Sucho

Sucho

Kwiecień i pierwsza połowa maja 2018 przyniosły pogodę wyjątkowo ciepłą, ale jednocześnie miejscami wyjątkowo suchą. O ile średnie temperatury powietrza w wielu miejscach w ciągu ostatnich 30 dni osiągały wartości charakterystyczne dla czerwca, o tyle sumy opadów były bardzo mizerne.

Najgorsza sytuacja jest w okolicy Sandomierza, gdzie przez ostatnie 30 dni spadło zaledwie 2.7 mm opadu przy średniej temperaturze powietrza równej 16.7°C. Podobnie jest w Zamościu, gdzie w tym czasie przy średniej temperaturze 15.4°C spadło zaledwie 3.4 mm opadu. Niewiele więcej deszczu miała Warszawa (7.3 mm, 16.5°C). Zdecydowanie lepiej jest na Śląsku: w Katowicach suma opadu za ostatnie 30 dni wynosi 79.6 mm, przy czym większość z tego stanowią opady burzowe. Jeśli sytuacja się nie poprawi, szczególnie w Polsce centralnej i południowo-wschodniej, możemy mieć do czynienia z bardzo silną posuchą. W chwili obecnej sytuacja nie jest może jeszcze dramatyczna, ale jeśli nadchodzące ochłodzenie nie przyniesie większych opadów, a później nadejdzie znaczne ocieplenie, znacznie wzrośnie ryzyko pożarowe. Nie wspominając już o problemach w rolnictwie.

Powyżej: mapa zagrożenia pożarowego na dziś. Źródło: Instytut Badawczy Leśnictwa.

Wyjątkowo wysokie temperatury dominują w Polsce już od 41 dni. W okresie od 3 kwietnia do 13 maja w Tarnowie średnia temperatura wyniosła aż 16.3°C i była o ponad 5°C wyższa od normy.

Print Friendly, PDF & Email

19 Replies to “Sucho”

 1. Problemy w rolnictwie to malo powiedziane. U mnie (Kotlina Hrubieszowska) nawet jest problem ze zbozami jarymi. Wschodza nierowno, rosliny sa slabe i podatne na szkodniki.

 2. We Wrocławiu nie widać na razie suszy np. wyschnięte trawniki, drastyczne obniżenie wód gruntowych. Od 1 kwietnia do dzisiaj napadało ok 42 mm, więc jest przyzwoicie, ale w rzekach już gorzej – dominują niżówki. W górnym biegu Odry w Chałupkach zaledwie 87, a w Raciborzu 104 cm. Oczywiście bywało gorzej np. w sierpniu 2015; w Chałupkach stan Odry wynosil 70 cm; W Raciborzu Miedonii stan Odry wynosil 82 cm.

  1. @wrocław – ale weź pod uwagę, jak było ciepło i w związku z tym na znacznie większą ewaporację. Te 42 mm to zdecydowanie za mało, chociaż przyroda jeszcze daje radę, bo nie było fest upałów i bazuje jeszcze na tych wspomnianych opadach. Ale przy dalszej tendencji “strachu” opadów przed Wrocławiem i wzrostem temperatur, za kilka tygodni może być już naprawdę kiepsko. W podwrocławskich lasach też jest coraz bardziej sucho. Dużo rowów z płynącą jeszcze na początku kwietnia wodą już jest suchych. A dzisiaj w radio słyszałem załamany głos pogodynki, że w ciągu najbliższych dni we Wrocławiu będzie chłodniej niż do tej pory i mogą wystąpić opady deszczu, które popsują nam pogodę… Ja nie wiem, skąd oni czerpią energię do mówienia takich bzdur…
   Natomiast co do Sandomierza czy Zamościa – po prostu sucho okropnie. Łódź i Gdańsk popłynęły a tam sucho jak na pustyni.

   1. Dwie sprawy niejako związane z obserwacjami Grzybiarza, z którymi w praktyce spotykam się na co dzień:
    po pierwsze – zakres i kierunek melioracji, traktowanych li tylko jako melioracje odwadniające, przyspieszające spływ powierzchniowy.
    po drugie – pośrednio związana z pkt. 1. sukcesja wysokich traw (jak trzcina) oraz roślin drzewiastych na siedliskach wilgotnych.
    Idę spać, więc jeden lub parę przykładów podam jutro.

 3. Oj jest sucho – od ponad 2 miesięcy w rejonie prognostycznym 3_A mieliśmy słownie… DWA dni bez zagrożenia pożarowego w lesie.

 4. Na poł.-wschodzie ma popadać . W Aglomeracji śląskiej opady w maju burzowe o sumach zróżnicowanych np.Katowice 60-70mm a Ruda śląska 25-50mm. Mój amatorski deszczomierz namierzył w maju 33,2 mm. Średnia suma maja w regionie katowickim to 70-80mm.

 5. Jeśli chodzi o rejon Sandomierza – Tarnobrzega, to czegoś takiego nie pamiętam jeśli chodzi o połowę maja. Polowe warzywa bez nawadniania po prostu usychają, nawet na żyznych glebach. No i te żółte trawniki przydomowe. Dobrze że środa – czwartek zapowiada się mocno opadowo u nas.

 6. Najnowszy GFS prognozuje codzienne opady aż do końca prognozy. Dodatkowo, pod koniec maja ma być blokada Atlantyku, przez co ma być deszcz i temperatury niewiele przekraczające 10 stopni. Na szczęście oczywiście to tylko fus, bo wiązki o dziwo sięgają 30 stopni.

   1. A w blokadę Atlantyku nie za bardzo chce mi się wierzyć. Przy obecnej sytuacji barycznej wydaje się to mało prawdopodobne. Oczywiście miałem na myśli blokadę wyżową na oceanie

   2. Chciałbym Lukasz160391 żeby to się sprawdziło. Natomiast subiektywnie twierdzę, że Wrocław i okolice z tych prognozowanych opadów dostaną bardzo niewiele. Mam nadzieję, że się mylę. Za kilka dni będzie wszystko jasne.

  1. To są takie skrajności zarówno na minus i plus od średnich wiązek, ze nie ma co brać tego poważnie tym bardziej tego co będzie w końcówce maja.

  2. Właśnie poza najbliższym czwartkiem i piątkiem zasadniczych opadów nie widać. Od weekendu znów słoneczny wyż i powrót letnich klimatów z tymże prognozy na po weekendzie to już czyste gdybanie.

 7. U mnie przed chwilą nad Białymstokiem przeszła ulewa. Jak policzyłem – to pierwsze większe opady od 25 kwietnia. Czyli blisko 3 tygodnie nie padało. Ale było to do przewidzenia, że czeka nas sucha wiosna – niemal całą jesień, zimę i początek wiosny stała woda na polach.

  1. Mnie (Bieruń, Śląskie) się poszczęsciło suma opadu grudzień – kwiecień 60 mm a za ostatnie 10 dni maja 70 mm. Eksplozja gruntowej zieleni! Wam tez tego życzę.

 8. A w Warszawie i najbliższych okolicach nadal opadów znacznie mniej, niż nawet w prognozach, nawet UM na 1 dzień naprzód…
  Ciekawe, czy w dniach 15-18.05 (zwłaszcza ok. 17.05) spadnie te 20-30 mm jak wynika to z aktualnych średnich realizacji?

  1. Wg ostatnich realizacji średnie opcje (dla Warszawy) wskazują na 30-40 mm opadu głównie 16-17.05 – z rozrzutem od ok. 20 mm do ok. 60 mm. To pierwsza w tym sezonie tak wyraźna strefa opadów głównie wielkoskalowych, a co za tym idzie prawdopodobieństwo ich chybienia jest znacznie mniejsze, niż przy konwekcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com