Rekordowo ciepły maj w Skandynawii

Rekordowo ciepły maj w Skandynawii

Polska doświadczyła właśnie rekordowo ciepłego maja, następującego po rekordowo ciepłym kwietniu. Byliśmy jednak tylko na pograniczu rekordowo wysokiej anomalii, jaka panowała w północnej części Europy. Rekordowo ciepły maj wystąpił na przykład w Helsinkach (14.5°C, poprzedni rekord 13.8°C z 2016).

Jeszcze bardziej niezwykłe okazały się temperatury w Norwegii, gdzie dotychczasowy rekord został pobity aż o 1.5°C.

Niezwykłe temperatury panujące tego maja w Europie doskonale pokazuje poniższa mapa rozkładu anomalii temperatury powietrza (źródło: http://www.karstenhaustein.com/climate.php).

Z mapy wynika, że maj był najprawdopodobniej rekordowo ciepły również w Szwecji. Potwierdzają to dane z Uppsali, gdzie średnia temperatura maja osiągnęła 14.8°C i była najwyższa w całej, niemal 300-letniej (!) serii pomiarowej. Tu anomalia temperatury w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010 wyniosła aż +4.6°C. Dotychczasowy rekord należał do maja 1801 (14.0°C), został więc pobity bardzo wyraźnie.

Print Friendly, PDF & Email

5 Replies to “Rekordowo ciepły maj w Skandynawii”

 1. Maj to pierwszy miesiąc roku, podczas którego – właściwie już w skali całego miesiąca – wyże nawet z N Europy oznaczają przewagę dodatnich (a nie ujemnych) anomalii. Do ochłodzeń potrzeba jakieś współpracy z niżami (po E stronie wyżów) jak ostatnio ma to miejsce na obszarach Rosji wokół Uralu.

  W odniesieniu do Skandynawii, jak i Europy C również, większe “szanse” na ochłodzenie przyniósłby klin wyżu przesunięty bardziej w kierunku Islandii, Wysp Owczych i Szkocji, otwierający drogę do wchodzenia (mówiąc obrazowo “nurkowania”) niżów już bardziej nad pogranicze skandynawsko-rosyjskie oraz kraje na NE/E od Polski. Taka próba ze strony Sił Natury będzie uskuteczniana od ok. 05.06, ale – jak się wydaje – aż tak dużego i trwałego ochłodzenia jak ostatnio na terenach bliżej Uralu, ani Skandynawia, ani Europa C nie doświadczy. A to dlatego, że – jak się wydaje – poza krótkimi przerywnikami, w 1. połowie czerwca nadal mają dominować wyże w osi NW-SE (od Grenlandii i Skandynawii w kierunku SW Rosji i Morza Czarnego).

  Póki co obszary Europy C i N powinny nadal częściej widnieć w kolorach czerwonych (niż niebieskich), choć raczej o mniejszej intensywności, niż w kwietniu i maju.

   1. Chodziło mi o średnie z Helsinek i Uppsali. W najcieplejszych miejscach Polski są to okolice średniej ( może trochę niższe). Wybrzeże Polski zaś to wyjątek ( zresztą pisałem o tym w poprzednich wątkach) w większości kraju średnia maja przekracza 13 stopni, tylko na Suwalszczyźnie jest nieco poniżej. Pomiary średniej z Oslo np. to już oznaczają bardzo ciepły maj również w Polsce a z Goeteborga ekstremalnie ciepły

    1. Oczywiście skala odchylenia anomalii dodatniej w maju w Polsce nie może się równać z tą w Skandynawii. W Polsce jednak w przeciwieństwie już do Skandynawii osobiście widzę jeszcze stosunkowo spory potencjał na cieplejszy maj niż w tym roku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com