2024/03/28 15:03

Rekordowo ciepły maj w Skandynawii

Polska doświadczyła właśnie rekordowo ciepłego maja, następującego po rekordowo ciepłym kwietniu. Byliśmy jednak tylko na pograniczu rekordowo wysokiej anomalii, jaka panowała w północnej części Europy. Rekordowo ciepły maj wystąpił na przykład w Helsinkach (14.5°C, poprzedni rekord 13.8°C z 2016).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Jeszcze bardziej niezwykłe okazały się temperatury w Norwegii, gdzie dotychczasowy rekord został pobity aż o 1.5°C.

Niezwykłe temperatury panujące tego maja w Europie doskonale pokazuje poniższa mapa rozkładu anomalii temperatury powietrza (źródło: http://www.karstenhaustein.com/climate.php).

Z mapy wynika, że maj był najprawdopodobniej rekordowo ciepły również w Szwecji. Potwierdzają to dane z Uppsali, gdzie średnia temperatura maja osiągnęła 14.8°C i była najwyższa w całej, niemal 300-letniej (!) serii pomiarowej. Tu anomalia temperatury w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010 wyniosła aż +4.6°C. Dotychczasowy rekord należał do maja 1801 (14.0°C), został więc pobity bardzo wyraźnie.

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Lucas wawa

Maj to pierwszy miesiąc roku, podczas którego – właściwie już w skali całego miesiąca – wyże nawet z N Europy oznaczają przewagę dodatnich (a nie ujemnych) anomalii. Do ochłodzeń potrzeba jakieś współpracy z niżami (po E stronie wyżów) jak ostatnio ma to miejsce na obszarach Rosji wokół Uralu. W odniesieniu do Skandynawii, jak i Europy C również, większe „szanse” na ochłodzenie przyniósłby klin wyżu przesunięty bardziej w kierunku Islandii, Wysp Owczych i Szkocji, otwierający drogę do wchodzenia (mówiąc obrazowo „nurkowania”) niżów już bardziej nad pogranicze skandynawsko-rosyjskie oraz kraje na NE/E od Polski. Taka próba ze strony Sił Natury będzie uskuteczniana… Czytaj więcej »

anonim

Czyli te rekordowe średnie w Skandynawii oznaczają przeciętny/lekko ciepły maj w Polsce

Marcin D

Przeciętny maj 1981-2010 w Polsce ma od około 11c na wybrzeżu do ponad 14c w centrum i na południu. Goteborg miał średnią 17.5c.
https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ord=REV&ndays=31&ano=2018&mes=05&day=31&hora=23&ind=02513

anonim

Chodziło mi o średnie z Helsinek i Uppsali. W najcieplejszych miejscach Polski są to okolice średniej ( może trochę niższe). Wybrzeże Polski zaś to wyjątek ( zresztą pisałem o tym w poprzednich wątkach) w większości kraju średnia maja przekracza 13 stopni, tylko na Suwalszczyźnie jest nieco poniżej. Pomiary średniej z Oslo np. to już oznaczają bardzo ciepły maj również w Polsce a z Goeteborga ekstremalnie ciepły

anonim

Oczywiście skala odchylenia anomalii dodatniej w maju w Polsce nie może się równać z tą w Skandynawii. W Polsce jednak w przeciwieństwie już do Skandynawii osobiście widzę jeszcze stosunkowo spory potencjał na cieplejszy maj niż w tym roku

5
0
Would love your thoughts, please comment.x