2024/04/20 07:04

WAŻNE!!! PRZECZYTAJ BYŚ SIĘ NIE ZDZIWIŁ/A

Witam.

Po przeczytaniu komentarzy pod poprzednim postem Piotra doszliśmy wspólnie do wniosku, że trzeba zaprowadzić porządek na blogu.

1. Co to za zwyczaj, że pod postem o pogodzie pojawiają się komentarze nie dotyczące tematu?
2. Od kiedy dorośli, kulturalni, inteligentni ludzie muszą się kłócić, żeby połaskotać swoje ego?

Jak już ktoś zauważył w komentarzach (które zostaną usunięte w ciągu najbliższych kilku godzin) pod postem Piotra, jestem moderatorem z zazwyczaj sukowatym nastrojem. Znaczy to tyle, że nie pieprze się z „baranami”, nie głaskam po główce i nie pouczam co wolno, a czego nie. Robię to tylko raz (teraz), nie będę więcej przypominać.

Jak ktoś chce dyskutować na forum, to bardzo proszę niech się zarejestruje i pisze tu:
http://meteomodel.pl/forum2/index.php?board=155.0

lub tu : https://www.facebook.com/Pogoda-i-Klimat-225948007430550/?fref=ts

Od dnia dzisiejszego będę spędzać na blogu wiele więcej czasu, a co za tym idzie będę wszystko kontrolować.
Mam zgodę na każdą decyzję jakiej bym nie podjęła.
NA BLOGU PANUJE JEDNA CHOLERNIE WAŻNA ZASADA: KULTURA I SZACUNEK DO INNYCH. Chcecie szacunku, szanujcie wypowiedzi innych.

Jak już wcześniej nadmieniłam komentarze pod poprzednim postem zostaną usunięte. Jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania proszę, aby zrobił to tu.

Coś z poprzednich komentarzy :

Na zakończenie nadmienię, że “pogoda i klimat” to też prognozy (z ich sprawdzalnością), modele, indeksy, itd. – dotyczące różnych aspektów pogodowo-klimatycznych w różnych miejscach i o różnym interwale czasowym. Wchodzimy na stronę i widzimy całą gamę różnych mapek – zarówno z danymi aktualnymi, prognozami, jak i statystykami… Ich komentowanie jest naszym prawem.

Odpowiedź:

Można to robić na forum lub czatach.
Adresy tu: http://meteomodel.pl/BLOG/?p=11686#comment-35230

Mam nadzieję, że wszyscy rozumieją przekaz tego posta i dostosują się do tej jednej zasady o kulturze i szacunku.

Nie będę z nikim wchodzić w dyskusję. Sami wiecie co jest dobre, a co złe. Ja taką wiedzę także posiadam. Posiadam także stały (24h/7) kontakt z autorem bloga, więc każdy komentarz, który będzie wymagał dyskusji czy go usunąć czy nie zostanie przedyskutowany i zatwierdzony bądź usunięty, zostawiony.

Co do trolli: Ze mną się nie igra. Piotrkowi możecie wejść na głowę, ale ja sobie w kasze nie dam dmuchać.

Pamiętajcie : to który komentarz zostanie, a który będzie usunięty to moja i Piotra decyzja na którą oczywiście możecie wpłynąć stosując zasadę o kulturze i szacunku.

Wydaje mi się, że na tym zakończę swój wywód.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
59 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
iceman

Cieszy stały kontakt z Piotrkiem ;)

zaciekawiony

I prawidłowo. Już parę razy widziałem tu wypowiedzi, w których ludzie mówili o „złym poziomie tego forum”, nie widząc że to nie forum.

admin

Faktem jest, że nie mam natchnienia pilnować tu wszystkiego. Musiałem się więc zwrócić z prośbą o pomoc do siły wyższej ;)

Wolfer

Złym poziomie tego forum? Pomylił pan sformułowanie!

Wolfer

Tzn Oni pomylili :) Przepraszam oglądałem całą noc tenis i postrzeganie mi szwankuje :)

Wolfer

Przeprosiłem prosząc o usprawiedliwienie mnie z powodu zarwanej nocy. :wink:

kslawin

I bardzo dobrze.
Forum pilnuję ja, więc poziom też jakiś będzie :wink:

Ardo

Ja również od czasu do czasu choć nic agresywnego na forum nie działo.

Gandalf

A ja mam pytanie – czy i gdzie mogę spytać Kslawina o: 1)ocieplenie (AGW)wynosi 0,3k/dekadę i będzie wyższe,co napisał wprost do mnie..oraz 2)”Entalpia oceanów scałkowana 0-2 km od powierzchni rośnie sobie i rośnie” i nikt się tym nie zajmuje- tak zrozumiałem, chodzi o ogromną bezwładność cieplną wszechoceanu. Zadaję sobie też pytanie – co jest(było) przyczyną najcieplejszego roku w historii pomiarów u Nas? – to chyba winien być najistotniejszy temat tego wspaniałego bloga(czytam już parę lat) – właśnie ze wzgl. na mapki, wykresy,podsumowania, itd.-jw.Skończę w tym roku 67 lat, a dożyłem takiego momentu,z przyjemnością czekam na ew. odpowiedź, nie jestem profesjonalistą… Czytaj więcej »

sebak1313
Gandalf

@Sebak, nie mogę się zarejestrować -już próbowałem, zamieniłem niechcący hasło z adresem e-mailowym.
M.

kslawin

Masz problem z wejściem na czat czy na forum?

ArcticHaze

To i ja odpowiem bo po to tu właściwie zaglądam (filmiki z Terminatorem to efekt frustracji poziomem dyskusji). Ad 1) te 0,3 K/dekadę dotycza jak rozumiem Polski. taki jest trend w całej Europie, a globalny jest mniejszy (0,17 K/dekadę od 1980 roku). Ad 2) Entalpia oceanów to w języku laików (i oceanografów fizycznych) ich „zawartość cieplna”. Jak to nikt sie tym nie zajmuje. To z sumie ponad 90% energii globalnego ocieplenia (właśnie przez olbrzymią pojemność cieplną oceanów) i jest ona mierzona dużym kosztem (finansowym i czasu statków oceanograficznych). A co do rekordu w Polsce to oczywiście w dużym stopniu efekt… Czytaj więcej »

kslawin

@Gandalf
W sumie to odpowiedział za mnie ArcticHaze…
I muszę odkopać mój wpis do ciebie…

Gandalf

@kslawin – Twój wpis do mnie pochodzi z zeszłego roku, kiedy też podałeś mi źródło danych (link) dot.różnicy w składzie izotopowym węgla w CO2,Bezpośrednio z Mauna Loa, a przedtem Piotr z „Nauka o klimacie” – też będę chciał Twój link „odkopać”. Pamiętam ,co to jest entalpia, – dlatego mnie to niepokoi, – to jest to ,o czym powyżej napisał ArcticHaze, czy modele klimatyczne uwzględniają powolne, z racji ich bezwładności ogrzewanie i(ew.) stygnięcie oceanów, – czy to jest jakoś policzalne? Czy też może AGW bardziej przyspieszy z powodu ew. nieobliczalności tego procesu – tzw. „krzywą ostygania” robiłem „ręcznie” na studiach, bardzo… Czytaj więcej »

Gandalf

Sorry, nie zauważyłem, że się Pojawiłeś, ze wzgl. na wiek -piszę b. wolno -eh..

Gandalf

Pisząc b. wolno nie zauważyłem kslawina – do Niego są te pytania, pochodzą z ponad tygodnia, oraz okresu świątecznego ub.roku.

lubelak

Gandalf zawsze możesz też zadać pytanie na naszym profilu na Fb, pytanie zawsze trafi do kompetentnej osoby. I dostaniesz odp.

Artur Gabryszewski

A u mnie są grzeczni ;) nie chcą rozmawiać i niżach tropikalnych i subtropikalnych. Tylko wiązki, wiązki, śnieg i upał ;)

Lucas wawa

Zwłaszcza śnieg w czasie upału jest zagadnieniem mocno absorbującym. :razz:

ArcticHaze

Dobrze wiesz o czym mowa. Skończy się zima i zaczniecie się podniecać czy powinien być upał czy wręcz odwrotnie. Ad infinitum et ad nauseam.

Gandalf

-Chyba nie będzie aż tak do znudzenia.. :razz:

krzycho

Artur u Ciebie są grzeczni, bo ty jesteś nieobliczalny,boją się :P

spec

Wracając do przyziemny spraw, czyli pogoda i jej medialność, z racji pewnych szans zapowiadanych bliskości -30, czy będzie czym się emocjonować, bo to byłaby piękna kulminacja tej ekstremalnej jak na razie zimy. Przysłowiowo z nieba do piekła.

Patryk
kslawin

Nie, bo za nisko i za zimno. Ale miejsce „Cohenowskie”

Patryk

Szkoda heh a juz m myślałem

ArcticHaze

Wydaje mi się, ze mamy ocieplenie stratosfery, ale nie „nagłe”. W tej dziedzinie wszystkie nazwy są mylące. Nagłe oznacza tyle co… duże, a czynnikiem definiującym nie są temperatury, a… zmiany cyrkulacji. Jeśli nie ma załamania cyrkulacji zachodniej schodzącego w dół, to ocieplenie nie jest „nagłe”.

Nie wymyśliłem tego ale przeczytałem artykuł o definicjach SSW. Też byłem zdziwiony ale już się przyzwyczajam :grin:

Patryk

Nie wiadomo jak będzie kształtowało sie NAO i AO w Lutym ?

Lukasz160391

Zaskoczyła mnie obecna prognoza modelu GFS na początek lutego. Między Grenlandią a Svalbardem, w okolicy 80 równoleżnika, ma być +5 stopni na poziomie 850 hPa. Czy to jest normalna sytuacja? Raczej nie… nie przypominam sobie, żeby ciepło w okresie zimowym tak daleko zawędrowało na północ.

Lucas wawa

Mówiąc żartobliwie to swojego rodzaju wir tropikalny… :mrgreen: A tak bardziej na poważnie to nijako lustrzane odbicie przymrozków i opadów śniegu w Egipcie. W ogóle zależność między ciepłą NE Kanadą, Grenlandią i rejonem archipelagu Svalbard a chłodną Europą, N Afryką i/lub Azją Mniejszą (jak i odwrotnie) jest dość typowa. Teraz mamy sytuację zupełnie odmienną wobec tej sprzed miesiąca – tzn. podczas, gdy m.in. nad Grenlandię i Islandię napiera duże ciepło, to nad Europę S/SE spłynął chłód z opadami śniegu (miejscami sporymi). A podobno najsilniejsza fala mrozu dopiero napłynie – być może oprze się także o E naszego kraju, albo nas… Czytaj więcej »

kslawin

Nawet jak patrzeć na to pod kątem cyrkulacji, a także i temperatury, to mamy SW, a nie SSW :wink:
Przynajmniej tak m. in. z tego wynika: http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/stratosphere/strat-trop/

ArcticHaze

Śliczne to!

Tu macie ostatnie prawdziwe SSW z początku 2013 roku:
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/stratosphere/strat-trop/gif_files/time_pres_TEMP_ANOM_ALL_NH_2013.gif

A tu początek obecnego (tylko 3 miesiące żeby lepiej było widać co się dzieje):
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/stratosphere/strat-trop/gif_files/time_pres_TEMP_ANOM_JFM_NH_2016.png

A znaczy to, ze zasadniczo nic się nie dzieje. Małe SW, ale nie SSW.

Nic nie wskazuje na razie aby cohenowskie prognozy silnie ujemnego AO/NAO miały sie sprawdzić.

Lucas wawa

Czy dobrze odczytuję, że w roku 2013 między styczniem a lutym było silne ochłodzenie stratosfery, a dopiero później ocieplenie?
Teraz zaś mamy niewielkie fluktuacje, przy czym aktualnie przechodzimy ze stanu neutralnego na nieznaczne plusy?

ArcticHaze

@Lucass wawa

Źle odczytujesz. Patrzysz na anomalie cyrkulacji, które wrzucił kslawin zamiast na anomalie temperatury, które wróciłem ja trochę wcześniej.

Właśnie ociepleniu stratosfery (czerwone) odpowiada osłabienie cyrkulacji (niebieskie) i jak już pisałem, współcześnie to drugie definiuje SSW, wbrew nazwie zjawiska (!).

[d]

Przykro sie czyta posty pisane takim jezykiem. Niestety jestem zmuszony usunac subskrypcje RSS Waszej (Piotra) strony. Wiem, wiem, mowiac takim jezykiem: „g*wno mnie to obchodzi i wy*ierdalaj”. A ja szukalem dobrego contentu, nie udzielalem sie ani na forum ani w komentarzach.
Pozdrawiam i dziekuje za tyle lat.

kslawin

Usiłujemy zrobić porządek…
No cóż, jeśli kolega nie chce poczekac na efekty…
…szkoda…
Może kolega za jakiś czas jednak zmieni zdanie…

Gandalf

-ocieplenie w europie wynosi 0’3k/dekadę,globalne 0’173k/dekadę ,czy z tego wynika szybsze ocieplenie się połowy północnej globu?— piszę z tabletu,dzięki :eek:

admin

@Gandalf

Chociażby z tego powodu, że w odróżnieniu od południowej półkuli, na półkuli północnej przeważają lądy, które ogrzewają się szybciej, niż ocean.

Gandalf

-Dziękuję Panie Piotrze,nie pomyślaltem o tym…
M.

Gandalf

Errata:- pomyślałem,sorry, M.

Michal

Jak dla mnie porządek na blogu jest. Posty są dodawane, informacje rzetelne. Komentarzy nikt czytać nie musi. Póki nie ma wyzwisk i dyskusji kompletnie nie na temat, to nie widze powodu, żeby wznosić posty o takiej treści, jak ten powyżej, ale cóż, wasz blog – wasze prawo.

krzycho

Była dyskusja nie na temat i przenoszenie konfliktów z innych stron tutaj.

Tomek

Dobry wieczór.

Niewiele tutaj piszę. Czytam uważnie o co do zasady nie komentuję.
Pozwolę sobie na jedną uwagę. Do tej pory wszystkie posty publikowane przez autora strony cechowały sie wysokim poziomem merytorycznym, pozbawionym osobistych odniesień do użytkowników, dla których przecież ten blog powstał.
Po tym, który aktualnie komentuję, czuje pewien niesmak.
Pozdrawiam serdecznie.

admin

Osobiście większy niesmak czułem kiedyś czytając takie komentarze:
http://meteomodel.pl/BLOG/?page_id=2#comment-2915

Albo czytając zażalenia nad obecnym poziomem komentarzy. Wielokrotnie prosiliśmy o zaprzestanie kłótni na temat tego, jaka zima jest lepsza. Nie dotarło, widać trzeba było wywołać niesmak, usunąć kilkadziesiąt komentarzy, żeby tego typu zachowania ukrócić.

zaciekawiony

Podobny problem mieli Łowcy Burz. Zaczęło się od offtopiców, przeszło do kłótni a ostatecznie 20-30% komentarzy było narzekaniami na zbyt dużo komentarzy i offtopiki. Skończyło się zablokowaniem opcji komentowania na jakiś czas, przez który to okres ludzie na prawdę nie zainteresowani pogodą odpadli.

Lucas wawa

W mojej ocenie zaczęło zbierać się trochę za dużo komentarzy o negatywnych wzorcach przejmowanych z innych portali, gdzie mamy dość dużo „wojowniczego” tonu pisania.
Miejmy nadzieję, że to tylko taki krótkotrwały „wybój”. :smile:

admin

@Lucas wawa

Otóż właśnie.

Lucas wawa

Ciekawostka…
Wg map Pogodynki w Jeleniej Górze notujemy -21 st.

Wiele wskazuje na to, że w 3. dekadzie stycznia Polska znajdzie się w strefie przejściowej między łagodniejszymi masami z W, a bardzo mroźnymi ze E. Przypuszczalnie miejscami/okresowo może być jeszcze mroźniej jak dzisiaj w Jeleniej Górze…

lubelak

Niestety jest na to spora szansa. Maxy rzędu -20*C w dzień to nic dobrego w naszym klimacie.

mikos

Oczywiście, że tak lubelak masz rację.

59
0
Would love your thoughts, please comment.x