2024/03/29 14:03

Wyjątkowo ciepły poranek

Wysoka temperatura na południu kraju utrzymywała się całą noc, wzrastając miejscami aż do 21.0°C – tyle notowano w Katowicach o 5:20 rano czasu lokalnego (4:20 UTC). Jest to z pewnością jeden z najcieplejszych poranków odnotowanych w końcówce października w całej historii pomiarów meteorologicznych. Na stacji Radziechowy temperatura minimalna od 18:00 do chwili obecnej wyniosła… +18.6°C, nie było więc tak całkiem daleko od… nocy tropikalnej. Do tej pory najwyższą temperaturę minimalną po 15 października notowano 22.10.1989 w Inwałdzie (+18.0°C).

Poniżej: rozkład temperatury na wysokości 2m o 5UTC (6:00 czasu lokalnego).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin D

Jest oprócz tego wietrznie. We Wrocławiu porywy 72 km/h. W górach pewno ponad 100/km/h.

Tytus

U mnie-Lędziny 20 km SE od Katowic- Vantage PRO2 :
temp powyżej 20C utrzymuje się od godz 3.50 do teraz max było o 4.50 21,2C.
Sporo już żyje ale takiego ekstremum u siebie nie pamiętam.
Wiatr porywisty z SE – to jakaś nitka tatrzańskiego halnego ;-)

Tytus

połowa dnia dzisiejszego : średnia liczona od godz 00= 19,6C obecnie jest 20,6 przy pełnym zachmurzeniu z wyglądu „burzowym”.

wroclaw

Ciekawe, że t maksymalna we Wrocławiu ma wynieść 19 stopni, czyli praktycznie od rano nic nie wzrośnie, mimo zapowiadanego słońca.

chochlik

To dlatego, że maximum T850 przypadło na środek nocy, a potem na zachodzie dość szybko miało spadać. Gdyby to maximum przypadło na godziny popołudniowe, a nie nocne to myślę, że spokojnie mielibyśmy ponad 25 stopni w najcieplejszych miejscach w kraju.

chochlik

Gdyby taki przepływ powietrza zdarzył się w środku lata to myślę, że najcieplejsze stacje notowałyby w nocy ok 30 stopni.

Lucas wawa

We E/NE Polsce dzisiejsza doba (30.10) niemalże na pewno będzie najcieplejszym dniem października – z Tavg być może nawet ponad 15°C. Z całą pewnością przyniesie ona najwyższą anomalię w kończącym się miesiącu, być może najwyższą od kwietnia, a może i nawet najwyższą (jak dotąd) w tym roku – przypuszczalnie +8/+10K. Niewątpliwe mamy najcieplejszy poranek w wielu miejscach kraju, zwłaszcza w pasie Polski S/SW. Natomiast za dnia strumień największego ciepła (popychany z S/SW niezbyt aktywnym frontem chłodnym) będzie przesuwał się N/E. I tu temperatura może jeszcze najbardziej wzrosnąć względem poranka. Dominującym dzisiaj przedziałem Tmax będzie 20/25°C (!). Kolejne dni nieco chłodniejsze,… Czytaj więcej »

Tytus

@ Lucas wawa czepiasz się szczegółów, najłatwiej krytykować – zabieraj się do tv lub radia

Lucas wawa

OK. Powiedzmy, że szczegóły – co nie zmienia faktu, że można je „prostować”:-)

Tytus

poślij im np @ że deklarujesz wsparcie, ku chwale ojczyzny na dobro to wielu wyjdzie

Krymny

Do admin. Z kad tak dokladne dane dziesieciominutowe z katowic? Oczywiscie ich nie kwestionuje bo na stacji Glownego Instytutu Gornictwa bylo jeszcze cieplej. http://meteo.gig.eu
To jak suszarka z kierunku Tatr i Beskidu zywieckiego zadzialala nam dzisiaj jest niesamowite. Taka sytuacja baryczna i zagon ciepla w cieplym wycinku nizu, wspomagany wczesniej wyzem ze wschodu plus halny gwarantuje w poludniowej polsce rekordy w kazdym miesiacu pory chlodnej. Oczywiscie potrzebny odpowiedbi timing w dzien. Dzisiaj to byla noc. Aczkolwiek wyjscie bez koszulki po przebudzeniu na balkon u progu listopada to rzecz niebywala. Pozdrawiam

pablo

Posterunek meteo w Bogatyni na Dolnym Śląsku zanotował wzrost temperatury w ciągu godziny o prawie 13 stopni. O 22 było ledwie 5,2 stopnia, godzinę później już 17,8. Ciekawe, czy gdzieś wzrost przebiegał w jeszcze szybszym tempie.

wroclaw

Ciepełko, jakie zawita do nas w 1 dekadzie cieszy. Z drugiej strony nie obawiacie się, że może ruszyć wegetacje, nie tylko traw, ale niektórych drzew i krzewów? Jeśli t max wyniosą 10-14 stopni; t min. 6-10 stopni. Moją metodą, która jest daleka od reguł IMGW, POLEGA na dodaniu t max do t min i podzielić przez 2 . Np.(10 +6)/2=8 stopni; {14+10}/2=12. Podsumowując: t dobowe będą się wahać od 8 stopni do 12 stopni. Wniosek: powoli zacznie przebudzenie/reaktywacja roślin trwająca przynajmniej 10 dni. Warto śledzić drzewa, krzewy owocowe, i nie tylko’

pogodo-pata

Przecież mnóstwo drzew ma jeszcze liście i to nawet zielone, wegetacji to one jeszcze nie skończyły…

alewis27

nic takiego się nie stanie bo nie ma nasłonecznienia. Cóż z tego że jest u mnie 20 stopni, jak obecnie jest całkowite zachmurzenie i jest ciemno tak, jakby zaraz miała być burza. Niewiele brakuje do koniecznosci zapalenia światła w domu.

A nawet jak jest słonecznie, to to słońce snuje się na małej wysokości na widnokręgu, świeci pod kątem typu 20-25 stopni. Za mało energii na fotosyntezę.

alewis27

Ponad 20 stopni o godzinie 4:00 rano to się rzadko zdarza w środku lata, nawet podczas upałów. A tu u progu listopada taka ciepła noc się trafiła. Obecnie jest pochmurno, wieje w porywach do 60 kph i temperatura jest na podobnym poziomie. Wyjątkowo ciepło wygląda prognoza na 1.11 bo daje u mnie temperaturę nawet ok. 23 stopni! To byłby rekord listopada i to z dużym zapasem, obecny wynosi 20,9 stopni z 1963 roku. Ostatni raz 20 stopni w listopadzie było w 2008 (20,1) Z tego co widzę w prognozie to trochę chłodniej ma być w sobotę, potem znowu mają wrócić… Czytaj więcej »

Lukasz160391

„Wyjątkowo ciepło wygląda prognoza na 1.11 bo daje u mnie temperaturę nawet ok. 23 stopni!”

Ale jaki model?
Bo GFS zapowiada na ten dzień 21 stopni. Jeszcze bardziej powściągliwy jest UM, który na 1.11. prognozuje niewiele ponad 15 stopni.

Cisowig

Mam pytanie czysto hipotetyczne. Jakie temperatury zanotowano by gdyby obecna sytuacja baryczna i spływ powietrza zanotowano w 3 dekadzie lipca? I czy w tym okresie roku halny również ma tak silny wpływ na wzrost temperatury, bo jeszcze nigdy nie słyszałem żeby ktoś mówił że latem wieje halny.

chochlik

Oczywiście, że wieje halny latem, czasem nawet bardzo mocno. Słynne rekordy z 8 sierpnia 2013 (Tarnów, Bielsko-Biała, Zakopane) to właśnie jego zasługa. Wówczas mieliśmy również pierwszy taki przypadek kiedy już o 8 rano notowano 30 stopni, właśnie dzięki halnemu. Przy takim przepływie i sytuacji barycznej jak dziś myślę, że nie brakowałoby stacji, które w środku nocy notowałyby 30 stopni. Mieliśmy już takie pojedyncze sytuacje w przeszłości, kiedy upał notowano u nas w środku nocy. A ile byłoby w dzień zależałoby od konwekcji. Gdyby była słaba, myślę, że granica 40 stopni zostałaby przełamana.

alewis27

8.08.2013 konwekcji nie było w ogóle, niebo było błękitne jak w Tunezji. Halny mocno obniżył wtedy wilgotność powietrza, przy temperaturze ponad 35 stopni punkt rosy wynosił zaledwie 5-7 stopni, tyle co zwykle wiosną. Do tego górą na 850 szło powietrze nagrzane do 21-23 stopni, jedna z najwyższych wartości 850 jaka u nas może wystąpić.

Ten rekord z Katowic nieprędko będzie pobity. Nawet takie fale upałów jak 1994 czy 2015 przynosiły tutaj zatrzymanie się termometru w okolicy 35 stopni. 36 zdarzyło się tylko w 1992.

20
0
Would love your thoughts, please comment.x