Drukuj stronę - Zima 2009/2010 c.d.

Pogoda i Klimat

Numeryczne modelowanie pogody => GFS => Prognozy => Wątek zaczęty przez: juliusz w Styczeń 12, 2010, 22:04:00 pm

Tytuł: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 12, 2010, 22:04:00 pm
Generalnie zakończył się bardzo burzliwy okres synoptyczny, który dla części osób był znakomitą atrakcją meteorologiczną. Niestety także dla wielu osób w naszym kraju był to bardzo trudny okres. Kolejny raz okazało się, że prognozowanie niżów bałkańskich jest bardzo trudne dla modeli numerycznych. Brak dokładnej prognozy temperatury było już widoczne dla prognozy +6h. Niestety w wielu mediach pojawiały się zbyt dalekie prognozy które niestety nie były do końca prawidłowe.
Następuje jednak wyraźna zmiana, która chyba wymaga dyskusji.
Do Polski od północy zbliża się układ wyżowy, który zbudowany jest ze stosunkowo ciepłej masy powietrza. Około 8-9.01.2010 stosunkowo ciepłe powietrze polarnomorskie zaczęło płynąć daleko na północ. Proces ten dodatkowo wzmocnił blokadę cyrkulacji strefowej.  Ten przepływ zapewniał niż zlokalizowany nad Atlantykiem oraz klin wyżowy nad Skandynawią. W wyniku tego procesu znaczna ilość ciepłego powietrza znalazła się w północnym rejonie Atlantyku. Następnie rozwinął się układ wyżowy, który bardzo powoli zbliża się do Polski. Powietrze przy ziemi tego układu uległo znacznej transformacji od zimnego podłoża Skandynawii, natomiast w środkowej troposferze wyraźnie widać w dalszym ciągu realnie ciepłe powietrze (polecam zobaczyć mapę 500hPa). Z racji dość ciekawej historii tego układu wynika kilka ważnych szczegółów. Istnieje możliwość, że przez długi czas będzie się utrzymywało niskie zachmurzenie, które może ograniczać spadki temperatury, dając ponadto bardzo słaby opad śniegu, przypuszczanie z chmur St lub St-Cum. Wtedy możemy się spodziewać temperatur około -5C, natomiast jeżeli wystąpi zanik zachmurzenia jak to przewiduje model UM, wtedy może być znacznie chłodniej. Tak więc prognozy są dość pewne jeśli chodzi o typ ogólnej sytuacji synoptycznej natomiast zdecydowanie trudniej jest prognozować temperaturę przy zachmurzeniu poniżej 1000m wysokości.
Generalnie powtórka sytuacji z niżami bałkańskimi na razie jest mało realna, bowiem chwilowo nie ma adwekcji zimna nad morze Śródziemne, do tego układ wyżowy docelowo ma sięgać zbyt mocno na zachód. To może spowodować że niże bałkańskie nie będą skręcały na północ. W trakcie zalegania wyżu nad Europą będzie zachodziła dalej transformacja powietrza w kierunku spadku temperatury i wilgoci. Można się także spodziewać dopływu pewnej ilości Pk ze wschodu. Powstanie więc coś w rodzaju źródłowej masy powietrza nad Europą środkową. Im dłużej będzie trwał ten proces, tym trudniejsze będzie wyparcie tego powietrza przez jakiś niż. Tak więc jeżeli nie nastąpi jakaś wyraźna zmiana, ten typ pogody może utrzymać się stosunkowo długo.

Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 12, 2010, 22:10:04 pm
I to mi sie podoba  ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: DJ NeoN w Styczeń 12, 2010, 23:10:50 pm
Zakończył się pewien proces w sytuacji meteorologicznej, następuje kolejny który potrwa jakiś czas. Nie dodam nic więcej, bo tylko bym nie umiejętnie powtarzał to co napisał Juliusz. Po prostu trzeba obserwować obecny wał wyżowy który będzie miał parę wzlotów i upadków (z przewaga tych pierwszych). Ostatnio czytałem na jakimś portalu internetowym, że naukowcy znaleźli wytłumaczenie obecnej niebywałej sytuacji. Otóż stwierdzili że nastąpiła blokada (cyrkulacji?) która występuje raz na kilkadziesiąt lat. Ja zapytam tylko czy to bujda na resorach czy prawda - w kontekście globalnego ocieplenia mogą na szybko jakąś teorię stworzyć ;)

Co do temperatur wód, ciekawie wyglądają prądy w okolicach islandii. Nie wiem czy co zimę tak jest czy tylko tym razem. (chodzi o chłodny prąd który wygląda jakby chciał islandię opłynąć z drugiej strony)

Taka zima jest fajna jeśli tak to mogę określić, fajna i w miarę normalna. 3majcie się ciepło.

Pozdrawiam...
DJ NeoN
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 13, 2010, 00:11:00 am
Blokada cyrkulacji strefowej jest generalnie częstym zjawiskiem. Natomiast można powiedzieć tutaj raczej o nietypowej blokadzie cyrkulacji strefowej. Zjawisko wystąpiło w związku z bardzo słabą cyrkulacją strefową. W takiej sytuacji bardzo słabnie stacjonarny niż Islandzki i trasa niżów bardzo przesunęła się na południe. Można powiedzieć że nie ma już od dawna niżu islandzkiego (co jest nietypowe w tak długim okresie czasu). Cyrkulację na północnym Atlantyku przejął wtedy wyż grenlandzki, który spycha chłodne powietrze nad Europę północną. Poprzez znaczne obniżenie trasy niżów Atlantyckich nastąpiło ich przesunięcie nad morze Śródziemne (to jest też średnio typowe). Współdziałanie wyżu grenlandzkiego i serii niżów (dość głębokich) nad morzem Śródziemnym spowodowało napływ chłodnego powietrza górą powyżej Polski nad Europę.
Natomiast za bardzo nie wierze w zmianę strumienia prądu strumieniowego, którego efektem miało być ochłodzenie, które przedstawiono dzisiaj w TVP.

Pozdrowienia
Juliusz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: marcin (max) w Styczeń 13, 2010, 00:33:22 am
Nie oglądałem tego co było w TVP (jeśli ktoś znajdzie linka niech podrzuci) ale faktycznie w tym roku niż islandzki nie gra żadnej roli jak na razie. Index NAO jest ujemny i wygląda na to że w końcu mamy jedną z "lepszych" zim zobaczymy co przyniosą oficjalne statystyki miesięcy zimowych
Pozdrawiam
marcin
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 13, 2010, 07:50:47 am
Marcin gdzie sprawdzasz wartosci indexu NAO?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 13, 2010, 08:01:55 am
UM pobił rekord błędu dla 3miasta. Błąd wyniósł 9C. Wiele osób dzisiaj gotowało się w korzuchach :D
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: marcin (max) w Styczeń 13, 2010, 09:07:35 am
Cytat: "Wolfer"
Marcin gdzie sprawdzasz wartosci indexu NAO?


Witam
Tu masz NAO :
http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... _mrf.shtml (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao_index_mrf.shtml)
Atu można zerknąć i porównać sobie NAO z AO w której pozotaje w silnej korleacji:

http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... nth.ao.gif (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/month.ao.gif)
http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... ndex.shtml (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/month_nao_index.shtml)


Pozdrowienia
Marcin
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 13, 2010, 11:24:21 am
http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... scii.table (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/norm.nao.monthly.b5001.current.ascii.table)

http://www.cpc.noaa.gov/products/precip ... scii.table (http://www.cpc.noaa.gov/products/precip/CWlink/daily_ao_index/monthly.ao.index.b50.current.ascii.table)

NAO i AO ujęte z miesiaca na miesiac dokladnie.

Tylko mnie zastanawia to, że styczen 2006 był bardzo mrozny w przynajmniej połowie EUropy a NAO dodatnie natomiast AO tylko troszeczke na minusie.Z drugiej strony tamte miesiace były mrozne zwłąszcza styczeń ale jednak co jakiś czas przychodziły mniej czy bardizej głębokie niże ze zachodu i często mieliśmy sytuacje poteżne opady sniegu-deszcz-silny mróz to była taka dosć dziwna zima zwłaszcza u mnie. Jednak wtedy to raczzej jej potege sie bardziej odczuwało w centrum i na wschodzie Europy atlantyk jednak władał zachodem dalej i często druzyny niżów z zachodu atakowały Europe nawet w archiwum Tp w artykułach mozna przeczytać to tak wiec chyyba jednak ten styczen 2006 to taki subiektywny. Mimo wszystko cześciowy wpływ na obecna sytuację to musi mieć. A jeszcze 2 tyg temu sobie o tym rozmawiałem i kto by pomyslal, ze ten temat wypłynie na szersze wody hehe.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: David w Styczeń 13, 2010, 16:48:27 pm
A czy w takiej masie powietrza jaką teraz będzimy mieć przez dłuższy okres jest możliwość tworzenia się chmur konwekcyjnych na północy Polski?? Pytam bo w ostatnicj latach to właśnie opady konwekcyjne przynosiły największe ilośći śniegu w moim regionie, i zwykle opady takie pojawiały się  "z nienacka" i bywały naprawde bardzo intensywne.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 13, 2010, 18:07:59 pm
Szansa na intensywne opady konwekcyjne w tej masie powietrza i przy aktualnej sytuacji barycznej jest prawie równa zero. Wynika to z kilku uwarunkowań:
- Aby powstały opady konwekcyjne masa powietrza musi być wilgotna, tymczasem mimo, że źródłowo jest to masa pochodząca znad Atlantyku. Zaszła bardzo znacząca transformacja. Tylko przy ziemi występuje zwiększona wilgotność, wyżej powietrze jest bardzo suche. Prawdą jest że nie są to akurat warunki całkowicie hamujące konwekcje (jeżeli występują okreśłone warunki) bowiem całą wilgoć chmury konwekcyjne pobierają z WGA. Tylko że w tym przypadku mówimy tylko o wilgoci występującej bardzo blisko ziemi (kilkaset metrów)
- Aby powstały opady konwekcyjne musi występować równowaga chwiejna. Występuje jednak mały spadek temperatury z wysokością, bowiem jest to dość ciepła masa powietrza, do tego przy ziemi uległa znacznemu ochłodzeniu. Analizując wykres sondażowy jest to zupełnie odwrotna sytuacja niż powinno być.
- Aby rozwijały się chmury konwekcyjne nie powinny występować inwersje. Tymczasem występuje stabilna inwersja podniesiona pod którą zalegają chmury typu stratus (które mogą dać bardzo słabe opady śniegu): http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundin ... STNM=12120 (http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2010&MONTH=01&FROM=1312&TO=1312&STNM=12120)
http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundin ... STNM=12374 (http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2010&MONTH=01&FROM=1312&TO=1312&STNM=12374)
http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/soundin ... STNM=12425 (http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=GIF%3ASTUVE&YEAR=2010&MONTH=01&FROM=1312&TO=1312&STNM=12425)

Wraz z rozwojem układu wyżowego będzie się wzmacniała inwersja osiadania, która wyeliminuje zachmurzenie w strefie inwersji. Prawdopodobnie początkiem tego procesu jest pojawienie się słabej inwersji na wysokości około 1500m, którą widać na sondażach.
Jeżeli zacznie jeszcze dodatkowo napływać powietrze ze wschodu (przypuszczalnie Pk) wtedy szanse na wzrost wilgoci w atmosferze dodatkowo zmaleją.

Warunki które opisujesz występują wtedy kiedy nad Europą zachodnią jest układ wyżowy. Wtedy zimne i wilgotne (także chwiejne) powietrze płynie do Polski od północnego zachodu. Często występują wtedy tzw. nurkujące niże za którymi właśnie napływa taka chwiejna masa powietrza. Jednak trzeba zwrócić uwagę że Polska w takich warunkach nie znajduje się w strefie wyżowej (jest na skraju wyżu) ponadto płynie do Polski dość szybkim strumieniem zimna i wilgotna masa powietrza (często jest to PAm)

Pozdrowienia
Juliusz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: raf1974 w Styczeń 14, 2010, 11:05:02 am
No to ładnie Juliusz wytłumaczył, i bardzo dobrze bowiem wiedzy meteorologicznej w narodzie mało oj mało. Polecam jeszcze dla mniej wtajemniczonych śledzenie komentarzy synoptyka na ICM.

Ciekawe co z chmurami inwersyjnymi. Modele pokazują skrajnie różne prognozy. GFS cały czas utrzymuje warstwę chmur inwersyjnych a co za tym idzie dość wysokie temperatury. Model UM natomiast prognozuje zanik tych chmur i duże spadki temperatur. Osobiście według mojej skromnej wiedzy stawiam na model UM, warstwa powietrza wciąż się osusza, nie ma przecież dostaw świeżej wilgoci. Dodatkowo pojawi się inwersja wyżowa, przy tak silnym wyżu to chyba normalne. Łącznie te dwa czynniki powinny spowodować zanik chmur podinwersyjnych i jednak większe mrozy. Jak myślicie?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 14, 2010, 11:37:08 am
Jeśli chodzi o północną Polskę to wyszło dokładnie pośrodku.
Wczoraj UM prognozował zanik chmur i  bardzo niskie temperatury, co dało efekt błędu prognozy temperatury o 9C.
Dzisiaj prognoza GFS (WRF) i UM także dawały zanik chmur niskich. I faktycznie ich nie ma, niestety jest bardzo zimno.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 14, 2010, 12:00:09 pm
Cytat: "raf1974"
No to ładnie Juliusz wytłumaczył, i bardzo dobrze bowiem wiedzy meteorologicznej w narodzie mało oj mało. Polecam jeszcze dla mniej wtajemniczonych śledzenie komentarzy synoptyka na ICM.

Ciekawe co z chmurami inwersyjnymi. Modele pokazują skrajnie różne prognozy. GFS cały czas utrzymuje warstwę chmur inwersyjnych a co za tym idzie dość wysokie temperatury. Model UM natomiast prognozuje zanik tych chmur i duże spadki temperatur. Osobiście według mojej skromnej wiedzy stawiam na model UM, warstwa powietrza wciąż się osusza, nie ma przecież dostaw świeżej wilgoci. Dodatkowo pojawi się inwersja wyżowa, przy tak silnym wyżu to chyba normalne. Łącznie te dwa czynniki powinny spowodować zanik chmur podinwersyjnych i jednak większe mrozy. Jak myślicie?

Dzisiaj  lokalnie na poludniu zobaczylem kawalek niebieskiego nieba wraz z sloneczkiem. Nadal obstawiam za prognozą GFS, obecnosc chmur nie dopuscii na znaczacą ucieczke ciepla do atmosfery. Lokalnie jednak gdy warunki pozwolą na rozpogodzenia moze byc  chlodniej niz wskazuje GFS. Takie moje zdanie odnosnie okolic Kotliny Sandomierskiej i Pogorza Zachodniobeskidzkiego.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 14, 2010, 12:19:40 pm
Generalnie WRF i pewnie GFS prognozują jednak niskie chmury w południowej części kraju.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 14, 2010, 20:48:22 pm
Jak zyje takich widoków u siebie nie widziałem. Najpierw deszcz w sobote i wszystko w lodzie potem snieg w niedziele i wsyzstko pokrył lód a na nim śnieg a po mglach wszedzie szron, który pokrył to co jeszce pokryte nie było. Drzewa aż skrzypią nie daj Boże żeby przyszedł jakiś wiatr duzy bo by sie wszystko łamało jak zapałki. I niestety chyba czekając mnie przez najbliższe 2 tyg powtarzające się awarie prądu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: raf1974 w Styczeń 15, 2010, 10:04:57 am
Dzisiaj rano u mnie był znowu brak prądu, z gałęzi drzew można obrywać metrowej długości grube na parę centymetry baty lodowe. Wszystko trzeszczy. Straty w nadleśnictwie Olesno ponoć duże.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 16, 2010, 08:42:26 am
Wszystko wskazuje na to że w niedzielę będziemy mieć zjawisko fenowe,jutro dojdzie do skrętu wiatru ze wschodniego na południowy ,WRF sugeruje w Sudetach nawet 14m/s ,Tatry i Beskidy do 10m/s
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 16, 2010, 19:01:04 pm
Wstawiam dwa sondaże dla Wrocławia w celu sprawdzenia czy faktycznie tak będzie. Generalnie po to, żeby sprawdzić jak model prognozuje adwekcję chłodnego powietrza górą. Jak widać spadek temperatury na poziomie 500hPa może być wyższa niz 5C. Mimo, że przy ziemi dużej zmiany nie będzie po przejściu frontu okluzji, jednak transformacja tak zmienionej masy powietrza w kierunku osiągania niższych temperatur będzie większa. Tak więc chyba można się spodziewać docelowo niższych temperaur w przyszłosci.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 17, 2010, 06:08:21 am
Nastąpił skręt wiatru na południowy w południowo zachodniej Polsce
Kłodzko 14,3m/s 4:40UTC
Jelenia Góra 5,4m/s 4:50UTC
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Styczeń 17, 2010, 12:10:30 pm
na niektórych terenach kraju (zachód) szykuje się leciutka odwilż, u mnie ma dopadać trochę śniegu a tu cisza :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 17, 2010, 12:36:08 pm
Z tego co pamiętam, u Ciebie nie mialo padać.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Styczeń 17, 2010, 16:27:42 pm
juliuszu wg UM i GFS opad na Górnym Śląsku ma wystąpić :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 17, 2010, 17:29:09 pm
Masz racje, według nowszych prognoz ma padać jednak na Górnym Ślasku. Ponieważ opad ma wystąpić  z praktycznie całkowicie zdezintegrowanego frontu, jego wielkość może być niewielka. Opady mogą wystąpić znacznie później niż na Górnym Śląsku.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: raf1974 w Styczeń 19, 2010, 10:18:39 am
Panowie zobaczcie co GFS przewiduje na Sobotę i Niedziele. Miało być ledwo poniżej zera, a tu nagle prognozy przeorientowały się na silny mróz. Nawet na wysokości 850 mb zimno. Szykuje się masywny napływ powietrza polarno kontynentalnego. Szkoda ludzi którzy do tej pory nie mają prądu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: ppawlak2 w Styczeń 19, 2010, 11:20:55 am
Cytat: "raf1974"
Panowie zobaczcie co GFS przewiduje na Sobotę i Niedziele. Miało być ledwo poniżej zera, a tu nagle prognozy przeorientowały się na silny mróz. Nawet na wysokości 850 mb zimno. Szykuje się masywny napływ powietrza polarno kontynentalnego. Szkoda ludzi którzy do tej pory nie mają prądu.

Popatrz co GEM tworzy.W najcieplejszym momencie dnia max -20C.Oczywiście to pewnie bzdury.Jednak dawno takiej
prognozy tego modelu nie widziałem.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Styczeń 19, 2010, 13:22:46 pm
Nad ranem u mnie UM widzi - 10, -11, GFS -6, -7 a GEM -11, -12 zobaczymy który model się sprawdzi:). Rzeczywiście nadchodzą tęgie mrozy
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 19, 2010, 17:40:42 pm
Boje się aktualizacj GFS z godz. 12  8-)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: gustfront w Styczeń 19, 2010, 20:30:30 pm
Spójrzcie na ostatnią aktualizację modelu GEM. Wygląda wprost niesamowicie! GFS daje temperatury o ponad 10 st niższe. Jedno jest pewne, nadchodzi jedna z największych fal mrozów w tym stuleciu. Ciekawe, który model trafi z temperaturą.

(http://img18.imageshack.us/img18/4351/t2m46ffff7r5lo08yuuu.png) (http://http://img18.imageshack.us/i/t2m46ffff7r5lo08yuuu.png/)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 19, 2010, 22:21:37 pm
:lol:  :o  :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Styczeń 20, 2010, 00:18:22 am
Moze dla polski tak, ale dla terenow ukrainy :)

PS: GFS tez juz nie ma skali haha
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 20, 2010, 00:33:27 am
Meteoblue daje minimalną temperaturę -17C w południowej Polsce, więc jest nieco cieplejszy niż GFS.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 20, 2010, 05:58:42 am
Trochę się sytuacja zmieniła na 25,26.1

25.1
(http://img713.imageshack.us/img713/8387/t2m43.png)

(http://img713.imageshack.us/img713/1059/sndp43.png)

26.1
(http://img713.imageshack.us/img713/3198/t2m51.png)

(http://img713.imageshack.us/img713/3522/sndp51.png)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 20, 2010, 06:39:52 am
Dużo się zmieniło.

GFS wymyślił sobie w sobotę jakiś ośrodek niżowy nad Morzem Północnym, który pogłębiając się przejdzie przez Belgię, południowe Niemcy, a następnie skręci na północny wschód, nad Czechy. Ma z tego sporo popadać.

Generalnie niż jest tak niewielki, a prognoza tak odległa, że funta kłaków bym za nią nie dał.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 20, 2010, 07:46:28 am
Widzieliście nową aktualizacje modelu GEM ?

Fakt ocieplił się trochę :o

Do tego chyba mu się 'skala skali' skończyła bo dla Ukrainy odwalił -42 ;)

Bardzo blisko Polski jest ta wartość już ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 20, 2010, 10:43:58 am
Tak sprawdzałem sobie teraz inne modele i powiem Wam ,że GFS daje w okolicach Wrocławia -27

i NOGAPS również daje -27 ,ale bardziej na wschód Polski  ( ciepłe modele :D )

no a GEM to wiadomo po -38

Mam tylko pytanie co na to jeszcze inne modele ? Np. ECMWF ?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 20, 2010, 12:02:14 pm
W kolejnych prognozach temperatury rosną.
DLa Wrocławia min na początku było -30C, teraz już tylko -18C.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 21, 2010, 06:05:59 am
Cytat: pdjakow

GFS wymyślił sobie w sobotę jakiś ośrodek niżowy nad Morzem Północnym, który pogłębiając się przejdzie przez Belgię, południowe Niemcy, a następnie skręci na północny wschód, nad Czechy.


Zobaczcie ,GFS znowu widzi ten niż

(http://img199.imageshack.us/img199/7233/cis35.png)

Pozostały 2 doby do powstania niżu nad Morzem Północnym

(http://img32.imageshack.us/img32/7862/cis19.png)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 21, 2010, 14:16:05 pm
GEM nas straszy, a na przyklad serwis "wunderground" dla Krakowa prognozuje juz tylko -14st.C nocą. Ciekawe jak to wyjdzie w rzeczywistosci.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 21, 2010, 14:24:03 pm
a w Raciborzu "wunderground" daje -28st (podniósł, bo wczoraj dawał -30st)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 21, 2010, 14:28:48 pm
a dla Katowic tylko -16st.C dziwne...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 21, 2010, 15:47:18 pm
Miasto położone jest w Kotlinie, więc to pewnie wyjaśnia (częściowo?) taką różnicę
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: raf1974 w Styczeń 21, 2010, 17:15:35 pm
Ładna inwersja wyżowa. Właściwie dwie. Dolna radiacyjna.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 21, 2010, 18:43:24 pm
WRF 12km daje -30C na wschodzie....
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Styczeń 21, 2010, 21:27:21 pm
Cytat: "darius"
Miasto położone jest w Kotlinie, więc to pewnie wyjaśnia (częściowo?) taką różnicę


O które miasto Ci chodzi? Jesli o Katowice, to raczej powinno być tam chłodniej, gdyż ciężkie, mroźne powietrze chętnie "schodzi" do zagłębień terenu.

Przeglądałem dziś wyliczenia GFS-u i GEM-a i muszę powiedzieć, że GFS jest chyba "niepoważny". Wg niego powietrze PPk ma być wilgotne, ale przecież pochodzi ono z głębi kontynentu a nie znad morza. Wszystko zależy od tego, czy będzie wisiał Stratus. Jeśli będzie, to GFS się sprawdzi (plus minus 5 stopni), jeśli jednak nie, to bliżej prawdy będzie model GEM, ale jak blisko - tego nie wiemy. Mrozy rzędu -35 stopni są jeszcze niewykluczone, ale myślę, że skończy się na -30 stopniach i to tylko gdzieś na Podlasiu i Kujawach.  ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 21, 2010, 22:17:13 pm
^^^ o Racibórz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 21, 2010, 23:26:43 pm
Wstawiam dla potomości prognozę model WRF dla minimalnej temperatury. Według mnie jest bardziej wiarygodna od GFS bowiem są to ustawienia chłodniejsze niż dla GFSu.
Wygląda na to, że przez kilka nastęnych nocy szykuje się regularnie temperatura poniżej -20C w wielu miejscach Polski. Różnice będą ponad 5C - w zależności od wielkości zachmurzenia.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 22, 2010, 06:14:23 am
Tak to widzi UM ,widać że prognozuje duże spadki też na przedgórzu i w górach ,oczywiście przy braku zachmurzenia

Jutro rano
(http://img638.imageshack.us/img638/5317/gth000000u2010012200030.png)

Noc 24/25
(http://img638.imageshack.us/img638/1803/gth000000u2010012200048.png)

Na drugiej mapce widać mroźne rejony wolfera , dariusa i moje :) ,cały czas sprawa jest otwarta ,wszystko rozbije się o prawidłowe prognozy zachmurzenia i prędkości wiatru
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 22, 2010, 06:22:55 am
UM sugeruje więc rozpogodzenia. Ciekawe - GFS tego u mnie nie widzi. Jeśli się rozpogodzi, temperatura we Wrocławiu spadnie jutro rano poniżej -15, które sugeruje meteogram UM, zapewne do -18.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 22, 2010, 07:52:18 am
Sebastian ja juz leje niemieckie dodatki do paliwa, a plyn w chlodnicy do -45st.C  :) Oj, cos czuje, ze tym razem -30st.C nas nie ominie.

Suwałki -19,5st.C, to daje błąd GFS rzedu 5, 6 stopni... GEM trafił idealnie
chyba sie zaczyna :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 22, 2010, 08:23:07 am
^^^ nie strasz ludzi! :mrgreen:
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 22, 2010, 08:29:09 am
Cytat: "darius"
^^^ nie strasz ludzi! :mrgreen:
Jakbym słyszał mojego szefa  :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 22, 2010, 08:47:32 am
Cytat: "darius"
a w Raciborzu "wunderground" daje -28st (podniósł, bo wczoraj dawał -30st)

Dziś to jedzie zupełnie po bandzie i daje w pon.... -34st!!
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 22, 2010, 08:52:13 am
WIęc w kórym czasie mają być największe mrozy z niedzieli na pon czy z pon na wtorek?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Styczeń 22, 2010, 09:49:07 am
Na wschodzie rano było około -14 lekkie chmurki, teraz zupełne pogodnie, piękny błekit nieba. Ale to akurat wroży tylko i wyłącznie duże spadki temp....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 22, 2010, 12:46:05 pm
Na razie prognozy wskazują że najchłodniej ma być 25.01 rano we wschodniej połowie kraju
Ale następne dni 26 i 27 mają być także bardzo chłodne.
Jestem ciekawy co się wydarzy w Warszawie w poniedziałek...

Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Styczeń 22, 2010, 14:56:07 pm
GEM daje dziś na noc -20 UM -15 a GFS -13, stawiam na UM, GEM jest niemożliwy :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 22, 2010, 15:13:28 pm
Aktualnie na wschodzie jest -13C, dzisiejsza noc nie będzie jeszcze taka chłodna.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Styczeń 22, 2010, 18:57:40 pm
ładne te mrozy zapowiadają, aczkolwiek ciężko będzie pobić styczeń przynajmniej na Śląsku :) pół metra w Bytomiu, teraz wyjątkową zimę ma przede wszystkim północ i zachód. Chociaż jeżeli doświadczę jeszcze raz -30 w Bytomiu (jak w 2006) to nawet ten skąpy śnieg w naszych górach wybaczę :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 22, 2010, 20:27:13 pm
Nie no mróz to mi nie dziwny sniegu moze być metr ale -30 to przesada pomysl o tym ile owocow by przez to poszło bo takie wisnie,czeresnie nawet troszke wiecej  odporne jablonie przy takich mrozach moglyby nie wytworzyć kwiatow także to nie jest raczej nic fajnego.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 22, 2010, 20:46:21 pm
Twojapogoda pisze, ze Teodoryk jest podobny do wyzu MIkołaj z 2006r a przeciez wtedy to był bodaj Klaus.CHyba, ze jakies innne nazwy sa.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 22, 2010, 21:47:55 pm
Niemcy ten wyż na wschodzie nazywają Dirk.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 22, 2010, 23:11:05 pm
Na obecnym etapie rzeczywiste temperatury są o 1-2C niższe niż model WRF i 2-3C wyższe niż GEM.
O błędach modelu UM i GFS już nie wspominam.
Jeżeli nic się nie zmieni -30C moze być na wschodzie 24 lub 25.01 nad ranem, tak więc prognozy podawane w mediach będą miały zawyżone temperatury.
W Tatrach mega inwersja, na mapie temperatury gór nie widać.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 23, 2010, 07:55:34 am
U mnie bliżej realnych temperatur(-18,2*C z 7:00 rano) GEM i UM ,GFS i WRFy około 5*C za ciepłe ,błędy te wynikły za pewne z błędnej prognozy zachmurzenia i prędkości wiatru
Zobaczymy co kolejne noce pokażą
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 23, 2010, 09:05:50 am
Sebastian jest kilka ustawień WRFa. Podaj jak konkretnie wyszły.
Mikroskala jest na modelu ciepłym wiec nie powinien byc dobry w tych warunkach.
Najlepsze warunki powinen dawać model 12km.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: marcin (max) w Styczeń 23, 2010, 15:32:25 pm
Witam :)
Reszta modeli - lipa a GEM to chyba przesadził maksymalnie zwłaszcza jeśli chodzi o temperaturę w ciągu dnia :D
Pozdrawiam
Marcin
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: gre3x w Styczeń 23, 2010, 15:45:11 pm
Z kolei u mnie temperatura o 7 czasu lokalnego wyniosła -17,1 st. C (pomiar na wysokości około 2 m nad gruntem).
Na tych wykresach to jest czas podawany wg GMT czy czasu lokalnego?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 23, 2010, 17:24:00 pm
Generalnie jest UTC czyli nasz czas +1h.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 24, 2010, 22:05:59 pm
Chyba warto zapisać aktualne warunki jakie panują na północnej półkuli. Nie jest tak zbyt często.
24.01.2010 g. 12.00
Trwa to już dość długo.
Na wschód i w Polsce widać sporą strefę chłodu. Jeśli chodzi o właściwości jest to PAk, jednak napływa do Polski ze wschodu dlatego w większości serwisów nazywana to masą PPk.
Jest tak zimno dzięki adwekcji ciepła przez Atlantyk, Morze Norweskie daleko na północ. Widać, że zimne powietrze zostało praktycznie „wymiecione” z bieguna. Prawdziwy chłód jest na Dalekim wschodzie.
Teraz prognozy:
+84h 28.01.2010
Fala Rossbiego uległa zafalowaniu, powstały niż sięga Polski od północy, zimne powietrze jest zaciągane na północ. Na zachodzie dalej nie widać wyraźne aktywności cyrkulacji strefowej
+132h 30.01.2010
To już fusy ale trzeba to sprawdzić czy tak wyjdzie
Niż zaciąga chłodne powietrze od wschodu górą i zaczyna transportować na południe w stronę Polski. Czyli ma szanse wrócić do nas znowu chłodna masa powietrza. Przy okazji widać że chłodne powietrze ze wschodu zaczyna płynąć na zachód w stronę „naszej zatoki niżowej”

Generalnie jest zmiana cyrkulacji z zimnej i suchej na zimną wilgotną. Obie cyrkulacje należą do najchłodniejszych jakie trafiają do Polski.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 25, 2010, 11:24:54 am
Wygląda na to, że Cię zawieje i zasypie.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 25, 2010, 13:09:31 pm
Oczywiście dane mają cały fazę motyla, ale logicznie patrząc może być coś takego.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Styczeń 25, 2010, 16:10:45 pm
nie no to po prostu niesprawiedliwe, południowy wschód bez grama świeżego sniegu???? I dziwić się, że to Polska B czy C....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: DJ NeoN w Styczeń 25, 2010, 18:08:56 pm
Jako że najbardziej do mnie przemawiają dane z tabel dla danych lokalizacji to tak też zaczynam przeglądanie prognoz. I tutaj mam pytanie. Model GFS od paru cykli obliczeniowych podaje dziwny moim zdaniem opad na 01.02.2010 00 UTC. Mi to wygląda na jakiś błąd jednakże do pewności w tej kwestii niech wypowiedzą się osoby obeznane w temacie.

Pozdrawiam...
DJ NeoN
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 25, 2010, 18:12:46 pm
MIesiąc się kończy, miesiąc jakiego mało kto by sie spodziewał 30dni temu. Moze mi ktoś poweidziec kiedy ost. raz był taki przypadek, że przez cały miesiąc w większpści kraju temperatura nawet na godzine nie wzrosła opwyżej 0. U mnie tak nie było, najbliżej było w noc noworoczną był deszc ale mróz i wtedy podczas tych śnieżyc jednak na normalnej wysokości temp. też nie poszła powyzej 0.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 25, 2010, 18:24:52 pm
Nie nalezy brać dosłownie konkretnej ilości śniegu, bowiem do końca nie będzie wiadomo ile spadnie przy opadach konwekcyjnych.
Generalnie najmniejsze szanse są na opady w południowo-wschodniej Polsce. Jednak właśnie 1.02 mogą wystąpić opady na Podkarpaciu z fragmentu niżu który ma pochodzić znad morza Śródziemnego (to jest odpowiedź na poprzednie pytanie). Załączona mapa nie obejmuje tego okresu.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: David w Styczeń 25, 2010, 19:57:03 pm
juliusz czyli reasumując wystąpienie opadów konkwekcyjnych jest praktycznie przesądzone? Z załączonej mapki wynika, że nieźle nasypie w okolicach Elbląga czyli ruszy tzw "efekt Elbląga".
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 25, 2010, 21:21:46 pm
Opady konwekcyjne raczej będą, natomiast gdzie najwiecej napada tego nikt nie przewidzi.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Styczeń 25, 2010, 22:16:08 pm
Cytat: "BukmacherTSWFCB"
MIesiąc się kończy, miesiąc jakiego mało kto by sie spodziewał 30dni temu. Moze mi ktoś poweidziec kiedy ost. raz był taki przypadek, że przez cały miesiąc w większpści kraju temperatura nawet na godzine nie wzrosła opwyżej 0.


Bardzo podobne temperatury do tegorocznych mieliśmy ostatnio w styczniu 2006:

tu np. dla Krakowa: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?i ... 1&ndays=31 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?ind=125660-99999&ord=DIR&ano=2006&mes=01&day=31&ndays=31)
a tu dla innych stacji IMGW: http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?m ... 1&ndays=40 (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?mode=1&state=Pola&ind=&ord=REV&ano=2006&mes=01&day=31&ndays=40)


Skończyło się to tak, że odchylenie średniej temperatury stycznia 2006 od normy 1961-1990 przekraczało w Polsce 5 *C (na minus oczywiście):
(http://images48.fotosik.pl/252/dea34b5087d1d8c6.gif)

Podobne odchylenie (może nawet większe) będziemy chyba mieli w tegorocznym styczniu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 25, 2010, 23:15:57 pm
Zobaczymy co przyniosą ostatnie dni stycznia. W poludnio wschodniej czesci kraju moze byc ciezko o takie odchylenie.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Bartek w Styczeń 26, 2010, 00:24:26 am
Cytat: "Wolfer"
Zobaczymy co przyniosą ostatnie dni stycznia. W poludnio wschodniej czesci kraju moze byc ciezko o takie odchylenie.

Może być różnie - np. za ostatni tydzień odchylenie jest duże:
(http://images36.fotosik.pl/139/611ba295c8df3bf0.gif)

A jakie będzie za cały miesiąc? Według mnie na pewno na minus i to sporo.
Niedługo zobaczymy.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 26, 2010, 11:36:05 am
Tzn. mnie nie chodzi bardzo o samo odchylenie ale o sam fakt, że przez cały miesiąc na większości terenów kraju temp. ani na godzine nie przekroczyła 0, odchylenie to inna sprawa. Styczeń 2006 miał spore odchylenie na minus ale nawet biorąc za przykład swój rejon to wtedy dni z temp.powyzej 0 w miesiacu było  ok 1/3, 1/4 owszem były srogie mrozy ale atlantyk był wtedy bardziej aktywny i co jakiś czas przychodziły niże z których był spory opad ale było też cieplej. Nawe jezeli teraz odchylenie było by ciut mniejsze ale pewnie będzie większe to i tak jest to już wyjątkowa jak na nasz kraj w ostatnich latach sytuacja, że większośc kraju przez cały miesiac co do godziny ma ciagły mróz.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: DJ NeoN w Styczeń 26, 2010, 13:11:57 pm
A ja dalej będę się upierał że z tym opadem o 00 UTC 01.02.2010 jest coś nie tak. Proszę spojrzeć w tabele są przypadki że przy 4% zachmurzeniu opad wynosi 5mm i więcej. Od kilku cykli zawsze o tym samym czasie występuje taka anomalia...

Pozdrawiam...
DJ NeoN
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Styczeń 26, 2010, 13:20:24 pm
zapowiada się tydzień z opadami, niestety dopada najwięcej tam gdzie już jest dużo śniegu, a mniej tam gdzie jest mało :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: gustfront w Styczeń 26, 2010, 21:19:08 pm
Fatalne prognozy dla mieszkańców Polski północnej. Do końca tygodnia na Pomorze może spaść 30-40 cm śniegu, a to wszystko w akompaniamencie silnego wiatru. Już jutro z NW wkroczy do Polski strefa intensywnych opadów śniegu związana z głębokim niżem (975 hPa), który znajdzie się na Bałtykiem. nad północnymi regionami opady utrzymają się wyjątkowo długo co będzie związane z próżniejszą konwekcją< a co za tym idzie rozbudowanymi chmurami cb z obfitymi opadami śniegu> niewykluczone< że lokalnie przejdą burze śnieżne. Kolejny niż i kolejna porcja opadów szykuje się na sobotę.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 26, 2010, 22:46:20 pm
Pytanie do Juliusza lub Piotra. Czy w przyszłym tygodniu możliwe są znów solidne opady od E i SW związane z jakimś nizem z południa, ktory pojdzie przez bałkany i jeszce nabierze mocy nad morzem czarnym. Chyba na bałkanach i u naszych wshodnich sąsiadów potężnie posypie chyba, że się myle i to się jeszce zmieni.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 26, 2010, 23:04:45 pm
Na aktualnym etapie to już nieaktualna prognoza. Ma wejść niż, ale położony znacznie wyżej (bardziej na północ - utworzony nad Szkocją). Część osób mało obeznanych w temacie może się pomylić. Opady będą w większej cześci kraju niż wskazywały pierwotne prognozy ale o mniejszej intensywności. To ozywiście może się zmienić
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 27, 2010, 07:02:05 am
W nocy w trójmieście sporo spadło śniegu,
Prognozy są jak na na razie są fatalne.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Styczeń 27, 2010, 07:13:00 am
no na polnocy moze byc problem. Chociarz i w rescie polski nieciekawie. 20cm toduzo
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Styczeń 27, 2010, 10:12:51 am
GFS zwariował!

Tak sobie przejrzałem prognozę na najbliższe 2 tygodnie i GFS... oszalał. Wiem, wiem, ze to tylko "fusy" i miało być cieplej, a nie będzie, ale kolejny tydzień mrozów po -20 - -30 st? Trochę mnie to zaczyna przerażać.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Styczeń 27, 2010, 11:47:29 am
Na pewno nie miało być cieplej, nawet wróżka już o tym nie pisze. jezeli jakieś modele pokazywały odwilż, to była ona 2-3 dniowa i max 2-4 stopnie na plusie. Zima będzie na pewno długa i w lutym śniezna.
W Lublinie od kilku godzin pada śnieg z czystego nieba:) spadło jakieś 2 cm, przy temp. jakies -13.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: MMM w Styczeń 27, 2010, 16:58:31 pm
Cytat: "juliusz"
W nocy w trójmieście sporo spadło śniegu,
Prognozy są jak na na razie są fatalne.
Pzdr
J

Gdzie można obejrzeć tego typu mapy ? Czy WRF jest aktualizowany? Bo wchodząc ze strony głównej, czy to w 5km czy w 12km, wyświetla jakieś stare daty, a takiej zakładki jak świeżo spadły śnieg nawet nie ma ...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 27, 2010, 21:01:05 pm
Model 12km cały czas działa: http://www.gfspl.rootnode.net/wrfpl/T2M/00 (http://www.gfspl.rootnode.net/wrfpl/T2M/00)
Model NMM 5km także, ale widzę że coś Piotr nie aktualizował go ostatnio, ARW 5km czasowo jest wstrzymany z uwagi zwiększone obciążenie komputera.
Wyniki w dość surowej formie są tutaj:
http://153.19.38.189/im/zadanie/WRF.htm (http://153.19.38.189/im/zadanie/WRF.htm)
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: MMM w Styczeń 27, 2010, 21:27:45 pm
Działa, działa, chodziło mi aktualizacje map. Teraz jest ok :)  ( mowa o 12km )
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 28, 2010, 02:09:47 am
Radar z pogodynki oraz z IMiGW notuje teraz nasilenie opadu ponad 10mm nawet do 20mm !

Jest to chyba pomyłka ? BO to kilka krotnie więcej niż dziś nad pomorzem :) ), ale nie przesadzajmy:D , skąd ta fala takich potężnych opadów ?

Szkoda, że nie mogę zrobić screena , ale nie tylko mnie to zaciekawiło , na szczęście było kilka osób, które mogą to potwierdzić :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 28, 2010, 02:51:42 am
Otóż chciałem edytować mój post .

Radary nie myliły się - przez Katowice przechodzi śnieżny orkan ..

Nie wiem ile wieje 70-80km/h ?

Widoczność ograniczona do 50m. Takich śnieżyc nie było tu od lat. Zresztą w całym moim życiu pamiętam takie może dwie , ale nie tak długie .

Za oknem nie widzę nic - jak mgła .

Słysze tylko jak mi śnieg wali po oknach jak grad , wiatr wyje jak głupi .

Depesze muszą to zarejestrować , stacje , nie wiem cokolwiek .

Musi ktoś to potwierdzić bo przez Katowice przechodzi dosłownie śnieżny orkan , wygląda jak burza śnieżna tylko bez wyładowań - jak tak popada do rana to będzie katastrofa - proszę z góry sprawdźcie od razu z rana co się tu wydarzyło -  a jest tak, że nie można zasnąć :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Styczeń 28, 2010, 06:16:23 am
Dopiero teraz zaczynają pojawiać się u mnie pojedyncze płatki śniegu,może się rozpędzi ,temperatura wzrosła z -13*C(0:00) do -6*C(6:00)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: kslawin w Styczeń 28, 2010, 06:36:06 am
A mnie zasypało i zawiało :(
Temperatura -8,6 (o 24 było -13)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Styczeń 28, 2010, 07:44:18 am
Siły opadu przedstawionej jako odpowiednik mm z dBZ nie stosuje się do opadu śniegu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Styczeń 28, 2010, 09:28:18 am
No to jestem w centrum niżu. Wiatr nie wieje, ostro pada z początku frontu okluzji.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Styczeń 28, 2010, 12:11:00 pm
W Tarnowie spadlo moze z dwadzieścia płatków :)
Interesuje mnie noc z niedzieli na poniedzialek i z poniedzialku na wtorek. Serwis wunderground dla Krakowa  podaje wartosci rzedu -20, -23. Co o tym sądzicie?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 30, 2010, 02:16:53 am
No i prawdopodobnie na Śląsku zaznacza się niestety fen .

Temperatura z -2,2 poszybowała na +1,6

Dane według: Głównego instytutu Górnictwa
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Styczeń 30, 2010, 03:51:35 am
No to fen się rozszalał na maxa...

Katowice cały czas od 1,4-1,6 na plus

Za to w Sowczycach musi być ostro-według GDDKiA temperatura wynosi tam: +6,4  :shock:

Z tendencją do wzrostu nawet do +7.0*C

Może to jakiś błąd ? Jeśli nie, to czy jakiś model przewidział taki rozwój sytuacji ?:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: mateuszr w Styczeń 30, 2010, 13:10:08 pm
Cytat: "Daniels."
No to fen się rozszalał na maxa...

Katowice cały czas od 1,4-1,6 na plus

Za to w Sowczycach musi być ostro-według GDDKiA temperatura wynosi tam: +6,4  :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Styczeń 30, 2010, 13:24:32 pm
w Lublinie około zera:) przelotnie pada śnieg. Jestem Ciekaw czy wschód będzie zahaczony o niz z Ukrainy.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Styczeń 30, 2010, 14:00:20 pm
pierwszy raz ciesze się z plusa w zimie. Przynajmniej strąciło do reszty szron i lód.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 01, 2010, 08:52:34 am
Coś cisza się zrobiła na forum....
Na wschodzie trochę popadało, w Lublinie w nocy spadło  ok. 5 cm sniegu, drogi jak zwykle białe:) temp. minus 8.
W końcu zbliża się powolna odwilż, temp. będzie oscylowac wokół zera, jedynie śniegu popada w tym tygodniu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 01, 2010, 08:58:57 am
Cisza na forum przez chat  :P
W Tarnowie spadlo 10 cm sniegu, a co do odwilzy, to nie taka oczywista sprawa. Jak na razie modele błądzą. W sobote mialo byc niby +10, okazac sie moze ze bedzie 10 ale na minusie
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 01, 2010, 09:57:59 am
Znowu szykuje się zmiana cyrkulacji, problem w tym że do końca nie wiadomo co będzie dalej. Na  początku fakty. GFS dobrze przewidział aktualną sytuację dla prognozy +132h w dniu 24.01: viewtopic.php?f=13&t=145&start=60 (http://www.gfspl.rootnode.net/forum/viewtopic.php?f=13&t=145&start=60)
Polska w dalszym ciągu znajduje się w zagłębieniu stacjonarnej fali geopotencjału. W środku tego zagłębienia fali oscylują niże, które czerpią swoją energię głównie z morza Północnego, natomiast konieczny chłód do kondensacji pochodzi z powietrza które pierwotnie znajdowało się na wschód od Polski. Na zewnątrz tego układu od południa znajduje się kolejna strefa cyklicznie powstających niżów śródziemnomorskich, które energię czerpią z ciepłego morza natomiast chłód z powietrza wyrzucanego z chłodnych wycinków niżów krążących wewnątrz zagłębienia fali. Niże śródziemnomorskie utrzymują stacjonarność fali, bowiem wywołują adwekcję ciepła na wschód od Polski. Tymczasem na zachodzie widać zmiany, wyraźnie wzrosła adwekcja chłodu z Kanady nad Atlantyk co zwiększa aktywność cyrkulacji strefowej. Występowanie wyżu nad morzem Norweskim powoduje, że układy niżowe nie będą podążały na północ. W takiej sytuacji możliwe jest odtworzenie stacjonarnego niżu Islandzkiego który zasilany kolejnymi niżami będzie powodował zanik wyżu Atlantyckiego, wywołując tym samym zanik zagłębienia fali geopotencjału nad Europą .
Dla prognozy +60h widać już całkowity zanik fali, ze strefami ciepłego powietrza na Atlantyku (pozostałość po wyżu), oraz na wschód od Polski (efekt niżów śródziemnorskich)
Dla prognozy +90h widać dalszy wzrost aktywności cyrkulacji strefowej która ma już obejmować prawie całą Europę,  jednak na wschodzie widać także wzrost ciśnienia w ciepłym (z góry) wyżu na wschód od Polski.
Ostatnia sensowna prognoza +132h wskazuje na powstanie z kolei grzbietu fali geopotencjału  nad Europą w wyniku adwekcji ciepła przez niż  Islandzki, nie oznacza to jednak jednoznacznego ocieplenia w Polsce. Położenie strefy podziału gdzie będzie oddziaływał niż z zachodu i wyż ze wschodu nie jest jasna i ciągle się zmienia w kolejnych prognozach. Nie można na tej podstawie mówić jednoznacznie jaka będzie pogoda w Polsce po 6.02. Jeżeli obejmie nas niż z zachodu, będzie odwilż w Polsce przypuszczalnie z temperaturami około 3 do 5C. Natomiast, jeżeli wpływ będzie miał wyż ze wschodu, temperatury nie będą bardzo niskie, kiedy będzie występowało zachmurzenie, bowiem ten wyż powstał z dość ciepłego powietrza, jednak w przypadku braku zachmurzenia spadki temperatur będą znaczne.

Pozdrowienia
Juliusz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Luty 01, 2010, 10:00:28 am
Cytat: "Wolfer"
Cisza na forum przez chat  :P
W Tarnowie spadlo 10 cm sniegu, a co do odwilzy, to nie taka oczywista sprawa. Jak na razie modele błądzą. W sobote mialo byc niby +10, okazac sie moze ze bedzie 10 ale na minusie
jaki chat:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 01, 2010, 10:11:03 am
(w lewym gornym rogu)
Pogodowy czat  :) Z tego wzgledu mniej postow na forum
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 04, 2010, 06:44:41 am
GFS sugeruje w dość futurystycznej przyszłości powstanie niżu Śródziemnomorskiego ,trzeba się przyglądać dalszym aktualizacją bo może dać niezłe opady nad naszym krajem

(http://img22.imageshack.us/img22/3475/cis58.png)

(http://img22.imageshack.us/img22/5273/cis61.png)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 04, 2010, 17:43:30 pm
I co panowie? Zima idzie :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 05, 2010, 06:11:49 am
wolfer zima już jest :) ,może być tylko gorzej

prognoza dobę później, ten sam czas

(http://img198.imageshack.us/img198/9786/cis50genua1.png)

(http://img198.imageshack.us/img198/9940/cis53genua1.png)

Zaczyna to wyglądać co raz niebezpieczniej
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 05, 2010, 09:05:52 am
Tak się kształtują opady śniegu w 4 kolejnych prognozach.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 06, 2010, 07:43:25 am
Prognoza po kolejnych 24h

(http://img109.imageshack.us/img109/7034/cis42genua2.png)

(http://img109.imageshack.us/img109/4282/cis45genua2.png)

Do pojawienia się opadów nad południowo wschodnią polską około 120h
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 06, 2010, 09:07:49 am
Cały czas prognozy są niestabilne jeśli chodzi o położenie tego niżu, tak będzie prawie do końca.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 06, 2010, 10:03:50 am
Ale caly czas to wschód i południe ma być zasypane śniegiem... Zresztą na wschodzie od rana delikatnie pada przy umiarkowanym wietrze.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 07, 2010, 07:14:33 am
Kolejna aktualizacja GFS
(http://img12.imageshack.us/img12/2129/cis37genua3.png)

Inne modele widzą podobnie

(http://img12.imageshack.us/img12/4753/rukm961.gif)

(http://img12.imageshack.us/img12/2186/rgem1201.gif)

(http://img716.imageshack.us/img716/1726/recm1201h.gif)

Jak na razie jeszcze jest zbyt daleko w czasie żeby rozprawiać o opadach  ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 07, 2010, 08:58:53 am
Z opadami dalej jest średnio. Dwie ostatnie prognozy są stabilne ale to na razie jeszcze za mało. Załączam prognozę śniegu dla WRFa.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 07, 2010, 11:41:44 am
Co prognoza to inna adwekcja ciepla, innyopad. Trzeba poczekać mysle do wtorku :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 07, 2010, 16:37:21 pm
Wielkosc opadu nie zmienia sie znacząco czego nie mozna powiedziec o temperaturze.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 07, 2010, 16:42:01 pm
praktycznie kazda prognoza to opad sniegu, na wschodzie caly czas ponad 15 cm. rowniez temp. w okolicach zera, bez odwilzy i opadow deszczu
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 07, 2010, 17:34:23 pm
Mój region według tej mapki WRF oraz GFS to ponad 20cm :D

I mróz lekki.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 07, 2010, 18:21:09 pm
hehehe, teraz z 18 CET GFS polecial z opadami :) .
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 07, 2010, 18:53:58 pm
Oj, beda rekordy  ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 08, 2010, 06:09:52 am
Cytat: "Wolfer"
Oj, beda rekordy  ;)

No nie wiem czy tak nie będzie,przynajmniej na Bałkanach,pragnę zwrócić uwagę na kolejny niż formujący się w tym samym czasie  w okolicach Genui
W prognozie 180h mam trzy niże idące podobną trasą nie licząc tego co już dał mocne opady w Rumuni i Bułgarii ,prawdopodobnie nie obejdzie się bez powodzi na Bałkanach.Trzeba obserwować tą sytuację

(http://img109.imageshack.us/img109/3043/cis29genua4.png)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 08, 2010, 07:21:34 am
no gfs szaleje :P. PS : Bardzo blisko polski wiec i do nas moze cos dojsc.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 08, 2010, 09:31:03 am
rekordy....:) właśnie gfs w ciągu 6 godzin zabrał połowę opadów z Lubelszczyzny:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Luty 08, 2010, 10:39:01 am
No cóż, po prostu to było zbyt piękne, by mogło być możliwe...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 08, 2010, 12:23:45 pm
Wiarygodne prognozy będą około wtorku lub środy. Jak GFS "zabrał" połowę opadów, to przy następnej aktualizacji "odda" je i to może z nawiązką. Generalnie, wydaje mi się, że prawie w całym kraju nieźle pośnieży (podobnie, jak to było od 8 do 11 stycznia br.).

Ciekawe, co będzie dalej? Czy zima utrzyma się czy nadejdzie wielkie ocieplenie z południa (w III dekadzie lutego)? Ta kwestia jest nawet ważniejsza niż sila i zasięg czwartkowo-piątkowych opadów śniegu, ponieważ duże ciepło zagrozi powodzią na wielką skalę.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 08, 2010, 12:57:49 pm
Cytat: "Mikelis"
Wiarygodne prognozy będą około wtorku lub środy. Jak GFS "zabrał" połowę opadów, to przy następnej aktualizacji "odda" je i to może z nawiązką. Generalnie, wydaje mi się, że prawie w całym kraju nieźle pośnieży (podobnie, jak to było od 8 do 11 stycznia br.).

Ciekawe, co będzie dalej? Czy zima utrzyma się czy nadejdzie wielkie ocieplenie z południa (w III dekadzie lutego)? Ta kwestia jest nawet ważniejsza niż sila i zasięg czwartkowo-piątkowych opadów śniegu, ponieważ duże ciepło zagrozi powodzią na wielką skalę.
Problem jest jeden - masz prognoze, ktorej wyniki bedą w stanie przewidziec pogode na tak odlegly termin? Ja niestety takowej nie poznalem i obawiam się, iż inni tez mieliby z tym problem. Proponowałbym zając sie prognozą wielkosci opadow jakie moga nas nawiedzic juz niebawem, to pozwoli wyciagnac odpowiednie wnioski... byle władze nie obudziły sie początkiem marca, kiedy juz bedzie za poźno...
Pozdrawiam
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 08, 2010, 13:48:13 pm
Chciałbym niesmiało zauważyć, że opady najbliższe tez będa miały duży wplyw na powódź przy roztopach.... Bo że takowa będzie  jest nieuchronne, Polska nie jest do takich rzeczy przygotowana w najmniejszy sposób. Pytanie tylko o skalę tego nieszcześcia...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 08, 2010, 15:35:26 pm
No GFS troszkę zwiększył mi opady i teraz daje 33mm .

Mogło by już zostać no chyba, że ma zamiar wzrosnąć to proszę bardzo ;D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 08, 2010, 16:12:31 pm
Zapisuje ten tekst ku pamięci, bowiem jak wiadomo mamy dość nietypową zimę….
Nad zachodnim Atlantykiem znajduje się cyrkulacja strefowa. Występuje w zasadzie stacjonarny układ niżowy który korzysta z pewnej ilości chłodu zalegającego nad Kanadą do kondensacji i wydzielenia ciepła utajonego. Jak widać nie występuje przepływ chłodnego powietrza z bieguna do Kanady, to być może powoduje że cyrkulacja strefowa jest bardzo słaba. Dzięki temu że układ niżowy jest stacjonarny wystąpiła adwekcja ciepłego powietrza nad środkowy Atlantyk, co wytworzyło strefę cieplejszego powietrza w środkowej troposferze nad środkowym Atlantykiem. To oczywiście hamuje dalszy rozwój układu niżowego na wschód. Tymczasem na Europą środkową i południową widać strefę chłodnego powietrza która niewątpliwie powinna wywołać aktywność niżową na Bałkanach. Już teraz widać pierwszy z niżów który co prawda nie obejmie Polski ale wywoła spływ chłodniejszego powietrza  z kierunku NE. Adwekcja większej ilość chłodu wywoła dodatkowy wzrost aktywności niżowej na południu.
Prognoza +60h potwierdza aktualne wnioski. W wyniku adwekcji jeszcze większej ilości chłodu ma powstać kolejny niż bałkański znacznie głębszy który już zapewne sięgnie naszego kraju. Ciepłe powietrze z niżów bałkańskich ma płynąć na wschód tak więc wytworzenie doliny geopotencjału nad Europą środkową jest całkiem możliwe. W takich warunkach jest możliwy przepływ układów niżowych wewnątrz doliny fali. Co daje wyraźną prognozę na znaczne opady śniegu w Polsce.
Prognoza +132h w zasadzie utrzymuje poprzednie warunki z tendencją do słabnięcia cyrkulacji południowej. Położenie wyżu nad Oceanem i niżu na południowym wschodzie daje pewne szanse na cyrkulację z północnego zachodu. Ale to już daleki domysł.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 08, 2010, 22:23:57 pm
Cytat: "juliusz"
Zapisuje ten tekst ku pamięci, bowiem jak wiadomo mamy dość nietypową zimę….


A jaka jest typowa zima dla Polski i Europy. Wydaje mi się, że prędzej zimy: 2006/2007, 2007/2008 i 2008/2009 były bardziej nietypowe, bo wręcz w ogóle nie przypominały tej pory roku ;)

Jednakże blokada cyrkulacji strefowej na Atlantyku jest imponująca i ma charakter dość trwały, co może być groźne wiosną i latem - z powodu podchodzenia z południa bardzo deszczowych niży a z północy i wschodu - suchych i zimnych wyży, które - zwłaszcza wiosną - mogą przynieść spore przymrozki i suszę.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 08, 2010, 23:33:24 pm
Jak połączymy poprzednią zimę z aktualną to pewnie wyjdzie zima typowa.....
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 09, 2010, 05:30:33 am
Nie całe dwie doby do wejścia opadów nad nasz kraj

(http://img534.imageshack.us/img534/959/imageashxgenua.gif)

Szczerze mówiąc nie wiem co o tym sądzić ,zasypie Małopolskę ?

(http://img22.imageshack.us/img22/6374/ssnownew84wieynieg.png)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 09, 2010, 08:27:28 am
Co 6 godzin wygląda, to inaczej ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 09, 2010, 08:47:09 am
Na Kujawach spadnie ok. 5 - 10 cm śniegu, więc raczej nie będzie aż tak źle jak 8 - 11 stycznia br. :roll:
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 09, 2010, 08:54:38 am
To nie miało oznaczać nic konkretnego, zwłaszcza że aktualna zima nie ma takiego samego wymiaru w różnych miejscach. Np. w Tatrach aktualna zima jest dość typowa z małą ilością śniegu, natomiast na północy już można spokojnie powiedzieć że jest to zima XX lecia.

Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 09, 2010, 09:35:40 am
Cytat: "Mikelis"
Na Kujawach spadnie ok. 5 - 10 cm śniegu, więc raczej nie będzie aż tak źle jak 8 - 11 stycznia br. :roll:
Dlaczego niby niekonkretne odpowiedzi? Pomysl...
Srednia arytmetyczna, to tak cięzkie zagadnienie dla Ciebie?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Luty 09, 2010, 15:54:40 pm
dziwne GFS cały czas pokazuję taką dziurę w opadach w okolicach Krakowa, w parametrze SNOWEQ, czyli opady mają przejść omijając w znacznej mierze Kraków? zawsze myślałem że to ta góra od zachodu Krakowa blokuje opady. Z 06 GFS ponownie zmniejszyl opady dla GŚ do 25mm, znacząco przybliżył też izoterme 0, do ostatnich godzin nie będzie wiadomo co i jak, a to już jest prognoza +48....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 09, 2010, 22:38:52 pm
Cytat: "Wolfer"
Dlaczego niby niekonkretne odpowiedzi? Pomysl...
Srednia arytmetyczna, to tak cięzkie zagadnienie dla Ciebie?

To trzeba od razu tak pisać, a nie palnąć jednozdaniową odpowiedź, która z naukowego punktu widzenia nic nie wnosi. Dla Ciebie też było trudno się wysilić by napisać coś więcej i nie obrażaj mnie.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 10, 2010, 05:46:21 am
Pozostała nie cała doba do wkroczenia opadów nad nasz kraj

(http://img269.imageshack.us/img269/706/imageashxgenua1.gif)

Od wczoraj zmieniły się też ilość i miejsca z opadem świeżego śniegu wg.WRF12km

(http://img269.imageshack.us/img269/5409/ssnownew841.png)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 10, 2010, 07:35:49 am
Tarnów niby 0cm? :)

Mikelis nie obrażam Cie, nie przesadzaj po prostu nie lubie jak ktos ma zakusy na to, by siać propagande :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 10, 2010, 07:47:49 am
prognoza nadal nie stabilna :D Teraz snieg zabrany z centrum, a zasypane podkarpacie hehe
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 10, 2010, 09:24:04 am
a pomyslec, że prognozy wskazują, że na podkarpaciu i na lubelszczyźnie sypac ma dopiero 14.02:)
wczesniejsze opady będa raczej umiarkowane.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 10, 2010, 09:25:53 am
Wypada pokazać drugi kawałek.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 10, 2010, 12:00:53 pm
Znowu stabilna prognoza hehe . Dziwne to ze GFS zmiejsza opady a WRF daje coraz wiecej.

PS: A to wyglada, że jeszcze troche dopada  w niedziele i poniedzialek sniegu z kolejnej fali, moze sporo sniegu spasc :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 10, 2010, 12:14:04 pm
heh, co gfs dodał o polnocy, teraz zabrał z nawiązką:) Zobaczymy co będzie wieczorem.
na poziomie około 10 cm od kilku dni utrzymują sie prognozy na czwartek piątek dla Lublina. Sobota i niedziela jeszcze nie wiadomo. Wstępnie troszkę więcej.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 10, 2010, 14:14:05 pm
> Dziwne to ze GFS zmiejsza opady a WRF daje coraz wiecej.

Trzeba pamiętać że WRF liczy wyniki z poprzednich danych modelu GFS, czyli jest o 6h do tyłu względem GFS.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 10, 2010, 14:44:14 pm
aha ;p nie wiedzialem dzieki :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 10, 2010, 15:17:01 pm
Zanos się na to, że w poniedziałek będzie największa pokrywa tej zimy, potem powoli zacznie jej ubywać. No i widac coraz wyraźniej pokazującą się odwilż na horyzoncie. Co prawda jedna wróżka juz wywróżyła, że za tydzień będzie +10 czy nawet +12 ale faktycznie temp. powinna dojść do około 5 stopni z niewielkimi opadami deszczu i śniegu z deszczem.
Chyba powolny koniec zimy się szykuje....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 10, 2010, 18:08:07 pm
Jak widac prognozowanie Balkanow jest awykonalne, kolejna aktualka
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 10, 2010, 18:35:26 pm
Generalnie problemem jest tylko południe kraju, w innych miejscach błąd jest znacznie mniejszy. Jak wiadomo chodzi o wielkość adwekcji ciepła z południowego wschodu co może mieć wpływ na typ opadu.
Trzeba pamiętać że to może być nie koniec opadów. Kolejny niż bałkański także ma aktualnie sięgnąć swoim frontem Polski
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 10, 2010, 19:38:10 pm
Niż znad Rumuni oficilanie został nazwany przed Rade Starszych jako Pączuszek. Proszę stosować się do nomenklatury XD
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 10, 2010, 21:23:55 pm
Cytat: "lubelak"
heh, co gfs dodał o polnocy, teraz zabrał z nawiązką:) Zobaczymy co będzie wieczorem.
na poziomie około 10 cm od kilku dni utrzymują sie prognozy na czwartek piątek dla Lublina. Sobota i niedziela jeszcze nie wiadomo. Wstępnie troszkę więcej.


Hehe, mówilem, że tak będzie ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 10, 2010, 22:35:57 pm
Heh a Um podaje dla Lubelszczyzny opady deszczu i kilka stopni na plusie.... Wszystko w piątek. Zobaczymy.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 11, 2010, 05:42:38 am
Pączuszek  ;)

(http://img121.imageshack.us/img121/1551/ssnownew842.png)

PS. 5:40 pierwsze ugryzienie pączuszka,cukier puder nad Skawiną  :D
PS2. 6:00 gęsty cukier puder z domieszką lukru ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 11, 2010, 07:28:53 am
A u mnie chyba sprawdza się czarny scenariusz :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 11, 2010, 07:40:42 am
Termometr wskazuje -4st.C, a a opaad sniegu do złudzenia przypomina krupe sniezna. Oj trzeszczy okrutnie  ;) Pada coraz mocniej!
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 11, 2010, 07:48:16 am
U mnie już ostro sypie ;).
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 11, 2010, 08:11:27 am
Lubelszczyzna od godziny delikatnie prószy śnieg, od 15 minut porządnie sypie, temp. około -3. UM dalej przewiduje deszcz od dzisiaj od poludnia. zobaczymy. na razie już napadało wiecej niz UM przewidywał do 12:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 11, 2010, 08:42:43 am
Pączuszek sie rozkreca :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 11, 2010, 09:18:16 am
W Zielonej Górze właśnie zaczęło lekko prószyć. Jak spadnie według prognoz tak z 10 cm to pokrywa znowu urośnie do 40 cm. Ciekawie będzie wiosna...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 11, 2010, 10:52:13 am
W Tarnowie juz nie pada  :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Luty 11, 2010, 11:19:45 am
czyli chyba nici z przyrostów rzędu 15-20 cm na południu :(
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 11, 2010, 11:24:50 am
Spokojnie, poczejamy do niedzieli/poniedzialku :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 11, 2010, 13:12:24 pm
GFS tradycyjnie zabrał połowę opadów. Zresztą od kilku godzin śnieg pada w miare przelotnie. intensywnośc skończyła się po kilkudziesięciu minutach:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 11, 2010, 13:32:51 pm
Oj, znacznie zwiekszyla sie sila opadu teraz wyglada to niesamowicie ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 11, 2010, 15:51:02 pm
A w Lublinie pada deszcz i deszcz ze śniegiem....

od 17.00 juz poniżej zera i pada śnieg.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: svalbard w Luty 11, 2010, 15:53:02 pm
Wygląda więc na to, ze najbliżej prawdy był tym razem ICM UM - ilość i forma opadu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 11, 2010, 17:32:56 pm
Cytat: "lubelak"
A w Lublinie pada deszcz i deszcz ze śniegiem....
Niedobrze. Zdziwilem sie bardzo  gdy 30 minut temu temperatura spadla do -2st.C ;)
Swieza pokrywa okolo 5cm. Opadow i odwilży  brak.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 11, 2010, 18:21:33 pm
Wolfer identycznie jak u mnie.. pada od 7:30 do teraz z jedno godzinną przerwą.
Temp. ani na chwilę nie wskoczyła na plus .
Śnieg sypie drobny, ale gęsty , przyrost podobny jak u Ciebie .. do tego cały czas pada tak jak padało .

ZObaczymy co dalej, ale marnie widzę nawet 10cm
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 11, 2010, 18:37:14 pm
U mnie też w tych granicach 4-5cm świeżego śniegu,ogólnie jak na razie słabo
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 11, 2010, 19:01:55 pm
w lubuskim bez szalu mocniej zaczęło prószyć po 16 ale  jak na razie sa to przeważnie słabe opady.  myślę ze nawet nie ma centymetru nowego śniegu.  Jak tak będzie dalej padać przez cala noc to max moze z 5 cm spadnie  a niektóre media podawały ze prawie 20 ma spaść.  temp -3.3.


P.S Chyba zbyt wcześnie zlekciowazylem pączuszka. Od 19 można powiedzie ze już sypie temp bez zmian -3.2
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 11, 2010, 22:21:14 pm
W Inowrocławiu sypie przez cały czas, zaś temperatura wynosi -4,1 stopnia  Celsjusza. Prognoza GFS na razie się sprawdza ;) choć chyba nie będzie tyle śniegu, ile on wyliczył.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 12, 2010, 08:39:55 am
przez całą noc prószył snieg, od rana pada mocniej, przez noc do teraz spadło jakieś 3 cm. temp. minus 3
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemodrupi w Luty 12, 2010, 09:18:13 am
z dużej chmury, mały śnieg...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 12, 2010, 10:22:16 am
Z duzej chmury w Tarnowe 7, 8cm świezego sniegu :) nadal twierdze, ze przyrost pokrywy snieznej o 20, 25 cm całkiem realny.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 13, 2010, 11:12:13 am
Zbliżający się niż ma imię "Walentynka". Proszę o trzymanie się nomenklatury ustalanej przez Rade Starszych
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 13, 2010, 11:27:12 am
Jak na razie jest Walentynka ,jak sypnie z niej mocniej to będzie Walentyna  :mrgreen:

(http://img535.imageshack.us/img535/8952/imageashxwalentynka.gif)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 13, 2010, 17:05:41 pm
Co tak cicho? ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 13, 2010, 17:13:16 pm
Wolfer w Skawinie też sypie,to już Walentyna  :mrgreen:
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 13, 2010, 18:15:37 pm
Od środy szykuje się lekka odwilż :) W końcu ....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 13, 2010, 23:40:39 pm
Walentynka prztgra w jajo i mi nie da sniegu :/ a miala dac 15, ech norma ;p
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 14, 2010, 06:19:06 am
No Katowice zasypało lekko z całej siły :P
Śnieg pada obecnie mocno i pewnie jeszcze trochę popada...

Czekam na relacje z innych miast :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 14, 2010, 06:35:00 am
U mnie nadal sypie

Walentyna w całej okazałości

(http://img197.imageshack.us/img197/8816/imageashxwalentyna.gif)

(http://img197.imageshack.us/img197/8048/imageashxwalentyna1.gif)

(http://img197.imageshack.us/img197/5379/imageashxwalentyna2.gif)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 14, 2010, 09:08:47 am
W Lublinie spadło jakies 15 cm śniegu, najwięcej tej zimy, w wielu miejscach , tam gdzie nie był sprzątnięty śnieg utworzyły się zaspy, częśc osiedli jest nieprzejezdna. Walentynka dała w kość ale dalej sypie. Jesli dobrze będzie się kręcić ten niz to będzie jeszcze padać do wieczora.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 14, 2010, 09:41:29 am
Zgadza się ,jest to najwydajniejszy opad na południu kraju tej zimy,wygląda na to że jeszcze trochę dosypie

(http://img705.imageshack.us/img705/5997/imageashxwalentyna3.gif)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Luty 14, 2010, 11:45:59 am
Szkoda, ze te opady dopiero teraz, nacieszymy sie tym czystym swiezym sniegiem 3-4dni. U mnie spadlo jakies 7-8cm
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Luty 14, 2010, 13:07:59 pm
Właśnie wróciłem z odśnieżania samochodu, cos niesamowitego, średnia pokrywa od wczoraj jakieś 15 cm. Najgorsze, że nie ma już gdzie śnieg upychać, wszędzie są pozamarzane ściany zgarnietego śniegu o wysokości koło 2 m.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 14, 2010, 14:32:03 pm
No to macie fajna zabawę teraz :D U nas taki poważny atak zimy był gdzieś w połowie stycznia co sypało od piątko do poniedziałku i tez spadło wtedy gdzieś z 20 cm ;]
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 14, 2010, 16:32:04 pm
Błogosławieństwo  ;) W moim ogodzie 45cm sniegu okolica tak piekna ze zatyka dech w piersiach.
GFS mimo słów krzytyki zasluguja na pochwałe, wskazania okazala sie trafne na kilka dni przed nadejsciem fali opadow.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 14, 2010, 20:59:00 pm
Cytat: "Wolfer"
GFS mimo słów krzytyki zasluguja na pochwałe, wskazania okazala sie trafne na kilka dni przed nadejsciem fali opadow.
Czy aby na pewno GFS był dobrym wyznacznikiem opadów ,myślę że nie
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 14, 2010, 21:00:16 pm
Gdyby się sprawdziła obecna prognoza GFS to u mnie najpierw by trochę pokropiło a później mnie dosłownie zasypało po pas...


Powie mi ktoś co GFS widzi koło 20.2 ? Co to za front ? Daje większe opady niz z tych dwóch niżów Bałkańskich, naszczęście opady śniegu ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 15, 2010, 06:06:56 am
Daniel zapowiada się niezłe dmuchanie z południa przed wejściem niżu nad nasz kraj,to oznacza jedno...
http://153.19.38.189/im/Wind10.html (http://153.19.38.189/im/Wind10.html)

PS.Opad w Walentyny nadal trwa i jest tak intensywny jak z soboty na niedziele
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 15, 2010, 07:40:03 am
Cytat: "Sebastian J"
Cytat: "Wolfer"
GFS mimo słów krzytyki zasluguja na pochwałe, wskazania okazala sie trafne na kilka dni przed nadejsciem fali opadow.
Czy aby na pewno GFS był dobrym wyznacznikiem opadów ,myślę że nie
Dla mnie jest najlepszym :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 15, 2010, 12:05:53 pm
Według mnie każdy jeden lepiej sobie poradził niż GFS, a poza tym już mówiłem, że jak się podaje milion wariantów prognozy to się w końcu trafi...

U mnie GFS dawał:
30mm,32mm,29mm,25mm,20mm,18mm,15mm,12mm,9mm ...

Przy takiej zmienności prognoz w końcu, któryś z tych wariantów mu wszedł-proste.


A co do pogody to cały czas u mnie sypie, teraz nawet dosyć intensywnie...  zaspy przy chodnikach strasznie duże.. i chyba jeszcze posypie do wieczora :)


Niestety temperatura wskoczyła na +1,3 . Aż się boję przyszłęgo tygodnia, będzie z +8 a jak wyjdzie słońce to spokojnie +15 ...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 15, 2010, 13:31:37 pm
Daniels kazdy, to znaczy ktory? Jakies konkrety? Zdradz, ktory serwis podawal wielkosci o ktorych wspominales?
Ja przegladalem mapy na stronie "www.wzkarten.de" i za nic w swiecie nie moge odnalezc wartosci podanych przez Ciebie.

Czwartek 18.01 - GFS sugerował opad rzedu 5, 10 mm  - gdzie zauwazyles rażacy bład?

Sobota, Niedziela - GFS rowniez wskazywal podobne wielkosci z tą roznica, ze opad utrzymywał bedzię sie przez dluzszy czas w porownaniu do czwartkowego. - po raz drugi zapytam... gdzie zauwazyles rażacy błąd?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 15, 2010, 21:41:45 pm
Wolfer ,Danielowi chodzi zapewne o sumy opadów z tych tabel http://www.gfspl.rootnode.net/baza/prognoza.php (http://www.gfspl.rootnode.net/baza/prognoza.php)

GFS dla mojej okolicy z opadami zaliczył wtopę ,prognozował o wiele mniej niż faktycznie było
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 16, 2010, 07:59:21 am
Problem w tym, ze u mnie model zachowal sie w pelni profesjonalnie ;) Sebastian sam wiesz jak trudne jest prognozowanie tego typu pogody. Moim skromnym zdaniem duzo wazniejsze są wskazania na rodzaj pogody a nizeli wyczekiwanie prognozowanych wartosci, kropka w kropke.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 18, 2010, 11:26:22 am
Koniec Zimy ?? :))


godz. 11:30   +4,8 Zielona Góra:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pogpol w Luty 18, 2010, 12:42:19 pm
Godz. 12:00 - Tarnów: +9,8 st.C

Zapewne pokrywa śnieżna topnieje w oczach :-)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 18, 2010, 12:59:03 pm
Cytat: "pogpol"
Godz. 12:00 - Tarnów: +9,8 st.C

Zapewne pokrywa śnieżna topnieje w oczach ;)
czuje sie jak na lodowcu w srodku lata. Wszedzie chałdy i zaspy sniegu mimo tak wysokiej temperatury.  ;)

Panowie jest sprawa wzniejsza - jak wyglada sytuacja z opadem w wekend ? Czy wierzyc w prognoze GFS? robi sie niebezpiecznie.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: TomaszL w Luty 18, 2010, 13:01:06 pm
Godz 13:00 Gliwice ciepło temp +4,9 ale 2 h temu było +5,8 xD

Popatrzcie na to :P

660     Nowy Sącz      54 %      10,8 °C       2,5 m/s
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 18, 2010, 15:41:29 pm
Lubuskim dzisiaj najcieplejszy dzień od początku roku. Okolice Zielonej Góry +6,3 w cieniu.  Jeżeli taka temp się utrzyma przez kolejne dni to chyba nikt mi nie powie ze nie grozi nam powódź...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 18, 2010, 19:10:10 pm
Cytat: "Wolfer"
Panowie jest sprawa wzniejsza - jak wyglada sytuacja z opadem w wekend ? Czy wierzyc w prognoze GFS? robi sie niebezpiecznie.

GFS nie widzi fena ,fen będzie osuszał chmury ,myślę że GFS zawyża opady
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 18, 2010, 21:48:22 pm
Cytat: "zelu"
Koniec Zimy ?? :)

Od 1 marca mamy już termiczne przedwiośnie, czyli za ok. 10 dni.

Dziś było u mnie +5 stopni, ale biel nadal przeważa nad szarością, czyli zimy ciąg dalszy (ale tylko 'krajobrazowej')
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Mark w Luty 18, 2010, 22:19:27 pm
Wiedziałem, że będzie odwilż, ale nie sądziłem, że temperatura przekroczy +5 stopni, ale tak było.
W Poznaniu było 5,5*C, a średnia dobowa to +1.3*C. Nawet po opadach deszczu jest teraz +3*C. Tak ciepło nie było od świąt Bożego Narodzenia, jak na ironię :D ). Na jutro jednak GFS pokazuje +1*C
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 19, 2010, 05:35:55 am
Miejmy nadzieje że dużo deszczu u nas nie spadnie ,osobiście wolałbym silnego fena z małą ilością deszczu

(http://img713.imageshack.us/img713/1424/imageashxodwilgspies.gif)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Luty 19, 2010, 07:28:31 am
Ładna bestyjka. Co do deszczu, to ECMWF daje słabsze opady, niż wcześniej.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Luty 19, 2010, 11:33:16 am
ostatnimi czasy na gfs nie patrzę, bo to są jaja, wiem że nie uwzględnia fenu, ale nawet bez tego to są jaja :)
polecam to:
http://http://www.yr.no/place/Poland/Silesia/Katowice/long.html
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: kiltel w Luty 19, 2010, 12:01:58 pm
Cytat: "przemek"
ostatnimi czasy na gfs nie patrzę, bo to są jaja, wiem że nie uwzględnia fenu, ale nawet bez tego to są jaja :)
polecam to:
[url]http://http[/url]://www.yr.no/place/Poland/Silesia/Katowice/long.html

 U mnie w ostatnim czasie wszystkie modele zaniżają temperaturę nawet stronka www.yr.no (http://www.yr.no) na dzisiejszy dzień prognozuje maksymalną temperaturę dla mojej miejscowości +2,5 a u mnie już teraz termometr pokazuje +5,7 i cały czas rośnie.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: mateuszr w Luty 19, 2010, 12:04:50 pm
Cytat: "przemek"
ostatnimi czasy na gfs nie patrzę, bo to są jaja, wiem że nie uwzględnia fenu, ale nawet bez tego to są jaja :)
polecam to:
http://http://www.yr.no/place/Poland/Silesia/Katowice/long.html

Ten serwis korzysta z prognoz ECMWF, który w ostatnich dniach bardzo ładnie radził sobie z temperaturą.
Niż który do nas mknie jest bardzo ciekawy. Po pierwsze jest dość aktywny(z ciśnieniem 985hPa w centrum wkroczył nad Morze Śródziemne, teraz jego wartość wynosi 981hPa), po drugie ma się z dużą prędkością przesuwać na północny-wschód.
Wygląda na to, że ten niż związany jest z anomalnym położeniem frontu polarnego(wspominał o tym wczoraj Maciej Ostrowski na storanch ICM), który sięga aż po Wyspy Kanaryjskie i Góry Atlas. Jest dość aktywny, a jeszcze większą siłę osiąga w wierchołku fali planetarnej(ta dość dobrze widoczna na mapach TB500).
Ciekawie ma wyglądać fala na froncie, która będzie w rejonie Podkarpacia w nocy z soboty na niedzielę. GFS pokazuje nawet 20mm na dobę na południowym-wschodzie, prawdopodobnie opadów śniegu(temperatura ujemna w całym profilu). Jeśli się to sprawdzi to będzie tam niezłe obciążenie śniegiem, raz leży tam teraz dużo śniegu, dwa będzie padał deszcz najbliższej nocy, 3 dosypie jeszcze 10-20cm. Mam nadzieję, że prognozy GFS się nie sprawdzą.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 19, 2010, 13:43:11 pm
Oj u mnie nawet ECMWF zanizył. Teraz ponad 5 stopni ciepła. Ciepło wlało się już do polski północno wschodniej. W białymstoku też prawie 5 stopni ciepła. Modele poległy, tak jak i wszystkie stacje Tv, nawet królowa :P.

Ale i tak chyba tylko ECMF jakoś sobie radzi z tym ociepleniem. Inne modele leżą i kwiczą. No i WRF Juliusza cos walczy. Az się boje co będzie poźniej jak zimny model Juliusza daje +10 xD to chyba dobijemy do 15 stopni
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 19, 2010, 13:54:29 pm
w lubuskim nawet cieplej niż wczoraj a mówili ze ma być dzisiaj chłodniej. A tu o 13:30  +7,3   :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 19, 2010, 13:56:27 pm
Modele leża i kwicza, ale co najlepsze, jeżeli pożadnie nie lujnie, to umnie zaspy do czwerwca w tym tępie się bedzie rozpuszać. Jest skorupa tego sniegu, który baaardzo powoli się rozpuszcza. Swiezsza pokrywa stopniała a teraz nawet lód na rynnavch trzyma, tylko sobie kapie :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Mark w Luty 19, 2010, 18:59:08 pm
W Poznaniu było 5*C, a UM pokazał ok. 2*C, jeszcze mniej GFS. UM przynajmniej dobrze pokazał, że będzie padać deszcz już przedwczoraj.
W Koninie pada od 16:00 deszcz, nie jakiś mocno intensywny, ale śnieg się topi i tak ma być do jutra, a potem w sobotnią noc temperatura ma zejść w dół i będzie "szklanka totalna"...
GFS daje w nocy w poniedziałek -5*C, ale za to we wtorek +4*C w dzień (choć chyba by trzeba to podwyższyć o parę stopni skoro zaniża). Ogólnie jednak kolejny tydzień też będzie odwilżowy. Ciekawy jest potem ten rozkład temperatury z mroźną północną częścią kraju i cieplejszym południem, normalnie bardziej południkowo się to rozkłada :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 20, 2010, 12:35:48 pm
na nastepny tydzien GFS podaje sporo na plusie. Chyba pożegnamy się ze śniegiem w końcu na dobre;]
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 20, 2010, 15:46:13 pm
Wróciła do mnie zima ;) ,sypie gęsty drobny śnieg przy 1*C ,wg.prognoz największy przyrost pokrywy śnieżnej  ma wystąpić na Podkarpaciu
Opad jest na tyle mocny że zaczyna się utrzymywać na chodnikach
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Luty 20, 2010, 16:29:48 pm
W SE Polski ma spaść od 5 do 30 cm śniegu. Następnie przyjdzie ocieplenie, a więc:
obfite śniegi + spore ocieplenie = powódź
 :cry:
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 20, 2010, 16:51:43 pm
Na granicy Przedgórza Bochochenskiego i Puszczy Niepołomickiej juz od godziny 12-ej mozna bylo zaobserwowac opady deszczu ze śniegiem. W Tarnowie temparetura 0st.C, a krajobraz znow zimowy - snieg wyraźnie przejąl inicjatywe. Wyglada na to, ze GFS trafił z z prognozowaną wielkoscią opadu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 20, 2010, 16:52:31 pm
Cytat: "Mikelis"
obfite śniegi + spore ocieplenie = powódź
:cry:
Sytuacja może być naprawdę niebezpieczna ,oby tak się nie stało
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 20, 2010, 16:54:52 pm
Cytat: "Sebastian J"
Cytat: "Mikelis"
obfite śniegi + spore ocieplenie = powódź
:|
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 21, 2010, 13:02:49 pm
Czy mozliwe jest wystapienie konwekcji na poludniu kraju? wlasnie patrze w strone pogórza i widze chmury, ktore do zludzenia przypominają burzowe.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 21, 2010, 14:18:33 pm
Też widziałem nad górami ,ale są to Cu
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: TomaszL w Luty 21, 2010, 15:32:45 pm
Tak tak konwekcja ruszyła kilka godzin temu. Pojedyncze cb-eki występowały i występują np. na Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Dają mocny opad śniegu :p
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: mateuszr w Luty 21, 2010, 17:06:04 pm
Cytat: "tomasek141414"
Tak tak konwekcja ruszyła kilka godzin temu. Pojedyncze cb-eki występowały i występują np. na Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce. Dają mocny opad śniegu :p

Radary sieci POLRAD nie wykryły opadów. W sumie dość naturalna konwekcja w chłodniej masie powietrza przy inwersji osiadania wyzwolona przez dopływ promieniowania słonecznego. Widać, że bliżej nam do lata.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 22, 2010, 15:18:32 pm
dzisiaj jest już dość intensywna odwilż. Powoli zaczyna zalewać mi ogród ;] Ale do tego się już przyzwyczaiłem .
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 22, 2010, 16:04:54 pm
Dzisiaj piękna fenowa pogoda nad Skawiną ,temperatura w cieniu osiągnęła maksymalnie 7,5*C w okolicach 14:00 ,odwilż pełną gębą  :mrgreen:
Katastrofalna wtopa GFSa który prognozował dla Skawiny 0,5*C ,bardzo dobrze poradził sobie WRF 12km niebieski ;) który prognozował prawie 7*C
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Mark w Luty 23, 2010, 12:26:00 pm
Kolejny dzień i znowu niedoszacowanie. Według modelu GFS powinno być w Poznaniu 4*C, podobnie według UM. Jest teraz +7*C, jak podają depesze. A na moim termometrze już ponad +10*C (ale w Koninie). Cóż, nie było tak ciepło od końca listopada...
Przy tych temperaturach może już do końca tygodnia stopi się śnieg, na polach odsłania się już gleba, najwięcej śniegu jest tam, gdzie było odśnieżanie, ale już widać jak wszystko osiada i poza tym jak "czyste" jest nasze powietrze...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 23, 2010, 12:28:48 pm
Chciałbym przypomnieć ze juz od poniedzialku, zaczynamy miesiąc marzec :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 23, 2010, 13:23:47 pm
Modele źle oceniają wpływ zalegania śniegu, robiłem testy na WRFie jak się wyłączy ten efekt prognoza jeśli chodzi o temperaturę jest OK.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: wojtek w Luty 23, 2010, 15:49:31 pm
Jako, że zima w odwrocie, moje małe porównanie z zimą 2005/2006
Pokrywa śnieżna: mniejsza
Długość zalegania pokrywy śnieżnej:  krótsza - choć nie wiadomo jeszcze co nam marzec przyniesie ;)
Temperatury: MZ delikatnie wyższe
Zasyfienie atmosfery: mniejsze

Ja rozumiem, że w stolicy spadło trochę białego w tym roku, ale żeby od razu media trąbiły, że ta zima jest epokowa...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 23, 2010, 15:51:15 pm
Być może jest tak dla południa. Na północy tak śnieżnej zimy nie było od wielu lat.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 23, 2010, 18:01:04 pm
Cytat: "juliusz"
Modele źle oceniają wpływ zalegania śniegu, robiłem testy na WRFie jak się wyłączy ten efekt prognoza jeśli chodzi o temperaturę jest OK.
Pzdr
J


WRF12km niebieski i testowy były najbliżej faktycznej temperatury, prognozowały 8*C i 7,5*C,a było maksymalnie 11*C
Po za tym wszystkie modele poległy ,nawet UM
Jak na razie bezbłędnie trafia ta opcja http://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Po ... /long.html (http://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Poland/Skawina/long.html)
Halny był na tyle silny że rozdmuchał soczewki
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 23, 2010, 18:53:26 pm
Zima żegna się z pogórzem.[attachment=0:hfauh3wq]2253.jpg[/attachment:hfauh3wq]
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 23, 2010, 19:01:55 pm
GFS z 12 UCT zwariował :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 23, 2010, 19:06:19 pm
Dart widziałem tą opcję i jestem ciekawy na ile prawdopodobny jest powrót zimy na dłuższy czas ,może nie w takim ekstremalnym wydaniu jak przedstawia GFS

Co sądzicie o powrocie zimy ?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 23, 2010, 20:22:58 pm
Cytat: "Sebastian J"
Dart widziałem tą opcję i jestem ciekawy na ile prawdopodobny jest powrót zimy na dłuższy czas ,może nie w takim ekstremalnym wydaniu jak przedstawia GFS

Co sądzicie o powrocie zimy ?
Tylko nie to. Chyba każdy ma już zimy dość... Ale może się to sprawdzić w końcu teraz zrobiło się cieplej wiec całkiem prawdopodobne ze jeszcze przyjdzie się pożegnać na dobre;]
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Luty 23, 2010, 23:47:42 pm
Prognoza z 18 UTC, brak nizu arktycznego, Genuenczyk podtrzymany i z 50cm mokrego sniegu :P ten model nas nie lubi chyba
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: przemek w Luty 24, 2010, 00:30:25 am
ja tam najbardziej wierze w to: http://www.yr.no/place/Poland/Silesia/K ... /long.html (http://www.yr.no/place/Poland/Silesia/Katowice/long.html)
zimy nie bedzie :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 24, 2010, 07:47:20 am
Nie mozna zapominać, iż spodziewany atak zimy występuje w prognozach długoterminowych +230h  ;) Jak wszyscy wiemy do tej pory moze sie wiele wydarzyc.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 24, 2010, 16:20:35 pm
Cytat: "Wolfer"
Nie mozna zapominać, iż spodziewany atak zimy występuje w prognozach długoterminowych +230h

Nie zapominamy :)

GFS co raz cieplejszy ale nadal za zimny ,w granicy błędu WRF12km niebieski który prognozował 9*C a faktycznie było 10*C

PS.Ochłodzenie jest w zasięgu +180h,za ochłodzenie będzie odpowiedzialny niż który 1 marca pojawi się na pograniczu niemiecko polskim z ciśnieniem 990hPa ,po dobie będzie już po za naszą wschodnią granicą zaciągając do nas chłodne masy powietrza z północy
Do pojawienia się niżu u wybrzeży Portugalii pozostało około 70 godzin ,w okolicach Madery za nie całe 60 godzin.Na Maderze może znowu dojść do powodzi  :!:
Bardzo ciekawą trasą przebędzie ten niż
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 25, 2010, 19:12:40 pm
no to wszystko wskazuje na to ze w przyszłym tygodniu mamy powrót zimy. I na wiosnę przyjdzie jeszcze trochę poczekać....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 26, 2010, 06:03:45 am
Za około 70 godzin niż powinien pojawić się nad południową Szwecją z ciśnieniem 975hPa ,już dzisiaj będzie go można zobaczyć w okolicach Madery ,czy wróci zima ? ,na pewno się ochłodzi po przejściu niżu
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Luty 26, 2010, 11:33:01 am
Każda większa przerwa pomiędzy kolejnymi niżami prowadzi do ochłodzenia i bardzo często do wybudowania się układu wyżowego na zachód od Polski. Mimo, że w Polsce jest już od pewnego czasu ocieplenie, w dalszym ciągu cyrkulacja strefowa jest niezwykle słaba. Ukłądy niżowe które wędrują do Polski powstają na południu na skutek adwekcji w tamte rejony dość chłodnego powietrza.
Pozdrowienia
Juliusz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 27, 2010, 00:02:51 am
Jest planowo w okolicach Madery
(http://img692.imageshack.us/img692/63/imageashxmadera1.gif)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 27, 2010, 14:08:39 pm
i jak tam jest u was jeszcze śnieg ? U mnie powoli na polach widać glebę.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pogpol w Luty 27, 2010, 14:34:46 pm
Jest jeszcze - 31 cm grubości :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Luty 27, 2010, 14:44:24 pm
http://wiadomosci.onet.pl/2134445,12,gi ... ,item.html (http://wiadomosci.onet.pl/2134445,12,gigantyczna_kolizja_na_antarktydzie_dryfujaca_gora_lodowa_moze_ochlodzic_klimat_na_ziemi,item.html)

Czytaliście ? ;D CO o tym sądzicie  ?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Luty 27, 2010, 17:47:56 pm
Cytat: "Daniels."
[url]http://wiadomosci.onet.pl/2134445,12,gigantyczna_kolizja_na_antarktydzie_dryfujaca_gora_lodowa_moze_ochlodzic_klimat_na_ziemi,item.html[/url]

Czytaliście ? ;D CO o tym sądzicie  ?


W Szkocji już sypie :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 27, 2010, 19:36:13 pm
w Poniedziałek i Wtorek UM podaje dość silny wiatr w Polsce który będzie się przemieszczał z zachodu na wschód. Wiecie coś więcej na ten temat ??/
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Luty 27, 2010, 20:14:11 pm
Już skręcił wiatr z zachodniego na południowo zachodni ,a następnie południowy ,zaczyna wiać halny ,jutro stała prędkość wiatru osiągnie 14-15m/s w Małopolsce i na Śląsku ,porywy na pewno przekroczą 20m/s ,wysoko w górach nie wykluczone 30-35m/s
Jak będzie wiało w poniedziałek to się jeszcze okaże :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Luty 27, 2010, 22:29:01 pm
Twoja Pogoda:

Z Hiszpanii ku Polsce wędrują wichury

(27.02/17:21) - Bardzo rzadko zdarza się, aby głęboki niż docierał do wybrzeży Portugalii. Niemal zawsze niże w których centrum ciśnienie spada poniżej 980 hPa nawiedzają Irlandię i Wielką Brytanię. Jego nietypowe położenie doprowadza do całej serii bardzo gwałtownych zjawisk, które kończą się spustoszeniami. Duże zróżnicowanie ciśnienia przyspiesza przepływ mas powietrza, czyli nic innego jak prędkość wiatru. Wichury smagały w ostatnich godzinach Wyspy Kanaryjskie. Na La Palmie podmuchy wiatru osiągały 128 kilometrów na godzinę. Pojawiły się przerwy w dostawach prądu. Wstrzymano kursowanie promów i odwołano loty na głównych lotniskach. Na stałym lądzie na Półwyspie Iberyjskim wieje do 100 km/h. Taką prędkość osiąga wiatr m.in. w hiszpańskiej Salamance i portugalskiej Lizbonie. Złamane gałęzie upadają na drogi i chodniki, a przy tym zrywają linie energetyczne. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach do czasu poprawy pogody. Na razie spokojniej nie będzie, a wręcz przeciwnie. W nocy w całej Hiszpanii i Portugalii wiatr może do 100-120 km/h, a na północnych wybrzeżach Hiszpanii nawet do 140-160 km/h. Fale uderzające w wybrzeża Zatoki Biskajskiej mogą mieć wysokość nawet 10 metrów. Tymczasem niż Cyntia powoli przesuwa się na północny wschód. W nocy dotrze nad francuską Bretanię, a jutro w ciągu dnia przemieści się nad Kanałem La Manche nad kraje Beneluksu. We Francji, Holandii, Belgii i Luksemburgu porywy wiatru mogą wtedy osiągać 110-120 km/h. Służby publiczne otrzymały ostrzeżenia przed wichurami i przygotowują się do usuwania spustoszeń. W Holandii, gdzie przejściowo wiatr będzie wiać ku wybrzeżu zagrożenie będzie stanowić zjawisko cofki, mogące doprowadzić do powodzi. Jutro po południu wichury szaleć będą także nad Niemcami. Na niżej położonych terenach wiać będzie do 120 km/h, a w górach powyżej 150 km/h. Jednak niż Cyntia przyniesie nie tylko huraganowy wiatr, lecz również intensywne opady deszczu. W ciągu doby na region może spaść od 10 do 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Wraz ze zbliżaniem się niżu nastąpi spadek ciśnienia o ponad 30 hPa, co poskutkuje poważnym pogorszeniem się samopoczucia. W poniedziałek (1.03) niż dotrze nad Bałtyk przynosząc już od niedzielnego wieczoru (28.02) porywisty wiatr najpierw na zachodzie, a w nocy także w pozostałych regionach naszego kraju. Na szczęście u nas wiatr nie będzie wiać tak mocno jak na zachodzie Europy. Porywy południowo-zachodniego wiatru mogą w Polsce osiągać od 60-80 km/h na nizinach przez 80-100 km/h na linii wybrzeża do ponad 150 km/h w górach. Wiatr może uszkadzać dachy budynków, łamać gałęzie i zrywać linie energetyczne. Prosimy o ostrożność. Więcej informacji w kolejnych artykułach. http://www.twojapogoda.pl (http://www.twojapogoda.pl)


(http://new.meteo.pl/um/metco/mgram_pict.php?ntype=0u&fdate=2010022712&row=412&col=155&lang=pl)

Ostatni raz taki obrazek widziałem jak do Polski zbliżał się orkan Cyryl.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 02, 2010, 16:27:01 pm
Ciekawą opcje widzi GFS na 6 marca ,ma się pojawić nad naszym krajem nurkujący niż z nad Skandynawii
Co o tym sądzicie ?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 02, 2010, 19:23:52 pm
Narazie ruszyła konwekcja, W okolicach Łodzi (Tuszyn) silne opady sniegu. W Łodzi narazie brak
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 02, 2010, 21:03:56 pm
Na koniec tygodnia GFS daje spadek temp do nawet - 5. Prawdziwej wiosny na razie nie widać;/  Pocieszającym faktem jest jedynie to ze szykuje się parę mroźnych ale pogodniejszych dni.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Marzec 03, 2010, 08:34:41 am
Właściwie podobnie prognozuje ECMWF. Daje jednak mniej opadu, niż GFS - szczególnie na Dolnym Śląsku. GFS to daje zimę na całego.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 03, 2010, 10:37:29 am
Możesz podaj link do temp. 2m dla ECMWF ?
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Marzec 03, 2010, 16:07:45 pm
Tylko z yr.no.
Epsogramów nie robię na bieżąco.

yr.no
http://www.yr.no/sted/Polen/Nedre_Schlesia/Wroc (http://www.yr.no/sted/Polen/Nedre_Schlesia/Wroc)ław/detaljert_langtidsvarsel.html

epsgramy
http://www.gfspl.rootnode.net/ecmwf.html (http://www.gfspl.rootnode.net/ecmwf.html)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 03, 2010, 16:17:17 pm
U mnie tylko ochłodzenie wg.ECMWF http://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Po ... /long.html (http://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Poland/Skawina/long.html)
GFS natomiast widzi zimę i nadal nurkujący niż z północy
Ech ten GFS ;) ,raz widzi niż nad Niemcami raz nad Polską ,wszystko będzie zależało jaką trasą pójdzie niż od pozycji wyżu z rejonu  wysp Brytyjskich,jak w ogóle niż powstanie
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Marzec 03, 2010, 18:52:38 pm
a w Lublinie krótka śniezyca (konwekcja) i mamy 3-4 cm śniegu.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: mateuszr w Marzec 03, 2010, 19:23:18 pm
Cytat: "lubelak"
a w Lublinie krótka śniezyca (konwekcja) i mamy 3-4 cm śniegu.

Zgadza się, jak wyszedłem na dwór to się nieco zdziwiłem, bo było już zielono...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 03, 2010, 20:38:45 pm
U nas też była. Jednak cały czas od 28.12 występuje powłoka śniegu.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 03, 2010, 21:27:49 pm
U mnie też była ,fajnie to wyglądało

(http://img31.imageshack.us/img31/7277/66469300.jpg)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Marzec 03, 2010, 22:11:58 pm
A u mnie od 3-4 dni nie ma nawet 1mm śniegu ;)

Temperatura prawie przez tydzień oscylowała na poziomie ponad 10* . W słońcu było jeszcze więcej .. a teraz powrót do szarej pogody .. i trzeba przeprosić kurtkę niestety ...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Marzec 04, 2010, 07:33:30 am
Takie uroki marca niestety. Należy mieć nadzieję, że załamanie pogody nie będzie trwało za długo. Podejrzewam, że III dekada będzie już całkiem cacy.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Marzec 04, 2010, 09:02:30 am
czyżbyś podważał teorie wróżki, że w 3 dekadzie będzie znowu zimno? :) na razie w marcu jak w garncu
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 04, 2010, 17:36:30 pm
Idzie konwekcja
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 04, 2010, 18:59:07 pm
dzisiaj dziwny dzień jeśli chodzi o pogodę ;] rano bezchmurne niebo tak do 10:30 i zrobiło się w południe nawet 5 stopni po południu zaczęło się ochładzać i na zmianę raz deszcz raz słonce. A teraz to już sypie i można powiedzieć ze zima atakuje :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 04, 2010, 19:24:55 pm
W najbliższych godzinach zobaczymy jaką trasą pójdzie nurkujący niż z północy ,GFS jak na razie widzi przejście niżu nad Niemcami .Jeszcze niż nie powstał ,na razie trwa rozbijanie klina wyżowego

(http://img229.imageshack.us/img229/5985/imageashxnurek.gif)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 05, 2010, 21:55:27 pm
Przez środkowe i zachodnie Niemcy ;). Zimno coś dzisiaj jak na razie -7,6 i ciągle leci w dól.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 05, 2010, 23:15:24 pm
Cytat: "zelu"
Przez środkowe i zachodnie Niemcy :)

Tak będzie
(http://img684.imageshack.us/img684/2343/imageashxnurek3.gif)

Czeka nas niepotrzebna chłodna nuda
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 06, 2010, 10:04:01 am
Ten układ nie wywoła większego ochłodzenia. W zasadzie "zamiesza" istniejącą masę powietrza. Jak wyż się umocni w ciągu dnia będzie powyżej zera.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 06, 2010, 10:06:33 am
jak narazie to w lodzi chyba z 6cm sniegu jest, albo i lepiej :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 06, 2010, 11:20:49 am
W Zielonej było dzisiaj nad ranem przy bezchmurnym niebie -10,2.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 06, 2010, 20:53:28 pm
Zima, snieg i mróz tak po krotce moze opisac sytuacje pogodowa w Tarnowie ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Marzec 06, 2010, 21:07:52 pm
Okolice Katowic zasypane ... oczywiście radar opadów nie pokazuje ..

Opad był bardzo silny .. i dosyć długi .. koło godziny .. :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 06, 2010, 21:30:56 pm
Padła Ramża , zima nie odpuszcza ,odbiciowość 35-40dBZ ;) ,tak sypało w Skawinie kilkanaście minut temu

(http://img36.imageshack.us/img36/5826/66690479.jpg)

(http://img36.imageshack.us/img36/4097/17955444.jpg)

(http://img36.imageshack.us/img36/6690/26766071.jpg)

(http://img36.imageshack.us/img36/954/54505254.jpg)

(http://img36.imageshack.us/img36/5259/97671882.jpg)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Marzec 06, 2010, 23:43:16 pm
Już chyba wrzucałeś fotkę z tego miejsca gdzie jest ta latarnia kiedyś podczas jakiejś śnieżycy i tamta jak pamiętam to pryszcz przy tym :D .. dziś ostro dawało na prawdę ... tej zimy miałem może z 3 tak intensywne opady ..
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 07, 2010, 16:52:23 pm
Tak już gdzieś podobną fotkę pokazywałem
Prawdopodobnie sytuacja powtórzy się dzisiejszej nocy z komórkami opadowymi ,mamy ładnie kręcący niż nad zatoką Gdańską który z biegiem godzin będzie się przesuwał na południe kraju,GFS właśnie taką trasę prognozuje

(http://img97.imageshack.us/img97/6910/imageashxnigrny.gif)
 
Znowu trzeba będzie oceniać odbiciowość na podstawie przelotu śnieżynek w świetle lampy  :mrgreen:
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 07, 2010, 20:39:21 pm
W okolicy srednie dobowe temperatury najnizsze od 9 lutego. Zima udowadnia po raz kolejny co potrafi. Temperatury minimalne na terenie kraju blisko wartosci rzedzu -20st.Celcjusza. Tak wiec internetowe plotki o tym, iz prawdziwej zimy w marcu nie spotkamy mozna jak zwykle... wysmiac. :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 07, 2010, 21:25:23 pm
U mnie już śnieg leży 70 dni....
Pzdr
Juliusz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 09, 2010, 07:16:34 am
ciekawa jest koncepcja 3 nurkujących niżów po sobie według gfs
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Marzec 09, 2010, 12:34:39 pm
Weekend i czas tuz po nim zapowiada sie arcyciekawie. Czyzby kupa sniegu, duza kowekcja i wichury?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 09, 2010, 17:47:51 pm
Cytat: "BukmacherTSWFCB"
Czyzby kupa sniegu, duza kowekcja i wichury?

Jest to wielce prawdopodobne
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 09, 2010, 20:13:19 pm
Nacieszmy się lepiej słońcem rzez dwa dni bo później zrobi się znowu biało ;/
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 09, 2010, 20:20:37 pm
jak narazie zmniejszone opady
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Marzec 09, 2010, 22:40:46 pm
Ja nie wiem dlaczego ale czesto mam depresje odwrotna jak jest slonce to sie zle czuje i chce zachmurzenia i opadow tkaiej mroczne j  pogody takze czekam na weekend bacznnie:)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 09, 2010, 22:44:13 pm
no zobaczymy co sie urodzi
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Marzec 10, 2010, 21:23:28 pm
Cytat: "BukmacherTSWFCB"
Ja nie wiem dlaczego ale czesto mam depresje odwrotna jak jest slonce to sie zle czuje i chce zachmurzenia i opadow tkaiej mroczne j  pogody takze czekam na weekend bacznnie:)


Zły nastrój pojawia się wtedy, gdy zjawisko, które trwało wystarczająco długo, by się doń przyzwyczaić - nagle kończy się. Jesienią kończy się okres słonecznej pogody a wiosną szarych dni. Organizm nie lubi nagłych zmian i reaguje na nie obniżeniem nastroju i odporności. Wiosną i jesienią często dopadają nas różne infekcje. Dlatego mówi się, że listopad i marzec to dwa najgorsze pod względem biometeorologiznym miesiące w roku.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Marzec 11, 2010, 07:05:50 am
GFS oszalał .. daje mi 36,6mm opadu śniegu ... dobrze, że on zawsze tyle daje na początku a później zabiera bo nie podoba mi się opcja 30cm śniegu ...

Natomiast pewne jest, że czym bliżej opadów tym GFS to wszystko zabierze i nie spadnie więcej jak 5-10cm :) . Ale 36,6mm warto zapisać z uwagi,że jest połowa marca .
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 11, 2010, 07:39:57 am
hehe, to sie nazywa prognozowanie niżów wtórnych :D nie wiadomo będzie nic do końca
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 11, 2010, 07:44:37 am
Oj, w Tarnowie srednie dobowe temperatury blisko -10st.C :P
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 11, 2010, 15:56:47 pm
Dzisiaj nawet ECMWF poległ... sugestia prognozami yr.no
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Marzec 11, 2010, 16:00:00 pm
no u mnie od godziny juz sobie sypiezabielilo sie
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 11, 2010, 16:07:48 pm
U mnie też się zabieliło ,zobaczymy co nam przyniosą kolejne dni
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 11, 2010, 16:22:44 pm
Ciekawe są te nize wtorne :P/. Raz troche ciepla zaciagną , a potem mają zaciagnąc arktyczny chłod. Odblokowanie cyrkulacji strefowaej nadal odsuwane w czasie, a w niektorych aktualizacjach zaniechane
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 11, 2010, 17:13:04 pm
a u mnie od 3 dni codziennie bezchmurne niebo :)  noce trochę chłodne ale słonce wynagradza wszystko. Niestety następne dni chyba nie będą już tak kolorowe.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 11, 2010, 17:18:10 pm
będa szaro białe :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 11, 2010, 17:57:10 pm
GF'sowi sie chyba w dupie poprzewracało :D. Zaczynam  sie obawiac :"P{
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: BukmacherTSWFCB w Marzec 11, 2010, 19:41:49 pm
Jak tak dalej podzie to rano bedzie 10cm sniegu   :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 12, 2010, 00:42:33 am
Dojechałem na południe, niż Bałkański dał opady które są na razie niewielkie, ale przy minusowej temperaturze drogi są bardzo śliskie.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: MMM w Marzec 14, 2010, 00:20:05 am
GFS prognozuje na południu ( przykładowo Wrocław ) temperaturę +14 pod koniec przyszłego tygodnia. Ten model ( nie znam nazwy ) tak samo : http://www.yr.no/place/Poland/Lower_Silesia/Wroc (http://www.yr.no/place/Poland/Lower_Silesia/Wroc)ław/long.html

Ciekawe na ile się to sprawdzi.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 14, 2010, 07:17:57 am
Ten model to ECMWF i podobnie widzi jak GFS ocieplenie pod koniec następnego tygodnia ,przykład Skawina http://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Po ... /long.html (http://www.yr.no/place/Poland/Lesser_Poland/Skawina/long.html)

19.03 na południu fen ,trzeba dołożyć około 2-3*C
(http://img52.imageshack.us/img52/8129/t2m45wiosna2.png)

20.03 Małopolska fen,jeżeli to się utrzyma Tarnów może mieć temperaturę w okolicach 17*C
(http://img52.imageshack.us/img52/7023/t2m53wiosna1.png)

21.03 głębokie ochłodzenie
(http://img52.imageshack.us/img52/4727/t2m61wiosna.png)

Termin jest nadal odległy ,trzeba o tym pamiętać
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Inolis w Marzec 14, 2010, 15:56:29 pm
Raczej nie jest prawdopodobne, by niedziela, 21.03.10, była aż tak zimna. Będzie z 2 - 3 stopnie cieplej, za to dwa dni wcześniej będzie nieco chłodniej. Ale - czy tak będzie - to się okaże :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 14, 2010, 16:12:47 pm
W marcu jak w garncu ! dzisiaj to powiedzenie jak najbardziej realne godzina 14:00   +7,1 i deszcz godz 16   +1,8  i śnieg już się zabieliło. A wiec prognozy się sprawdziły ze zima wraca. A miałem cicha nadzieje ze śnieg już pożegnałem co najmniej do grudnia.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: mateuszr w Marzec 14, 2010, 17:25:30 pm
Cytat: "Mikelis"
Raczej nie jest prawdopodobne, by niedziela, 21.03.10, była aż tak zimna. Będzie z 2 - 3 stopnie cieplej, za to dwa dni wcześniej będzie nieco chłodniej. Ale - czy tak będzie - to się okaże :D

Dlaczego? Jest to całkiem możliwe.
[attachment=0:xpordka6]MS_2053_ens.png[/attachment:xpordka6]
Ma być to związane z adwekcją PA, wiele zależy od położenia frontu arktycznego w tej sytuacji. Przypominam, że o tej porze roku PAm daje przy pochmurnym niebie temperaturę ok. +3st.C. Ale wiązka kontrolna pokazuje T850=-16st.C ok. 22.03; z tablic klimatycznych wynika, że PAm ma temperaturę w tym okresie ok. -14st.C, więc temperatura maksymalna byłaby w okolicach zera(tmin ok. -5st.C). Niemniej jednak wątpie, że ochłodzenie będzie aż tak głębokie.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 14, 2010, 17:47:11 pm
(http://img682.imageshack.us/img682/672/dsc00774n.jpg)

stan na godz: 17:43.

zdjęcie robione tel komórkowym. Słabo widać na zdjęciu ale ciągle mocno sypie :P

GFS podaje ze do jutra może być nawet 10 cm.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 14, 2010, 18:00:28 pm
Jezeli wiezyć GFS najsilniejsze przedemną, i może być problem rano :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 15, 2010, 17:40:19 pm
Wczorajsza linia szkwałowa przechodząca nad Krakowem wygenerowała wyładowanie międzychmurowe,grzmot był słyszalny w Skawinie i Wieliczce :)
Opad jaki wystąpił z linii szkwału to krupa śnieżna,trwał to może 3-4 minuty

(http://img113.imageshack.us/img113/1843/83163349.jpg)

(http://img113.imageshack.us/img113/2827/19610308.jpg)

(http://img113.imageshack.us/img113/3596/18044991.jpg)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 15, 2010, 19:20:48 pm
A tak było wczoraj 100km bardziej na południe od Krakowa.
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 15, 2010, 19:25:29 pm
Juliusz ładnie sypnęło pod górami :) ,do kiedy zostajesz ? ,może na dobry halny się załapiesz
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 15, 2010, 19:33:53 pm
Już w domu jestem (ale pojeździłem na nartach w sobotę), wczoraj przejechałem całą Polskę. W następnym tygodniu będe w Kielcach.
Pozdrowienia
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Marzec 15, 2010, 19:39:07 pm
Tyle samo sniegu spadło w Lublinie:). Oczywiście już trochę stopniało...
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 15, 2010, 19:42:32 pm
Cytat: "juliusz"
Już w domu jestem

To dobrze że dojechałeś szczęśliwie
Jak w Twojej ocenie wygląda nadchodzące ocieplenie
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: zelu w Marzec 15, 2010, 20:24:13 pm
na przyszły tydzień  od środy GFS daje ciągle na plusie nawet max ponad 14 u mnie. Fajnie jak by to się sprawdziło bo twoja pogoda i pogodynka po ociepleniu dają znowu parę chłodniejszych dni z przymrozkami.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 15, 2010, 21:41:15 pm
Powrót zimy i pokrywy śnieżnej w niecałe 10 minut  :)

Konwekcja w natarciu :D

(http://img26.imageshack.us/img26/8675/15792538.jpg)

(http://img26.imageshack.us/img26/8112/56837564.jpg)

(http://img26.imageshack.us/img26/6916/28232198.jpg)

(http://img26.imageshack.us/img26/5297/15727351.jpg)

(http://img26.imageshack.us/img26/996/31883643.jpg)

(http://img53.imageshack.us/img53/3272/66902250.jpg)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 16, 2010, 12:19:33 pm
Wedlug pogodynki najwiecej swiezego sniegu spadlo w Tarnowie - 7 cm ;)

[attachment=0:3mlymbnt]Rewir0258.jpg[/attachment:3mlymbnt]

Zima, zima, zima. Oj gdzie sie nie rusze, slysze jak kazdy tylko narzeka.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 17, 2010, 15:15:08 pm
GFS w prognozach futurystycznych upadł na głowe. Przewiduje gwałtowne ochłiodzenie z około 18 stopni do -6 w ciagu 24h do tego potęzne opady sniegu na zachodzie. Nastepnie lekkie ocieplenie i kolejny spływ chłodu z północy z śniezycamiw  całm kraju. Dotego silny wiatr :D
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Marzec 17, 2010, 15:17:36 pm
Jakoś nie mogę dojść kiedy coś takiego ma wystąpić ?
Pozdrowienia
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Dart w Marzec 17, 2010, 15:49:06 pm
miedzy 26 marca a 27. Daleka prognoza, ale wyglada imponująco
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: mateuszr w Marzec 17, 2010, 15:56:05 pm
Jest szansa, że nie będzie takiego ochłodzenia, wcześniejsze które było również wyraźne teraz nie jest widoczne. W sumie wszystko zależy od zafalowań frontu polarnego.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Marzec 17, 2010, 16:12:50 pm
Prognozy na stronie yr.no mowią o powrocie zimy po 24 marca. GFS dla odmiany prognozuje wartosci powyzej 10st.C
Jak myslicie, ktora wersja jest bardziej prawdopodobna?
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Sebastian w Marzec 17, 2010, 16:55:37 pm
Cytat: "mateuszr"
Jest szansa, że nie będzie takiego ochłodzenia, wcześniejsze które było również wyraźne teraz nie jest widoczne. W sumie wszystko zależy od zafalowań frontu polarnego.

Dokładnie też tak myślę ,tak samo GFS nie widzi po niedzielnego ochłodzenia

Cytat: "Wolfer"
Jak myslicie, ktora wersja jest bardziej prawdopodobna?

Wiosenna ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Marzec 18, 2010, 02:47:12 am
Nie ma chyba nic gorszego jak mróz i śnieg po tym jak będzie +20...

Nie wyobrażam sobie, że chodząc już w krótkim rękawku przez okres kilku dni ... znów będę musiał włożyć kurtkę :D

A zima niech wraca, pewnie ! ... ale pod koniec listopada ; )
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: lubelak w Kwiecień 06, 2010, 09:25:37 am
no i temat odkurzamy na 2 dni:) W Zakopcu spadło już około 10 cmsniegu, zdecydowanie więcej w górach. trzeba przyznać, że ładne widoki....
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Kwiecień 06, 2010, 12:05:09 pm
Okolice Rdzawki i Piątkowej Góry rowniez zasypan ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Kwiecień 06, 2010, 13:39:59 pm
Około 11.04 znowu widać znaczne ochłodzenie...
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Kwiecień 22, 2010, 12:32:38 pm
Jestem w Krakowie, a co Wam moge powiedziec, to od godziny 11-ej obserwuje słąbe przelotne opady... śniegu z deszczem oraz deszczu lodowego  ;)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: juliusz w Kwiecień 22, 2010, 16:40:47 pm
Tak bylo w wielu miejscach w Polsce (widzialem po drodze).
Pzdr
J
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Kwiecień 22, 2010, 23:16:18 pm
Na śląsku leciała krupa śnieżna :)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Maj 04, 2010, 07:58:39 am
Jak donoszą media zima zaatakowała Hiszpanie. GFS spisał sie na medal  ;)
 
http://www.tvn24.pl/-1,1654734,0,1,zima ... omosc.html (http://www.tvn24.pl/-1,1654734,0,1,zima-zaskoczyla-hiszpanow,wiadomosc.html)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Daniels. w Maj 05, 2010, 00:20:01 am
Zima w maju w Hiszpanii to jakiś żart... w maju to zima w Polsce rzadko się zdarza... : OO

Tam teraz powinno być w granicach 30+ stopni...

Co się na tym świecie dzieje... padał kiedyś wcześniej w historii śnieg w tamtych rejonach w maju ?

U mnie natomiast od piątku pada i pada.. ehh super .. mam 10 dni wolnego i już 4 czy 6 dzień z kolei siedzę w domu ://

Jedyne pocieszenie to takie, że omijają mnie burze :P.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Maj 05, 2010, 20:56:57 pm
Nie, nie żart. Żartem jest, że nie dodano, że w Sevilli było wtedy +28, a w Madrycie +23. Ochłodziło się dzień później - 3 maja padał śnieg, ale w.. górach.

Np. w Navacerrada:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?i ... enviar=Ver (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=08215&ndays=50&ano=2010&mes=5&day=31&hora=23&ord=REV&enviar=Ver)

Tyle, że tam śnieg pada niemal każdego maja.
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: pdjakow w Maj 05, 2010, 21:23:42 pm
A warunki w tym miejscu w czerwcu, w latach 80-tych pozostawię bez komentarza:

http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?m ... =30&ndays= (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?mode=0&state=Spa&ind=08215&ord=REV&ano=1988&mes=06&day=30&ndays=)
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?m ... =30&ndays= (http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsodres?mode=0&state=Spa&ind=08215&ord=REV&ano=1984&mes=06&day=30&ndays=)
Tytuł: Re: Zima 2009/2010 c.d.
Wiadomość wysłana przez: Wolfer w Maj 05, 2010, 21:38:04 pm
Cos jest na rzeczy ;) tak niskich temperatur w miejscowosci Navacerrada nienotowano od 1997 r.