2024/03/29 05:03

Wczesne opady śniegu w Polsce

W ostatnich latach wiele komentarzy wywołały opady śniegu w październiku. Tak było w 2009 roku, kiedy bardzo dużo śniegu spadło w połowie października we wschodniej Polsce. Kiedy jednak możemy obserwować najwcześniejszy opad śniegu?

Wyjątkowo wczesne opady śniegu na nizinach obserwowano na początku października 1998 roku. W tym roku opad śniegu obserwowano już 2 października – między innymi w Zielonej Górze, co piszący te słowa mógł obserwować osobiście. Wystąpiła wtedy nawet krótkotrwała pokrywa śnieżna, której niestety nie odnotowała stacja meteorologiczna.

Jednak znacznie bardziej niezwykły przypadek odnotowano w 1906 roku. Wtedy już 24/25 września wiele stacji meteorologicznych odnotowało opady śniegu. Reanaliza NCEP/NCAR wskazuje na napływ niezwykle zimnego, jak na III dekadę września, powietrza. Temperatura na wysokości 850hPa spadła najpierw poniżej -5°C, następnie nawet poniżej -10°C.

Rozkład ciśnienia nad Europą w dniu 25 września 1906. Źródło: Reanaliza NCEP/NCAR, WetterZentrale.
Rozkład temperatury 850hPa nad Europą w dniu 25 września 1906. Źródło: Reanaliza NCEP/NCAR, WetterZentrale.
Rozkład ciśnienia nad Europą w dniu 26 września 1906. Źródło: Reanaliza NCEP/NCAR, WetterZentrale.
Rozkład temperatury 850hPa nad Europą w dniu 26 września 1906. Źródło: Reanaliza NCEP/NCAR, WetterZentrale.

Spowodowało to spadek temperatur na obszarze całego kraju, dodatkowo m.in. w Berlinie odnotowano opady śniegu, co zostało zapisane w dziennikach spostrzeżeń z tego dnia.

Dane meteorologiczne z 25 września 1906.

„Klimakunde des Deutschen Reiches” podaje, że w tych dniach opad śniegu odnotowano również na Śląsku – np w Bytomiu.

Przy najwcześniejszych opadach śniegu odnotowanych w Szczecinie widnieje niezwykła data – 1889-09-15. I nie jest to literówka, bo ta sama data widnieje przy Neusterlitz i wielu innych miejscowościach. Tego dnia rzeczywiście miał miejsce napływ bardzo zimnego powietrza, co rano 15 września mogło umożliwić opad w postaci krupy śnieżnej.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Emil A.

Dwa lata temu 3 września śnieg popruszył rano w Suwałkach.

http://www.radio5.com.pl/?id=1&ia=27241

Sam byłem naocznym świadkiem.

Proxima Centauri

Chcialbym taki snieg jak na tym zdjeciu zobaczyc we Wroclawiu…w tym roku ! :)

khaoss

@Emil A.
Nawet jak coś widziałeś, a dotyczy to czegoś co pokazuje chłód i to nietypowy …to przecież jest to niemożliwe:) ONI wiedzą lepiej:)

chochlik

Trochę poza tematem: Czy wg Twoich obserwacji ENSO ma wpływ na pogodę w Europie Środkowej? Czy w długoletnich porównaniach widać jakąś korelację temperatur lub opadów związaną ze zmianami tego indeksu? Pamiętam, że kilka miesięcy temu gdzieś na amerykańskich forach meteo spotkałem się z opinią, że ujemne ENSO (a zwłascza w drugim roku jego trwania) przynosi w Europie (oraz we wschodnich stanach USA) ciepłe zimy – związane z dodatnim indeksem NAO. Jaki jest Twój pogląd na tę sprawę?

khaoss

@Piotr Djaków
Nie widziałeś nigdy sniegu przy 7 stopniach to mało widzialeś:) Grałem kiedyś w piłkę w marcu przy takiej pogodzie:) W życiu widziałem 3 razy takie zjawisko. 7 stopni, nadchodzą chmurki i sypie snieg…nie krupa, ale śnieg. Nawet podczas samego opadu na termometrze 6 stopni. Raz było tak, że jest sobie 9 stopni, świeci słonko, nadchodzi chmurka, sypie sniegiem, temperatura spada nagle do 5, chmurka szybko odchodzi i wychodzi słonko i wraca na termometr 9 stopni:) Odejdź od wykresów i wyjdź na dwór to zobaczysz więcej.

khaoss

@Djaków
Wracaj do swoich odrealnionych wykresów:) Patrzysz na mapki i nic więcej. Wiedza „książkowa”:) Zero intelektu.

mjetek

Zawsze mnie interesowało, skąd bierzesz ciekawe tematy o historycznych zjawiskach pogodowych na swojego bloga ;) Co masz jeszcze w zanadrzu? :)

Napisałbyś coś o:
1. Derecho nad Polską w 04.07.1928
2. Tajemniczej chmurze w 536 roku?

Areecki

A tak zapytam aby się upewnić. Jakie wskazania brać pod uwagę by ocenić czy będzie padać śnieg / deszcz-ze śniegiem / deszcz oczywiście w zimie ?
Temperatura na 2 m chyba ma częściowe znaczenie, bo przy np. +2 może padać śnieg, a przy – 6 C deszcz ( spotkałem się z takim zjawiskiem ). Co jeszcze trzeba brać pod uwagę wysokość izotermy 0 st C i wysokość np. na 850 hPa ? Proszę o odpowiedź.

santoro

a rok bez lata 1816, pewnie wtedy śnieg padał w sierpniu a może i lipcu

Arctic Haze ☀️

Nie, nie padał. Określenie „rok bez lata” dla roku po wielkiej erupcji wulkanicznej Tambora w Indonezji dotyczy Ameryki Północnej. W Europie zachodniej też lato było zimne i deszczowe ale nie padał śnieg. U nas było tylko nieco chłodne, a w Europie wschodniej być może nawet ponadprzeciętnie ciepłe.

Piotr miał o tym świetny wpis:
http://meteomodel.pl/BLOG/?p=5063

Są tam dzienne dane metrologiczne dla Wrocławia i widać z nich wyraźnie, że najpóźniejszy śnieg mógł być w 1816 roku na przełomie marca i kwietnia (ostatnie temperatury poniżej zera), a najwcześniejszy jesienny gdzieś w połowie listopada.

mikos


Zapewne niektórzy skrajnie zimnolubni z innych portali pogodowych by tak chcieli. Ale ich niedoczekanie. ?

zaciekawiony

A jak wyglądały temperatury w Europie po wybuchu Krakatau?

Arctic Haze ☀️

Oto anomalie temperatury rocznej i poszczególnych pór roku pięciu lat na terenie Polski. Krakatoa wybuchła w sierpniu pierwszego roku (1883), czyli na końcu lata (JJA): YEAR I-XII DJF MAM JJA SON 1883 -0.77 -0.40 -3.08 0.04 0.00 1884 -0.10 2.16 -1.15 -0.73 -1.30 1885 -0.40 0.86 -0.33 -0.19 -0.97 1886 -0.52 -1.64 -1.03 -0.51 0.42 1887 -0.80 -0.21 -1.16 -0.60 -0.55 Nie było szczególnie zimno. A pierwsza zima (DJF), jak zwykle po tropikalnych wulkanach była nawet cieplejsza niż sąsiednie zimy. To znany efekt wzmocnienia cyrkulacji strefowej przez taką erupcję. Na wschodnim wybrzeżu Ameryki powoduje to zimniejszą zimę bo bardziej kontynentalną… Czytaj więcej »

24
0
Would love your thoughts, please comment.x