2024/04/25 00:04

Zima w III dekadzie listopada?

Wraz z kolejnymi aktualizacjami modele numeryczne coraz częściej skłaniają się ku znacznemu ochłodzeniu w III dekadzie listopada. Zależnie od wariantu, modele dają na połowę dekady albo lekką zimę z temperaturami nieco poniżej zera w dzień, przedzimie z temperaturami lekko powyżej zera lub regularną zimę z sporymi opadami i temperaturami w dzień na poziomie około -5 stopni.

Wczorajsze przebiegi modelu GFS wskazywały nawet na głębsze ochłodzenie – z temperaturami spadającymi na krańcach wschodnich do wartości rzędu -10 stopni w dzień i -18 stopni w nocy. Jest to jednak stosunkowo mało prawdopodobny wariant (choć wcale nie niemożliwy, podobnie było w 1998).

Aktualnie model GFS prognozuje znaczne ochłodzenie z temperaturami maksymalnymi poniżej 0 (mapa poniżej).

Prognoza modelu GFS na wtorek, 30 listopada 2010 (data prognozy 2010-11-16, 00UTC)

Również model ECMWF prognozuje spore ochłodzenie, jednak i tutaj jego charakter i głębokość zmienia się gwałtownie z prognozy na prognozę. Poniżej przykład dwóch prognoz ECMWF dla Wrocławia – z wczoraj, 12UTC i z dziś z 00UTC:

Prognoza ECMWF dla Wrocławia z wczoraj, 12UTC. Źródło: yr.no
Prognoza ECMWF dla Wrocławia z dziś, 00UTC. Źródło: yr.no

Wczorajsza prognoza sugerowała bardzo silne ochłodzenie z temperaturami maksymalnymi rzędu -6 stopni 24 listopada. 23 listopada miałoby być już -2 z intensywnymi opadami śniegu (suma opadu 10 mm). Nowsza prognoza dokonała znacznej „korekty” – temperatury maksymalne zostały podwyższone w obu dniach o 6-7 stopni: 23 listopada deszcz ze śniegiem przy temperaturze rzędu +5, 24 listopada około 0 stopni.

Z powyższego przykładu jasno wynika, że do ogłoszenia pewnej zimy w III dekadzie listopada jeszcze nam trochę brakuje. Do zmiany pogody, która miałaby nastąpić w okolicy 22-24 listopada pozostał jeszcze tydzień, podczas którego prognozy zmienią się jeszcze wiele razy. Doskonale to obrazuje seria wiązek (ensembles)  modeli ECMWF i GFS z dnia wczorajszego (Warszawa):

Wiązki modeli GFS i ECMWF. Źródło: meteogroup.pl

Wiązki wyraźnie wskazują na znaczne ochłodzenie (średnia wiązek spada od 22.11), jednak pojedyncze „rozwiązania” modelu wskazują na bardzo szeroki zakres możliwych temperatur.

Reasumując: jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na wysunięcie jasnej i pewnej prognozy co do zmian, jakie mają nastąpić w III dekadzie miesiąca. Jednak z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że się ochłodzi. Pozostaje pytanie – jak mocno.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Pawel

Witam wiazki wiazkami a co na to wszystko natura ,niedzwiedzie ,krety i inne gryzonie szykuja sie juz do zimy ,to tez jakas informacja o zblizajacej sie zimie.Mam nadzieje ze juz tuz tuz zawita do nas .

marek

ECMWF „szaleje” w najnowszej prognozie :) http://www.meteogroup.pl/pl/home/pogoda/prognozy-ensemble.html Chociaż, kto wie…. Dla Warszawy pokazał praktycznie najzimniejszą wersję, natomiast dla Berlina, czy Sztokholmu uśrednioną ze wszystkich wiązek, więc raczej tak zimno w Warszawie nie będzie.

marek

PS.Nie zapominając o opadzie rzędu 20mm w postaci raczej śniegu. Oj będzie się działo.

Michał

Witam Panie Piotrze. A co Pan powie na to http://timeanddate.com/weather/poland/warsaw/ext
Czyżby ok. 1m śniegu w Wawie pod koniec miesiąca? :)

pawel

Jak dlugo potrwa ten pierwszy powiew zimowy

Michał

http://timeanddate.com/weather/poland/warsaw/ext Faktycznie tu chyba chodzi o wysokość pokrywy a nie o ekwiwalent wody ze śniegu. Wtedy ok – 10 cm to żadna rewelacja :)

10
0
Would love your thoughts, please comment.x