2024/04/23 15:04

Wilgotny upał w Montrealu

U nas (przynajmniej w północno-wschodniej Polsce) klimaty iście jesienne, tymczasem w Montrealu wyjątkowo paskudna pogoda. Temperatura wczoraj wzrosła do 34°C przy bardzo wysokim punkcie rosy wynoszącym 24.6°C. Wg tego kalkulatora daje to wartość temperatury termometru zwilżonego równą 26.8°C. Wyjątkowo paskudnie. Niewiele lepiej było dzisiaj: Twb wzrosła do 25.0°C. O tym, jak bardzo istotna jest temperatura termometru zwilżonego można przeczytać tutaj i tutaj.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
19 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lukasz160391

Montreal ma podobny klimat jak większa część Polski, więc w przyszłości taki nieznośny upał może pojawić się i u nas.

Tadeusz T

Z tego co wiem, w przeciwieństwie do Polski, ciepłe lato z bardzo wysoką wilgotnością względną były „od zawsze” cechą klimatu tej części Ameryki.
Dlatego nie przekonują mnie twierdzenia, że Montreal ma podobny klimat jak Polska, i że grożą nam wilgotne upały na podobieństwo Montrealu czy NY. (Oczywiście jako stała i charakterystyczna cecha letniej pogody, a nie pojedyncze dni czy wręcz godziny, bo takie i teraz się zdarzają).
Ale oczywiście to są spostrzeżenia laika, bardzo jestem ciekawy co o tym napiszą fachowcy…
Tadek.

chochlik

Wg. moich obserwacji u nas takie dni, czyli bardzo wysokie Tmax przy b. wysokiej (nieznośnej wręcz) wilgotności są właściwie możliwe jedynie przy cyrkulacji powodowanej niżem czarnomorskim. Wtedy potencjalnie, przy dłuższym stacjonowaniu niżu w jednym miejscu mógłby u nas spowodować wzrost Tmax do ok. 33C (może nawet 35C), przy jednoczesnej Td za dnia (a szczególnie wieczorami) rzędu 22-23C. Zwykle jednak kończy się na Tmax ok 29-31, bo pojawiają się chmury, a niż nie stacjonuje nad M. Czarnym przez 5-6 dni. B. wilgotny upał jest również możliwy przy napływie Ppms, ale tutaj Tmax sięga co najwyżej 31-32C. Im bardziej wilgotne powietrze tym… Czytaj więcej »

Lukasz160391

W Montrealu Słońce też trochę mocniej grzeje niż w Polsce, bo jest usytuowany o około 10 stopni szerokości geograficznej niżej od Polski. Ale trzeba pamiętać, że za oceanem strefy klimatyczne są przesunięte bardziej na południe, dlatego w Montrealu klimat jest umiarkowany ciepły przejściowy (czyli taki jak w Polsce) a już na północy Labradoru jest subpolarny – w porównaniu z podobnie położoną Skandynawią (według szerokości geograficznej) gdzie jest jeszcze klimat umiarkowany.

Lukasz160391

Nie ma co porównywać Nowego Jorku do Montrealu. W NY klimat jest podzwrotnikowy morski (jeśli się nie mylę) a w Montrealu umiarkowany ciepły przejściowy.

Arctic Haze ☀️

Nic na wschodnim wybrzeżu Ameryki nie jest morskie (tzn. na północ od pasatów), ze względu na zachodnią cyrkulację. NYC ma klimat typowo kontynentalny. Dlatego latem tak trudno tam wytrzymać.

Rafanox

Ale dla samopoczucia jeszcze ważniejsza jest temp ter. Wilgotnego, ja przy 20 już źle się czuję. Wiem bo zawsze sprawdzam ten parametr.

Fan klimatów kontynentalnych

Czy wyjaśni mi ktoś, dlaczego w takich miastach jak Montreal czy Waszyngton zdarzają się dni z małym zachmurzeniem lub niemal bezchmurne oraz upalne przy tak wysokiej wilgotności powietrza?

grzeg8

Pewnie wszystko zależy od stabilności atmosfery

ślązak

Widocznie w warstwie granicznej zawartość pary wodnej jest zbyt niska, by doszło do jej kondensacji i rozwoju chmur podczas gdy wilgotność przy ziemi może być wówczas o wiele większa

Lucas wawa

Prawdopodobnie bardziej wilgotnie jest tylko w dość płytkiej warstwie granicznej, powyżej której już nie ma warunków do rozwoju zachmurzenia (czyli nisko powietrze wilgotne, wyżej suche). Z kolei zachmurzenie piętra niskiego (typu stratus) przy tak wysokich temperaturach się nie pojawia.

Fan klimatów kontynentalnych

U nas raczej trudno o takie warunki. Taki klimat występuje chociażby na wschodnim wybrzeżu Australii czy Azji płd-wsch . (pora monsunowa), albo w Japonii.

Fan klimatów kontynentalnych

Errata. Chodziło mi o występowanie takich wysokich temperatur odczuwalnych. Ale i na wsch. wybrzeżu Australii zdarzają się dni gorące i bezchmurne z dużą wilgotnością powietrza, zapewne tak jest też i na Bali.

LeszekM

Za sucho, za zimno, za wilgotno, za ciepło – słowa mieszkańców miasta Polsce stołecznego jakże często (i równie często niepotrzebnie) pojawiające się w treści wpisów na forum. Tymczasem miast produkować wpisy o subiektywnych odczuciach, może warto poczytać o ciekawych wnioskach:
Rozbicka, K. & Rozbicki, T. Theor Appl Climatol (2018) 133: 511. https://doi.org/10.1007/s00704-017-2201-y

Tytus

Ciekawy temat i właściwe podejście do niego.
Temperatura wilgotna to najważniejszy parametr klimatu np w środowisku górniczym
(nie jest to przypadkowe mimo używania np katatermometrów).
IMHO m/i A.H słusznie zauważa zagrożenie wymieraniem z przegrzania w rejonach obecnie gęsto zaludnionych.

Tytus

Poczytałem „tu i tu ” z tematu wątku i dodam że doświadczenia w tym temacie „na ludziach” były robione ( może w ograniczonym zakresie) m/i w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu – częsc danych jest dostępnych na necie

Arctic Haze ☀️

Wiem, ze takie badania były robione (armia USA w czasie wojny wietnamskiej itp.) ale dokładnych wyników chyba nie opublikowano.

zaciekawiony

I są już efekty – w Montrealu i prowincji Quebec zanotowano 54 zgony, które powiązano z wysokimi temperaturami:
https://edition.cnn.com/2018/07/06/americas/quebec-heat-wave/index.html

zaciekawiony

Fala ciepła w Kanadzie przesunęła się bardziej na obszary polarne. Lód morski w zatoce Hudsona stopniał tak szybko, że na wykresie powierzchni widać skokowe tąpnięcie.

19
0
Would love your thoughts, please comment.x