naginam teraz :)


oglądałem teraz prognoze na TVP1 z ciekawości i te informacje co podali to kpina, zero o tym co może nastąpić za kilka dni, opady mają być duże, ciągłe a oni "na Podkarpaciu może przelotnie popadać deszcz". To już chyba  świadczy kto tam pracuje, ogólnie odniosłem wrażenie że mówili że tydzień ma nie być bardzo zły a jedynie temperatura bedzie niska

zobaczymy....

Mam takie same odczucia, jak Ty. Zero ostrzeżeń, nic, co by trafiło do ludzi i odpowiednich służb. Może liczą na to, iż prognozy się zmienią? Lepiej dmuchać na zimne.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: mjetek w Maj 11, 2014, 20:43:29 pm
mam nadzieje że regulaminu nie naginam teraz :)


oglądałem teraz prognoze na TVP1 z ciekawości i te informacje co podali to kpina, zero o tym co może nastąpić za kilka dni, opady mają być duże, ciągłe a oni "na Podkarpaciu może przelotnie popadać deszcz". To już chyba  świadczy kto tam pracuje, ogólnie odniosłem wrażenie że mówili że tydzień ma nie być bardzo zły a jedynie temperatura bedzie niska

zobaczymy....
TVN wspomniał o ulewach. Prezenter powiedział kiedy się zaczną i w których  miejscach - oczywiście powiedział to ogólnikowo, ale przynajmniej coś wspomniał :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Łukasz_B w Maj 11, 2014, 20:54:36 pm
mam nadzieje że regulaminu nie naginam teraz :)


oglądałem teraz prognoze na TVP1 z ciekawości i te informacje co podali to kpina, zero o tym co może nastąpić za kilka dni, opady mają być duże, ciągłe a oni "na Podkarpaciu może przelotnie popadać deszcz". To już chyba  świadczy kto tam pracuje, ogólnie odniosłem wrażenie że mówili że tydzień ma nie być bardzo zły a jedynie temperatura bedzie niska

zobaczymy....
TVN wspomniał o ulewach. Prezenter powiedział kiedy się zaczną i w których  miejscach - oczywiście powiedział to ogólnikowo, ale przynajmniej coś wspomniał :)
Już rano na TVNie ostrzegali. Choć w któreś z telewizji brzebąkiwali, że w środę czekają nas nawałnice....
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Maj 11, 2014, 21:33:30 pm
GEM teraz dowalił do pieca :(

ciekawe czy jutro coś powiedzą w prognozie wiecej, to bedzie śmieszne jak dzisiaj mówili o przelotnym deszczu a jutro wyrosną im sumy po 100 mm i wiecej. Tylko ciekawe jak normalny zwykły człowiek którzy nie umie korzystać z modeli, nie czyta bądź co bądź amatorskich stron poświęconych pogodzie ma wiedzieć o tym że możliwe są opady które mogą spowodować powódź...
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ziz99 w Maj 12, 2014, 00:40:59 am
GEM teraz dowalił do pieca :(

ciekawe czy jutro coś powiedzą w prognozie wiecej, to bedzie śmieszne jak dzisiaj mówili o przelotnym deszczu a jutro wyrosną im sumy po 100 mm i wiecej. Tylko ciekawe jak normalny zwykły człowiek którzy nie umie korzystać z modeli, nie czyta bądź co bądź amatorskich stron poświęconych pogodzie ma wiedzieć o tym że możliwe są opady które mogą spowodować powódź...

Ulewy od środy są już bardzo prawdopodobne, a co za tym idzie punktowe podtopienia całkiem realne. Media obudzą się jak wszytko zacznie pływać i wtedy jest temat na kilka dni ... .


Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 12, 2014, 01:15:17 am
Wystarczył 1 dzień, aby model GFS   radykalnie się zmienił w wielkości sum opadów dla Dolnego Śl. i to na korzyść, bo praktycznie nie przekroczą 20 mm.  :)  Za to potężnie popada blisko nas, bo w  woj.Opolskim 8--100 mm. No i niestety dalej wysokie opady w Małopolsce.  :(  Może jeszcze zmienią.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Maj 12, 2014, 01:17:29 am
Zobaczymy, GFS  trochę spłycił niż i znacznie zmniejszył sumę opadów, choć nadal jest źle, a ponadto może to być tylko kwestia jednej łagodniejszej aktualizacji. Niestety, w następnej aktualizacji model może powrócić do swoich wcześniejszych wyliczeń lub je pogorszyć. I tak w takiej sytuacji bardzo niepokojące jest położenie niżu i znaczny gradient baryczny nad naszym krajem powodujący silne wiatry na południu z sektora północnego.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 12, 2014, 01:31:21 am
Zobaczymy, GFS  trochę spłycił niż i znacznie zmniejszył sumę opadów, choć nadal jest źle, a ponadto może to być tylko kwestia jednej łagodniejszej aktualizacji. Niestety, w następnej aktualizacji model może powrócić do swoich wcześniejszych wyliczeń lub je pogorszyć. I tak w takiej sytuacji bardzo niepokojące jest położenie niżu i znaczny gradient baryczny nad naszym krajem powodujący silne wiatry na południu z sektora północnego.

W Małopolsce to raczej się nie poprawi, bo tor niżu i cyrkulacja zapewnią temu rejonowi spore opady, oby nie osiągnęły tyle, ile we wcześniejszych prognozach np. lokalnie ponad 200 mm. Mała zmiana w usytuowaniu wyżu, a on będzie decydował o torze niżu, zadecyduje, czy na W od Wisły mocniej popada i jak daleko. Może ulewy nie dojdą do Dolnego Śląska? Ciekawie to wygląda na mapach synoptycznych.  Może być tak, że w W części Dolnego Śl. sumy wyniosą ok 20 mm, za to we E sięgną 80 mm. Wolałbym tą pierwszą wartość.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Maj 12, 2014, 01:54:38 am
Tu widać, to co mówiłem. Wiązka kontrolna na ogół ponad wiązką główną (okolice Krakowa):
http://s6.postimg.org/nvcp6be35/ens_gfs_201405002.gif (http://s6.postimg.org/nvcp6be35/ens_gfs_201405002.gif)

A tu okolice Wałbrzycha (też wiązka kontrolna ponad wiązką główną, dużo wariantów ze znacznie obfitszymi opadami).
http://s6.postimg.org/vzktb20i9/ens_gfs_2014050001.gif (http://s6.postimg.org/vzktb20i9/ens_gfs_2014050001.gif)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 12, 2014, 02:00:42 am
Tu widać, to co mówiłem. Wiązka kontrolna na ogół ponad wiązką główną (okolice Krakowa):
[url]http://s6.postimg.org/nvcp6be35/ens_gfs_201405002.gif[/url] ([url]http://s6.postimg.org/nvcp6be35/ens_gfs_201405002.gif[/url])

A tu okolice Wałbrzycha (też wiązka kontrolna ponad wiązką główną, dużo wariantów ze znacznie obfitszymi opadami).
[url]http://s6.postimg.org/vzktb20i9/ens_gfs_2014050001.gif[/url] ([url]http://s6.postimg.org/vzktb20i9/ens_gfs_2014050001.gif[/url])


Coś czuję, że na większym obszarze Dolnego  Śl nie będzie dużych opadów tzn. powyżej 50 mm.  ;) W weekend się dowiemy. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: ArturS w Maj 12, 2014, 02:16:58 am
^^Weekend się właśnie skończył z 2 godziny temu...
We wtorek rano większość będzie już jasna, choć nadal mogą z każdą aktualizacją zdarzać się przenosiny stref opadów nawet o 100 km.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Ardo w Maj 12, 2014, 08:20:05 am
Opady na 15-16.05 co fakt się zmniejszyły ale nadal prognozują grube opady.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Morze w Maj 12, 2014, 08:23:44 am
WRF dal 250mm na poludnie od Krakowa, ciekawe.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: adass w Maj 12, 2014, 08:45:54 am
W bieszczadach w 6 miejscach przekroczone stany ostrzegawcze . W górnym biegu Sanu przybyło ok 1m w 6 godzin. A co do opadów do ze stacji meteo najwiecej dostało Lesko 41 mm. Na Kasprowym przybyło 18cm śniegu ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 12, 2014, 10:38:04 am
Wkrótce strefa opadów wejdzie w zakres prognoz krótkoterminowych, poranne GFS i GEM nic nowego nie pokazały, choć była to już 3 czy 4 odsłona z rzędu bez opadów rzędu 200 mm. Ale jak wspomina Morze WRF dalej takowe daje. Ktoś pamięta czy w 2010 roku było podobnie?
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Maj 12, 2014, 11:34:22 am
w 2010 r sumy były trochę większe, GFS,GEM ponad 200 mm, WRF nawet do 250-270, skończyło sie na 338 mm bodajże
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 12, 2014, 12:54:07 pm
W Małopolsce dalej prognozowane ulewy. Dolny Śl. bardziej ulgowo.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: kslawin w Maj 12, 2014, 15:02:20 pm
WRF 12 km, griby z 00UTC
WRF 30 km, griby z 06UTC
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 12, 2014, 16:06:09 pm
I komu tu wierzyć? WRF dość znacząco różni się od GEM czy GFS-a .. i to zarówno pod względem sum opadów jak i obszarów ich wystąpienia.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 13, 2014, 12:56:10 pm
Dolny Śl i Opolszczyzna, to ma być miejsce graniczne między dużymi opadami a małymi.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 13, 2014, 19:44:23 pm
Dolny Śl i Opolszczyzna, to ma być miejsce graniczne między dużymi opadami a małymi.
Podobnie jak Łódzkie, ale my jak zwykle po tej gorszej stronie.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 13, 2014, 22:47:16 pm
Dolny Śl i Opolszczyzna, to ma być miejsce graniczne między dużymi opadami a małymi.
Podobnie jak Łódzkie, ale my jak zwykle po tej gorszej stronie.

Dlaczego gorszej? Dobrze, jak na nizinach popada. ;)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 13, 2014, 23:07:25 pm
@wrocław
my tu mamy żywe wspomnienia choćby sprzed roku, gdzie po przecież nie jakiś tam rekordowych opadach w maju i na początku czerwca stan wód gruntowych niemal zrównał się z poziomem gruntu. efektem tego były zalane piwnice oraz duże straty u rolników spowodowane gniciem i zagrzybieniem upraw.
u mnie pompowaliśmy wodę z piwnicy przez pierwsze 3 dni - ale było to działanie pozbawione sensu, bo po każdej nocy ona wciąż napływała. ostatecznie piwnicę miałem zalaną niemal do wysokości gruntu przez 15 dni ;] obecnie niemal każdy genuan kończy się u mnie zalaniem piwnicy.. z tego co mówili rodzice jeszcze 30-40 lat temu piwnica była zalewana nie częściej niż raz na 5 lat, bez porównania z tym co ma miejsce teraz
dodam, że jeszcze 'ciekawiej' miał sąsiad, który akurat pod koniec maja wyjechał z rodziną na wczasy i zostawił oba samochody w piwnicy przerobionej na garaż.. po powrocie oba auta stały w 70 cm wodzie, a koszta ich naprawy przekroczyły sam koszt wczasów ;]
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 14, 2014, 00:17:48 am
To zależy Charly, jaki masz teraz poziom wód gruntowych. Wiosna w ubiegłym roku, również w Pabianicach była bardzo wilgotna ( patrz mapki). U mnie mam domek, gdzie wody są na wys. śr. 1,3-1,5 m. W czerwcu 2013 były na wys. 0,5 m. Z tego względu nie budowałem piwnicy, tylko mam płytkie podpiwniczenie. Wody gruntowe na szczęście szybko u mnie opadają ( kilka dni), ale i tak są wysokie. Taki to jest rejon, zresztą Wrocław to dość podmokły obszar i jedynie dzięki licznej sieci rowów melioracyjnych udaje się go użytkować na większym terenie, stąd np. problemy z budową nowego cmentarza. http://journals.bg.agh.edu.pl/GORNICTWO/2010-02/GG_2010_2_12.pdf (http://journals.bg.agh.edu.pl/GORNICTWO/2010-02/GG_2010_2_12.pdf)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 14, 2014, 00:33:01 am
U mnie ma spaść ok 40 mm, czyli podpiwniczenie będę miał raczej suche, bo w. gruntowe są na poziomie 1,6 m, a  podpiwniczenie ma tylko 0,5 m głębokości i nie sądzę, że wody podniosą się o 1 m.  W ubiegłym roku po wilgotnym maju były gdzieś na wys. 1 m tuż przed czerwcową ulewą, gdzie spadło w 2 dni prawie   80 mm. http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124240-99999&ord=DIR&ano=2013&mes=07&day=01&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124240-99999&ord=DIR&ano=2013&mes=07&day=01&ndays=31) Na szczęście takie opady teraz nam nie grożą. :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 14, 2014, 00:43:43 am
@wrocław
 . z tego co mówili rodzice jeszcze 30-40 lat temu piwnica była zalewana nie częściej niż raz na 5 lat, bez porównania z tym co ma miejsce teraz
 

Wody gruntowe są   aktualnie wyższe od wieloletnich np.w Łodzi i dużo wyższe niż na początku lat 90-tych.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 14, 2014, 01:01:07 am
Dzięki za wykres! ciekawa sprawa.., kojarzysz może co to był za event, który spowodował tak gwałtowny wzrost wysokości lustra wody około roku 2002?
ja poziom wód gruntowych stwierdzam na podstawie wskazań w studni na pobliskiej działce i z tych obserwacji wynikało, że rok temu był najwyższy w ok. 30-letniej historii tej studni (wyższy niż w 2010 i znacznie wyższy niż w 1997), powyższy wykres dla Łodzi jest jednak trochę inny, szczególnie co do ubiegłego roku
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 14, 2014, 09:42:37 am
Dzięki za wykres! ciekawa sprawa.., kojarzysz może co to był za event, który spowodował tak gwałtowny wzrost wysokości lustra wody około roku 2002?W marcu 2002 r. poziom w.g. w Łodzi  podskoczył aż o  1 m, i jest to właśnie pozytywny skutek śnieżnej zimy( grudzień, styczeń) http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124650-99999&ord=DIR&ano=2001&mes=12&day=31&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124650-99999&ord=DIR&ano=2001&mes=12&day=31&ndays=31) http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124650-99999&ord=DIR&ano=2002&mes=01&day=31&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124650-99999&ord=DIR&ano=2002&mes=01&day=31&ndays=31) oraz b.wilgotny  luty ( ok 80 mm  :o) http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124650-99999&ord=DIR&ano=2002&mes=03&day=03&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?lang=en&ind=124650-99999&ord=DIR&ano=2002&mes=03&day=03&ndays=31)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: charly w Maj 14, 2014, 10:09:51 am
Jak patrzę na te dane ogimetu to aż wchodzę w zdziwienie, że nie pamiętałem takiej zimy. Raz, że bardzo wilgotna (w szczególności właśnie ten luty), a dwa - dwie zazwyczaj najchłodniejsze dekady roku (III stycznia i I lutego)  miały wówczas niemal kwietniowe średnie dobowe o_O Tmax-y na początku lutego ponad 14 stopni! -  dla porównania w tegorocznym, b. ciepłym przecież lutym, było to ledwo 11C ( i to ostatniego dnia miesiąca).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 19, 2014, 15:29:51 pm
Aktualna i rozwijająca się sytuacja synoptyczna: blokada wyżowa od Grenlandii aż po Azory będzie sprzyjać spływowi powietrza z N Atlantyku nad Morze Śr., a tym samym formowaniu się w jego obszarze wilgotnych niżów, który mogą dotrzeć do Polski. Szczególnie groźnie to wygląda w prognozach na niedzielę i poniedziałek.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 21, 2014, 23:21:16 pm
Prognozy dla Polski w przyszłym tygodniu nie są optymistyczne. Nasz kraj będzie, o ile poprawnie interpretuję mapy synoptyczne, miejscem zderzania się różnych mas powietrza. Chłodniejszego, płynącego z W Europy, z gorącym (zwrotnikowym?) płynącym z S/SE Europy. W całym kraju od poniedziałku do czwartku od 25-30 stopni i częste, przelotne deszcze i burze, największe na Dolnym Śl. ze względu na bliskość niżu. W środę/czwartek powstanie również niż nad Morzem Czarnym. To jeszcze bardziej może skomplikować pogodę, bo z tamtego regionu możemy otrzymać bardzo wilgotne i gorące powietrze dające, jak wiemy, często   deszcze nawalne. Skończy się to wszystko prawdopodobnie w przyszły weekend.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 25, 2014, 00:59:03 am
Po raz kolejny, niestety, model GFS zapowiada dla Polski  deszczową pogodę, która ma potrwać do czwartku. We wtorek powstanie     ośrodek niżowy blisko Beskidów. Ma on przynieść do czwartku, zwłaszcza w pasie Śląsk, Opolszczyzna, Sudety opady, moim zdaniem, grożące podtopieniami i lokalnymi powodziami, gdyż skumulowany sięgnie 80-100 mm. Niestety, ale również w Małopolsce są możliwe zbliżone sumy opadów, zwłaszcza w Tatrach i Beskidach.  :( Wrocław, na razie w prognozie został oszczędzony, bo ma spaść tylko ok 40 mm. Jest spora szansa na poprawę pogody od piątku i jej  stabilizację, bo wyż z W i N Europy odepchnie opady od Polski.  :)
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Maj 25, 2014, 20:18:42 pm
80 - 100 mm to dość dużo. Trzeba patrzeć na kolejne wyliczenia, które może te sumy zmniejszą. Zagrożeniem pewnie będą burze, które mogą przynieść nawalne opady deszczu, sprowadzając tym samym niebezpieczeństwo tzw. powodzi błyskawicznych (flash flood).
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 25, 2014, 22:55:21 pm
W ostatnim modelu zmniejszyli, na szczęście sumy opadów, ale usytuowanie niżu nie  uległo większym zmianom, i takie grozi   dużymi opadami. ICM w modelu UM straszy ulewami na S Polski, również u mnie. Na szczęście z reguły wyolbrzymiają sumy opadów. Niepokoi mnie natomiast, prognozowana od piątku , blokada wyżowa na Atlantyku i niż znad Rosji i Morzem Czarnym. Oby wyż zwyciężył i odepchnął od nas opady.
Tytuł: Odp: Prognoza średnioterminowa
Wiadomość wysłana przez: wrocław w Maj 29, 2014, 20:42:14 pm
 Stabilnej( min.tydzień), suchej i gorącej pogody nie widać w  modelach, które prześledziłem, co najmniej do  5 czerwca. Wyże mało rozległe, za to niże, zwłaszcza śródziemnomorskie/czarnomorskie aktywne.   Temp. 20-25 stopni, a opady na szczęście niewielkie, zwłaszcza w regionach niedawno podtapianych. Oby prognozy opadowe się sprawdziły, co uważam za mało prawdopodobne, gdyż sytuacja synoptyczna/termiczna nad Europą w ( obecność niżu nad  obszarem M.Śr. i upałów w Rosji) raczej sprzyja pompowaniu ciepłego i wilgotnego powietrza w stronę Polski, sprzyjając opadom konwekcyjnym, o sile których mogliśmy się niedawno przekonać.  Przewidywania pogody komplikować będzie dodatkowo obecność niżu nad W.B.  :-\