2024/03/29 07:03

POLTEMP-DAILY

Udało się w końcu przeliczyć całą serię Poltemp (od 1951 r.) na anomalie dobowe. Dane sięgają 30 czerwca 2018, więc można je porównać z dotychczasowymi oszacowaniami. Oczywiście różnice są i to czasem duże, gdyż mamy tu odmienny sposób interpolacji (IDW), a także większą liczbę stacji pomiarowych. W roku 2018 największe różnice pomiędzy dotychczasowym oszacowaniem, a nowymi wyliczeniami wahają się od -0.58°C do +0.41°C. Średnia różnica w pierwszej połowie roku 2018 wynosiła 0.11°C, mediana 0.08°C.

Powyżej: dobowe różnice pomiędzy dotychczasowym oszacowaniem anomalii dobowych a nowym (rok 2018). Linia ciągła – 10. dniowa średnia ruchoma.

Jasne jest również, że uśrednienie dobowej anomalii w skali miesiąca nie da nam średniej anomalii miesięcznej dokładnie równej tej wyliczonej w oparciu o średnie miesięczne. Przyczyną są różnice w zaokrągleniach i inna metoda interpolacji, jednakże różnica pomiędzy średnią anomalią miesięczną wyliczoną z anomalii dobowych a tą wyliczoną z średnich temperatur miesięcznych nie jest duża – w czerwcu 2018 wynosiła 0.03°C. Przebieg anomalii 10. dniowych zwykle nie różni się od otrzymywanego dotychczas.

W przypadkach z największymi różnicami ich przyczyną są dodatkowe stacje, które powodują, że rozkład anomalii okazuje się dużo bardziej skomplikowany (najprawdopodobniej w chłodnej masie powietrza z dużymi nocnymi spadkami temperatur, gdy temperatury minimalne mogą się znacznie różnić na stosunkowo niewielkim obszarze). Tak było 22 czerwca 2018:

Dane są wgrywane na serwer. Pojawią się również (ale nie w formie graficznej) wyliczenia średnich dobowych temperatur obszarowych (jako wynik dodawania anomalii z danego dnia do średniej z tego dnia wyliczonej w oparciu o okres bazowy).

[xyz-ips snippet=”s2-ad”]

 

Print Friendly, PDF & Email
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
25 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
zaciekawiony

Świetnie. Tak opracowane dane można by już wykorzystać naukowo.

Arctic Haze ☀️

Świetnie. Czekam na linkus internetus, że tak rzucę Łaciną.

PiotrNS

Rodzice nieraz opowiadają mi, jaka piękna i ciepła pogoda była w dniu moich urodzin, a tu proszę, anomalia -2,5K i chłodny cały miesiąc (choć wprawdzie w porze ciepłej) :) Odczucia termiczne najwyraźniej ewoluują wraz ze zmianami klimatu.
Dziękuję za kawał dobrej roboty, świetnie się bawię przy szukaniu anomalii różnych ciekawych dni z przeszłości :)

kmroz

Byłem poza domem i nie miałem się temu czasu przyjrzeć, ale dzis wróciłem. I muszę podziękować administracji forum, za kawał świetnej roboty. Bardzo ładnie opracowane dane umożliwią szczegółową obserwację minionych miesięcy i lat. Przede mną teraz pewnie wiele godzin analizy danych na różny sposób (zacznę od wyszukiwania najdłuższych okresów z nieprzerwanie dodatnią anomalią) Pytanie z mojej strony – czy macie w planach w przyszłości zrobienie podobnej bazy ze średnimi 10-dniowymi i 30-dniowymi ruchomymi? Chyba, że już takowa jest, tylko nie mogę jej znaleźć… Dzień mojego urodzenia przyniósł anomalię -0.99. Bardzo miło jest mieć możliwość sprawdzenia czegoś takiego, tak jak napisał… Czytaj więcej »

Arctic Haze ☀️

Ja jednak polecę jednak, jak zwykle, język R.

A swoją drogą średnie ruchome liczy się zwykle z długościami nieparzystymi. Czyli raczej 11 i 31 dni. Celem tego jest aby środek takiej średniej wypadał na konkretnym dniu, a nie pomiędzy.

Teraz może rozumiecie czemu zawsze mówię o ruchomych „miesiącach” 31-dniowych, a nigdy 30-dniowych?

Arctic Haze ☀️

A to problem dla skryptów znających kalendarz. Np. rozsypie się próba zrobienia z tego dziennej serii danych w R (chyba, ze ręcznie się wstawi NA).

chochlik

U mnie anomalia z dnia urodzin to -9,36. A kilka dni później nawet -18.62. Zawsze czułem się niewygrzany .. to wiele wyjaśnia ;-)

kmroz

Heh, dość łatwo zgadnąć miesiąc urodzenia :)

Arctic Haze ☀️

@choochlik

A to ciekawe, bo ja tez to sprawdziłem. Według relacji rodzinnych urodziłem się podczas fali upałów, jednej z większych w tamtych czasach. Wg. dziennych danych POLTEMP było to tuż po jej zakończeniu.

Ma ktoś na szybko link do danych dziennych stacji Gdańsk-Wrzeszcz, stacja 12150 (dawnego lotniska), z czasów gdy jeszcze istniała? Taki gdzie można sobie zrobić np. wykresy danych z danego tygodnia czy miesiąca? Kiedyś to miałem ale nie pamiętam z jakiego serwera. Tzn znalazłem jakiś francuski serwer, który to ma ale da się tam oglądać jedynie dzień po dniu.

Arctic Haze ☀️

Dzięki!

To oczywiście w tamtych czasach nie jest Rębiechowo, a Wrzeszcz. Konfuzja spowodowana jest tym, że nie zmienili numeru stacji przenosząc lotnisko w latach 1980-ch:

http://old.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=742&Itemid=359

Dokładniej zlikwidowali stację we Wrzeszczu w 1987 roku, a założyli nową przy budowanym nowym lotnisku w 1974. Czyli powinien być „overlap” pozwalający połączyć te serie, ale w praktyce zwykle widzi się te dane z dziurą. Zginęła część danych czy co? Może jedna z nich (albo nawet obie) przejściowo używała innego numeru?

Arctic Haze ☀️

W tych danych z IMGW jakie są na serwerze Meteomodel jest dla Gdańska luka mniej więcej 17-letnia od sierpnia 1982. Żadna wojna nie spowodowała w moim mieście takiej katastrofy w danych meteorologicznych jak IMGW. Smutne ale prawdziwe.

Arctic Haze ☀️

Jak to sprawdzić?

PS. Są gdzieś dostepne dane, choćby z ostatnich 30 dni dla polskich stacji w postaci liczbowej (nie wykresu). Próbuję dojść do tego ile było w Rębiechowie „dni upalnych” i „nocy tropikalnych” (wg. klasycznej definicji) w tym roku a dane na Metoeomodel kończą się na 30 czerwca.

Tak optycznie z wykresu miesięcznego, wydaje się że mieliśmy w tym porównywalną ilość nocy tropikalnych do całej reszty serii od 1951 roku (czyli 50 lat uwzględniając lukę w danych).

Arctic Haze ☀️

Ale mi zależy tylko na danych dziennych z 2 ostatnich miesięcy. Wcześniejsze są u Was.

Arctic Haze ☀️

PS. Na tej stronie IMGW o stacjach pomiarowych w Gdańsku i okolicach jest jeden ewidentny kwiatek w liście stacji międzywojennych (1921-1939): nazwa przedwojenna: Zoppot; nazwa obecna: Sopot; umiejscowienie: w pobliżu skrzyżowania dzisiejszych ulic Grunwaldzkiej i Pomorskiej w Oliwie (może to też być obserwatorium astronomiczne Wohlfeila lub wzgórze Pachołek) Otóż zapewniam szanowne IMGW, że nikt tu nie nazwałby Oliwy Sopotem, już choćby z tego powodu, że były to osobne miasta (Oliwa do 1926 była w ogóle samodzielnym miastem). A opis umiejscowienia (w zasadzie we wszystkich wariantach) to Oliwa. Gdyby tak było ta stacja nazywałaby się Oliva, nie Zoppot. Prawdopodobnie komuś pokręciło… Czytaj więcej »

Morze

Jest jeszcze inne źródło danych, roczniki meteo z różnych lat, są tam stacje z Gdańska (min. Gdańsk Siedlce, Nowy Port).

https://library.noaa.gov/Collections/Digital-Docs/Foreign-Climate-Data/Poland-Climate-Data#o47688966

PiotrNS

Widzę że nawet w tak skrajnie zimnych miesiącach jak styczeń 1963 i styczeń 1987 wystąpiły pojedyncze dni z dodatnią anomalią. Nieprzerwanie zimne były natomiast luty 1956, grudzień 1969 i styczeń 2010, przy czym pierwszy z tych miesięcy „miał pecha”, bo odchylenie na plus wystąpiło już 1 marca. Ani jednego chłodnego dnia nie znalazłem natomiast w grudniu 2006 i listopadzie 2000. Może jeszcze znajdę taki miesiąc.

25
0
Would love your thoughts, please comment.x