Zmiany wilgotności

Zmiany wilgotności

Globalne ocieplenie to nie tylko zmiany temperatury. Zmienia się również zawartość pary wodnej w atmosferze. Oczywiście jest to zrozumiałe – im cieplej, tym więcej pary wodnej udaje się “zmieścić” w atmosferze – więcej na temat pary wodnej w kontekście Globalnego Ocieplenia możecie przeczytać w serwisie “Nauka o Klimacie”.

Poniżej wyniki obserwacji zgromadzonych w serii HadISDH 4.0.0.2017f (Źródło: http://hadisdh.blogspot.co.uk/“).

Trendy:

Wilgotność właściwa (specific humidity):

Wilgotność względna (relative humidity):

Prężność (ciśnienie) pary wodnej (water vapour pressure):

Temperatura termometru zwilżonego (wet bulb temperature):

Szczególnie ostatnia mapa, przedstawiająca trendy temperatury termometru zwilżonego (mokrego) powinna niepokoić. O tym dlaczego powinna niepokoić miał już swój wpis Arctic Haze tutaj. Dla nas obecnie nie jest to problem, ale kraje Bliskiego Wschodu, a także na przykład Indie i Pakistan, gdzie i tak wartości temperatury termometru zwilżonego potrafią być bardzo wysokie, niedługo mogą mieć problem. Zresztą – już w 2015 r. ekstremalna fala upałów połączonych z wysoką wilgotnością powietrza doprowadziła do śmierci co najmniej 700 osób.

Jeśli temperatura termometru zwilżonego (Twb) wzrośnie tam jeszcze bardziej, takie zdarzenia jak powyższe będą zdarzać się znacznie częściej. Poniżej przedstawiono globalne trendy Twb (w porównaniu do poprzedniej wersji HadISDH).

Na półkuli północnej Twb wzrosła od początku lat 70. XX w. o około 1°C. To, że w tropikach wzrost Twb był tylko nieznacznie niższy jest nader niepokojący.

 

Print Friendly, PDF & Email

4 Replies to “Zmiany wilgotności”

  1. Dzięki za przypomnienie mojego dawnego wpisu o wilgotnym termometrze [1]. Nic się nie postarzał.

    Natomiast ja chciałbym zwrócić uwagę na trendy względnej wilgotności. Tam gdzie są ujemne, tam robi się coraz suszej. I są to olbrzymie obszary, głownie subtropikalne, ale sięgające niestety aż do Polski.

    [1] Ja pisałem “mokry termometr” , prof. Haman poprawił mnie na “wilgotny”, a teraz mamy jeszcze “zwilżony”. Nasza terminologia i tu nie jest tak jednoznaczna jak angielskojęzyczna.

  2. Czy dane średniej wilgotności miesięcznej dla Warszawy sa wiarygodne? Spadek wilgotności zanotowany od początku tego stulecia jest podejrzanie duży. I co istotne wyraźniejszy niż w innych miastach…
    dane ze średnich i sum miesięcznych meteomodel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com