Sytuacja aktualna

Sytuacja aktualna

Największy poryw wiatru odnotowano jak do tej pory w Poznaniu: 99 km/h (27.5 m/s, co w depeszach zostanie zaokrąglone do 28 m/s, czyli 101 km/h). Na stacji położonej bezpośrednio na płycie lotniska, z której przekazywana jest depesza METAR wiało jeszcze mocniej: 56 węzłów, czyli 103.7 km/h. Lokalnie na radarze opadów widać, że miejscami tworzą one liniowe struktury. Jedna z takich struktur zbliża się do Wrocławia – podczas przechodzenia tej strefy opadów wiatr w porywach może osiągać wartości zbliżone do tych z Poznania. Ogólnie jak na razie porywy są niższe od tych z 5 października – przeważnie notuje się do 25-26 m/s (90 – 94 km/h)

Poniżej – radar IMGW (pogodynka.pl).

Print Friendly, PDF & Email

6 Replies to “Sytuacja aktualna”

 1. No właśnie to się ceni…
  Wczorajszy PPW ( ten co wylądował w koszu) powiedział o PAP
  Czemu w takich sytuacjach konglomerat: meteomodel, meteoprognoza, łowców burz i śnieżyc, IMGW itp nie ma przedstawiciela w PAP – może z czasem Ktoś tam zmądrzeje
  albo może My zdołamy się przebić?

  1. Teraz faktycznie najmocniej wieje na W/SW kraju. Natomiast na N/NE ciśnienie bardzo niskie i jeszcze spada. W skali całego kraju najgorsze chyba dopiero przed nami…

 2. Wygląda na to, że najniższe ciśnienie w tym wtórym (docelowo głównym) ośrodku niżowym przytrafi się nad NE Polską dzisiaj około południa i będzie jednym z najniższych w historii nad naszym krajem (ok. 965 hPa).

  Natomiast najsilniejsze porywy w wielu regionach kraju dopiero przed nami, tzn. dzisiejszego popołudnia – dobrze chociaż, że to niedziela… Bardzo wietrzny ma być też poniedziałek, zwłaszcza na E kraju. Tuż przed Wszystkimi Świętymi będzie co sprzątać. Najważniejsze, aby obyło się bez ofiar…

  I jak wcześniej sygnalizowano miejscami pojawią się pierwsze tej jesieni opady także stałe (choć poza górami bez “szans” na utrzymanie się), a podczas rozpogodzeń nocą 30/31.10 niewielkie przymrozki.

  PS.
  Prognozy na pierwsze dni listopada bez rewelacji, na szczęście dają nadzieję na brak kolejnych wichur, silnych opadów, jak i “ataku” zimy.

  1. Nawiasem mówiąc na naszych rodaków żadna ilość ostrzeżeń nie pomoże. W Gdańsku dla bezpieczeństwa zamknięto dziś cmentarze komunalne, a idioci (bo jak inaczej ich nazwać) informują się na forach gdzie bocznej furtki zapomnieli zamknąć.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com