2024/03/28 19:03

Wyjątkowo wilgotny wrzesień

Przez ostatnie dni przyglądaliśmy się Łodzi, gdzie dotychczasowy rekord równy 126 mm został pobity już parę dni temu.  Łódź nie jest jedynym miastem z wysoką sumą opadów, ba są miasta, gdzie te sumy są znacznie wyższe. Najwyższe sumy miesięczne notujemy w Bielsku-Białej (203.7 mm) i Olsztynie (201.6 mm). W przypadku Olsztyna w latach 1951-1995 najwyższą notowaną sumą miesięczną września była ta z 1992, kiedy spadło 173.1 mm opadu. Rekord został więc pobity i tutaj i to z dużym zapasem. A przecież nadal tam pada i od 6UTC do 9UTC dopadało kolejne 11.2 mm zwiększając sumę miesięczną do 212.8 mm. Co jest jeszcze bardziej interesujące, w Olsztynie najwyższą sumę miesięczną opadu w latach 1951-2016 notowano w lipcu 2011 roku i było to 222.2 mm. Do absolutnego rekordu dla tego okresu brakuje zatem zaledwie 9.4 mm opadu (Stan na 9UTC). Wiele wskazuje na to, że rekord ten może paść.

Tymczasem w Słubicach suma opadu wynosi zaledwie 21.4 mm.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Póki co nie sprawdzają się na szczęście prognozy dotyczące porywów. Wieje mocno, ale póki co najwyżej do około 75 km/h, co nie powinno stanowić większego zagrożenia. Centrum układu niżowego opuszcza właśnie nasz kraj, intensywne opady występują jeszcze na północnym wschodzie.

[xyz-ips snippet=”ads-btf”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Juras

Podejrzewam że Wrocław miał jednak dwukrotnie wyższą sumę opadów od Słubic?

Jan

U mnie w Zatorze suma wynosi 175 ok Co jest największą sumą w tym roku

Łowca Tomasz

Zupełny niewypał meteorologów z AccuWeather. Zapowiadali w prognozie sezonowej na jesień, szczególnie sporo okresów suchych we wrześniu. http://dobrapogoda24.pl/artykul/amerykanska-prognoza-sezonowa-jesien-2017

Lukasz160391

Wrzesień jeszcze się nie skończył. Według najnowszych prognoz potężny wyż skandynawsko rosyjski ma wpływać na pogodę w Polsce w III dekadzie września.

Lucas wawa

„Ciepełko” okraszone coraz częstszymi rekordowo wysokimi opadami (?) Im wyższy ogólny poziom temperatury, tym nie tylko intensywniejsze parowanie i większe „szanse” na nowe rekordy ciepła + niskich poziomów wód + niskich sum opadowych podczas przedłużającej się aury „wyżowej”, ale i także na nowe rekordy wysokich sum opadowych, z uwagi chociażby na wyższą wilgotność bezwzględną podczas aury „niżowej”. Zauważmy, że w tym względzie każdy ostatni rocznik, także w Polsce (ale i nie tylko u nas) przynosi nam jakieś nowe rekordy – ostatnio częściej związane z rekordowo wysokimi opadami, zwłaszcza w pasie C Polski, jak m.in. w październiku ub.r., czy teraz wrześniu… Czytaj więcej »

mottus

Porywy wiatru połamały jednak parę drzew na krajowej 19 i 8 w województwie podlaskim, więc było dość niebezpiecznie.

Piote

I to raczej jeszcze nie koniec. Najnowsza prognoza ECMWF – suma opadów do końca tygodnia: http://bit.ly/2xt5tHT

7
0
Would love your thoughts, please comment.x