Wyjątkowo ciepły dzień na Pomorzu Zachodnim

Wyjątkowo ciepły dzień na Pomorzu Zachodnim

Dzisiejszego dnia spodziewaliśmy się temperatur sięgających 37°C, głównie na Ziemi Lubskiej. I istotnie, w Słubicach notowano 36.6°C. Jednak cieplej było nad samym morzem: w Świnoujściu temperatura osiągnęła 36.8°C – do rekordu absolutnego dla tej stacji zabrakło zaledwie 0.6°C (37.4°C notowano tu 1 sierpnia 1994). W latach 1951-2017 w Świnoujściu notowano zaledwie 8 dni z temperaturą maksymalną >= 35°C i zaledwie 4 dni z temperaturą maksymalną >= 36°C. Dla porównania w tym samym czasie w Opolu notowano 37 dni z Tmax >= 35°C i 15 dni z Tmax >= 36°C.

Równie ciepło było również na innych stacjach: w Dziwnowie temperatura osiągnęła 36.4°C, a w Dźwirzynie było 34.9°C. 36.8°C, a więc tyle co w Świnoujściu, notowano w Trzebieży.

Print Friendly, PDF & Email

34 Replies to “Wyjątkowo ciepły dzień na Pomorzu Zachodnim”

  1. Moim zdaniem jest szansa, skoro dzisiaj mieliśmy prawie 37 stopni, a jutro ma być ten peak, to raczej jest szansa…

 1. Zależy gdzie.
  U mnie na pewno będzie cieplej, ale dzisiejszych absolutnych krajowych tmax to chyba jutrzejszy dzień nie pobije.

 2. tak jak mówi Lucas – w tym roku lato na północy i zachodzie dowala konkretnie a na południu i wschodzie termicznie jest podobne jak rok temu i przy tym dużo pochmurniejsze. Rok temu za to na północy i zachodzie praktycznie nie było upałów.

  1. no akurat u mnie tegoroczne lato w porównaniu do zeszłorocznego – nie ma o czym mówić… to najlepsze lato od… 2010 roku na NE.

 3. Na szczęście północ od piątku znormalnieje termicznie, jeszcze drobny upalek może się przydarzyć 13-tego, a później ewentualnie czerwiec 2019.

 4. W Słubicach 40 razy było ponad 35c. Więcej jak w Opolu.
  Białystok miał takich dni zaledwie 5 czyli mniej od Świnoujścia. Warszawa 20. Szczecin co najmniej 17 (brak danych).

  1. niestety, ale u mnie chyba temperatury więcej niż 32 stopnie się nie pojawią w tym roku…u mnie bardzo często występuje temp. 30-31…

 5. Wieczór także jest ciepły. O 18UTC jeszcze 31c w Kołobrzegu, Resku, Goleniowie, Ustce (stacja na samej plaży), Trzebieży, Koszalinie, Pile i Poznaniu.
  O 21:00 Resko 29.9c. Aż 28.8c notuje Wierzchowo Pomorskie (biegun zimna lokalny).
  Dla porównania upalna Warszawa z miejską wyspą ciepła 25-26c o 21:00.

 6. Tak jak myślałem -Świnoujście najcieplejszym miastem w Polsce z tmax 36,8°C i 0,2°C cieplejsze od Słubic.
  A jak tam temperatury maksymalne na posterunkach meteorologicznych w tamtych rejonach? Były wyższe tmax niż na stacjach?

 7. Jutrzejszy dzień (09.08) raczej nie przebije już dzisiejszego absolutnego Tmax (ze Świnoujścia 36,8°C) – jednak na zdecydowanym obszarze kraju będzie bardziej upalny niż dzisiejszy. Natomiast na E Polski najcieplejszy będzie piątek (10.08) – choć w różnych serwisach pogodowych nie wiedzieć dlaczego “malują go” już i tu jako chłodniejszy od czwartku.
  Zauważmy przy tym, że w zaistniałej sytuacji najcieplej robi się niewiele przed nadejściem frontu – a ten dzisiejszy “zatrzymał się” nad niemiecko-polskim pograniczem. Natomiast ten piątkowy będzie przechodził akurat wczesnym popołudniem przez środek kraju (z W na E).

 8. Na zachód od polskiej granicy było kilka miejsc z 38c. Także uważam, że prognoza dobrze wyszła i nie była mocno zawyżona. W Polsce te wartości były realne ze względu na dużą suszę. Zachmurzanie jednak przyszło z innej strony niż się spodziewałem i zbyt wcześnie.
  Langenlipsdorf (91m) 38.4c (około 110 km na zachód od polskiej granicy)
  Luebben-Blumenfelde (57m) 37.6c (50 km na zachód od polskiej granicy)
  Berlin Schoenefeld-Flughafen (46m) 38.0c
  Menz (77m) 37.7c (100km na zachód od Szczecina)
  Po zachodniej stronie Zalewu Szczecińskiego w Anklam (9m) 37.1c

  1. Hej Lubuszanin, dokładnie tak, byłam bardzo zdenerwowana, bo widziałam ten dym i samoloty gasnicze latały mi nad głową, przy czym wiał silny południowy wiatr wprost od lasu. Dziś od rana już latają, mam nadzieję, że “kontrolnie”, ale chociaż wiatr się zmienił na NE, więc u mnie mniejsze zagrożenie pożarem. Od rana znów “żarówa” a zapowiadane burze, jak zwykle, pozostały w sferze naiwnej nadziei!

   1. Czyli jeśli ma być duży upał, powyżej 35-36 c to musi powietrze być z południa :D
    PS: Zielona Góra mimo swojego położenia zanotowała pierwsze przekroczenie 35C od 31 sierpnia 2015 roku.

    1. tak, ale i tak zaskakujące, że to powietrze co do Warszawy dziś doszło, to praktycznie to samo co było w poniedziałek. Ładnie się nagrzało nad lądem.

 9. Jeszcze dziś być może będzie 36/37 stopni i jutro 34/35 stopni ( ale tym razem na wschodzie) od soboty chłodniej, ale zakończenia sezonów upałów póki co nie widać. Po krótkiej przerwie znów mają wrócić tym razem 30-35stopni.

 10. W nocy przez centrum przeszła lekka strefa opadów. Nie spadło dużo, ok 2mm, ale tyle wystarcza, by od rana było b. wilgotno. Temp. punktu rosy waha się ok 20 stopni. To zdecydowanie za dużo, jak na przyjemny letni dzień. Samo powietrze nie jest tak przejrzyste jak choćby wczoraj. To wszystko przekłada się na stosunkowo wolny wzrost temperatury (jak na poranek), rzędu 1,5 stopnia na h.

  1. A u mnie powietrze nadal suche, wiatr konkretny 20km/h. Drugi dzień upału, ale chyba tylko na termometrze. Szkoda, ze to od początku tak nie wyglądało.

  2. W Warszawie, gdzie nie dotarły te komórki/strefy opadowe, dzisiaj nadal (jeszcze) dość sucho i całkiem pogodnie – choć już ciut mętniej niż we wtorek i środę.
   I jak słusznie zauważył @kmroz odczucie suchości zwiększają niezbyt silne (ale dające się odczuć) podmuchy ciepłego S/SE wiatru.
   Jak dla mnie jest i tak lepiej, niż podczas parnych dni z okresu 18.07-04.08.

 11. Po porannym nieco większym zachmurzeniu rozpogodziło się i Balicach 28.7 C o 9 UTC.
  Jest dzisiaj realna szansa na pobicie najwyższej dotychczasowej temperatury w roku, 32.5 C z 21 czerwca.
  Niemniej do zeszłorocznych upałów w Małopolsce tegoroczne się nie umywają. Oczywiście żeby było jasne, piszę to jako fan meteorologii zainteresowany ciekawymi zjawiskami, a nie jaki zwolennik takich upałów. Mi one strasznie nie przeszkadzają ale tylko dlatego, że mam klimatyzację w pracy, domu. samochodzie i na siłowni :D

  1. Ja się dzisiaj przekonuję, że – choć wolę temperatury bardziej umiarkowane – to nie przeszkadzają mi nawet wartości nieco ponad 30°C pod warunkiem mniejszej wilgotności, a tym bardziej przy podmuchach osuszającego powietrze wiatru. I jak kiedyś napisałem wolę już zdecydowanie nawet intensywniejsze, ale krótsze fale upału, przerywane co kilka dni umiarkowanymi ochłodzeniami.
   Czyli okres od 05.08 co najmniej do 15.08 (jeżeli nie dłużej) zapamiętam jako przyjemniejszy, niż ten np. 18.07-04.08 – mowa o Mazowszu, w tym Warszawie.

 12. Ciepło ciepłem ale obczajcie ten ekstremalny opad prognozowany na jutro (10/08/) dla ziemi świętokrzyskiej… flash flood jak nic.

  1. To będzie najbardziej ekstremalny dzień jak na razie podczas tegorocznego sierpnia na E Polski. Nie dość, że w tej części kraju jutro ma być najcieplej (przeważnie 32/35°C), to jeszcze wieczorem prognozowane są silne opady i burze – być może jeszcze silniejsze, niż te z okresu sprzed 05.08.
   Dobrze, że to jednorazowa taka sytuacja w najbliższym czasie.

 13. Czyli już wiadomo najcieplejszy dzień w całej Polsce był w Polsce. Bardzo prawdopodobne że 36.8 będzie najwyższą temperaturą roku, ale do końca miesiąca nic mnie już nie zdziwi po ostatnich okresach letnich -w 1992 roku pod koniec było ponad 37 stopni. 36.8 zresztą jest najwyższą temperatura dla miesiąca września. Tak czy inaczej szanse są na to raczej małej. Niestety dla większości nie widać na horyzoncie szans na zakończenie sezonu upałów. Te wg prognoz mają się zdarzać w II i III dekadzie sierpnia choć nie jest jeszcze pewne

  1. @Anonim
   Tak zarówno w 1992 jak i w 2015 roku 37 stopni było pod koniec sierpnia. Dodatkowo w 2015 roku tyle było na początku września.
   Jeszcze prawie 37 stopni było na przełomie II i III dekady sierpnia 2012 roku.

 14. 9 sierpnia ponownie Słubice zanotowały najwyższą temperaturę z pośród stacji I i II rzędu. Znowu temperatura przekroczyła 35c i wyniosła 35.6c. Na Pomorzu Zachodnim także było gorąco, ale tym razem bardziej parno. U mnie na pojezierzu niebo było praktycznie bezchmurne cały dzień. Jednak w powietrzu było dużo pary wodnej co objawiało się zmętnieniem horyzontu. No i znowu wet bulb dosyć długo utrzymywał się na poziomie około 25c, punkt rosy 20-22c. Czyli było ok 32c i wilgotność względna około 55%. To wszystko jak napisałem wcześniej bez zachmurzenia i jakichkolwiek opadów czy objawów burzy. Dopiero wieczorem pojawiały się burze w okolicy, ale u mnie sucho. Czyli kolejny przykład upału w wersji parnej, ale z pełnym słońcem. Większości taki wilgotny upał kojarzy się z dużym zachmurzeniem i opadami.
  Wieczór i noc były niezwykłe jak ten teren. O ile tmin w okolicach 27c na terenach podgórskich (Bielsko Biała) mnie nie zadziwia już (efekty fenowe) to 26c przed 2:00 w nocy na wilgotnej łące (daleko od miejskiej zabudowy) w dolinie rzeki zrobiło na mnie niesamowite wrażenie. Później temperatura spadła w okolice 20c aby znowu wzrosnąć do ponad 22c o 5 rano. To już jest mniej ciekawe ponieważ o tej samej porze Gdynia notowała 26c.

  W domu 27c 67% wilgotność. Wejście z dworu gdzie jest 32c i 55% do pomieszczenia z 27c odczuwałem jako wejście w przyjemny chłód. Trochę to dziwne, ale tak właśnie było. Dodam tylko, że wcześniej było 35c w wersji suchej. Zero problemów miałem z taką temperaturą w niskiej wilgotności (mimo, że moja ulubiona temp to 23-24c). Trzeba pić trochę więcej i to wszystko. Wilgotny, słoneczny upał natomiast atakuje z każdej strony i jest naprawdę ciężki do przeżycia. Zwłaszcza, że nie mogłem liczyć na pochmurne niebo.

  Teraz nadchodzi ochłodzenie do temperatur które najbardziej lubię, ale znowu będzie się trzeba przyzwyczaić do niższych wartości po takim cieple.

  1. Ps. Czyzby okres od 31 lipca do 9 sierpnia byl w PL najcieplejszy od 1951, czy tez np. Taki Sam okres z 1992 luv 2015 przebijaja tegoroczna ekstrema ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com