2024/04/20 08:04

Rekordowo zimny kwiecień w niektórych stanach USA

Podczas gdy na sporym obszarze Europy mieliśmy najcieplejszy kwiecień od co najmniej 1800 r (a w wielu miejscach rekord z 1800 został pobity), w Stanach Zjednoczonych istniały spore obszary, na których kwiecień zapisał się jako najzimniejszy od co najmniej 1895 r. Rozkład anomalii (w postaci rankingowej) przedstawiają poniższe mapy.

Źródło: NOAA

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Jak widać nie w całych Stanach Zjednoczonych kwiecień był zimny, miejscami na południowym wschodzie, podobnie jak w Europie, średnie temperatury były rekordowo wysokie. Jednak obszar na którym obserwowano temperatury rekordowo niskie (od 1895) był znacznie większy i obejmował swym zasięgiem Minnesotę, obie Dakoty (z tym że tylko mały fragment Dakoty Północnej), Wisconsin, Michigan, a  także nieduże fragmenty Kansas, Missouri, Oklahomy, Arkansas, Teksasu, Luizjany i Missisipi. Na niektórych obszarach w/w stanów (szczególnie w Minnesocie) anomalia temperatury wynosiła nawet -6.6°C. W północnej części Wisconsin średnia temperatura kwietnia spadła poniżej -1.0°C (przy normie około +4.5°C).

W skali globalnej był to zaś kwiecień bardzo ciepły. Wg reanalizy ERA-Interim odznaczał się on globalną anomalią temperatury równą blisko 0.5°C (okres referencyjny 1981-2010). W tej serii pomiarowej był to globalnie trzeci najcieplejszy kwiecień.

Źródło: Copernicus.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
SE

Tak jak się spodziewałem :) dziękuję za post :)

Lukasz160391

A w Phoenix w następnych dniach ma być już ponad 40 stopni, ale później będzie tam jakże „potężne” ochłodzenie do 33 stopni.
Podczas, gdy w Phoenix mają piekielne lato, to w Nowym Jorku i Chicago mają prawdziwą, ciepłą i słoneczną wiosnę z temperaturami przekraczającymi 20 lub dochodzącymi do 25 stopni (dane z aplikacii WeatherPro).

anonim

W ogóle ta część USA jest mocno ostatnio poszkodowana. W tym samym regionie mieli ostrą zimę w styczniu, oraz w grudniu zresztą juz kolejny raz. W Polsce ostatni naprawdę zimny zimny z bardzo dużą anomalią ujemną miesiąc miał miejsce w marcu 2013. O d tego czasu zdążono zanotować bardzo ciepłe, anomalnie ciepłe i ekstremalnie ciepłe: listopad 2013, marzec 2014, kwiecień 2014 i 2018, maj 2016, czerwiec 2016, sierpień 2015, wrzesień 2016, grudzień 2015 i luty 2016

Lucas wawa

My ostatnio jesteśmy zdecydowanie na „górce” termicznej i to wyraźniejszej, niż wynikałoby to trendu termicznego od połowy XX wieku. Po apogeum w 2015 r. anomalia nieco spadła, ale i tak nie jest to zapewne jeszcze minimum przed jakimś kolejnym wyraźnym zwyżkowaniem. Kwestią czasu pozostaje to, że w pewnych rocznikach – dla odmiany – my w Europie częściej będziemy mieli niższe/ujemne anomalie, niż w Ameryce N.

Nic bardziej dziwnego, musi gdzieś te zimno rozłożyć się, padło na Stany.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x