Serwer

Serwer

Jak w zasadzie co roku, zwracam się do wszystkich zainteresowanych z prośbą o wsparcie serwisu meteomodel.pl, co obejmuje jak zwykle opłatę serwera, domeny i przysłowiowe piwo. Wszyscy chętni mogą dokonywać wpłat na konto podane pod tym adresem: http://meteomodel.pl/index.php/wsparcie (numer konta uległ zmianie, choć poprzednie nadal działa)

Poniżej zaś możecie przeczytać kiedy mniej więcej pojawią się ponownie podsumowania miesięczne.

Od kilku już miesięcy próbuję ogarnąć bazę danych udostępnioną na początku stycznia 2017 przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Nie jest to sprawa łatwa, bo udostępnione dane są tzw. danymi surowymi. Należy się więc im uważnie przyjrzeć, by wyłapać potencjalne błędy, których w tego typu bazie uniknąć się nie da.

Z przyjemnością informuję, że znaczna część tego procesu jest już za mną, co oznacza że najprawdopodobniej już z końcem tego miesiąca, lub na początku następnego, powrócą tak wytęsknione przez niektórych podsumowania miesięczne. Kilka szczegółów:

 • Dane POLTEMP od roku 1951 będą przeliczone od początku w oparciu o udostępnione dane IMGW. Okresem bazowym (referencyjnym) będzie okres 1981-2010, później zaś (oczywiście, jeśli blog będzie dalej istniał a autor nie uschnie z braku piwa) okres 1991-2020.
 • Dostępne dotychczas dane POLTEMP sprzed 1951 roku zostaną takie jak obecnie i sera ta będzie się nazywała POLTEMP-HIST. Oczywiście wartości będą przeliczone do okresu referencyjnego 1981-2010.
 • Surowa baza danych (UWAGA, niehomogeniczna!) jest udostępniona tutaj: http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/v1/raw/. Pierwsza wersja bazy homogenicznej (1.0H1, wersja z jeszcze niehomogenicznymi danymi z posterunków klimatologicznych przed 1971) znajduje się zaś tutaj: http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/v1/hom1/
 • Aktualizacja serii następować będzie w okolicy 20 dnia każdego miesiąca – oparta o dane IMGW ze stacji synoptycznych. Dodatkowo miesiąc później dany miesiąc będzie aktualizowany dodatkowo w oparciu o dane ze stacji klimatologicznych, które pojawiają się z miesięcznym opóźnieniem.

Poniżej mapa dla listopada 1985 oparta o serię surową i 1.0H1.

Najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu pojawi się wersja 1.0H2, w której dane z posterunków klimatologicznych zostaną testowo usunięte przed rokiem 1971 (kiedy następuje zerwanie jednorodności serii z uwagi na zmianę liczenia średniej dobowej – przypominam, że dane z lat 1971-1995 zostały przeliczone wg obecnie stosowanego wzoru na wyliczanie średniej temperatury dobowej powietrza). W planach jest również udostępnienie wersji w rozdzielczości dobowej. Jeśli macie jakieś pytania – zapraszam do komentowania.

Jeszcze raz przypominam wszystkich zainteresowanych o wsparciu serwera.

Print Friendly, PDF & Email

29 Replies to “Serwer”

 1. Jestem stałym czytelnikiem choć na forum raczej się nie udzielam. Dziękuję za publikowane treści i przesyłam podziękowania na które aktualnie mnie stać.
  Pozdrawiam serdecznie :)

   1. Zawsze mi smutno czytać coś takiego. A zdarzało się to już kilka razy, jeszcze za czasów mojego uczestnictwa w grupach dyskusyjnych.
    Sądzę, że nie powinieneś rezygnować z udzielania się i pisania. Nieważne na jaki rodzaj zachowania się natknąłeś. Zostało mało osób skłonnych do merytorycznej dyskusji. Każda jest na wagę złota. Tak jak ludzie tworzący ten portal.
    Myślę, że jako jeden z twórców serwisów pogodowych w polskim necie mam prawo się wypowiedzieć.

    PS. Co w ogóle się stało? Czemu fanpage jest niedostępny?

    1. Na fanpage umieściłem info o zniesieniu opłat roamingowych, uprzedzając jednocześnie, że jest ono polityczne. Napisałem także, że robię to wyjątkowo w związku z tym, że ta sprawa jest bardzo ważna dla wielu czytelników.
     Kolegom, którym zaufałem, nie spodobało się to, więc zaczęli kombinować z przejęciem fanpage (odebrali mi uprawnienia admina-właściciela)i próbowali przetransferować jej zawartość na inny fanpage.
     Straciłem do nich zaufanie, a ponieważ pisują oni tu (jeden jest nawet autorem artykułów), to powziąłem decyzję o całkowitym wycofaniu się także i z tego portalu.
     Piotr w wolnej chwili wykasuje moje konta na portalu, forum i blogu.
     Niestety poprosiłem go także o zwrócenie mi ostatnio przekazanych pieniędzy na utrzymanie serwera.
     I tyle.

     PS.
     Fanpage za 14 dni zniknie.
     Chłopcy założyli sobie nowy.
     Ponoć Piotrek ma go im tu rozreklamować.

     1. Przykro mi, że coś takiego miało miejsce. Czy planujesz dalej gdzieś pisać? Zakładasz jakiś inny fanpage lub bloga?
      Jako autor na pewno masz wielu czytelników, którym sytuacja nie jest obojętna.
      Jesteś pewien, że nie da się dogadać? Polityczne tematy ostatnio dzielą Polaków, ale nie wiedziałem, że tak specjalistyczne środowiska są na to wrażliwe.

     2. Nie. Nic nie planuję.
      Będę od czasu, do czasu “ustawiał do pionu” denialistów, ale nie na tym portalu, bo ponoć działam na jego szkodę.

     3. Jeśli masz życzenie, zapraszam do współpracy przy tworzeniu fanpage antistorm.
      Jeśli się nie zdecydujesz, ważne, żeby mimo wszystko gdzieś pisywać. Polskie ‘środowisko’ jest małe, a do tego mocno pofragmentowane – chyba taka narodowa cecha.

     4. W takiej sytuacji niehonorowo jest domagać się zwrotu. Ludzie nie potrafią odejść z klasą :roll:

     5. Zmienił się jedynie adres profilu.
      Obecnie znajduje się tutaj: https://www.facebook.com/meteoprognoza/?fref=ts

      Nie zmienił się ani skład, nie licząc tego, że odszedł kslawin.
      Nie zmieniło się także to, że będziemy promować i meteomodel i mapy EMSa.
      Nazwa strony w profilu to nic innego jak, mamy nadzieję, że nowa strona na której także będziemy w stanie coś publikować. Strona meteomodelu wymaga za dużych zmian stąd porzuciliśmy pomysł jej reorganizacji.

      Jak zachęcaliśmy tak zachęcamy wszystkich do pomocy, także materialnej dla Piotra.

     6. Po pierwsze nie odszedłem.
      Ale po kolei…
      Kilku frustratów od dawna było niezadowolonych ze sposobu prowadzenia przez Piotra niniejszej strony.
      W związku z powyższym założyłem fanpage na FB. Fanpage był, a raczej nadal jest, powiązany z moją osobistą strona profilową, bo tak mi się go założyło.
      Wykorzystując mój pewien lekko polityczny wpis (o jego polityczności uprzedziłem) i być może posługując się Piotrem, owi frustraci doprowadzili do konfliktowej sytuacji na dawnym fanpage.
      Wczoraj @lubelak pozbawił mnie statusu admina na własnym fanpage i rozpoczął proces scalania stron.
      Niestety nie doczytał, że nie da się tego zrobić, więc ostatecznie, po zrobieniu niezłego bałaganu na starym fanpage, zaczął prowadzić nowy.
      Oczywiście przy okazji koledzy w swojej frustracji namieszali nieźle na moim fanpage (niby jestem adminem, a połowy uprawnień nie mam).
      Reasumując – kolegom nie podoba się formuła prowadzenia niniejszej strony przez Piotra; koledzy są całkowicie niewiarygodni (dostali pełne prawa do administrowania fanpage od jego właściciela i wykorzystali je przeciw niemu) oraz koledzy piszą zwykłą nieprawdę.
      Powtarzam – ja nigdzie z fanpage nie odszedłem, to koledzy frustraci namieszali.

     7. @kslawin Dlaczego fałszywa? Ja też uważam, że lepszej strony nie ma-łatwo można znaleźć pogodę aktualną w Europie, wszelakie anomalie, prognozę modeli itp.

 2. “Kilku frustratów od dawna było niezadowolonych ze sposobu prowadzenia przez Piotra niniejszej strony.”

  >>> Niezadowolonych, ale w kontekście formy, czy treści (?)
  Jak dla mnie serwis/portal/blog jest bardzo dobry:-) Oczywiście można wprowadzać modyfikacje – szkoda, jeżeli okraszone jest to takimi, czy innymi “spięciami”…

  1. Niezadowolonych bo: nienowoczesny, bo mapy nie wszystkie działają, bo nie ma reklam, bo…
   Meteoprognoza.pl – Juliusza, też zła.
   Wszystko złe.
   Dziwisz się,że mam dość?
   Po prostu coś we mnie pękło.
   Niech się bawią sami. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego, bo wcześniej czy później i tak się rozpadną.
   Z uwagi, że pisują na tym blogu i forum – najzwyczajniej ustępuję im pola.
   Niech krytykują, zmieniają, reformują…
   Krzyżyk im na drogę.
   Blog nie ucierpi merytorycznie, bo przecież niby ja tu nic mądrego nie wnosiłem.
   Stąd decyzja o zerwaniu z meteomodel.pl

   1. Frustraci będą zawsze… w końcu mieszkamy w Polsce, gdzie nie da się każdemu dogodzić w żaden sposób. Najważniejsze to robić co się lubi nie zwracając uwagi na tzw. hejterów.

   2. Nie śledziłem ostatnio (już ponad 3 tygodnie) blogu, a na fanpags na fb to nie zaglądam z natury, ale jeśli pozwolisz, dam Ci radę: “Kop robaki, idź na ryby”, a potem wróć :-)
    Proste? Proste… No, chyba że: “Spalone mosty, to najlepszy w życiu start”.

    Pozdrówka :-)
    Tomasz

 3. Nie wiem co to ten Facecośtam, nie wchodzę między wódkę a zakąskę, ale podpisuję się pod powyższym postem. Weź oddech i wracaj. Z wyrazami szacunku.

  1. @Arctic Haze…
   Prezent dla Ciebie :-)
   Podsumowanie SSW
   Grafiki rozpoznasz…
   Nałożone kolejno od góry – NAO i AO
   Linia z datą na 10hPa.
   Kluczowe daty: 25 stycznia-1 lutego oraz 25 lutego-1 marca.
   postimage

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *