Potencjalnie silny huragan na Mauritiusie i Reunionie. Sezon nadal bardzo mało aktywny.

Potencjalnie silny huragan na Mauritiusie i Reunionie. Sezon nadal bardzo mało aktywny.

Sezon na południowej półkuli nadal jest niezwykle spokojny. Styczeń był rekordowo mało aktywnym styczniem, pod względem zakumulowanej energii ACE. Luty jest trzecim najmniej aktywnym lutym pod względem ACE po roku lutym w 2001 i 1967 roku. Prognozy GFS zapowiadają przerwanie ciszy na Oceanie Indyjskim, przynajmniej na chwile.


Po mało aktywnym lutym, szanse na rekordowo mało aktywny sezon stają się coraz bardziej realne. ACE o wartości 71,6, na południowej półkuli z 1965 roku nadal nie zostało przekroczone. Zostało realnie już zaledwie 6 tygodni sezonu. Podobnie sprawa dotyczy ACE z podziałem, na Ocean Indyjski i Pacyfik, obydwa akweny mają już wysokie szanse, aby pobić swoje rekordy lokalne. Garść statystyk można znaleźć pod poniższym wpisem. Przez ostatnie dni, sytuacja nie uległa praktycznie zmianie, wyjątkiem 3 słabych tropikalnych sztormów na Pacyfiku, które utrzymały ten status zaledwie od 0,5 do 1 dnia.

Cyklon Dineo uderzył w Mozambik. Za nami połowa sezonu na południowej półkuli.

Nadal nad zachodnią część Oceanu Indyjskiego spływa duża ilość suchego powietrza. Zupełnie inna sytuacja panuje w regionie Australii. Nieco uległa sytuacja temperaturą wód, jest korzystniej dla tworzenia się cyklonów tropikalnych w regionie zachodnim,  suche powietrze blokuje jednak ten rozwój.

Sytuacja ulegnie zmianie. Od regionu Indonezji napłynie dużo wilgotnej masy powietrza w kierunku Afryki. Efektem jest aktywny niż nad Oceanem Indyjskim, a w konsekwencji prawdopodobnie aktywny cyklon tropikalny. Trasa jego będzie zagrażać Reunionowi i Mauritiusowi. Warunki wyjątkowo będą sprzyjające, jak na ten sezon. Duża wilgotność środkowej troposfery, ciepła woda i niskie/umiarkowane wartości uskoków wiatru. Za około 24-48 h formacja powinna zacząć się pogłębiać. Nad Reunionem i Mauritiusem, cyklon tropikalny ma przejść za około 140 h, jako już silny i dobrze rozwinięty.

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *