2024/04/23 06:04

Post informacyjny, model COSMO-DE

Dzisiaj lub jutro włączony zostanie ponownie testowo model ICON. Niestety nie możemy zagwarantować, że nie spowoduje to ponownego spowolnienia modelu GFS – z tego powodu wyłączony pozostaje model GEM (CMC). Ponieważ zaktualizowano wgrib2 do najnowszej wersji, model ICON musi przejść odpowiednie testy. Zamiast modelu GEM testowo włączony zostanie model COSMO-DE, który niestety obejmuje jedynie zachodnią połowę kraju (od zachodniej części województwa śląskiego po Żuławy). Zaletą modelu COSMO-DE jest jego aktualizacja dokonywana co 3 godziny.

Trwają prace nad bazą danych historycznych (początkowo w rozdzielczości dobowej) opartą o dane udostępnione przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie baza ta zostanie udostępniona jeszcze przed końcem roku.

 

Na początku roku mogą pojawić się problemy z danymi aktualnymi. Nie jesteśmy pewni, czy uda się zaktualizować bazy o dane z 2017 zanim zaczną się generować dane z 2018. Dotyczy to głównie wykresów temperatury rocznej, które wymagają określenia ekstremów z wielolecia.

 

Baza danych historycznych będzie w dwóch wersjach – pierwsza to wersja surowa, udostępniona szerzej. Druga, z ograniczoną ilością stacji będzie bazą z homogenizowanymi seriami temperatur średnich dobowych (a później również ekstremalnych). Baza homogeniczna będzie zawierała tylko temperatury i będzie dostępna na żądanie. Docelowo będzie ona służyć jako źródło dla POLTEMP.

Poniżej: obrazy modelu COSMO-DE w rozdzielczości 2.8 km. Model dostępny jest na stronie https://meteomodel.pl/modele-numeryczne-model-cosmo-de-mapy/. Z uwagi na brak pokrycia całego kraju tabele nie będą dostępne. Aktualizacja modelu rozpoczyna się o 1:35, 4:58, 7:35, 10:35, 13:35, 16:35, 19:35, 22:35UTC.

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

 

Źródła modelu COSMO-DE znajdują się na otwartym serwerze DWD: https://opendata.dwd.de/weather/cosmo/de/grib

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
zaciekawiony

Widzę że w zakładce arktycznej znów pojawiły się dane Jaxa o zasięgu pokrywy lodowej. Czym właściwie różnią się od innych serii?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x