2024/04/20 00:04

Prognozy sezonowe na zimę 2015/16 – październik 2015

Przyjrzyjmy się aktualnym prognozom sezonowym na najbliższą zimę (grudzień – luty 2015/16).

ECMWF

Anomalia temperatury – średnia ze wszystkich realizacji:

ecmwf_ens_meanPrognoza probabilistyczna:

ecmwf_probPrawdopodobieństwo przekroczenia mediany (z wielolecia):

ecmwf_prob_medAnomalia ciśnienia na poziomie morza:

ecmwf_mslp

MetOffice (GloSea5)

Anomalia temperatury (średnia ze wszystkich realizacji):

2cat_20151001_temp2m_months35_global_deter_publicAnomalia geopotencjału 500hPa:

2cat_20151001_z500_months35_global_deter_publicPrawdopodobieństwo temperatury powyżej normy:

2cat_20151001_temp2m_months35_europe_prob_public

CFSv2

Anomalia temperatury (średnia ze wszystkich realizacji):

euT2mSeaInd2

IRI

DJF16_Eur_temp

POAMA

Anomalia temperatury (średnia ze wszystkich realizacji):

poama_t2mAnomalia geopotencjału 500hPa:

poama_z500

CMC1

CMC1_ensemble_tmp2m_season2

CMC2

CMC2_ensemble_tmp2m_season2

NASA

NASA_ensemble_tmp2m_season2

Jak widać zdecydowana większość modeli sezonowych optuje za ciepłą zimą w Polsce. Tak naprawdę oznacza to, że szansa na takową oscyluje w okolicy 60-70% – mniej więcej tyle dają MetOffice i ECMWF. Z drugiej jednak strony oznacza to, że szansa na zimę z temperaturami poniżej normy wynosi u nas ok. 30-40% – co wcale liczbą mało nie jest.

Aktualizacja:

Orientacyjny przebieg anomalii w Polsce w kolejnych miesiącach zimy 2015/16 wg różnych modeli.

models

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
269 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
amator meteorologii

Oczywiście, że wyjdzie chłodny. Odchylenie średnie temperatury do dnia dzisiejszego wynosi na większym obszarze kraju ponad 1-2 stopnia poniżej normy, miejscami tylko jest w okolicach normy.

Lukasz160391

Moim zdaniem październik wyjdzie następująco:

Zakres 1981-2010:
Polska: lekko chłodny
Gliwice: normalny

Zakres 1971-2000:
Polska: normalny
Gliwice: lekko ciepły

Lukasz160391

W miesięcznych podsumowaniach Piotrek używa chyba tego pierwszego zakresu, czyli 1971-2000?

Lucas wawa


Październik’2015 w termicznej „normie” wypadnie raczej tylko na S/SW kraju. Bardziej na N, a zwłaszcza na E, będzie raczej „lekko chłodny” lub wręcz „chłodny”.

chochlik

Ostatnie odsłony modeli średnio i długoterminowych wyglądają jak żywcem wyciągnięte z prognoz sezonowych na zimę – niż na Atlantyku, słaby wyż azorski i do tego wyże nad południową Europą.

Patryk

No to poiwnieneś sie cieszyć :grin:

ale wiązki prognoz NAO I AO dawały spadek od Grudnia

//Edyta od pana moderatora

WIĄZKI, nie wiąski.

Patryk

oj tam
piszę szybko i tylę :razz:

wrocław

Oby wyże z s/se Europy królowały jak najdłużej i chroniły od mrozu, który w końcu do nas zawita. To może być dynamiczna ❄ i deszcz ☔

Patryk

No jasne bo śniegi i mróz to samo zło :?:

amator meteorologii

@Patryk
Żebyś wiedział, że śniegi i mróz to samo zło. To prawda. :razz:

amator meteorologii

Ale dzisiaj spora amplituda temperatur w Polsce. Aż 14-stopniowa! W Nowym Sączu 18 stopni w ciągu dnia, a w Kętrzynie tylko 4 stopnie w ciągu dnia.

spec

@Patryk
Mróz to samo zdrowie, ale ekspozycja powinna być stosowna do temperatury, czyli tęgi krótko, ale intensywnie ćwiczony.

chochlik

W nocy stratus, a od rana Słońce – to lubię! Tylko trochę szkoda, że taka opcja przypadła na dziś, a nie na jutrzejszą wolną sobotę, gdzie rano ma być mgliście. Ale za to niedziela i kolejne dni nadal ciepłe, słoneczne i z raczej słabym wiatrem. Pytanie czy w górach południowy wiatr w tym dość suchym powietrzu wywoła efekt fenowy. A u Czechów któryś już dzień z rzędu utrzymuje się stratus ;-)

chochlik

Dawno w centrum nie mieliśmy tak łagodnego dnia jak dzisiejszy – 15 stopni i do tego niemal zerowy wiatr – niewiele brakuje, by nazwać go babim latem.

Lukasz160391


U mnie jest 14 stopni, to jednak trochę za mało, żeby ubrać się w samą bluzę bez cienkiej kurtki…

amator meteorologii

Dzisiaj z tego co widzę najcieplejszymi miastami w Polsce są Łódź i Kraków. Odpowiednio temperatury maksymalne 16 i 15 stopni

Zgadza się może i mocno świeci słońce na bezchmurnym niebie, ale wcale nie jest tak ciepło, bo powietrze jest rześkie. Nie wiem dlaczego tak niektórych „rozpala”. No cóż, ale to ich subiektywne odczucia.

Robert93

Jest ciepło (w wielu regionach kraju) dodatkowo potęgowane przez operację słoneczną. Średnia temperatura maksymalna za dziś nawet dla najcieplejszej normy 1981-2010 powinna tylko nieznacznie przekraczać 10 stopni miejscami na połoudniu kraju.
http://meteomodel.pl/klimat/eobs/card/tx/clim8110/1030.png
A dziś było o te 4-5 stopni więcej. Rześkość jest na ogół względnym pojęciem – inaczej ją odczuwamy za dnia latem, a inaczej zimą. Dla mnie około 15 stopni pod koniec października i to jeszcze bez wiatru i ze Słońcem to po prostu ciepło.

Lucas wawa

Nie będzie to jednak typowy ciepły wyż z południa (niosący późne babie lato), lecz wyż gatunku chłodnego z północy, ogrzewający się stopniowo w czasie „wędrówki” na południe.
Ale w sumie – jak na przełom października i listopada – zapowiadają się przyjemnie ciepłe (zwłaszcza za dnia) i przeważnie pogodnie dni. I tak prawdopdobnie do ok. 10.11, jeżeli nie dłużej…

amator meteorologii

Prezenterzy pogody, portal Twoja pogoda według mnie trochę przeginają z tym określaniem pogody, że temperatury 10-15 stopni pod koniec października to jest bardzo ciepło. Przecież rano są przymrozki i temperatury ok 0 stopni. To jest normalna jesienna pogoda. Ludzie bywały cieplejsze przełomy października i listopada. Chyba Twoja pogoda uważają, że w III dekadzie października „normą” są temperatury 0-5 stopni, a w listopadzie już całodobowy mróz. To pewnie III dekada października 2013 z przewagą temperatur 20-25 stopni i I dekada listopada 2014 z temperaturami 15-20 stopni były „jesiennymi upałami”. hahaha

Lucas wawa

Póki „złotych” liści na krzewach i drzewach nie brakuje, jak dla mnie jesień mogłaby trwać i trwać… – albo do śnieżnej zimy, albo do… wiosny. :razz:

Lucas wawa

@amator meteorologii
Na TP zamieściłem w tej kwestii komentarz – mam nadzieję, że niebawem się ukaże. :smile:

amator meteorologii

Tam miałem na myśli, że Twoja Pogoda i prezenterzy pogody uważają, że w III dekadzie października powinny być temperatury 0-5 stopni, a w listopadzie już całodobowy mróz. Ciepło jest raptem na kilka godzin (temperatury dwucyfrowe na plusie), po 16 temperatura już leci w dół bardzo szybko przy bezchmurnym niebie, przez większość dnia dominuje jednocyfrowa temperatura, a jeżeli jest pogodnie w nocy przez ponad 1/3 doby panuje mróz. To też trzeba brać pod uwagę.

amator meteorologii

@Lucas Wawa
Ja bym się chętnie pośmiał jak bym usłyszał od jakiegoś telewizyjnego, radiowego prezentera pogody, że „płynie do nas powietrze z Afryki i dlatego są takie wysokie temperatury 10-15 stopni i przymrozki na wys. 2 m lub temp.ok 0 stopni w nocy”. hahaha

Patryk

Wygląda na to że 1 Listopada Indeks NAO może wynosić nawet koło +3 pkt
Cpo jest rekordowo wysoką wartością

Patryk

chicałem napisa indeks AO :grin:

chochlik

@Patryk
Jakim rekordem? AO już nie raz przekraczało +5, a rekord to o ile dobrze pamiętam coś w okolicach +6 z lutego 1990.

@amator meteorologii
Bo to były jesienne 'upały’ ;-) III dekada października 2013 pobiła rekordy Tmax dla tego okresu roku, a zeszłoroczny listopad szedł na rekord dzięki ciepłym pierwszym II dekadom. Dopiero chłód w trzeciej spowodował, że miesiąc ten okazał się 'jedynie’ bardzo ciepłym.

chochlik

@Patryk
Bardzo wysokie AO mieliśmy też w marcu tego roku – 8 marca +5,588.. a rekord z lutego 1990 to +5,911

chochlik

Ktoś wie ile wynosi listopadowy rekord ciepła na Śnieżce? Wartość T850 w kolejnych dniach zapowiada się dość imponująco jak na listopad:
http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2015103100/ECM0-96.GIF?31-12

Lukasz160391

Zbliża się godzina 12:00 a w Gliwicach nadal wisi wstrętny Stratus a temperatura nie przekracza 7 stopni.
A miało być dziś też pogodnie i nawet 16 stopni… jak widać, guzik z tego będzie.

Lukasz160391

Rozpogodziło się o 12:30, ale to za późno, żeby była wysoka temperatura.

Lucas wawa

Dzisiaj w radio przy zapowiadaniu temperatury permanentnie powtarzane określenie „bardzo ciepło”…
Od kiedy to temperatura średniodobowa rzędu +5/+6 st. (w Warszawie) na przełomie października i listopada oznacza duże ciepło… :?:

amator meteorologii

Wiecie, że są takie miejsca, gdzie ten wyż zgnił i mgły ze stratusami utrzymują się do tej pory. Np. w okolicach Wrocławia, Krakowa, miejscami na Kujawach, Śląsku. Tam temperatura wynosi tylko ok 5 stopni przy mgłach i stratusach. Jeżeli nie przejaśni się przynajmniej do godz. 15 to będzie wielka wpadka TVN Meteo i Smrody i innych, którzy zapowiadali temperatury ponad 15 stopni i bezchmurne niebo dla tych miejscowości. A prawdopodobnie temperatura będzie o 10 stopni niższa. W Jeleniej Górze jest prawie 19 stopni przy bezchmurnym niebie to chyba zasługa wiatru halnego.

pawel_wroc

Według danych z pogodynki w Jeleniej Górze podwiewa fenem z południowego-wschodu, nawet do 10 m/s. Temperatura max. godzinowa to 18,5 stopnia, tymczasem we Wrocławiu ledwie ponad 6. U mnie w Sobótce – 30 km na SW od Wrocławia rozpogodziło się jakąś godzinę temu i temperatura w ciągu tej godziny podskoczyła z 7,3 do 12,5 stopnia.

Lukasz160391

Dziś na stacji Katowice Pyrzowice było oficjalnie najwięcej 13 stopni, podczas gdy moja stacja pogody pokazała najwyżej 10 st. Rzadko się zdarza, żeby była aż tak duża różnica temperatur między moim miejscem zamieszkania (Gliwice) a oficjalną stacją meteo w Katowicach. Zazwyczaj moja stacja pogody pokazuje więcej (ale nie więcej jak 1,5 stopnia). Jednak tym razem było inaczej. 3 stopnie różnicy to dużo. Po godzinie 12:30 zrobiło się bezchmurnie, sądząc po zdjęciach satelitarnych w Katowicach była pogodna pogoda.

Lukasz160391

Jak ktoś jest ciekaw to tak przedstawiały się dzisiejsze temperatury z mojej stacji meteo –

http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=ILSKIEGL2

chochlik

Wygląda na to, że wyże na południu kontynentu rozbiły się na dużo dłużej niż zwykle, co w połączeniu z niżami na Atlantyku da Europejczykom okres b. przyjemnej jesieni:
http://s15.postimg.org/3s6cyp197/gfsanom_eu.png

Patryk

Chochlik
Nawet dobrze im dłużej taki stan rzeczy bedzie trwał tym MOZE być większe prawdopodobienstwo że w miesiącach zimowych się to skończy
I nawet się ciesze że Listopad bedzie ciepły
przed mroźnymi zimami prawie zawsze Listopad był bardzo cieply przykład 2010 rok

Ja patrzę co się dzieje na Syberii i w zachodniej Rosji bo na te tereny liczę tej zimy że to właśnie z tych terenów bedzie podążać do naz mróz i śnieg

Lucas wawa

Już niemalże pewne, że 1. dekada listopada będzie dość ciepła (ze średnią znamienną dla połowy października) i bardzo sucha. :smile:

@Patryk:
Oby tym razem ochłodzenie i opady śniegu skorelowały się przede wszystkim jak najlepiej z okresem świąteczno-noworocznym. :smile:

Patryk

Lucas
jestem tego samego zdania :razz:

zapomniałeś jeszcze dodać w okresie ferii zimowych

Lukasz160391

Według najnowszej prognozy GFS pierwsze dwie dekady listopada na południu Polski mogą mieć średnią dobową temperaturę na poziomie 10 stopni, podczas gry norma wynosi 3 stopnie :o
Ale raczej się to nie sprawdzi. A jeśli już, to założę się, że III dekada listopada znowu będzie najzimniejsza za całego miesiąca podobnie jak to było w dwóch poprzednich listopadach.

tomek

południe ma fajne prognozy, ale na północy może być znów lipa, mgły i stratusy, rozpogodzenia ewentualnie na wieczór i noc :mad: . dzisiaj też szału nie ma na północy kujaw, jak nie niskie to teraz mamy wysokie zachmurzenie.

Lucas wawa

Mamy trochę rozbieżności co do prognozy temperatury na dni ok. 03-06.11. Model ECMWF prognozuje niższe średniodobowe (zwłaszcza za sprawą niższych Tmin), niż model GFS:
http://www.mojapogoda.com/prognozy-ensemble.html

Jednak przełom 1. i 2. dekady listopada prawdopodobnie ponownie cieplejszy i nadal suchy.

A dzisiaj w Warszawie, pomimo poranka z Tmin ok. 0 st., popołudnie przynosi ok. 14 st. i pogodną aurę. Idealna pogoda na pielgrzymowanie na cmentarze, jak i radowanie się urokami pięknej „złotej” jesieni. :razz:

Patryk

Lukasz
i niech to ewentualne ochłodzenie w III dekadzie będzie wstępem do zimowego Grudnia

Patryk
Lukasz160391

@Patryk
Na szczęście te prognozy modelu GEM są mało realne – bliskie najniższym wiązkom.

Lucas wawa


Podobny scenariusz (tzn. większe ochłodzenie po 10.11 – niosące „powiew” zimy) prognozował także wczorajszy ranny GFS. Póki co więcej wskazuje na to, że tak się nie stanie, ale jednak do końca i tego nie można wykluczyć.

amator meteorologii

Patrykowi pewnie się marzy chłodna końcówka listopada z całodowym mrozem, nawet dwucyfrowym w ciągu dnia i eskremalnie chłodny grudzień podobnie jak to było w 2010 r. Na szczęście nie zawsze bardzo ciepły listopad zapowiada mroźną zimę np. w 2013, 2014.

Patryk

Amator

naisałem ci juz żebyś nie komentował co ja piszę skoro ja nie komentuję twoich wpisów :???:
co ja myślę i co mi się marzy to jest mora sprawa
i nie docinaj :mad:

oliver57

Cieszymy się słoneczną i sucha aura ,ale na Górnym Śląsku pierwsze 10 miesięcy 2015roku jest najsuchsze od kilkudziesięciu lat . Suma opadów za ten okres b.r. to w Katowicach 400mm, na moim deszczomierzu (Ruda Śląska ) zmierzyłem 385 mm. Średnia suma za pierwsze 10 miesięcy roku (trzydziestolecie 1981-2010 ) to dla Katowic aż 620mm wody (norma 558-682mm).Dane IMGW. Suma opadów w październiku to w Katowicach tylko 26mm (średnia 46mm) Coraz mniej wody w rzekach i zbiornikach wodnych, coraz niższy poziom wód gruntowych i niewiele lub brak wody w studniach .Podobna sytuacja jest na Śląsku opolskim i Dolnym Śląsku. W Opolu… Czytaj więcej »

Lucas wawa

@oliver57
Ja mam jednak nadzieję, że w tym roku wszystko wróci szybciej do „normalności”, tzn. już w listopadzie mokre niże zaczną wkraczać bardziej na E i S kontynentu, zaś w grudniu będą pojawiały się już częściej opady śniegu, niż deszczu (ragularnie, na zmianę z ropogodzeniami).
Utrzymywanie się „pięknej” aury cieszy, ale do czasu…

ArcticHaze

@Piotr Djakow

Czy mógłbyś sprawdzić na polskich danych Prawo Patryka: „przed mroźnymi zimami prawie zawsze Listopad był bardzo cieply”?

Tobie to łatwiej przyjdzie niż mi bo masz gotowy dostęp do danych dla Polski (a o to pewnie chodzi).

Osobiście w to nie wierzę ale wolałbym się upewnić.

ArcticHaze

PS. Oczywiście chodzi mi o wartość i istotność statystyczną anomalii listopada i następujących po nim miesięcy. Bo to jak to Patryk sformułował to w ocieplającym się świecie praktycznie truizm. Proszę to tylko porównać ze moim prawem sprawdzającym się w 100% na mocy samej logiki: „Przed mroźnymi zimami, w listopadzie zawsze było 2+2=4”.

ArcticHaze

I jeszcze errata: „Chodzi mi o wartość i istotność statystyczną korelacji anomalii listopada i następujących po nim miesięcy”.

ArcticHaze

Myślałem, że zrobisz korelację temperatury listopada i powiedzmy DJF.

ArcticHaze

Wyślij mi może te dwie serie czasowe. Z góry dzięki :smile:

krzycho

Zimoluby zrobią wszystko by podnieść się na duchu, będą zaklinać rzeczywistość, szukając jakichś kosmicznych korelacji listopada z zimą :mrgreen:

wojo

Mógłbym się zapytać kiedy podsumowanie października?

krzycho

Jak autor bloga będzie miał czas, gdyż pracuje, więc trochę cierpliwości by się przydało.

Lucas wawa

A dzisiaj w warszawskim metrze na wyświetlaczu można było ujrzeć wiadomość, że „ładna” i ciepła aura, z temperaturą rzędu +15/+20 st., ma się utrzymać (co najmniej) do niedzieli. Przyczyną zaś takiego stanu jest ciepły wiatr z południa.

Paradoksalnie to teraz akurat w Skandynawii i na Bałkanach notujemy podobne temperatury (nocami na S od Polski jest nawet chłodniej jak na N). Poza tym, kolejne dni mają być chłodniejsze – w ogólności z Tmax ok. 10 st. oraz Tmin ok. 0 st.

Czyżby moderatorów tych wiadomości cechował aż tak duży (pogodowy) analfabetyzm… :?:

Patryk

Lucas to jest taka sama głupota jak pogodynki gadały tego lata że ”niestety” może padać i ”niestety ”przyjdzie do nas front z zachodu

szkoda słów :evil:

269
0
Would love your thoughts, please comment.x