Zima w Elblągu

Zima w Elblągu

10 maja 2017 średnia temperatura dobowa liczona z 8 terminów na dobę (00,03,06,…,21UTC)/8 na stacji Elbląg-Milejewo wyniosła -0.1°C. Był to więc w polskiej nomenklaturze meteorologicznej tzw. “dzień zimowy”. Temperatura maksymalna to zaledwie +1.5°C (zanotowana de facto dnia poprzedniego o 18UTC).

Temperatura maksymalna rekordowo niska (jeśli chodzi o niziny) nie była, ale zabrakło do tego bardzo mało: 9 maja 1953 w Prabutach notowano zaledwie +1.3°C, 1 maja 1985 +1.4°C było w Łodzi. Należy równocześnie pamiętać, że stacja Elbląg-Milejewo ma bardzo krótki ciąg pomiarowy – założono ją 1 kwietnia 2013 roku, trudno więc umieścić ten pomiar w jakimś kontekście historycznym.

Powyżej: Przebieg temperatury na stacji Elbląg-Milejewo w dniu 10 maja 2017 (Źródło: ogimet)

Rekordowa dla stacji synoptycznych (a raczej dla średnich liczonych obecną metodą synoptyczną) jest jednak średnia dobowa temperatura powietrza. Na żadnej z nich nie notowano do tej pory dnia z ujemną średnią temperaturą dobową w maju (od 1966, czyli od kiedy średnie temperatury dobowe są wyliczane z 8 terminów). Ponownie należy zwrócić uwagę na charakterystyczne położenie stacji i krótki okres pomiarowy. Do tej pory najniższa średnia temperatura dobowa w maju wystąpiła w Częstochowie 11 maja 1978 i wyniosła +0.2°C.  Niższa, niż w dniu wczorajszym w Milejewie, średnia dobowa temperatura powietrza została odnotowana 9 maja 1953 w Toruniu (-0.2°C), była ona jednak wtedy obliczana w zupełnie inny sposób. Ciężko określić, która z tych wartości jest niższa – za 9 maja 1953 w Toruniu świadczy przebieg dobowy temperatur i fakt, że przedwczorajsza średnia temperatura dobowa z Milejewa liczona wg metody sprzed 1966 roku również jest nieco wyższa, niż ta z Torunia. Niewątpliwie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem bardzo rzadkim, wręcz unikalnym, zdarzającym się raz na kilkadziesiąt lat. Poza Milejewem, bardzo niska średnia dobowa temperatura powietrza wystąpiła w Kętrzynie (+0.2°C). Anomalie temperatury dobowej w regionie (odniesione do normy z lat 1981-2010) spadły poniżej -10°C.

Print Friendly, PDF & Email

42 Replies to “Zima w Elblągu”

 1. I za to się lubi meteomodel..
  Zimna! rzeczowa matematyczna obiektywna analiza
  Przyznam się że w ostatnim czasie zacząlem mieć wątpliwości
  co do bezwzględnie obiektywnego przedstawiania tu sytuacji.
  Moje starsze juz ciało i kosci miały co nieco inne odczucia
  niż publikowany tu ton wątkow i komentarzy.
  Dzieki Piotr za “odnowienie” kolorystyki map (dopasowanie ich do aktualnych norm) np na stronie http://meteomodel.pl/gfs-para/TAVG/TSr
  bo niesamowicie razila tam czerwien i biel :-)
  Pozdrawiam

  1. Jeśli człowiek szybko przyzwyczaja się do nowej “normy” to ma połowę czasu temperaturę poniżej niej. Prakycznie z definicji.

   A że bardziej zauważamy to czego nie lubimy to powstaje wrażenie, że cały czas jest zimno.

 2. Pewien przemądrzały Warszawiak pouczając na TP użytkownika lekkiego w bardzo arogancki dla Siebie sposób twierdzi że w Warszawie była niższa tmax niż w Elblągu. Kłamał
  “+1,4°C to najniższa majowa Tmax dla Elbląga w historii pomiarów? Ciekawe.
  Ale Warszawa miała niższą”
  Z resztą pan Piotr widzial ten komentarz i odpisał na niego na TP.

  1. Dla mnie trochę absurdalne jest sprowadzanie dyskusji o takie sprawy na taki poziom kultury osobistej…(???) [jak tam w podanym linku na TP, przez niektóre osoby]

   1. @Lucas Wawa
    A to masz na myśli “dyskusję” na TP między lekkim a Albertem oraz Pan Piotrem a jaśkiem, tak?
    Jeżeli tak to pozostawiam to bez komentarza.

  2. A informujesz o dyskusji zupełnie gdzie indziej na tym blogu, dlatego bo…? To trolling wtórny, a więc odbity – dobry troll sprawił że inni dyskutują o jego nic nie ważnych argumentach w innych miejscach, przenosząc memiczną zarazę w dalsze zakątki internetu. Tak że ten.

   1. @zaciekawiony
    Jeżeli to do mnie było z tym że jestem “trollem” to informuję że napisałem o tej dyskusji dlatego, że pewien użytkownik z Warszawy na innym portalu meteorologicznym podaje nieprawdziwe informacje typu (a także chciałem zasięgnąć opinii osób które znają się na meteorologii doskonale tak jak pan Piotr Djaków):
    “+1,4°C to najniższa majowa Tmax dla Elbląga w historii pomiarów? Ciekawe. Ale Warszawa miała niższą”.
    Nie przedstawił na to żadnych dowodów (danych meteorologicznych).
    Bazuje na informacjach z tego artykułu czyli:
    “Temperatura maksymalna rekordowo niska (jeśli chodzi o niziny) nie była, ale zabrakło do tego bardzo mało: 9 maja 1953 w Prabutach notowano zaledwie +1.3°C, 1 maja 1985 +1.4°C było w Łodzi” (…)
    Nie znalazłem tu informacji o tym, że to Warszawa rzekomo zanotowała niższą temperaturę maksymalną niż tą w Elblągu 10 maja czyli 1,5°C, która jest bliska majowym rekordom zimna. Z tego co wiem to Prabuty leżą województwie pomorskim, całkiem niedaleko Elbląga. Ufam, że pan Piotr przedstawia obiektywne i rzetelne historyczne dane meteorologiczne.
    Podsumowując chciałem pokazać, że ktoś przedstawia fakty które nie miały miejsca i chciałem aby je zdemontowano- takie są moje argumenty. Z tym, że nazwałem kogoś “aroganckim” to już uprawiam “trolling wtórny”. Ale przecież ja nazwałem rzecz po imieniu.
    PS. Jeżeli ja jestem “trollem”, że poinformowałem o prowokacjach i zaklinaniu rzeczywistości Alberta to rozumiem, że podlasianin i leksa, którzy również o tym wspominali również są.

     1. Skąd mogłem wiedzieć że przed II wojną światową wystąpiła tak niska temperatura? Do takich danych nie mam dostępu.

     2. @Robert93
      Tak przy okazji to nie moje informacje​ podważyłeś tylko pana Piotra bo ja na jego historycznych danych meteorologicznych bazowałem.

 3. “Niewątpliwie mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem bardzo rzadkim, wręcz unikalnym, zdarzającym się raz na kilkadziesiąt lat.”

  >>> Tak, ale trzeba dodać, że w danym okresie roku (dniu/dniach). Bo w ogóle takie ekstremalnie niskie anomalie będą się zdarzały (znacznie) częściej, niż co kilkadziesiąt lat. Z uwagi na proces GW mogą być trudności z nowymi rekordami zimna, ale “ocieranie się” o nie co jakiś czas będzie miało miejsce – a w skali lokalnej (i zwłaszcza dobowej) mogą i nadal one mimo wszystko padać, przynajmniej za okres od powiedzmy połowy XX wieku.

  Zwróćmy przy tym uwagę, że gdyby ta adwekcja chłodu arktycznego potrwała nawet tylko kilka godzin dłużej, albo zdarzyła się dobę później, albo na faktycznych “zimnych ogrodników” (czyli obecnie), to zanotowalibyśmy nowy dobowy rekord zimna (co najmniej od 1951 r.) w skali kraju.

 4. Ta sytuacja oraz Marzec 2013 dobitnie udowadniają nam że mimo iż żyjemy w co raz cieplejszym świecie to jednak możliwe są rózniweż rekordy ujemnych anomalii

  teraz czekamy na ujemną zimę:)

   1. Tym bardziej, że także lato – nawet, jeżeli nie będzie już aż tak chłodno jak podczas najchłodniejszych sezonów 20-50 lat wstecz – to i tak może przynieść nam aurę bardzo różnorodną…

    1. Ja bym wolał stabilną aurę w lecie czyli w okresach chłodniejszych temperatury ok 20°C ale żeby dominowało prawdziwe lato z tmax>25°C. Nie jednego dnia ok 15°C z chmurami i ulewami a drugiego dnia z tmax 30°C.

    1. Niektórzy śpią w zamrażarkach, wychodzą z pierwszymi zimnymi prognozami, zazwyczaj w październiku, czasem później.

     1. Lato może być ale skandynawskie czyli do 25 stopni spokojnie wystarczy taka temperatura przy wysokim słońcu jest letnio

      No ale jak komuś to nie pasuję i woli Sierpień 2015 no cóż ich wybór

      nie wiem co w tym fascynującego upałach

     2. Ja nie wiem co fascynującego jest w incydentach jesiennych z temperaturami 10-15 stopni w ciągu dnia, niskimi chmurami i ciągłymi opadami deszczu w miesiącach letnich jakby niektórzy chcieli. :D

     3. Im więcej “prawdziwego lata w lecie”, tym wolę więcej także “prawdziwej zimy w zimie” i odwrotnie. Przynajmniej ja tak mam.
      Choć oczywiście wiadomo, że żadnej zależności w tym względzie nie ma. Jednak aura w naszym klimacie jest na tyle urozmaicona, że przeważnie w 25-50% jest taka za jaką przepadam i to o każdej porze roku – a to na “ładowanie akumulatorów” w plenerze mi już wystarczy:-)

    2. prawda, bo to druga półkula, ale to nie jest zbyt precyzyjna odpowiedź:) Kapsztad (leżący najbliżej Antarktyki, ale blisko morza) ma szerokość geograficzną południową mniej więcej jak północna Bejrutu czy Los Angeles. No to tam maj powinien być i tak dużo cieplejszy od polskiego, na poziomie listopada w Los Angeles. No i faktycznie – średnia ok. 14 C, na poziomie naszego maja. Z tym, że niziny nad oceanem stanowią mały procent górzystego kraju, jakim jest RPA.
     Na północ od tego Kapsztadu znajdują się płaskowyże i góry, ale znowuż jest wtedy bliżej równika, dlatego tam też maj jest na poziomie naszego maja/września choć jest to już na wysokości 1500-2000 m.
     Są tam też wyższe góry – najwyższy szczyt Gór Smoczych ma 3482 m i tam faktycznie jest już zimno – maj jest na poziomie listopada.

     1. RPA ma klimat śródziemnomorski, podobnie jak Południowa Kalifornia, czy Lazurowe Wybrzeże. Tak.

      A czy zauważyłeś, że oba te analogiczne rejony znane są z narciarstwa? W okolicach Los Angeles są to góry San Gabriel, a zaraz nad Cote d’Azur mamy Alpy. W obu miejscach można opalać się na plaży i jeździć na nartach tego samego dnia (doktoranci z uniwersytetu na którym byłem visiting scientist dokładnie tak robili). Więc dlaczego podobnie nie może być w RPA, przy podobnej różycy wysokości gór i wybrzeża? Trzy tysiące metrów różnicy wysokości odpowiada prawie 20 stopniom!

 5. Z tym śniegiem w RPA w Hiszpanii czy w Kalifornii to jest tak że jakby ktoś powiedział że w Polsce w 1998r w lipcu spadł śnieg to z zagranicy pewnie by w to uwierzyli nie zdając sobie sprawy że autor zapomniał powiedzieć że na Kasprowym i na obszarach wyżej położonych od Kasprowego

 6. Zapewne komentarz nie zostanie opublikowany, więc zwracam się bezpośrednio. Bardzo proszę o zamknięcie tego bloga. Mój małoletni syn go czyta i kwiatki typu “po za”, czy “Ponownie należy zwrócić uwagę na charakterystyczne położenie…”, gdzie “ponownie” do niczego się nie odnosi, a “charakterystyczne” nie jest wyjaśnione, są żenadą. Panu profesorowi PAN to nie przeszkadza, ale mi,kasjerce, tak. Załóżcie hasło, udostępnijcie je swoim klakierom i bawcie się dobrze.

  1. Jeśli uważa się formę przekazu za ważniejszą niż treść to rzeczywiście można dojść do tak absurdalnego wniosku jak to, że lepiej zakazać dyskusji niż pozwolić na to aby ludzie wyrażali swoje poglądy językiem jaki używają – który i tak jest o niebo lepszy niż to co słyszę na ulicy i widzę w Internecie.

   A w dodatku wydaje się, ze uważa Pani, że lepiej aby pani syn nic nie dowiedział się o klimacie i meteorologii niż aby przeczytał “poza” pisane z błędem. Dobrze rozumiem? Jeśli to są Pani prawdziwe poglądy, a nie jedynie forma trollingu to współczuję pani absolutnej ciasnoty umysłu, jaką Pani wykazuje.

   To tyle od profesora. A tak przy okazji dlaczego uważa pani, ze z PAN-u? Nigdzie nie podawałem swojej afiliacji.

   PS. I po co mnie Pani w ogóle wywołuje z lasu z powodu cudzych (prawdziwych czy urojonych) błędów?

  2. In reply to Elżbieta.

   @Elżbieta

   Zapewne komentarz nie zostanie opublikowany

   A to ci niespodzianka.

   Bardzo proszę o zamknięcie tego bloga

   Bardzo proszę go więc nie czytać, ewentualnie zastosować się do Pani własnej prośby.

   Mój małoletni syn go czyta

   Ten z dyplomem i problemami z rozsyłaniem CV?
   http://meteomodel.pl/BLOG/?p=15341&cpage=1#comment-60195

   Poza tym proszę zwyczajnie zabronić małoletniemu synowi czytania tego bloga. Przypominam, że to na Pani ciąży obowiązek kontroli co Pani latorośl robi w sieci.

   kwiatki typu “po za”

   Poprawiono.

   “Ponownie należy zwrócić uwagę na charakterystyczne położenie…”, gdzie “ponownie” do niczego się nie odnosi, a “charakterystyczne” nie jest wyjaśnione, są żenadą

   Wpisy na blogu charakteryzuje pewna ciągłość. Charakterystyczne położenie Elbląga było wielokrotnie wyjaśniane i nie mamy zamiaru czynić tego za każdym razem przy okazji wspominania tej stacji. Wystarczy poczytać wcześniejsze wpisy. Jeżeli nie potrafi Pani skorzystać z wyszukiwarek, proszę skorzystać z pomocy małoletniego syna.

 7. “Ponownie” odnosi się do zdania akapit wyżej “Należy równocześnie pamiętać, że stacja Elbląg-Milejewo ma bardzo krótki ciąg pomiarowy – założono ją 1 kwietnia 2013 roku, trudno więc umieścić ten pomiar w jakimś kontekście historycznym.” – raz było o tym mówione, i ponownie zwracamy na to uwagę.

  Natomiast “charakterystyczne” odnosi się do cytowanego zdania oraz informacji zawartej w obrazku, gdzie zostało opisane że stacja leży na wysokości 185 m n.p.m. czyli jak na stację leżącą blisko morza, całkiem wysoko. Co jest położeniem charakterystycznym.

  1. Z Pańskiego wywodu wynika poniższe. Zwracam uwagę na znak równości. Taka logika jest dla mnie nie do zaakceptowania.

   “Ponownie należy zwrócić uwagę na charakterystyczne położenie…” = “Ponownie” odnosi się do zdania akapit wyżej “Należy równocześnie pamiętać, że stacja Elbląg-Milejewo ma bardzo krótki ciąg pomiarowy…”

   Ponawiam prośbę.Załóżcie hasło i będzie dobrze. Dziękuję. Więcej nie będę pisać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *