Rzadki cyklon na Zatoce Bengalskiej ?

Rzadki cyklon na Zatoce Bengalskiej ?

Jego rzadkość polega na bardzo rzadkiej porze w której miałby wystąpić. Styczeń nie jest typowym miesiącem dla tworzenia się cyklonów tropikalnych w tym regionie. Poprzednio formacja o sile tropikalnego sztormu lub wyższej wystąpiła w 2005 roku, jednak jego maksymalna prędkość wynosiła 35 kts. Według prognoz modeli rozproszona formacja z umiarkowaną konwekcją za około 5-7 dni będzie miała szanse rozwinąć się w cyklon tropikalny.


Wcześniej GFS i ECMWF zaczęły prognozować rozwijający się niż tropikalny podążający od okolic Sri Lanki, zatrzymujący się na środku Zatoki i wracają do Sri Lanki już jako dobrze rozwinięty cyklon tropikalny

Koncepcja się zmieniła w nocy. W wyniku mocniejszego przepływu suchego powietrza z nad bliskiego wschodu, przyszły prognozowany cyklon tropikalny miałby być zepchnięty bardziej na zachód. Najpierw blisko Indonezji, Malezji. Następnie w kierunku Myanmaru, tam jednak już jako rozpadający się cyklon w wyniku dużej ilości suchego powietrza.

 

Układ za 72-96 h miałby znaleźć się w strefie uskoków wiatru i umiarkowanych wartościach jak na realia cyklonów tropikalnych. Wartości 15-20 kts są jeszcze wystarczająco niskie, aby mógł powstać cyklon. Jednak niepewność prognoz jest wciąż wysoka. Wystarczą wartości o kilka kts, a cyklon może równie dobrze wcale nie powstać.

Na koniec odrobinę historii dotyczącej późnych cyklonów tropikalnych w tym regionie. W 2005 roku 13-17 stycznia występował Tropikalny Sztorm Hibaru. W roku 2002 wystąpił tropikalny sztorm BOB06 w okolicach Sri Lanki. Poważniejszy cyklon w dniach Bożego Narodzenia w 2000 roku nawiedził Sri Lankę, cyklon osiągnął siłę huraganu 1 kategorii. W 1999 roku wystąpił cyklon 2-5 lutego. W 1964 roku pod koniec grudnia uderzył potężny cyklon tropikalny, jego siłę oszacowano na co najmniej górną czwartą kategorie.

https://en.wikipedia.org/wiki/2005_North_Indian_Ocean_cyclone_season 

https://en.wikipedia.org/wiki/2002_North_Indian_Ocean_cyclone_season

https://en.wikipedia.org/wiki/2000_Sri_Lanka_cyclone

https://en.wikipedia.org/wiki/1999_North_Indian_Ocean_cyclone_season

https://en.wikipedia.org/wiki/1964_Rameswaram_cyclone

 

Print Friendly, PDF & Email

5 Replies to “Rzadki cyklon na Zatoce Bengalskiej ?”

  1. Biorąc pod uwagę, ze jest to półkula północna, i wiatry o tej porze roku wieją tam z kierunków północnych (dokładniej chyba NE) bo to czas zimowego monsunu, to jest to szczególnie zaskakujące.

  2. Jednocześnie jest całkowity brak cyklonów tropikalnych na południu Oceanu Indyjskiego. Czyżby monsun zbyt mocno przesunięty na północ ?

  3. Panie Arturze, jak dlugo to potrwa? Czy cyklon przejdzie? Jestem w tej chwili na Andamanach i leje i wieje bardzo gwałtownie.

    1. Cyklon tropikalny już się gdzieś rozmienił na drobne ale prognozy rzeczywiście macie marne. Ale już we wtorek ma się pojawić słońce, a wiatr zmniejszyć w środę.

      Współczuję zmarnowanej części, jak rozumiem, urlopu.

    2. Cyklon tropikalny nie powstał. Pozostał aktywny niż, ale w najbliższych dniach będzie już spokojnie. Co do urlopu współczuje, to dość nietypowa sytuacja meteorologiczna w tym regionie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *