2024/04/19 12:04

Rozkład anomalii temperatury kwietnia w Polsce – drugie oszacowanie

Pierwsze oszacowanie oparte o zbierane z serwisu ogimet.com codziennie średnie dobowe temperatury powietrza wskazywało na wartość anomalii temperatury kwietni (okres referencyjny 1981-2010) równą +4.70°C. Kolejne oszacowanie, tym razem uwzględniające oficjalne średnie miesięczne temperatury powietrza wskazuje na to, że anomalia ta była nieco niższa i wyniosła +4.66°C. Jedną z przyczyn niższego oszacowania jest z pewnością to, że w tym przypadku część stacji zostało poddanych procesowi homogenizacji, co w ogólnym rozrachunku potrafi nieco obniżyć ich średnie miesięczne w stosunku do wartości surowych (na przykład we Wrocławiu). Różnice w oszacowaniu pojawiają się też zależnie od rodzaju użytej interpolacji. Oficjalną wartością z serii Poltemp jest zawsze ta wyliczona z użyciem krigingu.

Kwiecień 2018 – kriging

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Kwiecień 2018 – IDW

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
anonim

Warto zauważyć że i maj zmierza narazie w kierunku miesiąca anomali dodatniej-wg prognoz i faktów z dnia na dzień zmniejsza się prawdopodobieństwo maja poniżej normy. Dodatkowo podobnie jak kwiecień w kierunku bardzo slonecznego miesiąca. Co do kwietnia to jest miesiąc niezwykły-obok faktu kolejnego niezwykłego rekordu ciepła trzeba dodać że nastąpiła tu zmiana terendu w stosunku do lat 50-ych, 60-ych i 70-ych o 180stopni

Marcin D

Chciałem podyskutować o indeksie suszy. Nie mogę znaleźć tamtych wpisów. Jest ich zbyt dużo, więc postanowiłem tutaj napisać. W moim odczuciu Index SPEI nie do końca oddaje rzeczywistość. Czerwone barwy i potencjalna susza w północno zachodniej Polsce (kwiecień 2018) to spore nadużycie. Wygląda to jak prosty bilans wodny (wydawało mi się, że jest bardziej zaawansowany) opady minus ewapotranspiracja w dodatku z resetowaniem wartości wraz z końcem miesiąca co jest nonsensem przy określaniu stanu wilgotności gleby. Po wilgotnym grudniu 2016 , nagle sucho w styczniu 2017 ? Przecież to tak nie działa. Nadwyżka która spadnie w grudniu często wystarcza do wiosny.… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Miejscowe pomiary wilgotności gleby na pewno są lepsze niż indeksy oparte o dane meteorologiczne ale jest ten problem, ze muszą być dostępne i to w miarę na bieżąco. A da większości świata nie są. Dlatego stosuje się takie indeksy jak SPEI. Z tym, ze jak już pisałem stosuje się ich średnie 6- a czasem 3- miesięczne bo dopiero to wpływa na wody gruntowe.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x