2024/03/29 14:03

Upały (31.07.2017)

Dziś przed nami kolejny upalny dzień z temperaturami miejscami znacznie przekraczającymi 30°C. Najwyższych temperatur spodziewać się można jutro oraz pojutrze, kiedy miejscami mogą one przekroczyć nawet 35°C.  Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami model GFS wycofał się z szalonych 41°C na okolice 6 sierpnia, w dalszym ciągu jednak prognozowane są temperatury bardzo wysokie, a na horyzoncie prognozy pojawiła się chyba już trzecia adwekcja ciepła, gdzie temperatura na wysokości 850hPa przekracza 20°C.

Dziś prognozowane są temperatury maksymalne do 35°C w Małopolsce oraz w południowej części województwa świętokrzyskiego. Oczywistym kandydatem do temperatury najwyższej będzie dziś rzecz jasna Tarnów.

Należy się liczyć z tym, że (głównie w zachodniej części kraju) zjawiska konwekcyjne (lub ich pozostałości) zahamują wzrost temperatur. Wydaje się to bardzo prawdopodobne, szczególnie, jeśli spojrzy się na poranne zdjęcie satelitarne, gdzie cała zachodnia Polska spowita jest obecnie chmurami.

Jutrzejszy dzień będzie pierwszym z dwóch dni z temperaturą najwyższą, sięgającą 37-38°C w południowej części kraju. Ponownie należy mieć na uwadze zjawiska konwekcyjne, które mogą mocno namieszać w rzeczywistym rozkładzie temperatur maksymalnych na terenie Polski, szczególnie pojutrze.

W czwartek, 3 sierpnia, już nieco chłodniej, GFS jednak dalej prognozuje temperatury sięgające 34°C w Małopolsce.

Dalej nie ma moim zdaniem w obecnej, dosyć dynamicznej sytuacji patrzeć. Na koniec przedstawiam wyniki modeli ARPEGE, ICON, HIRLAM oraz GEM na dzień jutrzejszy.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
48 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Czyli rozpoczęła się wersja lata do jakiej ostatnie sezony zdołały nas przyzwyczaić, a bez jakiej – dla większej (?) części rodaków – lato byłoby po prostu kiepskie… A przy tym dwa ostatnie dni lipca podniosą nam miesięczną Tśr do wartości w sumie niewiele niższej od 'normy’ 1981-2010. Tym samym, choć pogoda dość mocno się nam zmieniała i nie brakowało dni chłodniejszych i bardziej mokrych (w tym także burzowych), także tegoroczny lipiec nie zapisze się jako jakiś odczuwalnie chłodny. A sierpień już na samym wstępie będzie mocno obniżał na to potencjał. Tym samym, mając na względzie także dość ciepły czerwiec, o… Czytaj więcej »

Paweł

Odczuwalnie chłodny raczej będzie (zresztą to kwestia osobista), ot po prostu średnia wyjdzie w okolicach „normy”.

Patryk

Jeżeli sprawdzi się ta prognoza GFS będzie to drugi w tym roku przypadek pod tytułem ”jak się coś długo nie pojawia to potem przychodzi ze zdwojona siłą ” Przez pierwszą części zimy praktycznie nie było konkretnych mrozów Grudzień był jak zwykle jesienny aż tu nagle jak przywaliło mrozami nie dość że była to długa fala to jeszcze największa od 2006 roku Podobnie mamy teraz upały były tylko na jeden dzień i to jeszcze tylko w S części Polski i SW Ze skrajności w skrajność To co Lucas pisałeś że tak może być w przyszłości to sie z tym zgadzam w… Czytaj więcej »

Tomek

W Małopolsce (Tarnów, Kraków) zachmurzenie spowalnia wzrost temperatury.

Lucas wawa

Oby najbliższe gorąco-upalne dni przyniosły jeszcze mniej sporych opadów i niebezpiecznych burz, niż wskazują na to prognozy – zwłaszcza, że te miałyby pojawiać się na najbardziej mokrych w ostatnich tygodniach obszarach Polski W/N. Czas na ciepłe i bardziej suche oblicze lata:-)

Klaudia Kinga Bryś

Aczkolwiek wydaje mi się ono stanowczo za ciepłe. Może zagrozić zdrowym osobom, a co dopiero dzieciom czy osobom starszym. Jeśli o mnie chodzi- aktualny stan pogodowy jest niebezpieczny, nie fajny i oby już się skończył. Kilka stopni mniej i byłoby ok.

Maciej

Dzień dobry, Panie Piotrze jakie prognozy dla środkowego wybrzeża (Rowy) na 5-9 sierpnia?

admin

Pan Piotr dziś jest na wyjeździe, zresztą taka informację może sobie Pan sam sprawdzić. Wystarczy w tabeli gfs kliknąć link do mapy Google i wybrać miejsce.

Ormi

Jakie upały ? Jestem w Gołdapi i jest jedynie 17 stopni i pada deszcz… Powinniście brać tez pod uwagę ta cześć Polski gdzie panują zgoła inne warunki pogodowe

Klaudia Kinga Bryś

Wpis na blogu dotyczy maksymalnych temperatur prognozowanych w ciągu doby, nie zaś chwilowych temperatur notowanych przed południem. Dodatkowo w każdym wpisie umieszczamy mapę rozkładu prognozowanej temperatury maksymalnej, tak aby każdy mógł samemu sprawdzić, czy w jego miejscu zamieszkania tego typu temperatury się pojawią. Dodatkowo umieściliśmy informację, że rozwój zjawisk konwekcyjnych (do jakich przecież zaliczają się przelotne opady) może doprowadzić do zaburzenia wzrostu temperatur.

zaciekawiony

Zgodnie z mapką dziś w okolicy Gołdapi miało być 26 stopni. I było 25,7.

Adam

Jeżeli jutro będzie tmax 35-37°C to będzie to najwyższa zanotowana 1 sierpnia od 1994 roku bo nie znalazłem na ogimecie gorętszego 1 sierpnia.

mottus

W Białymstoku jest bardzo parno, 27.2 przy 66% wilgotności to daje pkt rosy 20.4 st. Już parę dni w roku było takich, ale ten dzisiejszy je wszystkie przebił dzisiaj.

mottus

Poprawka: *27.3 st o 11

Morze

Heh to jednak w okolicach trójmiasta upału nie będzie. Wczoraj maksymalnie było ok 28-29*C. Dziś pochmurno i 23*C – nie tak źle.

Adam

Wczoraj był najgorętszy dzień od początku roku ze średnią temperaturą 22,67 K.

Przynajmniej pozbędziemy się efektu cieplarnianego bo nie tylko całe H2O, ale także CO2 w tej temperaturze występuje jedynie w formie ciała stałego (śniegu).

Co gorsza azot i tlen w tej temperaturze, nie dość, że się skroplą (pozdrowienia dla profesorów Wróblewskiego i Olszewskiego), ale nawet zamarzną, odpowiednio w temperaturze 63 i 54 K. Chociaż naprawdę będzie to w niższych temperaturach jeśli zauważyć, ze ciśnienie będzie malało miarę skraplania się kolejnych składników atmosfery, a to obniża temperatury skraplania i zamarzania kolejnych. Patrz wykres zmian fazowych:

Tomek

22,67 K, zaiste gorący to był dzień, a powietrze w stanie ciekłym ;), to tak w żarciku… Dzisiejszy dzień będzie cieplejszy. Co ciekawsze GFS rakiem wycofał się z upału 6 sierpnia, niedawno było 41 st. C teraz ledwo lokalnie 30 st. C…

Lucas wawa

Na Mazowszu dzisiaj na pewno będzie cieplej, niż wczoraj. Bo w niedzielę stacja Wwa-Okęcie notowała maksymalnie 29,9°C, a dzisiaj już o 13’CEST mamy 29,5°C. Tak więc, próg 30°C będzie tu przekroczony myślę, że o 1-2 st.
A jutro obstawiam ok. 35°C, a na S/SE Polski (w tym już np. w Kozienicach) może i bliżej 37/38°C. Ciekawe, czy będzie to najcieplejszy dzień tego lata (i zarazem roku), czy jeszcze nie?

Tomek

Myślę, że będzie jeszcze cieplejszy dzień. Na dzisiaj uważam, że to już koniec potencjału wzrostowego, chyba pulę zgarnie Sulejów lub Kozienice.

Adam

Zobaczymy wszystko zależy czy konwekcja nie zahamuje wzrostu temperatury.

Adam

A kto mnie poprawił pan Artic Haze, tak? Dobrze, ze średnią temperaturą 22,67 st.C, pasuje?

Arctic Haze ☀️

Błąd bardzo zabawny i nie bardzo groźny bo nikt nie pomyli upału na Ziemi z temperaturą na powierzchni Plutona.

Adam

Dobrze w takim razie będę używał stopni Celsjusza przytaczając temperaturę średnią i anomalię dla poszczególnych dni.

grzeg8

Mi się kiedyś zdarzył wpis o temperaturze 30 0 -Ale którąkolwiek skalę by się przyjęło to błąd tylko 3 K (a może stopni)
ps Nie wiem czemu wszyscy uparli się na tę granice upału 30 st C przecież 300K jest też ładną liczbą :)

Arctic Haze ☀️

Wszyscy? W skali meteorologii światowej, a nawet europejskiej, jest to mała mniejszość.

grzeg8

@Arctic Haze
Miałem na myśli większość portali pogodowych w Polsce oraz cześć komentujących osób na tym portalu-Trochę się rozpędziłem z komentarzem

Adam

Sam pan Artic Haze nie raz używał K przy temperaturze i anomalii zamiast stopni Celsjusza https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/

Arctic Haze ☀️

Anomalie temperatury powinno podawać się w kelwinach bo to jednostka SI (a anomalia liczbowo jest identyczna w K i °C). Natomiast samą temperaturę podajemy w stopniach Celsjusza bo do tego lud jest przyzwyczajony (jak ciepło jest przy 295 K nawet fizyk rozumie dopiero po przeliczeniu).

Po prostu anomalia to różnica temperatur więc czy mamy 297 – 295 K czy 24 – 22 °C to anomalia wynosi 2 (odpowiednio K albo °C).

PS. Proszę zwrócić uwagę na terminologię (kelwiny i stopnie Celsjusza) i oznaczenia K oraz °C). Specjalnie się wysiliłem aby użyć je w 100% zgodnie z normami.

Adam

Ok. Będę wiedział na przyszłość aby nie popełnić błędu.

d6b

W Bielsku-B. było dzisiaj 32.1°C o 12:45 [stacja przy UM – Urząd Miasta w centrum].

zaciekawiony

Na posterunku w Ciciborze k. Białej Podlaskiej 32,6; na stacji w Terespolu tyle samo.

Adam

W Tarnowie aktualnie 33,5 st.C

Lukasz160391

GFS wydłużył falę upałów do 8 sierpnia, ale też zmniejszył jej intensywność – już nie widać w prognozach 40 stopni dla Krakowa.

Lukasz160391

W Gliwicach dzisiaj jest 7 dzień z upałem w tym roku. Czyli norma roczna dni upalnych została już chyba przekroczona.

Robert

Niewiele brakowało a w Lublinie by był pierwszy lipiec od 2000r w którym temperatura nie przekroczyłaby 30 st.

Morze

Również niewiele brakowało aby miejscami na Pomorzu nie została osiągnięta temperatura >25*C w lipcu. Blisko tego było w lipcu 2004(tmax 26,3*C w Gdańsku), a ostatni raz wydarzyło się to właśnie w 2000 roku kiedy było max 21,2*C(dla stacji Gdańsk Port Płn). Poza tym tegoroczny lipiec był bardzo mokry – lokalnie na Kaszubach spadło ponad 200mm opadu.

d6b

33.6°C o 15:17 w Bielsku-B. [UM]. To nie jest oficjalna stacja, natomiast dużo lepiej oddaje pogodę i warunki w centrum miasta od oficjalnej [B-B. Aleksandrowice].

Adam

Na stacjach synoptycznych niektórych miast zanotowano 33-34°C. Pewnie w centrum tych miast mogłoby być nieoficjalnie 35°C.

Adam

Oficjalnie najgoręcej dzisiaj i w całym lipcu było w Sulejowie-33,7°C a po za tym w Raciborzu- 33,6°C, Kielcach i Tarnowie po 33,5°C.

Adam

A w Łaziskach pod Radomiem -czytałem na waszym funpage’u na Facebooku.

oliver57

Lipiec 2017 roku kończy się upałami to lokalne, amatorskie podsumowanie dla regionu KATOWICKIEGO (Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Ruda śląska, Siemianowice śl, Zabrze) Dane: własne, IMGW,OGIMET, wetteronline.de, weatheronlineco.uk. Wielolecie ,do którego się odnoszę to lata 1981-2010. Średnia temperatura lipca17 wyniosła w Katowicach 18,8 st. C . Średnia lipca dla Katowic wynosi 18,6 st. C . Najniższa temperatura maksymalna miała miejsce 15.07 i wyniosła 19 st.C, najwyższa podczas trwającej obecnie fali upałów 31.07 i osiągnęła 32,7 st.C. Jak dla mnie, lipiec był ciepły z licznymi dniami gorącymi i czteroma upalnymi. W Katowicach spadło w lipcu 46,2 mm deszczu ,a średnia suma za lipiec… Czytaj więcej »

Rupertciak

Proponowałbym nauczyć się pisać przejrzyście, bo z tego słowotoku, wykrzykników, C oraz mm niewiele da się przeczytać.
Albo nie pisać tak szczegółowo na forum i pisać bardziej opisowo jak robią to niektórzy.

oliver57

Komentuję rzadko w formie posumowań dłuższych okresów pogodowych w swoim regionie w odniesieniu do innych części kraju .Skupiam się na sumach opadów ,o których Tutaj jest mało informacji a to ważny składnik klimatu . Przy odrobinie dobre woli da się to to przeczytać. To jeszcze raz porównanie opadów w różnych częściach Polski w lipcu 2017 . Dla porównania sumy opadów w lipcu 2017 w jedenastu miastach Polski: 1.Lublin-Radawiec: 88 mm –średnia lipca to 80,5 mm 2.Rzeszów: 36 mm- średnia lipca 90,5 mm! 3.Kraków-Balice: 83,5 mm- średnia 88 mm 4.Opole:92,5 mm –średnia 89,5 mm 5.Wrocław-Starachowice: 170,5 mm – średnia 81 mm!… Czytaj więcej »

Adam

Czyli z tego co napisałeś wynika że w wielu miejscach lipiec 2017 zapisał się jako bardzo mokry.

oliver57

Duże zróżnicowanie ,ale tak na większości terytorium kraju był mokry a nawet bardzo mokry.Od trzech miesięcy rekordowo mokro jest pól.-zach. części kraju. Natomiast bardzo sucho jest od dłuższego czasu w rejonie Rzeszowa , również sucho od maja w Katowicach i w woj. świętokrzyskim. W Kielcach w lipcu trochę popadało (ponad 70mm). Co do trwających upałów. Ruda śląska: 32st.C o godz.11:15

Adam

Tak faktycznie niedobór opadów lub susza najbardziej zaznacza się na południowym wschodzie Polski.

48
0
Would love your thoughts, please comment.x