2024/03/28 15:03

Prognoza AccuWeather na wiosnę

AccuWeather wydało wczoraj swą kolejną prognozę sezonową dla Europy, tym razem dla wiosny 2018. Wg niej ma ona obfitować w niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, głównie dzięki wysokiej aktywności układów niskiego ciśnienia przynoszących silne wichury oraz burze:

Windstorms will be infrequent during the spring months following several destructive winter storms across Germany and Poland; however, severe thunderstorms will be on the rise.

W kwietniu i maju zagrożony występowaniem gwałtownych burz (w czasie których głównym zagrożeniem mają być nie tylko silne porywy wiatru, ale i powodzie błyskawiczne) będzie obszar od Berlina i Monachium aż po Kijów i Mińsk. Na południe od naszego kraju AccuWeather sugeruje pojawienia się zagrożenia powodziowego:

Źródło: AccuWeather

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

Patrząc na powyższą mapę, nie można się oprzeć wrażeniu, że wg AccuWeather kwiecień i maj upłyną pod znakiem temperatur wyższych od normy. Jak będzie zobaczymy, prognoza na tegoroczną zimę najwyraźniej się udała:

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
24 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
adek

Jestem bardzo ciekaw tej wiosny. Mamy cały czas spore rozlewiska, które stoją od kilku miesięcy i poziom wód jest naprawdę bardzo wysoki. Co prawda luty jest suchy w tym roku i jest to pierwszy taki miesiąc od kilkunastu miesięcy, ale żeby wszystko wróciło do normy to potrzeba jednego suchszego sezonu albo przynajmniej w normie. Więc trochę te prognozy są zaskakujące, bo ja raczej podejrzewam suchą, a co za tym idzie wyżową wiosnę niż gwałtowne zjawiska pogodowe. Chociaż z drugiej strony – może początek wiosny będzie właśnie suchy, tak aby przyroda mogła wrócić do równowagi, a np. maj bardzo burzowy?

mottus

To, że jest sucho w lutym mało daje, jest mroźno, ziemia zmarznięta więc woda nigdzie nie ucieknie, a do tego jest bardzo pochmurno więc parowanie jest znikome.

Lucas wawa

Późna fala silnego mrozu w Europie, po większej części łagodniejszej zimy – to już fakt. A odnośnie wiosny… po mroźnym (mroźno-śnieżnym?) jej początku dość niespokojna („kapryśna”) dalsza jej część – zobaczymy? Jednak, jeżeli dominacja niżów na S kontynentu utrzyma się później, to nie można tego wykluczyć. Zaznaczmy jednak, że niże te – z reguły bardzo wydajne opadowo – w zależności od ułożenia frontów/osi/zatok + trajektorii mogą fundować nam zarówno częstsze opady bardziej jednostajne (w I fazie wiosny także śniegu) przy aurze chłodniejszej (z początku mroźniejszej), jak i opady bardziej konwekcyjne (z czasem coraz silniejsze) przy aurze cieplejszej (z czasem coraz… Czytaj więcej »

europejczyk

Lato 2017 tez im się sprawdziło , także mają w miare dużą sprawdzalność co powinno niepokoić

adek

a jaka prognoza ich była na lato 2017? bo nie pamiętam…

europejczyk

Burze i ulewy , temp w normie, co ciekawe ECMWF widzi w końcówce prognozy większe ocieplenie u mnie już nawet 8 stopni za dnia ( amazing) a GFS nadal zostaje przy mrozach do końca prognozy nawet -7 w ciągu dnia a tu już jest 10 marzec

adek

heheh bardziej te drugie się sprawdziły, bo burz to dużo w tamtym roku nie było ;)

mjetek

Jeśli dobrze pamiętam to prognozowali groźne burze na zachodzie Polski. I to im się sprawdziło.

A pamiętacie jak było z prognozą na jesień? Czy trafili z prognozami?

PiotrNS

Jak dla mnie, ubiegłoroczny sezon burzowy był bardziej intensywny niż w 2016 i 2015, podobny do sezonu 2014 (wtedy „środek ciężkości” przypadł na pierwszą połowę sierpnia), nieco bardziej intensywny od sezonu 2013, ale mniej od sezonów 2009-2012, które obfitowały w błyskawice. Nie uznałbym jednak lata 2017 za mało burzliwe.

mottus

Co do tej prognozy, to są fusy jak każda sezonówka. A jeżeli tyczy się treści czyli gwałtownych burz zdarzają się bardzo rzadko w Polsce poza 3 miesiącami: czerwiec, lipiec, sierpień. A jeżeli już to na zachodzie, południu i w centrum Polski. Bo np. na NE PL ciężko w ogóle o burze wiosną, tu sezon na poważniejsze burze zaczyna się dopiero w czerwcu. Stąd wątpię w sprawdzalność tej prognozy.

lavinka

Prędzej uwierzę w gwałtowne wichury niż burze wiosną.

PiotrNS

To prawda, choć nie zmienia to faktu że najbardziej spektakularna i niezapomniana burza jaką przeżyłem, zdarzyła się w maju :)

adek

heh, no u mnie w maju tamtego roku była najbardziej ulewna burza :) jeśli tak to można nazwać

mjetek

Już w maju burze mogą siać spustoszenie.

mottus

Tak, ale to rzadkość i to przede wszystkim na zachodzie i południu Polski.
Mogą się zdarzyć sporadycznie nawet i zimą jak na przykład podczas orkanu Kirył.

zaciekawiony

w maju mogą już się zdarzyć trąby powietrzne

Paweł

Prognozy sezonowe na inną porę roku niż zima nie są zbyt pewne, dlatego ja bym się tym nie ekscytował za bardzo.

Lucas wawa

A na zimę sprawdzają się (przeważnie) tylko te ciepłe. Wystarczy, że pojawi się taka sytuacja jak w lutym b.r. i zapowiedzi sezonowe (te 1+ miesiąc przed prognozowanym terminem) „biorą w łeb”…

Bianka

Z tymi prognozami na zimę to też średnio wyszło bo wschodnia Europa aż po NE Polski miała być śnieżna a jest zupełnie odwrotnie. Na Suwalszczyźnie jest to chyba najmniej śnieżna zima od lat. Jedynie ta późna fala chłodu się sprawdzila.

Bianka

Poza tym ta prognoza zimowa pokazuje zimną przede wszystkim Europę Środkową a Rosję tylko śnieżną więc jak mniemam niezbyt mroźną…..to niby skąd ten mróz miałby przywedrowac ? Ze Skandynawii też nie bo tam ciepło. Dziwna jakaś ta mapa. Prawie zawsze pogoda jest bardziej skomplikowana niż to się ludziom wydaje.

ELDO

Skąd ten mróz ? – właśnie z Rosji

Bianka

Wiem że jest z Rosji ale z tej mapy to nie wynika.

Wolfer

Niedługo będzie na blogu prognoza „Twojejpogody” :)

Jack

Czy mógłby ktoś podrzucić linka gdzie są publikowane prognozy sezonowe AccuWeather?

24
0
Would love your thoughts, please comment.x