Stan lodowców alpejskich

Stan lodowców alpejskich

Jak wynika z najświeższych pomiarów bilansu masy lodowców alpejskich, ostatnio dodatni był on niemal 40 lat temu.

Źródło: http://blogs.agu.org/fromaglaciersperspective

Jak widać, ostatnio bilans zbliżony do 0 mieliśmy w roku 2000. Skumulowana strata masy lodowców alpejskich (1980-2015) stanowi ekwiwalent 18.8 m. wody. To tak jakby z wierzchołka “średniego” lodowca alpejskiego odciąć gruby na 21 metrów kawał lodu. Widać to na poniższych zdjęciach satelitarnych wykonanych w 1995 i 2015 (Ziemia Baffina). Warto zwrócić uwagę, że lodowce w punktach C i D zanikły zupełnie.

Dekadowy bilans masy lodowców przedstawia się następująco (ekwiwalent wodny): -228 mm w latach 80. XX w., -443 mm w latach 90. XX w., -676 mm w pierwszej dekadzie XXI w. oraz -876 mm w latach 2010-2016.

Więcej informacji, wraz z kilkoma szczegółami dotyczącymi poszczególnych regionów świata znaleźć można we wpisie na blogu http://blogs.agu.org/fromaglaciersperspective.

Print Friendly, PDF & Email

11 Replies to “Stan lodowców alpejskich”

 1. Cóż interglacjał Emski 2:0. Piotr lub Arctic Haze jak wyglądał zasięg lodu Arktycznego w okresie Emskim? Czy wiadomo coś na ten temat? Chodzi o okres zimy i letni pytam z ciekawości bo temperatury są podobne, a zasięg lodu?

  1. Odpowiem pytaniem…
   Czy wiesz jak wyglądał układ kontynentów wtedy?
   Jeśli wiesz, to czy uważasz, że można porównywać rzeczy z założenia nieporównywalne?

   1. Niestety nie wiem dokładnie jak wyglądał układ kontynentów. Jestem laikiem w tym temacie dlatego pytam :)

    1. To tylko 120 tys. lat. Nie wyglądał wiele inaczej niż dziś (jeśli płyta kontynentalna przesuwa się, dla przykładu, o 1 cm rocznie to zdążyła przejechać 1,2 km) ale oczywiście wiele rejonów przybrzeżnych było zalane (wyższy poziom morza).

  2. @Sylwester

   A to nam zadałeś zadanie. Ale nie boję się wyzwań.

   Pierwsze moje wrażenie było takie, że za mało mamy długich rdzeni osadów z Oceanu Arktycznego (takich sięgających poprzedniego interglacjału) aby coś wiedzieć.

   Ale poszukałem i znalazłem. Są rdzenie z… Karelii. Okazuje się, że we wczesnym integlacjale eemskim wyższy niż dziś poziom morza w połączeniu z jeszcze wepchnięta w dół Skandynawią (ruchy izostatyczne związane z poprzednim zlodowaceniem) spowodował istnienie połączenie morskiego Bałtyku i Morza Białego przez Karelię oraz dzisiejsze jeziora Ładogę i Onegę. A na lądzie (dzisiejszym!) łatwiej pobierać rdzenie osadów. Czyli już pierwszy zysk z tej kwerendy, bo nie wiedziałem o tym, a sądzę, że powinienem.

   Artykuł o tym to Funder i inni 2002
   http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0031018202002560
   (darmowa wersja jest na ResearchGate).

   Otóż co się okazuje. Bałtyk był nawet sześć stopni cieplejszy niż dziś [EDIT: ale chyba latem – patrz niżej], ale w tym kanale karelskim (czy jak to nazwać), zimą zrzucane były gęste i zimne wody w okolice dna. A to silna wskazówka, że wytwarzał się lód morski zimą (w słonej wodzie powoduje to zrzut solanki).

   A jeśli lód morski (sezonowy) był w Karelii to zapewne i w położonym na północ od niej Morzu Białym. Dokładnych jego granic nie znamy, ale nie był to jakiś wyjątek. A wczesny eemiaan był najcieplejszą fazą tamtego interglacjału. Potem mogło być lodu tylko więcej.

   PS. Ma to sens bo eemian w rejonach polarnych był cieplejszy głównie latem przez lepsze nasłonecznienie (większe o prawie stopień nachylenie osi Ziemi). Zimą miało wtedy prawo być nawet zimniej niż obecnie bo gazów cieplarnianych (CO2) było przecież wtedy koło 280 ppm, a nie 400 ppm jak dzisiaj, a słońce zimą tam i tak nie świeci.

 2. @Arctic Haze dziękuję za odpowiedz ;) Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego okresu ale dotyczy Polski. Jak w Polsce wyglądał klimat? Lata były cieplejsze czy takie jak teraz, a zimy orkanowe i ciepłe?

 3. 1}-A co to jest ten ujemny bilans wyrażony w formie: -876mm w latach 2010-1016 ?
  Nie jestem glacjologiem, 2} kiedy był okres interglacjału emskiego – przecież był inny układ kontynentów?
  -Dzięki.
  M

 4. Chyba sam sobie spróbuję odpowiedzieć na to pytanie:
  1)120 tys. lat temu było cieplej w w okolicach okołobiegunowych, a Bałtyk był cieplejszy latem o 6 stopni,-to sporo uwzględniając pojemność ciepną Q podwyższonego jego poziomu wody?
  2)Zimy orkanowe i i ciepłe – to byłoby możliwe tylko z powodu zwiększonego parowania ciepłych okolic okołobiegunowych.Ale nie jestem tego taki pewien.
  3)Rozumiem, że to było związane z cyklami Milankowcia.
  Poduczyłem się na tym blogu – ale nie wszystkiego..śmiech.
  Pozdrowienia
  M

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *