Rekord ciepła w Chatandze

Rekord ciepła w Chatandze

Nadal bardzo wysokie temperatury panują w północnej części Rosji, w ostatnich dniach szczególnie nimi dotknięty okazuje się półwysep Tajmyr. Dziś w Chatandze odnotowano 31.7°C, co jest najwyższą temperaturą notowaną w czerwcu w historii pomiarów meteorologicznych. Poprzednia rekordowo wysoka temperatura padła 22 czerwca 2002 r. i wynosiła 31.5°C. Średnie odchylenie temperatury pierwszych 14 dni czerwca od normy z lat 1981-2010 wyniosło aż +9.6°C. W chwili obecnej średnia temperatura czerwca (do 14. włącznie) wynosi +12.5°C i jest o 1.1°C wyższa od dotychczasowego rekordu z 1908 r. Najzimniejszy czerwiec w Chatandze wystąpił w 1987 r. (+0.9°C).

Poniżej: czerwiec 1987 w Chatandze (źródło ogimet).

Print Friendly, PDF & Email

2 Replies to “Rekord ciepła w Chatandze”

  1. Dzięki za ten tekst. Już choćby dlatego, ze wytłumaczył mi nazwę statku, który widziałem parę dni temu w porcie w Gdyni. Statek nazywał się właśnie Chatanga, a nazwę miał napisaną cyrylicą. Zastanawiałem się czy to nazwa afrykańska (jak Katanga)…

    Człowiek uczy się całe życie 😊

  2. U nas na Zdolnym Śląsku temperatura już drugi miesiąc oscyluje w granicach 28 – 32 st ! Deszcze frontalne nie występują , właśnie dojrzewa zboże a lipy już przekwitły. Podejrzewam Rosjan w związku z MŚ lub powrót EL Nino ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com