2024/03/29 10:03

Z pewnością nie orkan…

Tym mianem media ochoczo ochrzciły wczorajszy niż, który przemieszczał się nad północą częścią naszego kraju. Rzecz jasna nie było żadnych podstaw, by niż ów orkanem nazywać. Zostawiamy więc fragment dzisiejszego komentarza synoptyka ICM, Ryszarda Klejnowskiego:

ORKAN?

Media z uporem godnym lepszej sprawy wprowadzają do naszej przestrzeni pojęciowej nazwę zjawiska, obiektu meteorologicznego, o naturze którego nie mają najwyraźniej pojęcia. Nawet służba meteorologiczna Niemiec, skąd bezrefleksyjnie przed laty skopiowano i źle przetłumaczono ten termin nie nazwała niżu Fryderyka orkanem, tylko niżem sztormowym. Orkan jest to w skali Beauforta w języku niemieckim odpowiednik huraganu, a więc 12 jej stopnia. Sprawdza się teza, że wielokrotnie powtarzana nieprawda nabiera cech niepodważalnej wiarygodności.

Ryszard Klejnowski

19 stycznia 2018 roku, piątek; 07:15

 

Istotnie, w ostatnich czasach orkanem nazywa się niemal każdy niż atmosferyczny, który przyniesie silniejsze porywy wiatru. Informacja o „orkanie” jest dalej bezmyślnie kopiowana przez kolejne media, przez co nadawana jest jej pewna wiarygodność. Jak zwykle w takich przypadkach, wina stoi tylko i wyłącznie po stronie mediów, które w pogodni za „klikalnością”, straszą nas coraz to groźniejszymi tytułami. I nic nie wskazuje na to, by miało to w najbliższym czasie ulec zmianie.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej z Wrocławia

Wcześniej media się tą tematyką nie interesowały, albo interesowały pobieżnie. Teraz mamy zmianę w drugą skrajność, gdzie każdy niż przynoszący silne porywy wiatru będzie orkanem..A ludzie przyzwyczajeni, nie będą zwracać uwagi, gdy faktycznie przyjdzie silniejsza wichura…

grzeg8

A może huragan?- „W Polsce mamy obecnie 10-12 huraganów rocznie. Tymczasem na początku lat 90. ich występowanie było sporadyczne – mówi prof. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatyczne”- Ktoś kto mówi o klimacie nie rozróżnia zjawisk atmosferycznych czy gazeta głupotę wcisnęła do ust profesora bo nie ma cytatu?
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fryderyka-zniszczenia-huragany-polska,181,0,2396597.html

Arctic Haze ☀️

Masz na myśli nazwę „huragan”? Ja też jestem przeciw jej używaniu poza tropikami, ale kiedyś to znaczyło także silny wiatr w dowolnym miejscu. Teraz coraz częściej na to używa się orkan, wzorem niemieckim. Profesor po prostu użył przestarzałej terminologii, tak jak go uczyli za młodu.

PS. Słowniczek IMGW nadal używa tego znaczenia huraganu, a w sumie obu (wiatr 12 Beauforta i cyklon tropikalny). Ale w nauce nie jest dobrze używać tego samego terminu dla dwóch różnych zjawisk z jednej dziedziny. Stąd właśnie moja preferencja dla orkanu.

Tadeusz T

We wszystkich znanych mi opisach skali Beauforta wiatr o sile 12 to huragan. W angielskiej terminologii żeglarskiej i ogólnie morskiej też mamy huragan (hurricane ) dla 12 st.
Beauforta.
https://www.metoffice.gov.uk/guide/weather/marine/beaufort-scale
Czyli tak jak napisałeś, termin huragan ma szersze znaczenie niż tylko cyklon tropikalny i ja bym się z koniem (czyli z Royal Navy) nie kopał :-) ;-) ;-)
Tym bardziej, że historycznie pierwsze jest znaczenie terminu „huragan” – jako bardzo silny sztorm, następnie to usankcjonowała skala Beauforta (1832 r). A dopiero dużo, dużo później doszło znaczenie cyklonu tropikalnego.
Pozdrawiam.
Tadek

Arctic Haze ☀️

@Tadeusz T

Odchodzenie od nazywania huraganem wiatrów 12 B poza tropikami wynika z przewagi liczbowej nauki amerykańskiej nad brytyjską. To Amerykanie nazywają huraganami cyklony tropikalne.

I ja nie zaprzeczam, że po polsku też dawniej huragan oznaczał 12 B, ale po prostu proponuję aby doprecyzować język nie stosując tego znaczenia. Jeśli już to „huraganowy wiatr”.

Grzeg8

Tak o to mi chodziło – nie spodziewałem się że historycznie można było tego określenia stosować tez do silnych wiatrów chyba z tym określeniem jest podobnie jak z kwasem węglowym – niektórzy tego używają a niektórych to denerwuje

Tadeusz T

Dlaczego historycznie?
Po morzach i oceanach pływają miliony żeglarzy, rybaków, marynarzy którzy używają (teraz używają i będą używali) terminu huragan jako wiatru o sile 12 st. B.
Z całym szacunkiem, ale naukowców „usiłujących” zawęzić ten termin do cyklonu tropikalnego jest pewnie parę tysięcy. ;-) ;-).
Zresztą skoro ten termin miał konkretne znaczenie przed powstanie pojęcia cyklon tropikalny, to nazwanie cyklonu tropikalnego huraganem (w znaczeniu zawężonym) było oczywistym błędem.
Zresztą po co zmieniać znaczenie terminu huragan, skoro cyklon tropikalny ma świetną i jednoznaczną nazwę – cyklon tropikalny? :-)
Pozdrawiam.
Tadek

grzeg8

A dla żeglarzy zawsze nie był to sztorm ?

Arctic Haze ☀️

Sztorm jest od 8 Beauforta, a wiatr huraganowy to 12 B.

zaciekawiony

A nie jest aby tak, że żeglarze określają huraganem sam wiatr, a meteorolodzy nazywają tak konkretny typ układu konwekcyjnego który huraganowy wiatr wywołuje?

MichałN

@TadeuszT
Jeśli chcemy być konsekwentni i trzymać się nomenklatury naukowej, to należy używać terminów możliwie ścisłych. Wrzucanie pod pojęcie huraganu wielu zjawisk nie przystoi naukowemu podejściu. Uważam, że powszechne rozumienie zjawisk także powinno być jak najściślejsze. Przykładem są debaty różnego rodzaju, gdzie interlokutorzy używają pojęć, które są w różny sposób rozumiane. Jak wtedy prowadzić produktywny dyskurs?

Tadeusz T

@MichałN Jeśli chcemy być konsekwentni i trzymać się nomenklatury naukowej, to należy używać terminów możliwie ścisłych. Wrzucanie pod pojęcie CHMURY wielu zjawisk nie przystoi naukowemu podejściu. Od dzisiaj termin CHMURA jest zakazany, bo przecież odnosi się do tak różnych zjawisk jak cumulonimbus czy cirrus!!! :-) :-) :-) A już na poważnie, moim zdaniem w nauce są potrzebne i terminy szerokie i wąskie. Byle nie były ad hok i bez sensu zmieniane!!! Bo tylko to wprowadza zamieszanie. I właśnie to nie przystoi naukowej dyskusji. Od wieków jest stosowany termin huragan. Od dwóch wieków od momentu wprowadzenia skali Beauforta jest używany PRZEZ… Czytaj więcej »

12
0
Would love your thoughts, please comment.x