Wysokie opady

Wysokie opady

Nie minęła jeszcze nawet I dekada miesiąca, a wrzesień miejscami już zapisał się jako wyjątkowo wilgotny. W Łodzi suma opadów osiągnęła już 100 mm przy normie wrześniowej równej 48 mm (1981-2010). Statystycznie w I dekadzie września normalna suma opadów wynosi mniej, niż 20 mm. W 10-dniowej prognozie pogody widać dalsze opady, ale tym razem niższe. Należy liczyć się z tym, że suma opadów września osiągnie w okolicach Łodzi nawet ponad 150 mm.

Dane:

Aktualne dane pomiarowe

Print Friendly, PDF & Email

17 Replies to “Wysokie opady”

 1. W Łodzi znów dopadało – kolejne 16,1mm. Suma na dzień dzisiejszy to 111.9mm – licząc od synopu z 1 września. Do rekordu września brakuje ~14mm (w podsumowaniu dla Łodzi z lat 1904-2006 widnieje jedynie suma zaokrąglona do pełnych mm – 126 z 1984r).
  I tutaj moje pytanie – jak wg ustalonych zasad liczy się sumę miesięczną? Włączamy w podsumowanie depeszę synop z pierwszego dnia miesiąca, która defacto opisuje sumę opadu za 18h poprzedniego miesiąca oraz 6h obecnego. Czy też może na odwrót – wliczamy depeszę z godz 6UTC pierwszego dnia kolejnego miesiąca, czyli sumę miesięczną liczmy z depesz synop 2-30 września+1 października?

 2. Całe szczęście nie padało u mnie aż tak jak było w prognozach. Teraz już całkiem przestało padać i dzięki nieco cieńszym chmurom i pojawieniu się promieniowania rozproszonego temperatura nagle skoczyła z 11 do 14 stopni.

  1. Wilgoć dla grzybów jest najważniejsza, ale liczą się również fazy księżyca i temperatura w nocy , co by grzybki nam nie pleśniały. Liczę na mega wysyp także w Dolnośląskim !

   1. nie martw się, da się zrobić :))))
    a co do deszczu i tej pogody, u mnie rozpoczął się dzisiaj sezon grzewczy…odkąd mieszkam w domu (a mieszkam 10 rok) nie rozpoczął się tak wcześnie…

 3. Tak z innej beczki – noc 6/7 września w domu załączył się piec centralnego ogrzewania… czyli przerwa w ogrzewaniu trwała jedynie niewiele ponad ponad 3 i pół miesiąca.

 4. i tak to nadal będzie.Nie liczne tylko dni we wrześniu ktore bedą suche i jeszcze w miare ciepłe.N a południu (Sląsk) dzisiaj i jutro ma byc jeszcze ładnie ale juz w niedzielę znowu powrot desczów i zimna.Niestety sprawdzają sie wczesniejsze prognozy na bardzo deszczowy i zimny wrzesien , najgorszy od 2007 roku.Cieszmy sie kazdym suchym cieplym i slonecznym dniem bo bardzo malo ich bedzie i to w całym kraju.

  1. “Niestety sprawdzają sie wczesniejsze prognozy na bardzo deszczowy i zimny wrzesien”

   >>> Co do mokrości w sporej części Polski zapewne tak. Jednak co do zimnoty na razie zdecydowanie za wcześnie na tak wyraźne osądy – tym bardziej, że 1. połowa miesiąca powinna wypaść blisko termicznej ‘normy’, a może i nawet nieco powyżej niej. No chyba, że ‘normalnie = bardzo zimno’, ale to już raczej ocena subiektywna, czyniona bardziej na podstawie czyiś odczuć, niż obiektywnych kryteriów klimatyczno-pogodowych.

 5. Z tego co widzę w prognozach to u mnie ciepło ma się przedłużyć na poniedziałek i wtorek, ale chyba słońca dużo to nie będzie, bo jakieś ciepłe noce się zapowiadają….
  A od środy jesień 2017 cd.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com