2024/03/29 08:03

Weekendowa wichura

Od paru już dni wiadomo, że nadchodzący weekend będzie wietrzny – w szczególności dotyczy to niedzieli. W chwili obecnej prognozy wyglądają źle – głęboki niż wtórny zanurkuje znad Skandynawii nad obszar naszego kraju przynosząc bardzo silny wiatr, sporo opadów i ochłodzenie. Wg obecnych prognoz niż będzie się przesuwał znacznie wolniej, niż miało to miejsce w przypadku tego, który przyniósł nam silną wichurę 5 października, a ciśnienie w jego centrum spadnie do 974hPa (ECMWF).

Centrum układu niżowego będzie się przesuwać w niedzielę od Gdańska, przez Warmię po Podlasie. W związku z tym spodziewamy się silnych porywów wiatru, który w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju osiągać może 100km/h, na Przedgórzu Sudeckim nawet 120 km/h. Dodatkowo modele wskazują, że pojawią się zjawiska konwekcyjne (dla Wrocławia model UMPL widzi możliwość burz we Wrocławiu w niedzielę około 7 rano czasu lokalnego).

Poniżej: porywy wiatru prognozowane na niedzielę rano przez model ECMWF (Źródłem pochodzenia map jest serwis kachelmannwetter.com).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Wysokie mają być również sumy opadów – w obszarach górskich w ciągu 24 godzin spadnie ponad 50 mm, na nizinach do 30 mm opadu.

W poniedziałek nadal spodziewamy się silnych porywów wiatru, tym razem najsilniejsze będą one w północno-wschodniej części kraju – tu powieje do 80 km/h. Na pozostałym obszarze porywy również będą silne, dodatkowo wystąpią liczne opady przelotne – w wielu miejscach mogą to już być opady krupy śnieżnej.

Więcej na ten temat napiszemy dziś wieczorem.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
54 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad

Fajnie, czekamy na szczegóły wieczorkiem :)

Ert

No i mamy bardzo ciekawą sytuację w rozpoczynającej się porze chłodnej. Indeksy NAO/AO na dużym minusie, a na weekend zapowiadane są wichury. Jednak południkowa wymiana mas powietrza z jaką mamy do czynienia obecnie ma o wiele bardziej szkodliwy wpływ na nasz klimat niż dodatnie NAO. Ostatnia wichura z początku października i pamiętna nawałnica z sierpnia również była przy sporych spadkach cyrkulacji strefowej, co jest do sprawdzenia. Ciekawe kiedy ta sytuacja wreszcie się odmieni na dłużej?

Antyupał

Powiedz mi, czy ty bierzesz leki? Wiązanie przechodzącego z zachodu ośrodka niżowego z południkową wymianą powietrza, która obecnie nie ma miejsca to zwykła żenująca prowokacja.

Marcin D

Z zachodu? Wydawało mi się, że z północy ten niż idzie.

Antyupał

Dla mnie północny-zachód, to dalej zachód, zwłaszcza, że dyskusja jest, czy strefówka jest, czy jej nie ma.

Arctic Haze ☀️

Północny zachód to w takim samym stopniu zachód jak północ. Zresztą o czym my tu dyskutujemy jeśli to powietrze jest pochodzenia północnoatlantyckiego? A to, ze jest to właśnie pokazałem.

Arctic Haze ☀️

Jeszcze inaczej tłumacząc to samo, dopóki Polska jest pod prądem strumieniowym to trudno cyrkulację nazwać inaczej niż strefową (przynajmniej jeśli się wie co to jest prąd strumieniowy). I to nawet jeśli odchyli się on nad Atlantykiem na północ i dlatego jego wiatry napływają do Polski z NW.

A co do tego nie ma wątpliwości:
https://www.netweather.tv/charts-and-data/jetstream

Nawiasem mówiąc widać, ze przyczyną „przejściowych trudności” nie jest blokada wyżowa ale odcięty niż nad Atlantykiem. Nawiasem mówiąc to on do nad przepchnie na początku listopada wyż i cieple powietrze i wtedy przez parę dni będzie naprawdę cyrkulacja południkowa.

Ert

To wytłumacz mi prosze dlaczego niz przyszedł za zachodu, skoro mamy ujemne NAO?

Patryk

Południkową wymianę mas mieliśmy miesiąc temu w III dekadzie Września kiedy to było zagrożenie powodziowe atakowały nas niże z południa napędzane przez południkową wymianę mas na zachodzie Europy spływało PA a do wschodniej PZ wtedy notowaliśmy spadek NAO i AO

Napisz mi gdzie teraz mamy taką sytuację ??
po przejściu niżu spłynie do Polski PA ale to wciąż sterfówka
Ujemne NAO nie oznacza też blokady Atlantyku

chochlik

@antyupał
To co mamy obecnie z całą pewnością trudno nazwać przepływem strefowym, gdyż rozbudowany wał wyżowy rozciąga się od Hiszpanii, przez Wlk. Brytanię, aż po południowe granice Islandii i Grenlandii, a niże wędrują poza kołem podbiegunowym i stamtąd schodzą nad Europę:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2017102700/EDM1-0.GIF?27-12
A za 2 dni sytuacja będzie jeszcze bardziej klarowna dla blokady atlantyckiej i typowej wymiany południkowej nad Europą:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2017102700/EDM1-48.GIF?27-12
NAO od kilku dni jest lekko ujemne, a za 2 dni spadnie do wartości -1. Wymiana południkowa nad Europą to nie tylko niże z południa kontynentu.
Więc kto tu niby prowokuje i sieje dezinformacje?

Patryk

Dobra Chochlik masz rację teraz spoglądam na mapę a 2 dni widać blokadę
sorki mój błąd :)

Arctic Haze ☀️

NAO jest rzeczywiście lekko ujemne bo na południe od Grenlandii mamy wyż. Z tym, że Patryk ma rację, że nie jest to żadna bllokada. Blokada sugeruje stacjonarny wyż, a ten szybko zaniknie (da się wypchnąć na południe). Cyrkulacja jest ogólnie nadal strefowa ale z pewnymi „przejściowymi trudnościami”. Tak uważam nie z powodu jakiegoś fanatyzmu ale dlatego, ze przychodzenie kolejnych niżów znad Atlantyku to dla mnie cyrkulacja jednak strefowa, nawet jeśli jeden miał objazd przez Morze Norweskie. Zapominacie jeszcze o jednym. Ten wyż jest tam teraz ale powietrze, które do nas wieje przechodziło tamtędy parę dni temu jeszcze w ramach niżu,… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Ale czy wichury przy ujemnym NAO potwierdzają regułę o braku na to potencjału przy dodatnim NAO?
Dlaczego w końcu nie napiszesz coś o wyżach w naszej części Europy niezbędnych do uspokojenia i poprawy pogody, a cały czas argumentujesz to (w sposób bardzo naciągany) indeksem NAO?

Ert

Lucas – owszem, wyż rosyjski też potrafi bardzo ładnie wpłynąć na nasz klimat. Tylko on niestety uaktywnia się bardzo rzadko, o wiele częstsza ładna pogoda jest przy dodatnim NAO.

Lucas wawa

Przy dodatnim NAO mamy owszem mniejsze prawdopodobieństwo zwiększonej dynamiki i/lub skrajności, ale… może być tak, że jak nadciągną niże, to aura przez wiele tygodni może być „brzydka”, okresami wietrzna – zwłaszcza w porze chłodnej.
Gwarantem spokojniejszej i bardziej suchej pogody (choć w porze chłodniej niekoniecznie ciepłej i pogodnej – z tym może być różnie…) jest powiedzmy dodatnie NAO, ale przede wszystkim przy panowaniu wyżów (!). I ta ostatnia kwestia jest kluczowa:-)

Ert

Owszem, tylko że w przypadku ujemnego NAO niże atakują nas seryjnie rpzy spływie zimnego powietrza z północy. Przy dodatnim niż taki się pojawia, ale raz na tydzien, a za nim aura momentalnie się poprawia, zwłaszcza w porze ciepłej. W porze chłodnej czasami też, ale czasami są wyskoki jak grudzień 2016.

strażnik bentosu

Dobra wiadomość dla dorszy. W takiej sytuacji pogodowej Bałtyk zostanie zasilony świeżą słoną wodą.

zaciekawiony

A to poprzedni orkan nie zasilił?

Arctic Haze ☀️

@strażniku bentoru

To nie jest takie proste. Wlewy słonej i natlenionej wody do Bałtyku występują głównie podczas długotrwałych zachodnich wiatrów, które nastąpiły po wschodnich wiatrach, które obniżyły średni poziom Bałtyku o co najmniej 30 cm (Lass i Schwabe, 1990). A ten warunek nie jest obecnie spełniony.

Prawda. (dzięki za źródło). Tak dochodzi do solidnych wlewów jak te ze stycznia i grudnia 2015. To są porcje wody zauważalne po pewnym czasie nawet w Głębi gotlandzkiej i są prawdziwym błogosławieństwem. Ale bodaj każdy podobnie usytuowany niż z solidnym wiatrem przynosi zastrzyk morskiej wody do zachodniego Bałtyku.

zaciekawiony

Napisałem panu na blogu komentarz do artykułu o jaskiniowych rybach, ale się nie ukazał.

strażnik bentosu

Przykro mi, ale wszelkie ustawienia są ok. Testowy komentarz jaki wysłałem przed chwilą bez logowania, z telefonu ktory nie miał kontaktu z tym blogiem, przeszedł. Proszę spróbować ponownie.

lavinka

Au, no to nici z dalekiego rowerowania, tylko po mieście. :/

Lucas wawa

@Ert:
A co powiesz o sytuacji: NAO dodatnie (choć nie jakoś szczególnie mocno), przy „zimowym” wyżu rosyjskim oddziaływującym na pogodę w Polsce? Tak było m.in. w styczniu 2006 r (przykład więc dość realny). Jak ustosunkowałbyś się do takiej „stabilizacji”?

Ert

Lekko dodatnie NAO jeszcze tak mocno nie oddziałowuje na nasz klimat, przy NAO strefówka działa u nas jak jest przynajmniej ponad 0,7, więc się nie dziwię, że wtedy mocniej działał wyż rosyjski. Na razie licze na głębsze odbudowanie strefówki, która od dwóch lat z małymi wyjątkami po prostu zanikła.

Lucas wawa

Jeszcze raz spuentuję co napisałem wyżej (o 16:16):
Gwarantem spokojniejszej i bardziej suchej pogody (choć w porze chłodniej niekoniecznie ciepłej i pogodnej – z tym może być różnie…) jest powiedzmy dodatnie NAO, ale przede wszystkim przy panowaniu wyżów (!). I ta ostatnia kwestia jest kluczowa:-)

rafanox

Ale takiego dużego uderzenie wiatru jak ostatnio się nie spodziewam z uwagi na mniejszą prędkość ośrodka niżowego, ale i tak będzie bardzo ciekawie, prąd strumieniowy nad SW Polską, bardzo duży gradient ciśnienia. Do tego dochodzi ostry zjazd temp. odczuwalnych.

Lucas wawa

Jeszcze takie porównanie:
Podobne skoki ciśnienia, wiatr i temperaturę co ten zbliżający się niż (przy obecnie ujemnym NAO) mógłby w środku zimy przynieść równie aktywny niż zmierzający z W na E przy dodatnim NAO. Tak, dodatnie NAO takich niżów nie wyklucza, a wprost przeciwnie może im nawet sprzyjać, gdy ich trajektoria przebiegają między 50 a 60 równoleżnikiem.

anonim

W stosunku do zeszłego roku październik 2017 poprawił się niewiele, kilka stabilnych, ciepłych i słonecznych to za mało żeby uznać ten miesiąc za udany pogodowo. Właściwie od początku września mamy dominację niżów z wiatrami i krótszymi lub dłuższymi okresami stabilnej pogody takiej jak koniec 25.09-02.10 października i kilka dni w połowie tego miesiąca 16-20.10. Ciekawy kiedy nastąpi przełom w pogodzie bo końcu musi nastąpić jeszcze przed nadejściem początku nowego roku. W zeszłym roku po ponurych październiku i listopadzie nadszedł dość suchy i słoneczny grudzień

Ert

Róznica pomiędzy tym rokiem, a poprzednim jest taka, że póżnojesienne badziewie przyszło już na początku września, a rok temu na początku października. Myślę, że przełom w pogodzie może być na…wiosnę 2018. Może :)

anonim

Przydałby się jakiś silny wyż, ale na to się zanosi. Gdyby taki wyż nadszedł to poprawa pogody może nastąpić już w przyszłym miesiącu, tylko póki co na się zanosi bo prognozy wskazują nadal na opady deszczu, miejscami opady deszczu ze śniegiem i śniegu ( w górach sam śnieg), oraz dni wietrzne, mniejsza o temperaturę bo ta będzie typowa dla tej pory roku ( co najwyżej anomalia lekko dodatnia lub ujemna). W samej końcówce października nie ma co już oczekiwać na zmianę

grzeg8

A propo wiatrów wie ktoś o co może chodzić ?- ” Stałe wiatry o energii 10 kW ,szerokość tego pasa wiatrów to 10 km” – Stawiam że autorowi chodziło o jetstream tylko poza przybliżoną wysokością reszta mało mi pasuje ani energia nie jest stała ani miejsce nie mówiąc o szerokości – Czy sa jakieś inne prądy które mają taką charakterystykę?

realista

Od lat, wam się mówi nie patrzcie na własne podwórko. Arktic nie patrzy, więc wie, że mamy strefę.Rzut Hemisfery mówi wszystko, a patrzenie przez pryzmat Europy, to jak lizanie lizaka przez szybę.

Arctic Haze ☀️

Właśnie. Jeśli Gdańsk ma trajektorię wsteczną przechodzącą tylko nieco na północ od Glasgow, które jest praktycznie na tej samej szerokości, to dla mnie to jest napływ powietrza z zachodu. To, że ono nad Bałtykiem „skręciło w prawo” w ostatniej chwili, nie ma wielkiego znaczenia. Jeśli mamy np. niż z centrum nad Polską to co chwilę wieje skądinąd ale to nie znaczy, ze zmienia się cyrkulacja. Trzeba patrzeć nieco szerzej.

Bianka

Czyli mamy cyrkulację strefowa przy ujemnym NAO?

Tytus

@ Bianka trafiłaś w sedno
Najwyższy czas zacząć odróżniać NAO od strefówki
NAO to prosty wskaźnik – straszne nadużywany tu – wręcz z próbami prognoz dla naszej RP ( to spory błąd)
Strefówka to silny Jet stream w miarę zwięzły i okalajacy najlepiej całą pn półkulę.
Strefówkę najlepiej by było rozdzielić na na prostą i zameandrowaną-
– to taka właśnie która teraz nastąpi :o
Meandry strefówki zazwyczaj prowadzą do jej rozbicia
A miało być o weekendowej wichurze :-)

Tytus

tak co mi jeszcze jedno przyszło do głowy : czy badał ktoś korealację pogody w RP z NAO ale z rozbiciem na XX i XXI wiek ? może wyjdzie coś ciekawego?

Arctic Haze ☀️

Czy ktoś badał? Ja. Na Twoją prośbę!

Oto kwadraty współczynnika korelacji NAO i POLTEMP dla lat 1950-1999:

Sens R^2 jest taki, że jest to część zmienności danej zmiennej (w tym wypadku temperatury) dająca się wyjaśnić zmiennością drugiej.

A tak to wygląda dla okresu 2000-2016 (POLTEMP dalej nie sięga (niestety). Ponieważ wiek XXI jest krótki to oszukałem i dodałem mu nielegalnie rok 2000.

Jest trochę różnic ale nie wiem czy to krótkość serii 2000-2016 czy prawdziwa zmiana.

Arctic Haze ☀️

A tak wyglądają współczynniki korelacji dla 12 miesięcy dla lat 1950-1999:

0.6816815
0.4420343
0.5688505
-0.07169965
0.1367572
0.2827563
0.2922474
0.2970293
0.251444
0.0803019
0.0641506
0.6069593

oraz dla lat 2000-2016:

0.3832574
0.4728376
0.8368424
0.1038516
0.2026278
0.04415386
0.2716925
0.2316355
0.07547133
0.1813735
-0.2793673
0.7604771

Liczb znaczących jest stanowczo za dużo ale mi się nie chciało tego formatować. Ciekawa jest nawet nie wysoka korelacja dla marca w okresie 2000-2016 (+0.83) ale ujemna dla listopada (-0.28). Jednak przypominam, że to krótka seria i niepewności sa duże (nie wyznaczałem ich bo nie przykładam do tej analizy zbyt wielkiej wagi).

realista


Wichura jest związana ze strefa.
Skontaktuj się z Juliuszem, bo mamy sprawę do Ciebie.

Tytus

@ Arctic Dzięki , Temperatura to tylko ” jedna barwa tęczy”
ale i tak moje subiektywne odczucia były inne (błędne?) w stosunku do bezwzgędności ;-) statystyki.

Arctic Haze ☀️

Innych danych (opadów, zachmurzenia itp.) dla Polski nie mam pod ręką. Mógłbym użyć danych z reanalizy (ja rzeczywiści przyzwyczaiłem się do działania na polach większych niż Polska) ale tu i tak powiedzą, że liczą się tylko dane ze stacji ?

Arctic Haze ☀️

Tytus to już dobrze wyjaśnił. NAO jest niezłym indeksem cyrkulacji strefowej sektora atlantyckiego ale nie idealnym. Na pewnie nie w skali czasowej dni. Wystarczy, że niż pojawi się koło Azorów albo Wyż koło Islandii i NAO musi polecieć na łeb (z definicji). Jeśli jest to coś długotrwałego to słusznie, że leci bo to blokada. Jeśli jednak ten niż czy wyż jedynie tamtędy się przemieszcza na wschód to cyrkulacja jest nadal strefowa ale NAO przejściowo nie. Cóż zdarza się. Można się z tego powodu próbować „pochlastać”, ale nie radzę.

Lucas wawa

Zastanawiam się jednak dlaczego NAO jest i nadal ma być przeważnie na poziomie 0/-1 (?). OK, w najbliższych 3-4 dniach, ale przecież taki stan (wg prognoz) potrzyma w sumie znacznie dłużej.

realista

Lukas błądzisz po indeksach, zamiast rozumieć z mapy , jakie mamy NAO. Blokada to rozerwanie prądu strumieniowego, a teraz ciągnie się on nieprzerwanie od Kanady, ąz po Ural, dodatkowo , jego prędkość w najbliższych dniach przekroczy 300 km, i to na sporym odcinku w tym Polską.

Lucas wawa

„Lukas błądzisz po indeksach, zamiast rozumieć z mapy”

>>> Nie w tym rzecz co ja widzę – bo gdybym widział dłuższą, niż 2-4 dniową „blokadę” to bym o to nie pytał. Rzecz w tym, że mamy jakieś miary, które opisują coś w sposób wątpliwy.

realista

Bo to tylko sztywny indeks i tyle

Tytus

@ Lucas @ Realista pisałem posta w tym samym czasie ale widzę że macie podobne spostrzeżenia , budujące to

Lucas wawa

A może po prostu należałoby skwitować, że mamy silny jet-stream, który okresowo wyraźniej meandruje – jak np. w dniach 28-31.10, kiedy to w rejonie N Atlantyku i Europy dojdzie wyraźniejsza składowa N. Stąd też NAO nieco ujemne, przeważnie 0/-1 (AO jest neutralne).

alewis27

ICM UM dla Katowic daje średnią prędkość wiatru 10-13 m/s oraz porywy 20-29 m/s przez praktycznie całą niedzielę. Dla Wrocławia prognoza jest gorsza, porywy w nocy z soboty na niedzielę sięgają 35 m/s (126 km/h), w niedzielę w ciągu dnia do 29 m/s. Do tego spadnie sporo deszczu, już dziś lało solidnie a to dopiero początek deszczy. Październik skończy jako drugi z rzędu miesiąc o wysokiej sumie opadów (choć nie tak ekstremalnie jak we wrześniu) i niskim usłonecznieniu. Dzisiaj jest 7-my z rzędu dzień bez praktycznie żadnego słońca i prędko się ta seria chyba nie zakończy. Tak brzydkiej jesieni jak… Czytaj więcej »

Lucas wawa

Marne pocieszenie, że łączna anomalia za wrzesień i październik (na razie) będzie rzędu blisko +1K. Przy tak dominującej „brzydkiej” pogodzie tej jesieni trudno to wręcz odczuć (poza trzema dość krótkimi wyjątkami).

Ert

Alewis, czym Ty jesteś zaskoczony? Brzydkie jesienie mamy od 2015 roku. Ostatnia ładna złota Polska jesień na północy Polski była w…2014!. To już jest jakiś dramat

Daniel

Takie brzydkie jesienie mamy właśnie przez te twoje dodatnie NAO i beznadzieją strefówkę zsyłającą nam niż za niżem.

Zbigniew

Dla mnie też 2/3 jesieni stracone, bo dominowała brzydka pogoda. No i co z tego, że wrzesień i październik są ciepłe na większym obszarze Polski skoro są bardzo pochmurne i skrajnie wilgotne. Zachmurzenie i opady mają wpływ na odczucie temperatury. Październik zaczął się słonecznie i bezchmurnie, ale to były miłe złego początki. PS. W Lęborku do tej pory w październiku spadło 151, 3 mm deszczu – a to jeszcze nie koniec opadów.

54
0
Would love your thoughts, please comment.x